Prawo pracy - Porady prawne (strona: 24)
Powierzenie stanowiska dyrektora szkoły
Czy można powołać dyrektora na stanowisko przed upływem 2 tygodni od konkursu na dyrektora, jeżeli władze oświatowe (kurator Oświaty) zostały powiadomione o wotum nieufności do nowego dyrektora (...)
Nauczyciel kontraktowy na umowę na czas określony
Czy dyrektor szkoły, który kończy swoją kadencję 15 kwietnia 2006 może zmienić umowę o pracę zawartą z nauczycielem kontraktowym w dniu 01-09-2006 na czas określony, (jest to pierwsza umowa (...)
Odprawa emerytalna uzupełniająca
W Gazecie Prawnej nr 26 (1644) z dnia 6 lutego 2006 w rubryce CZYTELNICY PYTAJĄ na pytanie czy przysługuje odprawa emerytalna uzupełniająca, autorka odpowiedzi Pani D. K. szanując przepis art. 92[1] (...)
Podstawa prawna oceny pracowniczej w firmie
Czy przeprowadzenie w firmie oceny pracowniczej (np. w sposób opisany niżej) może być zakwalifikowane jako wypełnianie obowiązku pracodawcy, o którym mowa w art. 94 ust. 9 kodeksu pracy? Jakie kryteria (...)
Diety za podróże zagraniczne kierowców
Firma włoska założyła w Polsce nową, całkowicie samodzielną sp. z o.o. Firma w Polsce zatrudnia kierowców, nie ma jednak jeszcze własnych środków transportu. Została sporządzona umowa pomiędzy (...)
Egzamin radcowski bez aplikacji
Interesuje mnie, czy w obecnym stanie prawnym można podejść do egzaminu na radcę prawnego bez odbywania aplikacji? O ile mi wiadomo, jest taka możliwość, jeżeli pracowało się przez okres 5 lat (...)
Podział funduszu socjalnego w szkole
Czy dyrektor szkoły ma uprawnienie do jednoosobowego dysponowania funduszem socjalnym szkoły czy też ma obowiązek zasięgnąć opinii pracowników (Rady Pedagogicznej) Nadmieniam że związek zawodowy (...)
Wysłanie pracownika na urlop zaległy
Czy nie udzielenie pracownikowi zaległego urlopu do końca I kwartału następnego roku może skutkować przymusowym wysłaniem pracownika na zaległy urlop po tym terminie wbrew woli pracownika - występuję (...)
Sześciodniowy tydzień pracy
Czy zamiast pracy przez 5 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie, pracodawca może nakazać pracę przez 6 dni w tygodniu po 6 godzin? Czy dwa dni w roku kalendarzowym, opieki nad dzieckiem przysługujące (...)
Wezwanie do stawiennictwa w czasie pracy
Dostałem wezwanie z sądu (wydział karny) do stawiennictwa na określony dzień jako świadek. Czy muszę na ten dzień wziąć np. 1 dzień urlopu? Czy pracodawca ma obowiązek zwolnienia z pracy (bez (...)
Pracownicy oddelegowani do pracy w Norwegii
Podpisałem kontrakt z firmą norweską na wykonanie robót budowlanych. W związku z tym chciałbym nowozatrudninych pracowników wysłać do pracy za granicę. Miejsce wykonywania pracy wskazane w umowie (...)
Czynniki szkodliwe na stanowisku kierowcy
Podczas przeprowadzonej kontroli przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w naszej spółce otrzymaliśmy nakaz do przeprowadzenia badań, pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia występujących (...)
Zwrot kosztów podróży wolontariuszom
Zgodnie z ustawą korzystający może pokrywać, na dotyczących pracowników zasadach, także inne niezbędne koszty ponoszone przez wolontariusza, związane z wykonywaniem świadczeń na rzecz zamawiającego (...)
Potręcenia z zasiłku chorobowego
Czy poręczycielowi można potrącić z zasiłku chorobowego raty pożyczki z funduszu mieszkaniowego z Zakładowego Funduszy Świadczeń Socjalnych?
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Gdzie skierować wniosek o wypłatę niezapłaconego wynagrodzenia z umowy o pracę (z FGŚP)? Firma, w której pracowałem upadła w 2001 roku, do dziś syndyk nie może sprzedać pozostałych po firmie (...)
Wynagrodzenie chorobowe po ustaniu zatrudnienia
W styczniu złożyłem wypowiedzenie (okres wypowiedzenia 2 tygodnie). Po dwóch dniach zachorowałem - okres zwolnienia 25 dni (termin zakończenia choroby - po zakończeniu pracy). Czy pracodawca wypłaca (...)
Informacja z KRK o pracowniku
Czy w oparciu o otrzymane informacje od innych pracowników mogę w zgodzie z prawem wystąpić do Krajowego Rejestru Karnego z zapytaniem o udzielenie informacji, czy dany pracownik był w ostatnim okresie (...)
Termin wniesienia pozwu o odszkodowanie
W jakim terminie należy wnieść do sądu pozew o odszkodowanie przez pracownika w przypadku rozwiązania umowy o pracę przez pracownika z powodu rażącego naruszenia obowiązków pracodawcy?
Diety dla kierowców
Czy pracownikowi zatrudnionemu jako kierowca samochodu ciężarowego i wykonującemu pracę na terytorium RP i UE należy się wypłata diety za pracę poza miejscem zatrudnienia, gdy umowa o pracę definiuje (...)
Dwie umowy o pracę z różnymi pracodawcami
Pracownicy są zatrudnieni przez dwie siostrzane spółki A i B. W każdej spółce pracownik ma umowę na pół etatu i wykonuje pracę pod tym samym adresem, na tym samym stanowisku, przed tym samym (...)
