Prawo pracy - Porady prawne (strona: 28)

Umowa lojalnościowa z pracownikiem

Jaki jest tryb wprowadzenia umowy lojalnościowej z pracownikiem do obowiązującej już umowy o pracę? Chodzi mi o obowiązek zwrotu kosztów szkolenia w całości lub odpowiednim stosunku, w razie niespełnienia (...)

Uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy

Pracodawca nie uznał zdarzenia za wypadek przy pracy. Pracownik skierował pozew do sądu pracy, a ten oddalił sprawę i skierował ją do rozpatrzenia do płatnika ewentualnych świadczeń, czyli do (...)

Zmiana umowy o pracę na umowę zlecenia

Pracodawca przedłożył pracownikowi do podpisania w dniu 31.03.2005 r. kartkę papieru bez ścisłego wskazania do kogo dokument jest skierowany (nazwa firmy itd.) z następującą treścią: \"proszę (...)

Zaniżanie wynagrodzenia a mobbing

Zasądzono na moją korzyść za okres od 01.08.2001 r. do 30.04.2004 r. kwoty będące wyrównaniem zaniżonego wynagrodzenia zasadniczego. Kryterium stosowanym do dyskryminowania pracowników był warunek (...)

Likwidacja stanowiska pracy w okresie ochronnym

Mam uprawnienie do przejścia na emeryturę w obniżonym wieku, tj. mając 60 lat. Spełniam wszystkie warunki do takiej emerytury (15 lat pracy w warunkach szczególnych lub uciążliwych i 40 letni staż (...)

Likwidacja zakładu podczas urlopu

Jestem do marca 2002 roku na urlopie wychowawczym. Wiem, że z końcem 2001 roku spółce z o.o., w której pracuje likwiduje się. Co się dzieje ze mną i czy mi się należy jakieś odszkodowanie? Słyszałam, (...)

Odwołanie pracownika ze stanowiska

Pracownik został powołany na dane stanowisko na czas określony do 30.06. Czy odwołanie pracownika ze stanowiska staje się równoznaczne z wypowiedzeniem umowy? Czy należy wtedy stosować przepisy (...)

Koszty z tytułu studiów magisterskich pracownika bez skierowania

Czy firma może zaliczyć sobie w "koszty uzyskania przychodu" fakturę za czesne ze studiów magisterskich (zaoczne) swojego pracownika w sytuacji, gdy nie ma dodatkowej umowy i skierowania z tego tytułu? (...)

Działalność zarobkowa nauczyciela

Jestem nauczycielem, chciałabym od września pójść na urlop zdrowotny, który przysługuje mi zgodnie z zapisami w Karcie Nauczyciela. Jestem również jednym z trzech wspólników spółki jawnej, (...)

Wprowadzenie pracodawcy w błąd

Prowadzę działalność gospodarczą (sklep) w systemie III zmianowym. W związku z tym, przed zatrudnieniem, przyszłej pracownicy zadaję pytania. Czy może pani pracować w nocy? Czy jest pani w ciąży? (...)

Podnoszenie kwalifikacji przez pracowników

W jaki sposób firma może wysyłać swojego pracownika na zaoczne studia magisterskie (drugi fakultet)? Jaka jest tego procedura i jakie dokumenty są wymagane? Czy konieczne jest specjalne pismo od firmy (...)

Pozorność zatrudnienia

Wiem, że ZUS może (zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego) podważyć fakt zawarcia umowy o pracę (mając dowody, że umowa była fikcyjna) natomiast nie może ingerować w stosunek pracy (takiej (...)

Przebywanie na terenie zakładu pracy

Czy można zabronić pracownikowi przebywania na terenie zakładu pracy po godzinach jego pracy? Jeśli tak, to jaka jest tego podstawa prawna? Jestem właścicielem hotelu i restauracji, a moi pracownicy (...)

Urlop wypoczynkowy dla związkowca

Jako przewodnicząca zakładowej organizacji związkowej jestem zwolniona z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w trybie artykułu art. 31 pkt 1 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych. Organizacja (...)

Wynagrodzenie biegłego

Czy biegły ma prawo żądać wynagrodzenia za bardzo źle wykonaną pracę? W opinii biegłego są błędy widoczne gołym okiem.

Choroba dłuższa niż okres trwania umowy

Umowa o pracę na czas określony wygasła w dniu 31.01.04 i nie została przedłużona. Pracownik przyniósł 30 stycznia zwolnienie lekarskie od 30.01 do 08.02.04. Czy pracodawca jest zobowiązany do (...)

System pracy weekendowo-świątecznej

Jak wynagradzać pracowników zatrudnionych w systemie pracy weekendowo-świątecznej (na podstawie art. 144 K.P.) oraz czy ewentualnie należałoby wypłacać dodatki za przepracowane niedziele i święta (...)

Diety z tytułu podróży służbowej w firmie transportowej

Firma transportowa (prowadząca KPiR + VAT) zatrudnia kierowców na umowę o pracę na czas nieokreślony z miejscem pracy - adres stały firmy. Czy w świetle Kodeksu cywilnego i u.p.d.f. pracownikowi (...)

Uprawnienia społecznego inspektora pracy

Do jakich dokumentów bez zgody pracodawcy i pracownika ma wgląd zgodnie z ustawą o społecznej inspekcji pracy Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy? Czy może dokonać przeglądu ewidencji czasu pracy (...)

Umowa z firmą zagraniczną

Czy zawierając (jako osoba fizyczna, nie na działalność gospodarczą) umowę z firmą z USA nie mającą przedstawicielstwa w Polsce na pracę wykonywaną w Polsce są przepisy dotyczące sprawy wolnych (...)

Ustalenie zakresu działalności konkurencyjnej pracownika

Pracodawca proponując mi umowę o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy umieścił w niej, oprócz powielenia art. 101(1) KP, zapis: \"Pracownik zobowiązuję się, iż w okresie zatrudnienia (...)

Ewidencjonowanie czasu pracy przez pracownika

Czy pracodawca może żądać od pracowników prowadzenia ewidencji czynności w obowiązującym ich wymiarze pracy? Ma to polegać na opisywaniu przez pracownika rodzaju wykonywanej pracy, czasu wykonywania (...)

Praca przed komputerem a szkodliwe warunki

Będę wystawiała świadectwo panu który pracuje u mnie jako grafik komputerowy dowiedziałam się od znajomej, że powinnam jego pracę przy komputerze potraktować jako pracę w warunkach szkodliwych. (...)

Umowa na niepełny etat

Czy mogę podpisać umowę o pracę na 1/4 etatu? Czy wtedy jest to obliczane od liczby godzin w tygodniu tj. w tym wypadku 10 godzin? Czy jest wtedy limit pracy np. 2 godziny dziennie? Jak wygląda sytuacja, (...)

Rozwiązanie stosunku pracy z młodocianym

Umowa z młodocianym jest podpisana na czas określony do 1 sierpnia 2005 roku. Zatrudniony jest od września 2003 roku, w celu przygotowania do zawodu kucharza. W dniu 24 luty 2005 r. przyniósł orzeczenie (...)

Przerwa w pracy wykorzystana na koniec dnia

Pracownik ma prawo do 15 minut płatnej przerwy w pracy. Czy może tę przerwę wykorzystać na koniec dnia pracy i pracować np. od 8:00 do 15:45?

Pracodawca w spółce cywilnej

Kto zatrudnia pracowników w spółce cywilnej skoro nie posiada ona osobowości prawnej? Kto w takim przypadku występuje jako pracodawca przed US i ZUS?

Miejsce i rodzaj wykonywanej pracy

Mam zamiar zatrudnić pracownika na umowę o pracę. Czy w miejscu: "rodzaj umówionej pracy" mogę wpisać dwa typy zawodów krawiec-sprzedawca? Czy w miejscu: "miejsce wykonywania pracy" mogę wpisać (...)

Zasady wynagradzania członka zarządu Spółdzielni

W sierpniu 2004 roku w Spółdzielni Mieszkaniowej została zatrudniona osoba na stanowisko Głównej Księgowej. Księgowa została zatrudniona na podstawie umowy o pracę, na czas nieokreślony. Ze strony (...)

Praca w godzinach nadliczbowych-zgoda pracodawcy

Czy pracodawca musi wyrazić pracownikowi zgodę na pracę w godzinach nadliczbowych? Czy istnieje jakiś akt prawny, poza Kodeksem Pracy, który reguluje te kwestie? Czy samo zlecenie pracownikowi pracy (...)

Stosunek pracy w przypadku likwidacji pracodawcy

Pozostaję w stosunku pracy z placówką, która została zlikwidowana z końcem ubiegłego roku szkolnego. Jestem nauczycielem mianowanym. W dniu, w którym dokonała się likwidacja placówki przebywałam (...)

Zasady rozwiązania stosunku pracy z młodocianym

Czy mając podpisaną umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego uczestników OHP na przyuczenie do wykonywania określonej pracy młodocianego na okres 19 miesięcy, można zwolnić młodocianego (...)

Wyznaczenie miejsc do palenia pracownikom

Pracuję w nowym biurowcu, w którym swoje siedziby ma kilka różnych firm. Kto odpowiada za wyznaczenie miejsc do palenia? Czy należy to do administratora budynku? Obecnie wyznaczone miejsce nie spełnia (...)

Przeniesienie nauczyciela do innej miejscowości

Czy nauczyciel mianowany zatrudniony na wsi i korzystający z mieszkania służbowego w tej samej miejscowości, w której pracuje w szkole może zostać przeniesiony bez jego zgody do innej szkoły w (...)

Udzielanie urlopu-przepisy przejściowe

Przepisy znowelizowanego od 1.01.2004 Kodeksu Pracy dotyczące rozliczania zaległych urlopów wypoczynkowych pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy są niejasne i rodzą szereg wątpliwości (...)

Nauczyciel jako opiekun wycieczki szkolnej

Jakie warunki powinien spełniać opiekun (nauczyciel) wybierajacy się z grupą dzieci (w wieku od 9-13 lat) ze szkoły na pływalnię? Jakie obowiązki należą do opiekuna na basenie, a jakie do ratownika? (...)

Prowadzenie podsłuchu w zakładzie pracy

Czy pracodawca musi powiadomić pracownika o podsłuchiwaniu (rejestracji) rozmów prowadzonych z telefonu służbowego? Czy zdarzenie podsłuchiwania rozmowy musi być sygnalizowane pracownikowi?

Ubezpieczenie w trakcie dojazdu do pracy

W umowie mam zapisane jako miejsce pracy jedynie biuro i pracę na miejscu u klienta, nic o dojazdach. Co prawda dojazd w godzinach 8.30-16.30 jest mi liczony do czasu pracy (tzn. płacą mi za taki przejazd), (...)

Staż pracy a urlop wychowawczy

Chcę się dowiedzieć jak interpretować przepis o prawie do urlopu wychowawczego, który stanowi, że prawo do urlopu przysługuje, jeżeli pracownik legitymuje się co najmniej 6-miesięcznym stażem (...)

Wezwanie pracownika na ćwiczenia wojskowe

Pracownik otrzymał wezwanie na ćwiczenia wojskowe na okres 1 miesiąca. Kto wypłaci mu wynagrodzenie i w jakiej kwocie? Jakie przepisy to regulują?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika