Prawo pracy - Porady prawne (strona: 29)

Określenie czasu pracy w umowie o pracę

Zostałem przeniesiony czasowo z Warszawy na region. Otrzymałem aneks do umowy o zmianie miejsca zatrudnienia oraz obsługiwanego regionu. Natomiast bez zmiany pozostaje oficjalny wymiar czasu pracy: (...)

Umowa na czas określony a ekwiwalent za urlop

Jeżeli pracownik jest zatrudniony na czas określony do 31 stycznia 2005 roku i i nie będzie z nim przedłużona dalej umowa o pracę, czy można wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop, czy trzeba (...)

Praca w godzinach nadliczbowych-zgoda pracownika

Jak często pracownik opiekujący się dzieckiem do lat 4 powinien składać oświadczenie o zamiarze lub braku zamiaru korzystania z uprawnień wynikających z art. 148 punkt 3 kodeksu pracy oraz 178 (...)

Wpływ pracy w nocy na wymiar urlopu

Pracownik pracuje często w godzinach nocnych, czy wyliczając mu urlop wypoczynkowy należy brać pod uwagę godziny nocne?

Obowiązek zawarcia umowy na czas nieokreślony

Za którym razem pracodawca ma obowiązek podpisania umowy na czas nieokreślony jeśli jestem nauczycielem mianowanym, a awans zawodowy robiłem w innej szkole oraz jeżeli pracuję w tej samej szkole (...)

Wynagrodzenie za nadgodziny dyrektora

Czy osoba pracująca jako dyrektor w firmie nie ma prawa do nadgodzin? Czy sytuacja, że poświęca firmie po 12 godzin dziennie wpisuje się w zakres jego obowiązków?

Zasady potrącania nienależnie wypłaconej premii

Firma wypłaciła nienależną premię (dwaj pracownicy o tym samym nazwisku). Czy można nadpłatę potrącić bez zgody pracownika z następnego wynagrodzenia (z tego co wiem wynagrodzenie jest pod szczególną (...)

Przekroczenie limitu godzin nadliczbowych

Jestem kierownikiem działu. Moi pracownicy często pracują w nadgodzinach i mają za to płacone. Ale przekraczają roczny limit dozwolonych godzin nadliczbowych. Co mi grozi za to?

Odwołanie z pełnienia funkcji a stosunek pracy

Czy odwołanie z pełnienia funkcji prezesa zarządu i ze składu zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pracownika, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, jest wystarczającą (...)

Ustalenie dnia rozpoczęcia pracy

Pracownik był zatrudniony na umowę o pracę na czas określony do 31 grudnia 2004 r. Pracodawca zawarł kolejną umowę z danym pracownikiem z datą grudniową, ale już na czas nie określony. Jaką (...)

Zmiana umowy zlecenia w umowę o pracę

Czy jest jakiś przepis lub orzeczenie sądu o tym, że pracownik, który od czterech lat był zatrudniony na podstawie umowy zlecenia w jednej firmie, automatycznie staje się zatrudniony na podstawie (...)

Powołanie pracownika do wojska na przeszkolenie

Pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę, dostał powołanie z Wojska na miesięczne szkolenie. Czy pracodawca ma jakieś możliwości i prawa interwencji w celu anulowania takiego powołania? Co (...)

Agencja pośrednictwa pracy a umowa o pracę

Prowadzę agencję pośrednictwa pracy w zakresie pośrednictwa do pracy za granicą. Wysyłam osoby do pracy w Holandii. W Holandii osoby przeze mnie wysłane podpisują umowę o pracę z pracodawcą (...)

Wprowadzenie przerwy w pracy

W mojej firmie stosuje się dość perfidny sposób wydłużenia czasu pracy. Zgodnie z art. 141 kodeksu pracy wprowadzono przerwę na posiłek. Przerwa ponoć jest obowiązkowa i zgodnie z kodeksem nie (...)

Urlop zdrowotny pracownika socjalnego

Z ustawy o pomocy społecznej wynika, że pracownik socjalny, pracujący na tym stanowisku nieprzerwanie 5 lat ma prawo do 10-cio dniowego urlopu zdrowotnego i musi go wybrać w ustawowo wyznaczonym czasie. (...)

Ciężkie naruszenie obowiązków przez pracownika

Co można podciągnąć pod ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych? Czego musi dopuścić się pracownik, aby pracodawca mógł rozwiązać z nim umowę o pracę (...)

Definicja pracy w warunkach szkodliwych

Czy pracę w kotłowni stosującej jako opał węgiel i miał węglowy można uznać za pracę w warunkach szkodliwych? W kotłowni często dochodzi do znacznego zapylenia pomieszczeń w momencie uzupełniania (...)

Konsekwencje niepodpisania "lojalki"

Jakie czyny pracownika upoważniają pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia? Czy może to być np. nie podpisanie przez pracownika zobowiązania za szkolenie? Pracownik bardzo chętnie (...)

Zakup środków czystości przez pracodawcę

Jak często pracodawca ma obowiązek zakupu środków czystości (proszek do prania, ręczniki, mydło) i ubrań roboczych dla pracowników fizycznych i umysłowych?

Brak odpowiedzi pracodawcy a jego zgoda

Czy pracodawca ma jakiś termin na odpowiedź w przypadku złożonego pisemnego rozwiązania umowy o pracę? Czy musi być zachowana określona forma odpowiedzi? Czy w przypadku braku takiej odpowiedzi, (...)

Kontynuacja uprawnień nauczyciela

Magister z przygotowaniem pedagogicznym otrzymał akt mianowania 01-09-1987 r. na podstawie art. 11 ust. 1 i art. 14 ustawy z dnia 26-01-1982 karta nauczyciela w 1992 r. z powodu reorganizacji szkoły (...)

Wypłata wynagrodzenia za godziny nadliczbowe

W zakładzie stosowany jest trzymiesięczny okres rozliczeniowy. W pierwszym miesiącu tego okresu pracownik przekroczył tygodniową normę czasu pracy. W wyniku tego powstały godziny nadliczbowe. W (...)

Awans zawodowy nauczyciela

Czy istnieją przepisy określające czas trwania (ważność) stopni awansu nauczyciela? Jak długo można być np. nauczycielem kontraktowym lub mianowanym? Czy np. nauczyciel mianowany jest to tytuł (...)

Zwrot pieniędzy za okulary korekcyjne

Do jakiej kwoty pracodawca ma obowiązek zwracać pracownikowi koszty poniesione na zakup okularów korekcyjnych? Jakie dokumenty pracownik musi przedstawić, żeby był uprawniony do takiego świadczenia? (...)

Skierowanie pracownika na zaległy urlop

Pracownik w ubiegłym roku nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego. Czy w styczniu nowego roku mogę wysłać go na zaległy urlop? Czy pracownik może odmówić skorzystania z urlopu?

Określenie zakresu obowiązków

Po 7 latach pracy upomniałam się o nieistniejący zakres obowiązków, dostałam go na piśmie, ale zdziwił mnie fakt, że w zakresie były zawarte obowiązki, których wcześniej nie wykonywałam i (...)

Wypłata wynagrodzenia dla zwalnianego pracownika

Pracodawca rozwiązuje z pracownikiem umowę na czas określony na mocy porozumienia stron na wniosek pracownika. Czy w takiej sytuacji wynagrodzenie za przepracowane dni wypłaca zgodnie z terminem wypłaty (...)

Oddelegowanie pracownika do innej pracy

Który artykuł kodeksu pracy mówi o tym, że mogę na maksimum trzy miesiące oddelegować pracownika do innej pracy bez zmiany innych istotnych warunków umowy o pracę?

Przekazanie środków na ZFŚS

Pracodawca chce podarować pracownikom bony na święta, a wydatek ten przekracza wysokość dostępnych środków z odpisu na ZFŚS. Czy w takiej sytuacji można przekazać na rachunek ZFŚS dodatkową (...)

Zasady wypłaty środków z ZFŚS

Zatrudniamy 94 pracowników, tworzymy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Nasi pracownicy dostali bony Świąteczne w ramach w/w funduszu. Jeden z pracowników przez 5 miesięcy przebywał na zwolnieniu (...)

Koniec umowy o pracę a zasiłek chorobowy

Czy pracownik zatrudniony na czas określony, który otrzymał zwolnienie lekarskie na powyżej 33 dni będzie miał automatycznie przedłużoną umowę o pracę o czas zwolnienia lekarskiego? Jak jest (...)

Szkolenie pracownika w sobotę a czas pracy

Czy czas spędzony przez pracownika (skierowanego przez pracodawcę) na szkoleniu w sobotę jest czasem pracy czy też nie?

Wymogi dla założenia związku zawodowego

Ile osób musi zatrudniać zakład pracy, by pracownicy mogli założyć związek zawodowy? Czy założenie związku zawodowego chroni pracownika zatrudnionego na czas, któremu wręczono wypowiedzenie (...)

Ekwiwalent za używanie własnej odzieży w pracy

Czy pracownikowi zatrudnionemu na etacie sprzątaczki w latach 1997 do 30.09.2004 r. należy wypłacić ekwiwalent za użytkowanie własnej odzieży roboczej? Pracownikowi nie był wypłacany żaden dodatek. (...)

Bony z ZFSŚ

Czy ze środków zgromadzonych na Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych można zgodnie z prawem nabyć bony towarowe dla pracowników na święta? Dodam, iż mają być dla około 1/3 załogi, w (...)

Koszty badania okresowego pracowników

Jestem pracownikiem firmy zatrudniającej ponad 100 osób, z główną siedzibą w Radomiu, ja pracuję w Warszawskim oddziale firmy, dostałam skierowanie na badania okresowe. Koszt takich badań w Warszawie (...)

Wypłata ekwiwalentu zamiast należnego urlopu

Czy pracodawca może wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop bez zgody pracownika lub bez uprzedniego poinformowania go o tym fakcie?

Czy umowa o zakazie konkurencji wygasa z dniem przejęcia firmy przez nowego pracodawcę,

Podpisałam z moim aktualnym zakładem pracy umowę o zakazie konkurencji (obowiązuje 6 miesięcy po ustaniu stosunku pracy). Właśnie dowiedzieliśmy się, że część pracowników naszego zakładu (...)

Kwalifikacje asystenta na wyższej uczelni

Zamierzam podpisać umowę o pracę na stanowisku asystenta. Nie mam doktoratu. Czy istniejące ograniczenie może być w określonych przypadkach ominięte? W jakich?

Zabezpieczenie pożyczki z ZFŚS wekslem

Pracodawca żąda od pracownika, któremu udziela pożyczki na cele mieszkaniowe z ZFŚS w kwocie 2.000 zł, weksla in blanco z deklaracją wekslową do 2.000 zł poręczonego przez poręczycieli pracownika-pożyczkobiorcy. (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika