Prawo pracy - Porady prawne (strona: 26)

Staż na nauczyciela dyplomowanego

Obecnie rozpoczęłam staż na nauczyciela dyplomowanego. Jestem w ciąży i posiadam zwolnienie lekarskie. Jak długo może trwać przerwa w stażu i co w przypadku, gdy jest ona dłuższa - muszę zaczynać (...)

Przedawnienie urlopu wypoczynkowego

Roszczenie o urlop wypoczynkowy dla pracownika przedawnia się po 3 latach. Jak liczyć takie przedawnienie? Czy. np urlop za 2002 rok (ekwiwalent za nie wykorzystany urlop), przedawnia się w I kwartale (...)

Zmiana nazwiska pracownika

Pracownica w związku z wyjściem za mąż, zmieniła nazwisko i adres zamieszkania (zameldowania). Pracodawca ma obowiązek zgłoszenia tych zmian w ZUS, PZU (ubezpieczenie grupowe). Czy w takiej sytuacji (...)

Urlop wypoczynkowy pracownika młodocianego

Zatrudniam na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego uczennicę II roku szkoły zawodowej. Jako pracownik młodociany, ile ma urlopu i jak się oblicza urlop? Czy tylko dni praktyki czy na kolejne (...)

Przygotowanie zawodowe a wymiar urlopu

Od 1.04.2005 - 30.09.2005 pracownica odbywała przygotowanie zawodowe w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy. Bezrobotna skierowana z Urzędu Pracy. W czasie przygotowania pobierała stypendium (...)

Podróż służbowa a czas dobowego odpoczynku

Jak wygląda kwestia zagwarantowania pracownikowi 11-godzinnego odpoczynku w każdej dobie w sytuacji, gdy pracownik jest w podróży służbowej samochodem prywatnym. Wraca z tej podróży służbowej (...)

Premia dla księgowego

Czy pracodawca może aneksem do umowy o pracę przyznać pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku Głównego Księgowego, stałą premię tzw. bilansówkę, w wysokości 20 % zasadniczej pensji, przysługującą (...)

Zatrudnianie polskich pracowników we Francji

Chcę uruchomić mieszkając we Francji, agencję pośrednictwa pracy, która miałaby polegać na zatrudnianiu we francuskich hotelach polskich pracowników. 1. Czy taka agencja pośrednictwa wymaga (...)

Przestój i praca w godziny nadliczbowe

Czy pracodawca może wydać polecenie pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę (pełny etat), aby jutro nie przychodził do pracy ponieważ brak jest komponentów do produkcji lub przezbrajana (...)

Ponowne zatrudnienie pracownika

Czy przepis art. 9 ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych dotyczy również zwolnienia indywidualnego, czy tylko w ramach zwolnień grupowych? Powodem zwolnienia pracownika była likwidacja stanowiska pracy, (...)

Ewidencjonowanie czasu pracy

Czy przepisy prawa mówią coś na temat możliwości wykorzystania zegarów pomiaru czasu pracy w zakładzie pracy? Czy pracodawca może wprowadzić ewidencję przy pomocy zegarów czasu pracy zamiast (...)

Odpowiedzialność materialna pracowników

Pracuję w jednym z oddziałów sklepu jubilerskiego z dwiema innymi dziewczynami plus szefowie. Każdy z nas ma dostęp do biżuterii, niejednokrotnie bardzo drogiej. Wszystkie zatrudnione osoby podpisały (...)

Zagraniczne studia a wymiar urlopu

Nowo zatrudniony pracownik wrócił właśnie z zagranicy po 8 latch. W Polsce przed wyjazdem skończył liceum ogólnokształcące 1996r., a w USA studia. Jak ustalić przysługujący urlop dla takiego (...)

Zmiana wymiaru czasu pracy kobiety w ciąży

Czy można zmienić wymiar czasu pracy pracownicy z widoczną ciążą z pełnego etatu na jedną czwartą oraz proporcjonalnie do czasu pracy zmienić wynagrodzenie? Co może zrobić pracodawca w sytuacji, (...)

Natychmiastowa wykonalność wyroku sądu pracy

Pracownik wystąpił przeciwko naszej firmie z pozwem o odszkodowanie za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę. Sąd przyznał powodowi odszkodowanie w wysokości ok. 3700 zł. Nadano także (...)

Zaległy urlop odwołanego prezesa

Odwołany prezes zarządu, posiadający umowę o pracę na czas nieokreślony, będący w okresie ochrony przedemerytalnej, przebywając na zwolnieniu lekarskim (może chodzić) od momentu odwołania, (...)

Obliczanie wymiaru urlopu proporcjonalnego

Jak prawidłowo wyliczyć urlop wypoczynkowy pracownikowi zatrudnionemu na czas określony od dnia 16.06.2005 do 31.12.2005. Przed podjęciem zatrudnienia tj. od 01.01.2005 do 15.06.2005 r. pracownik był (...)

Postępowanie dyscyplinarne w Policji

Zagadnienie z ustawy o Policji. Czynności wyjaśniające na zasadzie art. 134i ust.4 przeprowadza komendant powiatowy jako przełożony dyscyplinarny - art. 133 i wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia (...)

Warunki szkodliwe dla zdrowia

W przemyśle spożywczym w jaki sposób zalicza się czas pracy w warunkach szkodliwych? Jakie przepisy to regulują? Jeśli np. pracownik przebywa przez kilka godzin w ciągu dnia pracy w chłodni, to (...)

Utrata uprawnień przez pracownika

Pracownik nie otrzymał zaświadczenia o zdolności do prowadzenia pojazdów tzn. badania psychologiczne. W dniu, w którym miał je dostarczyć przyniósł zwolnienie lekarskie. Czy mogę rozwiązać (...)

Zatrudniony prezes a ochrona przedemerytalna

Odwołany na ZW prezes zarządu - dyrektor sp. z o.o. zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony wchodzi w okres ochrony przedemerytalnej sześć dni później. Od dnia odwołania przebywa (...)

Rozwiązanie umowy o pracę na okres próbny

Czy pracownik może rozwiązać umowę o pracę zawartą na okres próbny (1 miesiąc) na mocy porozumienia stron na własną prośbę? Czy rozwiązując umowę o pracę na okres próbny z zachowaniem (...)

Regulamin pracy a umowa o pracę

Ustalenia zawarte w mojej umowie o pracę są sprzeczne z postanowieniami regulaminu zakładu pracy. Które postanowienia w świetle prawa są obowiązujące?

Zatrudnianie nauczycieli a karta nauczyciela

Jesteśmy stowarzyszeniem prowadzącym różnorodną działalność oświatową m.in. prowadzimy szkoły i zatrudniamy nauczycieli. Czy wymiar czasu pracy i urlopu nauczyciela musi być zgodny z Kartą (...)

Postępowanie w trybie nakazowym a prawo pracy

Chcę złożyć pozew w sądzie pracy o nakazanie byłemu pracodawcy wypłaty odszkodowania za rozwiązanie przeze mnie umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracodawcy. (...)

Błędne wypowiedzenie umowy o pracę

Jeśli pracodawca błędnie wskazał termin upływu okresu wypowiedzenia umowy o pracę, to w jaki sposób może to poprawić w sytuacji gdy pracownik przyjął wypowiedzenie?

Przejęcie pracownika a układ zbiorowy pracy

Czy podpisanie umowy o pracę przez nowego pracodawcę z pracownikiem przejętym na podstawie art. 23 [1] Kodeksu pracy, w której podane są nowe warunki płacy według regulaminu wynagradzania nowego (...)

Dodatkowe zatrudnienie a dodatek za staż pracy

Otrzymałam odpowiedź w sprawie braku prawa do dodatku za staż pracy w moim dodatkowym miejscu zatrudnienia (w szkole - w charakterze nauczyciela). Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (...)

Rozwiązanie bez wypowiedzenia a odprawa

Czy w związku z rozwiązaniem umowy o pracę na podstawie art. 55 paragraf 1 [1] w związku z zaprzestaniem przez pracodawcę od 3 miesięcy wypłaty wynagrodzenia pracownikowi przysługuje odprawa w (...)

Czas pracy kierowcy ambulansu

Czy kierowca sanitarki (samochód mogący być używany jako ambulans, pojazd uprzywilejowany w ruchu drogowym), który jest zatrudniony w przychodni przyzakładowej (ambulatorium) może być zatrudniony (...)

Odprawa dla osoby na urlopie wychowawczym

Czy pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym przysługują takie sama prawa jak pozostałym pracownikom w przypadku likwidacji zakładu pracy i stanowisk?

Okres wypowiedzenia a ustawa kominowa

Czy w umowach o pracę z członkami zarządu podmiotów podlegających pod tzw. ustawę kominową są jakieś ograniczenia odnośnie okresu wypowiedzenia umowy o pracę? Wiadome jest, iż kwestia odprawy (...)

Świadectwo pracy - informacje o nagrodach

W ciągu ponad 5 lat pracy, w oparciu o umowę zawartą na czas nieokreślony, otrzymałem 3 nagrody w postaci oddzielnych wpłat na konto z zaznaczeniem, iż jest to nagroda oraz jednorazowo premię uznaniową (...)

Zatrudnienie adwokata - obsługa prawna firmy

Czy państwowy zakład budżetowy może zatrudnić adwokata na stałą obsługę prawną zakładu na podstawie umowy zlecenia?

Czy pracodawca musi dać ksero listy obecności na żądanie pracownika?

Czy na prośbę pracownika, pracodawca musi czy ewentualnie może dać kserokopie listy obecności na której on się znajduje?

Altana w pracowniczym ogródku działkowym

Czy dopuszczalna jest budowa dwóch budynków o pow. 20 m2 na jednym pracowniczym ogródku działkowym o pow. 300 m2?

Odpis na ZFŚS - uciążliwe warunki pracy

Jak prawidłowo naliczyć odpis na ZFŚS, jeśli w marcu wystąpiły uciążliwe warunki pracy dla kilku osób? Pracodawca dokonał pierwszej wpłaty na rachunek ZFŚS przyjmując odpis na jednego zatrudnionego (...)

Rozwiązanie pracy za 7-dniowym uprzedzeniem

Czy przy rozwiązaniu umowy o pracę w trybie art. 23[1] paragraf 4 kodeksu pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, ewentualnie odprawa?

Umundurowanie komornika i poborcy skarbowego

Na podstawie uchwały Nr 138 Rady Ministrów w sprawie umundurowania niektórych pracowników urzędów skarbowych(M.P. Nr 28,poz. 199 z dnia 12 września 1986) poborcom skarbowym i komornikowi przysługiwało (...)

Wypłata nagrody jubileuszowej po terminie

Pracodawca nie wypłacił pracownikowi w terminie nagrody jubileuszowej. Podstawą naliczenia ww. nagrody w firmie jest płaca zasadnicza. W międzyczasie pracodawca zawarł porozumienie z pracownikami (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika