Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 317

Powołanie pracownika do wojska na przeszkolenie

10.1.2005

Pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę, dostał powołanie z Wojska na miesięczne szkolenie. Czy pracodawca ma jakieś możliwości i prawa interwencji w celu anulowania takiego powołania? Co pracodawca może uczynić w tej sprawie?

Agencja pośrednictwa pracy a umowa o pracę

10.1.2005

Prowadzę agencję pośrednictwa pracy w zakresie pośrednictwa do pracy za granicą. Wysyłam osoby do pracy w Holandii. W Holandii osoby przeze mnie wysłane podpisują umowę o pracę z pracodawcą holenderskim. Z moją agencją osoby wysyłane podpisują jedynie umowę (lub zawierają podobną umowę (...)

Posiadanie samoistne jako przesłanka zasiedzenia

10.1.2005

Moja Babcia była współwłaścicielem nieruchomości w 1/9 części i od 1947 r. sama zarządzała nieruchomością. Potem musiała ją oddać pod zarządzanie Lokalnemu Zrzeszeniu Nieruchomości. Przed śmiercią darowała to swojemu synowi, a ten darował tą część mi. Lokalne zrzeszenie oddało (...)

Wprowadzenie przerwy w pracy

10.1.2005

W mojej firmie stosuje się dość perfidny sposób wydłużenia czasu pracy. Zgodnie z art. 141 kodeksu pracy wprowadzono przerwę na posiłek. Przerwa ponoć jest obowiązkowa i zgodnie z kodeksem nie jest wliczana do czasu pracy. Ponieważ nie wszyscy są w stanie (i chcą) stołować się poza domem, (...)

Żądanie zwrotu nakładów przez byłego wspólnika s.c

10.1.2005

Spółka cywilna dwuosobowa uległa likwidacji 31 grudnia 2004 roku. Wspólnik będący właścicielem nieruchomości, na której działała spółka rozpoczął 5 stycznia 2005 roku nową działalność jako firma jednoosobowa na tejże nieruchomości. Wszystkie budynki stojące na tym gruncie zostały (...)

Prawa i obowiązki współwłaścicieli nieruchmości

10.1.2005

Posiadam lokal wyodrębniony w budynku 4-rodzinnym na wspólnej działce. Zniesienie współwłasności orzeczeniem sądu nastąpiło na wniosek dwóch współwłaścicieli, za który 100% opłat sądowych i skarbową pokryłam sama. Sąd w 1988 r. zasądził na moją rzecz określone kwoty do spłaty (...)

Bezskuteczna egzekucja o ponoszenie kosztów

10.1.2005

Skierowałam sprawę do egzekucji komorniczej. Egzekucja okazała się bezskuteczna. Jednocześnie komornik wydał postanowienie o kosztach, zobowiązując mnie do uiszczenia połowy opłaty stosunkowej. Czy istnieje możliwość obciążenia mnie taką opłatą, komornik wskazał na jakieś orzeczenie (...)

Cofnięcie pozwu o wydanie nakazu zapłaty

7.1.2005

Złożyliśmy przeciwko firmie pozew w postępowaniu nakazowym, opłaciliśmy wpis w wysokości 1/4 który określił sąd. Niestety pomimo posiadanych przez nas potwierdzonych faktur sąd skierował sprawę do postępowania zwykłego, dając nam termin 7 dni na wniesienie opłaty pozostałych 3/4 wpisu. (...)

Alimenty złożone do depozytu sądowego

7.1.2005

Zasądzone świadczenie alimentacyjne na dzieci spełniam poprzez wpłatę na rachunek bankowy komornika. Komornik Sądowy mimo mojego pisma nie wskazał mi numeru rachunku bankowego w systemie IBAN (a dzwonić nie będę bo jest niemiły i mam zwyczaj pisemnego załatwiania spraw). Mój bank od stycznia (...)

Rozpijanie małoletniego

7.1.2005

Art. 15 ustawy z dnia 26 grudnia 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabrania podawania alkoholu osobom nieletnim. Nigdzie jednak nie znalazłem penalizacji naruszenia tego artykułu. Czy w takim razie mogę okazjonalnie pozwalać spożywać alkohol memu nieletniemu (...)

Podpis na kopii faktury

7.1.2005

Czy obecnie jest obowiązek, aby na kopii faktury był umieszczony podpis klienta (zakładając, że nie wystawił upoważnienia)?

Księgowanie kopii faktury

7.1.2005

Czy z prawnego punktu widzenia ma znaczenie, czy księgowana jest kopia faktury czy duplikat (w sytuacji, gdy kopie wysyłamy do podpisu dla klienta i nie możemy się doczekać jej powrotu, a potrzebny nam egzemplarz w księgowości)?

Przewłaszczenie na zabezpieczenie a zastaw

7.1.2005

Czy dopuszczalne jest zabezpieczenie tej samej wierzytelności najpierw umową przewłaszczenia na zabezpieczenie w całości samochodu, a następnie dokonanie jeszcze zastawu rejestrowego na tym pojeździe? Np. bank najpierw zabezpiecza kredyt umową przewłaszczenia samochodu do czasu zarejestrowania (...)

Podział majątku po rozwiązaniu spółki cywilnej

6.1.2005

Czy wspólnik dwuosobowej spółki cywilnej po jej rozwiązaniu ma prawo sprzedać samochód zakupiony przez spółkę? Samochód jest środkiem trwałym niezamortyzowanym i spółka odliczyła VAT przy jego zakupie. Koszt zakupu poniósł tylko ten wspólnik (kredyt bankowy), faktura została wystawiona (...)

Definicja przestępstwa oszustwa

6.1.2005

Proszę o wyjaśnienie pojęcia oszustwo. Na podstawie jakich przepisów prawa i w jakich okolicznościach może ścigać oszustów prokurator?

Stawka VAT na sprzedaż i montaż paneli podłogowych

6.1.2005

Prowadzona działalność dotyczy sprzedaży i montażu paneli podłogowych. Sama sprzedaż jest w kwestii VAT-u sprawą jasną. Pytanie dotyczy kwestii układania paneli u klienta - czy zastosowanie stawki 7% VAT jest obligowane zawarciem umowy z tym klientem?

Informacja o upadłości spółki

5.1.2005

Gdzie mogę dowiedzieć się kiedy upadła firma będąca sp. z o.o.? Informacje te są ogólnodostępne i czy udostępnianie ich jest bezpłatne czy odpłatne?

Obowiązek podatkowy związku zawodowego

5.1.2005

Proszę o podanie podstawy prawnej, na mocy której związek zawodowy jako organizacja nie prowadząca działalności gospodarczej, jest zwolniona od płacenia podatku.

Przedstawienie stanowiska na piśmie

5.1.2005

Zostało wznowione postępowanie zakończone prawomocnym wyrokiem sądu i strona przeciwna odpowiedziała na pozew. Czy można do tej odpowiedzi ustosunkować się na piśmie i złożyć je w sądzie?

Wznowienie a wstrzymanie wykonania wyroku

5.1.2005

Zapadł wyrok rozwodowy. Była żona otrzymała komorniczy nakaz zapłacenia kosztów procesu i pełnomocnika drugiej strony. W międzyczasie wznowiła jednak postępowanie zakończone prawomocnym wyrokiem i sprawa jest w toku. Czy można wstrzymać nakaz zapłaty? Na jakiej podstawie prawnej? Czy może (...)

Zameldowanie a zgoda właściciela

5.1.2005

Najemcom wypowiedziałem umowę najmu z 3 letnim okresem wypowiedzenia, który minął w lipcu 2004 r. Okazało się, że zameldowali oni w maju 2004 roku (bez mojej wiedzy) wnuczka, ale nie do końca lipca, do kiedy umowa najmu była ważna (przez wypowiedzenie), tylko na okres stały. Czy popełnili (...)

Wartość odtworzeniowa lokalu

5.1.2005

Proszę o wytłumaczenie na poniższym przykładzie stawki nowego czynszu. W moim mieście 3% wartości odtworzeniowej to 4,83 zł za 1 metr kwadratowy. Obecnie lokator opłaca 4,60 zł za metr powierzchni. Czy mogę podnieść czynsz do tych 4,83zł plus 10% co daje 5,31zł? Czy mogę tylko dodać 10% (...)

Wystawienie faktury VAT na spółkę cywilną

5.1.2005

Lokal, którego dotyczy pytanie jest lokalem użytkowym na prawach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego, na który w 1995 r. jeden ze wspólników spółki cywilnej (pełnomocnik reprezentujący spółkę) otrzymał przydział na lokal. Brak podmiotowości prawnej spółki cywilnej (...)

Zwrot wyegzekwowanych należności

5.1.2005

Na podstawie klauzuli wykonalności nadanej przez sąd aktowi notarialnemu, została wyegzekwowana przez komornika określona kwota pieniędzy, jednak już po tym została także przez Sąd uchylona klauzula wykonalności tego aktu. Czy można żądać zwrotu wyegzekwowanych kwot oraz kosztów i jaka (...)

Opodatkowanie umowy najmu lokalu

4.1.2005

Jakim podatkiem jest objęta umowa najmu lokalu pomiędzy osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczą (wynajmującym), a osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą niebędącą podatnikiem czynnym VAT (najemcą)? Czy podatek od czynności cywilnoprawnych lub opłata skarbowa (...)

Podatek od otrzymanych bonów towarowych

4.1.2005

Osoby zatrudnione na umowę zlecenie otrzymały bony towarowe z okazji świąt. Czy należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy i składkę na ubezpieczenie społeczne (umowa zlecenie, a nie umowa o pracę)? Czy też jest to darowizna i podlega ustawie o spadkach i darowiznach?

Urlop zdrowotny pracownika socjalnego

4.1.2005

Z ustawy o pomocy społecznej wynika, że pracownik socjalny, pracujący na tym stanowisku nieprzerwanie 5 lat ma prawo do 10-cio dniowego urlopu zdrowotnego i musi go wybrać w ustawowo wyznaczonym czasie. Pracownik socjalny po przepracowaniu ok. 3,5 roku udał się na urlop macierzyński. Zakład pracy (...)

Wystawienie faktury VAT na spółkę cywilną

3.1.2005

Czy faktura VAT może zawierać dane NABYWCY (spółki cywilnej, podatnika VAT czynnego, użytkownika lokalu) oraz jednocześnie, obok dane ODBIORCY - wspólnika-pełnomocnika spółki, właściciela lokalu, niebędącego podatnikiem VAT? Czy taka faktura może stanowić podstawę do odliczenia przez (...)

Ciężkie naruszenie obowiązków przez pracownika

3.1.2005

Co można podciągnąć pod ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych? Czego musi dopuścić się pracownik, aby pracodawca mógł rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Administrowanie garażem we wspólnocie

3.1.2005

Od marca 2001 jesteśmy z mężem właścicielami dwóch stanowisk garażowych, znajdujących się pod budynkiem mieszkalnym, z mieszkaniami przeznaczonymi na wynajem. Garaż jest samodzielnym lokalem użytkowym z 20 miejscami garażowymi o powierzchni 622 m2. Garaż jest wyodrębniony z budynku wielolokalowego, (...)

Naruszenie prawa do obrony

3.1.2005

Na rozprawie - jak się okazało ostatniej - nie było mojego adwokata. Mimo to sąd wydał wyrok, czy mogę powtórzyć ten proces od nowa lub ostatnią rozprawę?

Definicja pracy w warunkach szkodliwych

3.1.2005

Czy pracę w kotłowni stosującej jako opał węgiel i miał węglowy można uznać za pracę w warunkach szkodliwych? W kotłowni często dochodzi do znacznego zapylenia pomieszczeń w momencie uzupełniania opału i czyszczenia kotła. Jakie terminy przyjmuje się obligatoryjnie dla określenia trwania (...)

Zasady udzielania gwarancji

3.1.2005

Co jest potrzebne do powstania umowy gwarancyjnej pomiędzy kupującym a sprzedającym, czym różni się gwarancja producenta od gwarancji sprzedawcy?

Konsekwencje niepodpisania "lojalki"

3.1.2005

Jakie czyny pracownika upoważniają pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia? Czy może to być np. nie podpisanie przez pracownika zobowiązania za szkolenie? Pracownik bardzo chętnie weźmie udział w tym w szkoleniu, zaś nie stać go będzie na zapłacenie kary z tytułu rozwiązania (...)

Reklamacja - zwrot kosztów montażu

3.1.2005

Zakupiłem towar w hurtowni budowlanej. Za montaż tego towaru zapłaciłem obcej firmie 1200 zł. Towar okazał się wadliwy, i dostałem pełny zwrot kosztów. Zakupiłem gdzie inny towar (u konkurencji) i ponownie go zamontowałem. Za montaż zapłaciłem 1450 zł. Czy mogę od pierwszej hurtowni (...)

Wybór biegłego

1.1.2005

Czy w procesie cywilnym, w sprawie związanej z odpowiedzialnością lekarza za nieudany zabieg, można żądać ekspertyzy biegłego z zakresu danej specjalności z konkretnej placówki medycznej (z innego miasta, niż te w którym dokonano owego felernego zabiegu)?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika