Prawo pracy - Porady prawne (strona: 25)
Dokumentowanie kosztów przejazdu w delegacji
Czy konieczne jest (jeśli tak to na jakiej podstawie prawnej) dokumentowanie wydatków związanych z podróżą służbową- chodzi mi tylko i wyłącznie o to czy jest uzasadnienie prawne dla praktyki (...)
Udokumentowanie pracy w gospodarstwie rolnym
Pracownik otrzymał nagrodę jubileuszową 25 lecia pracy w październiku 2004 r. W styczniu 2006 r. przedłożył wniosek i oświadczenie ze od 03.1970 (od 16 roku życia) do 09.1979 r. (ukończenia studiów) (...)
Zwolnienie z zawodowej służby wojskowej
Pracowałem w wojsku przez 7 lat. Następnie leczyłem się psychiatrycznie na depresję i nerwicę. Jeżeli złożę wypowiedzenie w pracy, czy przy zwolnieniu zachowam wszystkie należności związane (...)
Umowa o dzieło w siedzibie firmy zlecającej
Czy osoba wykonująca dzieło na podstawie umowy o dzieło z firmą może wykonywać to dzieło w siedzibie firmy zlecającej? Dzieło polegać będzie na pozyskaniu klientów na szkolenia poprzez telemarketing, (...)
Nadzór kierowniczy i odpowiedzialność za jego brak
Jaka jest odpowiedzialność kierownika danej jednostki organizayjnej za nieprzestrzeganie przez jego pracowników przepisów bhp, co ma miejsce podczas jego nieobecności? Czy można karać osobę na (...)
Zatrudnienie kierowcy skazanego wyrokiem
Czy możemy zatrudniać kierowcę skazanego prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo w ruchu drogowym (bez utraty uprawnień) jako firma swiadcząca usługi w zakresie licencjonowanego transportu (...)
Świadectwo pracy a prawo do nagrody jubileuszowej
Osoba pracowała w zakładzie pracy, którego regulamin wynagradzania przewidywał nagrodę jubileuszową. Pracownica dostarczyła dokumenty potwierdzające jej dotychczasowe lata pracy - były to zaświadczenia (...)
Dodatek dla pracownika socjalnego
Zgodnie z art. 121 ust. 3a ustawy o pomocy społecznej pracownikowi socjalnemu przysługuje dodatek do wynagrodzenia w kwocie 250 złotych. Z treści przepisu wynika, że świadczenie pracy socjalnej w (...)
Nawiązanie stosunku pracy z kierownikiem GOPS
W jaki sposób doprowadzić do poprawności i zgodności z prawem nawiązanie stosunku pracy z kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, który obecnie jest zatrudniony na podstawie mianowania? (...)
Wypłata diety na rzecz wolontariusza
Mam pytanie dotyczące wysokości diety jaka może być udzielona przez gminę lub inną jednostkę samorządową wolontariuszowi pracującemu w fundacji realizującej projekty dla owej gminy. Czy kwota (...)
Samochód prywatny wolontariusza
Chciałbym się dowiedzieć, czy aby używać samochodu prywatnego do realizacji celów fundacji potrzebna jest osobna umowa z właścicielem pojazdu, który jako wolontariusz pracuje na rzecz fundacji?
Odprawa emerytalna a zwolnienia grupowe
Nasza pracownica osiągnęła wiek emerytalny. Zostaje z nią rozwiązana umowa o pracę w związku z likwidacją stanowiska pracy. Należy się jej odprawa z tego tytułu. Czy powinniśmy wypłacić jej (...)
Prawo do odsetek od zawieszonego uposażenia
Jestem policjantem w 2003 roku wstrzymano mi 50 % nagrody rocznej oraz 50% dodatku służbowego miesięcznego. W wyniku przegranych spraw w NSA w dniu 01.12.2004 roku wyrównano mi wcześniej wstrzymane (...)
Archiwizacja dokumentów pracowniczych
Jakie dokumenty należy archiwizować i przez ile lat po zwolnieniu pracownika? Jakim dokumentem muszę się okazać przed inspektorem z PIP, żeby udokumentować mu, że wszyscy pracownicy otrzymali odzież (...)
Umowa o pracę z prezesem zarządu
Z kim podpisuje umowę o pracę Prezes jednoosobowego Zarządu Spółki?
Przejęcie zakładu pracy a prawo do odprawy
Czy w sytuacji, gdy w trybie art. 23 kodeksu pracy przekazywani są pracownicy, a wśród nich są emeryci - tj. osoby, które mają już naliczone emerytury (zawieszone) i przejmujący zakład pracy nie (...)
Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia
Czy w okresie wypowiedzenia, w którym pracownik korzysta z zaległego urlopu, następuje przerwanie urlopu z powodu zwolnienia lekarskiego, okres wypowiedzenia przedłuża się o okres zwolnienia? Jeśli (...)
Wypowiedzenie umowy o pracę faksem
Czy wysłane faksem wypowiedzenie przez pracownika umowy o pracę jest ważne?
Uznanie za bezskuteczne a przywrócenie do pracy
Jestem w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Wypowiedzenie trzy miesięczne, kończy się 31 grudnia 2005r. Nie godząc się z wypowiedzeniem, złożyłem pozew do sądu pracy o uznanie wypowiedzenia (...)
Powoływanie naczelnika urzędu skarbowego
Kto powołuje i kto może odwołać Naczelnika Urzędu Skarbowego w danym mieście? Czy takie uprawnienia posiada Rada Gminy, w której znajduje się Urząd Skarbowy?
Zwiększenie urlopu w trakcie roku
Zostałem zatrudniony 18 listopada 2002. 18 lutego 2003 po okresie próbnym pracodawca podpisał ze mną umowę o pracę. W tym czasie byłem studentem 5 roku. Studia ukończyłem 4 lipca 2003. Dzisiaj (...)
Dodatkowe zatrudnienie urzędnika skarbowego
Chciałbym się zapytać jak wygląda kwestia dodatkowej pracy. Tzn. jestem zatrudniony w niepełnym wymiarze etatu w urzędzie skarbowym, mam możliwość dostania dodatkowej pracy na 1/2 etatu. Moje (...)
Wymiar urlopu wypoczynkowego a świadectwo pracy
Jeżeli pracodawca zatrudnił emeryta, który nie udokumentował okresów zatrudnienia (nie dostarczył świadectw pracy), to jak w tym przypadku wyliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Z przyznanego świadczenia (...)
Zasady tworzenia ZFŚS i rezygnacji z niego
Otrzymałem od was odpowiedź w sprawie ZFSS, że wystarczy zapis w regulaminie pracy o odstąpieniu od tworzenia funduszu. Państwowy Inspektor Pracy twierdzi natomiast, że co roku powinienem zbierać (...)
Warunki spłaty pożyczki z ZFŚS
W wielu komentarzach inne świadczenie z ZFŚS niż urlopowe są określane jako świadczenia nie - roszczeniowe. Czy warunki spłaty pożyczki (umowa pożyczki) w wyniku zwolnienia pracownika podlega (...)
Prześladowanie w pracy
Kogo ma oskarżać pracownik, jeżeli jest prześladowany w pracy, konkretną osobę, która go prześladuje (kierownika) czy też pracodawcę, to jest dyrektora zakładu? Czy oskarżenie do Sądu wnosi (...)
Zmiana umowy o pracę
Nasz firma zmieniła nazwę oraz siedzibę (miejsce wykonywania pracy). Czy w związku z tym każdy pracownik powinien otrzymać aneks do umowy o pracę zmieniający te punkty czy wypowiedzenie zmieniające? (...)
Fundusz socjalny nauczycieli i pracowników szkoły
Wysokość i zasady naliczania odpisów na fundusz socjalny dla emerytów-nauczycieli określa Karta Nauczyciela. Jakie są zasady tworzenia odpisów dla emerytów-pracowników obsługi szkół (np. sekretarki, (...)
Odejście pracownika do konkurencji
Mój tata prowadzi firmę usługowo - handlową zajmującą się sprzedażą części zamiennych do samochodów ciężarowych. Firma ma swoja bazę w Siedlcach i zatrudnia 20 osób. Na początku działalności (...)
Świadczenia urlopowe a wymiar urlopu
Pracownik przebywał przez 16 kolejnych dni na urlopie, z tego na 11 dni wziął urlop wypoczynkowy zaś 5 dni były to niedziele i święta. Czy w takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek wypłaty świadczenia (...)
Szkolenie BHP przy przyjęciu pracownika
Zatrudniam nowego pracownika. Wiem, iż nowo zatrudniona osoba powinna przejść instruktaż ogólny, stanowiskowy, a następnie szkolenie podstawowe. Osoba ta ma ważne do 2008 roku szkolenie BHP z poprzedniego (...)
Pracodawca a organ zatrudniający
Dyrektor zawiera umowy ze swoimi pracownikami na prace wykonywane poza godzinami etatowymi. Kto zwiera umowę na przeprowadzenie wykładu na kursie kwalifikacyjnym z dyrektorem jednostki budżetowej, który (...)
Zasady obliczania wynagrodzenia
W skład płacy wchodzą m.in. stawka (płaca zasadnicza) oraz dodatek za okres przepracowany w przedsiębiorstwie, ustalony procentowo ze związkami zawodowymi. Pracownik o wyższych kwalifikacjach i (...)
Natężenie czynników szkodliwych w środowisku pracy
Jakim przepisom BHP podlega praca na stanowisku umysłowym - pod względem oświetlenia, zapylenia, hałasu, sąsiedztwa czynników szkodliwych itp. Czy hałas rzędu 76 decybeli pochodzący z sąsiednich (...)
Ekwiwalent za urlop
Proszę o odpowiedz jak zgodnie z rozporządzeniem z par. 17 powinnam przy wyliczaniu ekwiwalentu za urlop wyliczyć wartość premii kwartalnej do uwzględnienia jej w podstawie ekwiwalentu. Premia kwartalna (...)
Transport gotówki do banku
Czy są jakieś przepisy regulujące obowiązek korzystania z usług ochrony mienia podczas transportu gotówki z firmy do banku przez kasjerkę. Czy są może jakieś ograniczenia kwotowe?
Odszkodowanie w razie porzucenia pracy
W firmie zatrudniona została osoba na okres próbny na dwa miesiące. W pierwszej połowie drugiego miesiąca pracy wychodząc z firmy powiedziała, że idzie do lekarza gdyż jest przeziębiona. Na drugi (...)
Praca na cały i część etatu
Czym różnią się prawa pracownika i obowiązki pracodawcy w przypadku zatrudnienia pracownika na cały etat, 3/4 etatu i 1/2 etatu?
Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę
Rozwiązałem umowę za porozumieniem stron z pracodawcą. Porozumienie zostało zawarte 2 listopada 2005 roku. Zgodnie z jego treścią rozwiązuje się za porozumieniem stron umowę o pracę zawartą (...)
Czas pracy nauczyciela doradcy metodycznego
Nauczyciela doradca metodyczny jest zatrudniony w szkole podstawowej ze zniżką godzin od 1/3 do 2/3 i realizuje zadania powierzone przez organ prowadzący w ośrodku doskonalenia nauczycieli. Jaka jest (...)
Masz inne pytanie do prawnika?