Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 237

Oszustwo popełnione przez nieletniego

22.6.2006

Na internetowym portalu aukcyjnym zostałem oszukany przez osobę nieletnią. Oszustwo opiewa na kwotę 150 zł. W związku z tym złożyłem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Wobec sprawcy sąd zastosował środek wychowawczy w postaci upomnienia. Jak najszybciej mogę odzyskać moje pieniądze? (...)

Egzekucja nienależnych świadczeń rodzinnych

22.6.2006

Państwo X pobrali nienależne świadczenia rodzinne, tj. zasiłek rodzinny wraz z dodatkami. Rodzina zobowiązana jest do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, ale uchyla się od zwrócenia nienależnie pobranego zasiłku. Gdzie Ośrodek Pomocy Społecznej powinien się zgłosić, aby odzyskać (...)

Odrzucenie skargi przez WSA

21.6.2006

Złożyłem dwie skargi do WSA na działanie Starosty i Wojewody po wysłaniu wezwania do usunięcia niezgodności z prawem. Sąd odrzucił skargi, podkreślając w uzasadnieniu, że skargi nie może rozpatrzyć z powodu nie wyczerpania przeze mnie możliwości odwoławczych. Z jednego z pism można (...)

Nabycie nieruchomości przez spółkę

21.6.2006

Jestem prokurentem (prokura samoistna) w jednoosobowej spółce z o.o, która istnieje od listopada 2005 roku. Kilka dni temu na polecenie jedynego udziałowca spółki zakupiłem na firmę spółdzielcze własnościowe mieszkanie z przeznaczeniem na mieszkanie pracownicze. Wartość tego zakupu przekracza (...)

Zwrot kosztów w postępowaniu karnym

21.6.2006

Urząd Skarbowy zawiadomił Prokuraturę o prawdopodobieństwie popełnienia przeze mnie przestępstwa, posługując się nie do końca wiarygodnymi dowodami. Na podstawie tych dowodów przedstawiono mi zarzut i sprawa trafiła do sądu. Po ośmiomiesięcznym procesie zostałem oczyszczony z zarzutów; (...)

Teczka osobowa studenta

21.6.2006

Czy student może żądać podania przez uczelnię wszystkich ocen, jakie zostały mu wystawione podczas studiów, nawet z drobnych sprawdzianów i testów i dodatkowo jeszcze z datą wystawienia? Czy uczelnia musi podać w jakim celu zostały wystawione oceny? Czy do sposobu przetwarzania możemy zaliczyć (...)

Termin na zapoznanie się z opinią biegłego

20.6.2006

Toczy się proces z powództwa cywilnego. W piątek 16.06.2006 r. otrzymałem wezwanie na rozprawę, która odbędzie sie 26.06.2006 r. Mój pełnomocnik otrzymał wezwanie wraz opinią biegłych 19.06.2006 r. Jakie ramy czasowe obowiązują sąd w powiadamianiu stron procesu? Czy 9 dni wystarczy mi (...)

Wyliczenie kapitału początkowego

20.6.2006

Mój problem dotyczy jedynie tego, że 1993 rok był okresem nieprzerwanych studiów dziennych i jako taki powinien być liczony w całym okresie jako nieskładkowy. W moim przypadku okres nieskładkowy, co byłoby zgodne z ustawą, obejmuje przedział począwszy od 1989 roku, kiedy rozpoczynałem studia (...)

Zaskarżenie uchwały WZA spółki akcyjnej

20.6.2006

W spółce akcyjnej, prawidłowo zostało zwołane WNZA (ogłoszono to w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wraz z protokołem zgromadzenia i tekstem proponowanych uchwał). W zgromadzeniu uczestniczyli akcjonariusze reprezentujący 54 % kapitału akcyjnego. Podjęto uchwały (ogłoszone w MSiG), m.in. (...)

Zmiana porządku obrad WZA

20.6.2006

Akcjonariusz posiada opłacone akcje imienne w spółce akcyjnej. Zgodnie z przepisami został powiadomiony listem poleconym powiadomiony o walnym zgromadzeniu akcjonariuszy i przesłano mu porządek obrad. Czy można (i w jakim terminie) uzupełnić (zmienić) porządek obrad?

Zgoda małżonki na ugodę

20.6.2006

Mam zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą. W maju 2001r wziąłem leasing na kilka komputerów na kwotę 22.000zł. Pod koniec leasingu zaczęły się trudności w spłacaniu, a w efekcie firma leasingowa wypowiedziała umowę w lipcu 2002. Pozostało mi do spłaty ok 5.000zł. Po (...)

IKE a zmiana rezydencji podatkowej

20.6.2006

Jestem obywatelem polskim, podatki płaciłem i płacę w Polsce. Na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE) gromadzę oszczędności w ramach jednego z funduszy inwestycyjnych. Od zysków przyniesionych przez zgromadzone środki nie zostanie pobrany podatek od zysków kapitałowych, o ile zacznę korzystać (...)

Zbycie mieszkania zakupionego z bonifikatą

20.6.2006

Teść kupił trzy lata temu budynek od P.P. Lasy Państwowe z maksymalną bonifikatą 95%. Obecnie zamierza mojej żonie, z którą mamy małżeńską wspólnotę majątkową darować lub w umowie dożywocia przekazać ten budynek. Chcemy tak uczynić, gdyż teść ma jeszcze umowę najmu gminnego mieszkania (...)

Nadzór w jednostkach prokuratury

20.6.2006

Do Prokuratury Krajowej, wysłałem wniosek o objęcie nadzorem służbowym postępowania lokalnej Prokuratury Rejonowej. Ile czasu wg. przepisów ma Prokuratura Krajowa na udzielenie mi odpowiedzi oraz objęcie nadzorem postępowania? Proszę o przytoczenie przepisów.

Reklamcja nienależycie wykonanej usługi

20.6.2006

Oddałam do pralni żakiet. Po odebraniu okazało się, iż skurczył się on o ok. 3 rozmiary. na reklamację pralnia napisała mi orzeczenie, iż wyprali oni żakiet zgodnie z instrukcją na metce i że powinnam zgłosić się do producenta. Po zgłoszeniu się do niego, producent wyprał żakiet w (...)

Przystąpienie pełnomocnika do sprawy rozwodowej

20.6.2006

Jestem w trakcie rozwodu. Przestaję sobie dawać radę z tym wszystkim i chciałabym skorzystać z pomocy adwokata albo radcy. Czy może to nastąpić już w toku prowadzonej sprawy? A jeśli zanim kogoś znajdę - sprawa się zakończy dla mnie niekorzystnie, czy też mogę wziąć pełnomocnika do (...)

Zadania realizowane dla dobra publicznego

20.6.2006

Czy do zadań realizowanych dla dobra publicznego wg art. 23. ust. 4 Ustawy o ochronie danych osobowych możemy zaliczyć nauczanie w szkołach niepublicznych, zadania realizowane przez instytucje niepaństwowe, imprezy sportowe?

Niedotrzymanie umowy przedwstępnej

20.6.2006

Zgodnie z Państwa podpowiedzią wysłaliśmy do pełnomocniczki właścicielki mieszkania, która podpisała z nami umowę przedwstępną, żądanie przystąpienia do mieszkania. Pełnomocnik przyszła do nas z pismem, które chciała nam przekazać, w którym zapisane było, że w dniu podpisania umowy (...)

Opodatkowane zysków kapitałowych z polisy

20.6.2006

Proszę o wyjaśnienie, jakie są zasady opodatkowania zysków uzyskiwanych z polis w ramach ubezpieczeń na życie. Chodzi o ubezpieczenia na życie o charakterze inwestycyjnym, gdzie następuje zakup jednostek funduszy inwestycyjnych. Czy - a jeżeli tak, to kiedy - w przypadku częściowego umarzania (...)

Przedawnienie roszczeń a zastaw rejestrowy

20.6.2006

Bank, któremu przysługuje zastaw rejestrowy na samochodzie, dowiedział się, iż nasza firma jest właścicielem pojazdu ponad 3,5 roku temu. Skierował do nas jedyne pismo informujące o jego roszczeniu ponad 3 lata temu i dopiero po tym czasie wystąpił z powództwem przeciwko nam. Czy możemy (...)

VAT na usługi szkoleniowe

20.6.2006

Proszę o informację, czy usługi szkoleniowe dotyczące rozwoju osobistego przeprowadzane dla osób dorosłych są zwolnione z VAT? Jakie PKWiU należy do nich zastosować?

Naruszenie dóbr osobistych pracownika

20.6.2006

Dyrektor biura projektowego w dużej firmie na polecenie prezesa rozesłał do wszystkich swoich podległych pracowników drogą e-mailową listę pracowników uporządkowaną wg ilości godzin korzystania z internetu za miesiąc maj 2006 r. z podaniem ilości godzin, które każdy z pracowników korzystał (...)

Zapłata za towar na podstawie faktury VAT-RR

20.6.2006

Faktury VAT-RR na zakup produktów rolnych określają termin zapłaty na 60 dni. Czy w takiej sytuacji niezbędna jest dodatkowa umowa, o której mowa w art. 116 ust. 6 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług czy można fakturę VAT-RR traktować jako taką właśnie umowę?

Działy specjalne produkcji rolnej

20.6.2006

Dwóch rolników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej zamierza zawrzeć umowę spółki cywilnej w celu wspólnego prowadzenia produkcji rolnej. Czy w takiej sytuacji będzie to traktowane jako działalność gospodarcza i rolnicy muszą uzyskać indywidualne wpisy do ewidencji działalności (...)

Ustalenie wysokości wkładu

19.6.2006

Byli członkowie spółdzielni mieszkaniowej posiadają do rozliczenia ze spółdzielnią wkład mieszkaniowy lub wkład budowlany. Członkostwo tych osób ustało przed wejściem w życie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15.12.2000r. t.j. przed dniem 24.04.2001r., z tym że zamieszkiwali (...)

Składki ZUS od sezonowej działalności gospodarczej

19.6.2006

Pan X prowadził działalność gospodarczą wpis do ewidencji działalności gospodarczej, która ma charakter sezonowy - sprzedaż sadzonek. W okresach nie prowadzenia działalności nie "zawieszał" działalności. Z Urzędem Skarbowym rozliczał się tylko za okresy objęte działalnością. We wpisie (...)

Podatek liniowy a usługi na rzecz pracodawcy

19.6.2006

Osoba \"O\" jest członkiem zarządu w spółce akcyjnej \"A\" i świadczy na rzecz tej spółki pracę na podstawie umowy o pracę, rozliczając się na zasadach ogólnych (bo inaczej się nie da). Istnieje też spółka komandytowa \'\'K\", w której spółka akcyjna \"A\" jest komplementariuszem, (...)

Wyjazd z wnuczkiem za granicę

19.6.2006

Planuję wyjazd z wnuczkiem do Stanów w odwiedziny jego rodzice już tam są czy są jakieś przeszkody w wyjeździe? Czy muszę mieć zgodę rodziców czy sam muszę mieć jakieś dokumenty?

Wspólne przedmioty małżonków

19.6.2006

Z żoną przez kilka lat mieszkaliśmy wspólnie w wynajmowanym mieszkaniu. Przed rokiem żona się wyprowadziła, zabrała niektóre swoje rzeczy osobiste z tego mieszkania, pozostawiając jednak wiele własnych rzeczy. W mieszkaniu znajdują się też urządzenia i meble, które nabyliśmy wspólnie (...)

Dwuinstancyjność postępowania karnego

19.6.2006

Załóżmy, że zostanę skazany (np. za rzekome groźby karalne). Czy zawsze taki wyrok jest nieprawomocny i mam możliwość odwołania się od niekorzystnego werdyktu? Ile jest możliwości - szczebli odwoławczych?

Podwyższenie kapitału zakładowego przez aport

19.6.2006

Firma, którą do tej pory prowadzimy w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej ma na swoim stanie środki trwałe i pozostałe wyposażenie, które chcielibyśmy wnieść aportem na poczet kapitału zakładowego do powstającej spółki z o.o. Czy taki aport jest możliwy? Czy należy (...)

Sprzedaż rzeczy przez wspólnika na rzecz spółki

19.6.2006

Wspólnik spółki cywilnej (podatnika VAT) chce sprzedać za gotówkę komputer swojej spółce. Na podstawie jakich dokumentów można przeprowadzić tę transakcję? Czy będzie ona prawidłowa i czy ten zakup będzie stanowił koszty uzyskania przychodu dla spółki? Czy dla wspólnika sprzedającego (...)

Refakturowanie usług organizacji szkolenia

17.6.2006

Spółka (polski podmiot) organizuje wyjazdy szkoleniowe dla swoich klientow (polskie podmioty) poza terytorium Wspólnoty. W kosztach wyjazdu szkoleniowego partycypuje kilka podmiotów - zgodnie z podpisaną przez nie umową. Szkolenie organizuje biuro podróży, które za swoje usługi wystawia fakturę (...)

Wybór recenzenta pracy doktorskiej a dane osobowe

17.6.2006

Wybór recenzenta określa ustawa z dn. 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz stopniach i tytule w zakresie sztuki. W art. 20 pkt. 5 jest wzmianka, że recenzenci muszą być powoływani również z innych uczelni. Czy ogłoszenie nazwiska recenzenta przewodu doktorskiego z innej (...)

Zatarcie skazania wyroku w zawieszeniu

16.6.2006

Mam kłopot, trzy lata temu próbowałem wyłudzić kredyt gotówkowy na kwotę 3000,00 PLN w banku X. Oczywiście bank powiadomił prokuraturę i zaczęło się dochodzenie. Oczywiście przyznałem się do winy, opowiedziałem dlaczego to zrobiłem. Chciałem uniknąć wojska i potrzebowałem Tej kwoty, (...)

Nabycie auta obciążonego zastawem rejestrowym

16.6.2006

W 1999 roku kupiliśmy samochód osobowy (jako firma). Okazało się, iż samochód jest obciążony zastawem rejestrowym, o czym dowiedzieliśmy się pismem wierzyciela żądającym wydania samochodu, z dnia 20.01.2003 r. Wierzyciel, którym jest bank, dowiedział się o tym, że my jesteśmy właścicielami (...)

Otrzymanie odszkodowania a obowiązki w podatku VAT

16.6.2006

Moja firma, w której prowadzę księgowość, otrzymała odszkodowanie z tytułu szkody całkowitej (kradzież pojazdu użytkowanego w ramach umowy leasingu operacyjnego) w wysokości brutto, czyli z podatkiem VAT, co wyraźnie jest opisane w otrzymanym piśmie z firmy ubezpieczeniowej, bowiem było (...)

Poręczenie weksla pod wpływem alkoholu

16.6.2006

Poręczyciel weksla in blanco w chwili podpisywania weksla był pijany, pod wpływem alkoholu. Czy w takiej sytuacji osoba przyjmująca weksel nie powinna reagować, czy taki weksel ma moc prawną? Czy można podważyć wyrok z weksla na poręczyciela, który w chwili podpisywania weksla był pijany?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika