Prawo pracy - Porady prawne (strona: 27)
Umundurowanie komornika i poborcy skarbowego
Na podstawie uchwały Nr 138 Rady Ministrów w sprawie umundurowania niektórych pracowników urzędów skarbowych(M.P. Nr 28,poz. 199 z dnia 12 września 1986) poborcom skarbowym i komornikowi przysługiwało (...)
Wypłata nagrody jubileuszowej po terminie
Pracodawca nie wypłacił pracownikowi w terminie nagrody jubileuszowej. Podstawą naliczenia ww. nagrody w firmie jest płaca zasadnicza. W międzyczasie pracodawca zawarł porozumienie z pracownikami (...)
Poszanowanie dóbr osobistych pracownika
Chciałbym zapytać, czy pracodawca może zadawać pracownikowi pytania dotyczące jego intymnej sfery życia osobistego? Czy w tym momencie nie zostaje naruszone prawo pracownika do zachowania w tajemnicy (...)
Praca sędziego na zwolnieniu lekarskim
Wiem że sędzia przebywa na zwolnieniu lekarskim, mimo to wyznacza sprawy podczas trwania zwolnienia chorobowego i je w tym czasie rozpatruje. Będąc na zwolnieniu wydaje wyroki skazujące. Czy sędziów (...)
Konsekwencje braku utworzenia ZFŚS
W przypadku, gdy w jednym roku nie został utworzony ZFŚS zgodnie z przepisami, czy podlegam karze grzywny? Czy w tym przypadku oprócz wspomnianej kary będę musiał wypłacić pracownikowi, który (...)
Ekwiwalent za odzież dla pracownika biurowego
Zgodnie z kp pracownikowi przysługuje wypłata ekwiwalent za odzież w przypadku, gdy w czasie pracy może ulec ona zniszczeniu lub mocnemu zabrudzeniu. Czy w takim razie pracownikowi biurowemu przysługuje (...)
Wniosek o przyznanie świadczenia
Czy pracownik ma obowiązek składania wniosku o dofinansowanie z ZFŚS?
Stosunek pracy ze skazanym policjantem
Czy policjant skazany prawomocnym wyrokiem za nieumyślne spowodowanie śmierci może nadal pracować w policji? Rowerzysta zginął potrącony przez samochód. Sprawcą wypadku był kierowca - policjant (...)
Odprawa emerytalna pracownika służby cywilnej
W październiku 2006 r. nabywam prawo do wcześniejszej emerytury (55 lat życia) i oczywiście chcę z tego skorzystać. Czy jako pracownik administracji państwowej mam prawo do 6-miesięcznej odprawy (...)
Prawo pracownika do trzynastki
Zakładowy regulamin wynagrodzenia stanowi, iż pracownikowi należy się nagroda roczna (trzynastka) po przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy w roku kalendarzowym. Pracownik był zatrudniony w bieżącym (...)
Uwierzytelnianie dokumentu przez radcę prawnego
Czy pracodawca może przyjąć od pracownika - radcy prawnego poświadczoną przez niego za zgodność z oryginałem kopię skróconego aktu urodzenia dziecka (w celu potwierdzenia udzielenia dwóch dni (...)
Koszty uzyskania przychodu prezesa zarządu
Jeśli prezes spółki z o.o. ma ustalone wynagrodzenie za pełnienie funkcji prezesa zarządu, to jakie koszty uzyskania przychodów należy uwzględnić do obliczenia zaliczki na podatek dochodowy od (...)
Odmowa udzielenie urlopu wychowawczego
Czy pracodawca musi się zgodzić na urlop wychowawczy? Czy istnieją jakieś sytuacje kiedy nie posiada takiego obowiązku i może nie wyrazić zgody?
Udzielenie urlopu wypoczynkowego "z góry"
Z pracownikiem została zawarta pierwsza, trzymiesięczna umowa o pracę w danym zakładzie pracy. Jeśli z tym pracownikiem podpisana jest druga umowa o pracę, tym razem na rok (z zachowaniem ciągłości (...)
Opinia z poprzedniego miejsca pracy
Czy pracodawca jest zobowiązany do wystawienia opinii na życzenie pracownikowi za jego okres pracy? Jak zmusić pracodawcę do wystawienia takiej opinii, jeśli (po zwolnieniu się pracownika (sam rozwiązał (...)
Ustawa 203, czyli wynagrodzenie pielęgniarki
Jestem pielęgniarką z 20-sto letnim stażem pracy. Przez ostatnie 17 lat pracuję jako pielęgniarka szkolna. Czy przysługuje mi wyrównanie z tytułu obowiązującej od 2001 roku tzw. ustawy 203?
Zapomoga zdrowotna dla emerytowanego nauczyciela
Gdzie emerytowany nauczyciel może zwrócić się o zapomogę zdrowotną jeśli placówka, w której pracował została zlikwidowana na początku lat 90-tych? Oczywiście moje pytanie dotyczy zapomogi (...)
Okres wypowiedzenia warunków pracy lub płacy
Pracodawca zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony od dnia 18.08.2003 r. W związku z niewłaściwym wypełnianiem obowiązków brygadzisty, pracodawca zmuszony jest wypowiedzieć (...)
Szkolenie pracownika - obowiązkowy udział
Czy pracodawca ma możliwość zmuszenia pracownika do udziału w szkoleniu w dniu wolnym od pracy na przestrzeni roku kalendarzowego bez udzielenia mu wolnego dnia w zamian? Szkolenie oczywiście zawodowe (...)
Chronologiczne prowadzenie akt pracowniczych
Co oznacza określenie "chronologicznie" w rozporządzeniu w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy? Czy chodzi o chronologię według dat (...)
Urlop dodatkowy na obronę pracy magisterskiej
Mam zatrudnionego studenta na umowę o pracę na pełny etat. Proszę mi napisać czy przysługuje pracownikowi dodatkowy urlop na obronę pracy magisterskiej?
Wgląd do protokołu PIP
W związku z wykroczeniami przeciwko zapisom Kodeksu Pracy przez mojego pracodawcę, wystosowałem do Państwowej Inspekcji Pracy wniosek o przeprowadzenie stosownej kontroli. Moje spostrzeżenia w pełni (...)
Likwidacja ZFŚS
Czy Walne Zgromadzenie Wspólników może podjąć uchwałę o likwidacji Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, jeśli tak to w jakich przypadkach?
Niestawiennictwo w pracy przyczyną wypowiedzenia
Pracodawca opłacił pracownikowi kurs podnoszący kwalifikacje. Kurs trwa kilka miesięcy i na zajęcia przeznaczony jest jeden dzień roboczy w tygodniu. Czy kilkukrotne nieobecności pracownika na kursie, (...)
Społeczna Inspekcja Pracy
Chciałbym otrzymać informacje dotyczące społecznej inspekcji pracy: jakie posiada uprawnienia, obowiazki; czy istnieje przelicznik, ilu pracowników przypada na jednego inspektora; czy związek zawodowy (...)
Termin wydania świadectwa pracy
Wypowiedzenie 3-miesięczne dla pracownika kończy się 31 lipca 2005 r. Ten dzień przypada w tym roku w niedzielę. Czy mogę wydać świadectwo pracy z datą wystawienia 29 lipiec? Oczywiście zatrudniony (...)
Okres umowy o pracę na czas określony
Byłam zatrudniona na okres próbny, który wynosił 3 miesiące. Po tym czasie została ze mną podpisana umowa na czas określony, który wynosił również 3 miesiące, a następnie umowa wygasła. (...)
Okres ochronny przed emeryturą
Czy kobiecie, która ukończy 55 lat w lutym 2006 r., a 30-lecie pracy zawodowej 31 sierpnia 2006, przysługuje okres ochronny? Dodać należy, że ta sama kobieta może skorzystać w przyszłym roku z (...)
Solidarna odpowiedzialność pracodawców
Co to jest solidarna odpowiedzialność starego i nowego pracodawcy, jeżeli pracownik został przeniesiony na podstawie art. 23 par. 1 kodeksu pracy? Kto wskazuje i kto ponosi koszty roszczeń - stary (...)
Zaświadczenie o osiąganych zarobkach
Czy wystawiając standardowe zaświadczenie o średnich zarobkach netto i brutto z trzech miesięcy powinniśmy uwzględnić takie składniki jak ryczałt samochodowy, ekwiwalent za pranie odzieży, zasiłki (...)
Powód wypowiedzenia w świadectwie pracy
Pracownik, zatrudniony na czas określony powyżej 6 miesięcy z okresem wypowiedzenia dwutygodniowym, został zwolniony przez pracodawcę na podstawie rozwiązania umowy o pracę z dwutygodniowym terminem (...)
Akcje pracownicze a majątek wspólny małżonków
Czy otrzymane imienne, bezpłatne akcje pracownicze przeniesione na pracownika przez Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Skarbu Państwa (tj. nie nabyte ze środków pochodzących z majątku wspólnego) (...)
Nadgodziny i praca w systemie weekendowym
Na umowie o pracę powinna być zawarta klauzula informująca, od której godziny przepracowanej w ciągu tygodnia zaczynają być naliczane nadgodziny. Czy w wypadku umowy zawartej na 3/4 etatu, czyli (...)
Wynagrodzenie za pracę w czasie aresztowania
Pracownik będący w delegacji zagranicznej jako kierowca został zatrzymany w areszcie do czasu wyjaśnienia sprawy. Czy w związku z tym przysługuje mu nadal wynagrodzenie za pracę?
Data wystawienia świadectwa pracy
Czy na podstawie kompletnych akt osobowych mogę wystawić świadectwo pracy z dzisiejszą datą, jeżeli pracownik był zatrudniony w latach 1973-1978 (pracownik nie otrzymał świadectwa pracy po wygaśnięciu (...)
Wysokość odprawy dla pracownika idącego do wojska
Jakie obowiązują zasady naliczania odprawy z tytułu powołania do zasadniczej służby wojskowej?
Świadczenie pracy podczas urlopu
Czy polecenie zaprzestania wykonywania pracy przez pracownika, który przebywa na urlopie a mimo to, pracę tę wykonuje, może zostać w takim przypadku wysłane przez pracodawcę pocztą na adres domowy (...)
Godziny nadliczbowe pracownika niepełnosprawnego
Pracownik niepełnosprawny z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na swój wniosek otrzymał zgodę lekarza medycyny pracy na pracę w wymiarze 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. (...)
"Lojalka" w zamian za koszty szkolenia
Firma wysłała pracownika na szkolenie. Ponieważ pokrywa ona wszystkie koszty szkolenia zawarto umowę z pracownikiem i zamieszczono w niej klauzulę, iż pracownik zobowiązuje się do zapłaty 100% (...)
Czas przechowywania dokumentacji pracowniczej
Jaki jest czas przechowywania dokumentacji pracowniczej: teczki zatrudnionych, listy płac, zwolnienia lekarskie, dokumenty wypłat pracownikom?
Masz inne pytanie do prawnika?