Regulamin pracy i regulamin wynagradzania
Czy regulamin wynagradzania, w którym jest również zwolnienie z wypłacania świadczenia urlopowego, musi być podpisany przez tego jedynego pracownika jako przedstawiciela załogi? Czy regulamin pracy (...)
Wypowiedzenie podczas urlopu wychowawczego
Nauczycielka stopnia nauczyciela kontraktowego przebywa na urlopie wychowawczym do końca zajęć dydaktycznych bieżącego roku szkolnego. Czy można wypowiedzieć jej w tym czasie umowę o pracę?
Rozwiązanie umowy z nauczycielem mianowanym
Jak poprawnie ustosunkować się do rozwiązania umowy o pracę z nauczycielem mianowanym na jego wniosek w związku z przejściem na emeryturę z dniem 28-02-2006 r., czy na podstawie art. 23 ust. 1 pkt (...)
Udzielenie pracownikowi urlopu a badanie kontrolne
Czy pracownikowi, który przebywał na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni można udzielić urlopu wypoczynkowego, bez zdolności do pracy wydanego przez lekarza medycyny pracy? Czy można wysłać na (...)
Kontrola PIP
Czy pracodawca, u którego PIP przeprowadza kontrolę na podstawie pisemnej skargi lub zawiadomienia może uzyskać informację na temat treści tej skargi oraz osoby, która ją złożyła? Czy PIP ma (...)
Dodatkowe zajęcie zarobkowe strażnika miejskiego
Czy strażnik miejski może zgodnie z prawem założyć spółkę z o.o. działającą jako agencja ochrony mienia w mieście, w którym pełni służbę? Czy działalność takiej spółki nie będzie (...)
Wykonywanie zawodu farmaceuty
Kiedy osoba, mgr farmacji uzyskuje prawo wykonywania zawodu?
Powrót do pracy po urlopie bezpłatnym
Jestem na urlopie bezpłatnym w jednym z urzędów, udzielono mi tego urlopu na czas pełnienia funkcji dyrektora w urzędzie podległym pod urząd, w którym mam teraz urlop bezpłatny. Aktualnie zostałem (...)
Zwrot kosztów noclegów dla kierowców
Czy kierowcy zatrudnionemu w międzynarodowym transporcie przysługuje ryczałt lub zwrot kosztów za hotel za każdą noc, jeśli na wyposażeniu samochodu jest miejsce sypialne (łóżko)? Czy kierowcy (...)
Informacja o wykorzystanym urlopie a dane osobowe
Czy kierownik danej jednostki organizacyjnej może podać do wiadomości wszystkich swoich pracowników ile pozostało im urlopu do wykorzystania z poprzedniego i obecnego roku? Czy nie jest w ten sposób (...)
Kontynuacja ubezpieczenia na życie
Zakład pracy rozwiązał ze mną umowę o pracę po 3 miesiącach świadczenia rehabilitacyjnego - dokładnie 16.12.2005 r.(przebywałam 270 dni na zwolnieniu lekarskim, a następnie otrzymałam na 5 (...)
Czas pracy nauczyciela praktycznej nauki zawodu
Pracodawca złożył mi "propozycję nie do odrzucenia". Od 01 lutego 2006 r. zaproponował mi następujące warunki pracy, (propozycja zmieniająca umowę o pracę) 22 godziny mam pracować jako instruktor (...)
Rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielem
Dyrektor szkoły średniej zatrudnił nauczyciela na umowę o pracę na czas określony od 07-11-2005 r. do 30-06-2006 r. w wymiarze 5,08 godz. tygodniowo (0,28 etatu). Jest to uzupełnienie etatu w innej (...)
Praca w godzinach nadliczbowych
Pracuję na wyższej uczelni państwowej. Pracodawca przyznaje mi zajęcia ponadwymiarowe w sobotę, które są identycznie rozliczane jak zajęcia w zwykłym dniu pracy. Dawniej tego typu zajęcia (w (...)
Wymagania dla kierowników aptek
Jakie kwalifikacje musi posiadać kierownik apteki?
Dokumentowanie kosztów przejazdu w delegacji
Czy konieczne jest (jeśli tak to na jakiej podstawie prawnej) dokumentowanie wydatków związanych z podróżą służbową- chodzi mi tylko i wyłącznie o to czy jest uzasadnienie prawne dla praktyki (...)
Udokumentowanie pracy w gospodarstwie rolnym
Pracownik otrzymał nagrodę jubileuszową 25 lecia pracy w październiku 2004 r. W styczniu 2006 r. przedłożył wniosek i oświadczenie ze od 03.1970 (od 16 roku życia) do 09.1979 r. (ukończenia studiów) (...)
Zwolnienie z zawodowej służby wojskowej
Pracowałem w wojsku przez 7 lat. Następnie leczyłem się psychiatrycznie na depresję i nerwicę. Jeżeli złożę wypowiedzenie w pracy, czy przy zwolnieniu zachowam wszystkie należności związane (...)
Umowa o dzieło w siedzibie firmy zlecającej
Czy osoba wykonująca dzieło na podstawie umowy o dzieło z firmą może wykonywać to dzieło w siedzibie firmy zlecającej? Dzieło polegać będzie na pozyskaniu klientów na szkolenia poprzez telemarketing, (...)
Nadzór kierowniczy i odpowiedzialność za jego brak
Jaka jest odpowiedzialność kierownika danej jednostki organizayjnej za nieprzestrzeganie przez jego pracowników przepisów bhp, co ma miejsce podczas jego nieobecności? Czy można karać osobę na (...)
Masz inne pytanie do prawnika?