Prawo pracy - Porady prawne (strona: 23)
Obronność kraju a obowiązek pracodawcy
Jesteśmy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, zatrudniającą na podstawie umów o pracę około 130 pracowników. Czy w związku z powyższym zachodzi konieczność stworzenia komórki (stanowiska) (...)
Wskazanie stanowiska w świadectwie pracy
W roku 1998 pracownik został zatrudniony w firmie na stanowisku: pracownik umysłowy. W trakcie pracy awansował kolejno na stanowiska wice dyrektora, dyrektora, dyrektora generalnego, jednak nigdy nie (...)
Rozwiazanie umowy o pracę a wypłata premii
Byłam zatrudniona w firmie od sierpnia 2004 r. na umowę o pracę na czas nieokreślony. Aneksem do w/w umowy została wprowadzona zmiana: w przypadku rozwiązania w/w umowy przez pracodawcę obowiązuje (...)
Rozwiązanie umowy o pracę w trakcie wypowiedzenia
Umowa zawarta na czas nieokreślony, staż pracy w obecnym zakładzie wynosi 18 miesięcy. Do wykorzystania pozostał zaległy i bieżący urlop razem 25 dni. Przypuszczam, że pracodawca wypowie mi umowę (...)
Pozew o zapłatę zaległych wynagrodzeń
Zakład pracy, który jest w stanie likwidacji, zalega z wypłatą wynagrodzeń. Obecnie jestem w okresie zatrudnienia. Chcę złożyć do sądu pracy pozew o wypłatę zaległych wynagrodzeń. Czy muszę (...)
Ochrona przedemerytalna nauczyciela mianowanego
Pytanie dotyczy wypowiedzenia stosunku pracy nauczycielowi mianowanemu, kobiecie w związku ze zmianami organizacyjnymi w pracy szkoły. Mam 57 lat i posiadam staż pracy - 30 lat. Czy przysługuje mi (...)
Wypożyczenie pracownika innej firmie
Pracownik jednej firmy zatrudniony na stanowisku kierownika jednostki organizacyjnej typowo usługowej na rzecz osób trzecich przez kilka miesięcy faktycznie wykonuje innego rodzaju pracę dla innej (...)
Zakaz konkurencji - nie określenie odszkodowania
W mojej umowie o prace znajduje sie zakaz konkurencji po odejściu z firmy. Nie określono w nim kwoty odszkodowania za zakaz konkurencji. Umowa o zakazie nie jest osobna umowa, ale częścią umowy o (...)
Oskładkowanie odprawy rentowej
Czy od odprawy rentowej jest pobierany ZUS?
Naruszenie dóbr osobistych pracownika
Dyrektor biura projektowego w dużej firmie na polecenie prezesa rozesłał do wszystkich swoich podległych pracowników drogą e-mailową listę pracowników uporządkowaną wg ilości godzin korzystania (...)
Umowny zakaz urlopu w określone dni w roku
Pracodawca zatrudnia pracownika na czas nieokreślony. Czy w umowie o pracę może zapisać, że pracownikowi nie wolno brać urlopu w określonych dniach roku? Informacja taka powinna być zawarta w umowie (...)
Badanie trzeźwości pracownika przez policję
Ostatnio w zakładzie pracy miał miejsce taki przypadek. Pracodawca zauważył, iż dwóch pracowników znajduje się pod wpływem alkoholu. Wezwał Policję w celu sprawdzenia stanu trzeźwości. Po (...)
Potrącanie alimentów ze świadczenia z ZFŚS
Z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych należało mi się świadczenie o nazwie "Wczasy turystyczne". Świadczenie przyznano mi oraz moim córkom Joannie i Zuzannie, w wysokości 600 PLN na osobę. (...)
Zwrot kosztów szkolenia
Wiem, że zasadność zobowiązań w zamian za szkolenia reguluje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12.10.1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia (...)
Uprawnienia do szkolenia BHP
Chciałbym być osobą, która mogłaby szkolić pracowników (szkolenia okresowe i wstępne) w zakresie BHP. Kto może prowadzić szkolenia okresowe i wstępne z zakresu BHP, które uprawniają do adekwatnych (...)
Czas pracy nauczyciela - odpracowanie niedoboru
Jako nauczycielka w Liceum Ogólnokształcącym oprócz pełnego etatu (18godz. tyg.) mam kilka nadgodzin. Jednak wynagrodzenie otrzymuję tylko za część tych nadgodzin, gdyż Dyrekcja Szkoły tymi (...)
Brak prawa jazdy przyczyną wypowiedzenia
Pracownik jest zatrudniony jako dyrektor handlowy. Do jego obowiązków należą kontakty z klientami, nawiązywanie nowych kontaktów handlowych, sprzedaż produktów na terenie kraju. Pracownik ma zagwarantowany (...)
Delegacja zagraniczna zleceniobiorców
Firma informatyczna X chce przyjąć na praktyki studenckie 2 studentów studiów dziennych na okres 1 - 2 miesięcy. Zatrudnienie będzie odbywać się na zasadzie umowy o dzieło lub umowy zlecenia. (...)
Urlop częściowy
Co to jest urlop częściowy? Czy urlop częściowy oznacza możliwość skorzystania z urlopu przez np. 2-4 godziny w ciągu dnia roboczego?
Czas pracy w budownictwie
Zatrudniam pracowników w firmie budowlanej. Chciałabym się dowiedzieć wszystkiego odnośnie czasu pracy w firmie budowlanej. Ile można w okresie zimowym, letnim nadgodzin kiedy i ile wypłacać? Np. (...)
Woda dla pracownika
Nauczyciel pracujący na pełen etat głosem w szkole. Czy nauczyciel powinien być zaopatrzony w płyny np. wodę? Czy wynika to z przepisów bhp? Proszę o podstawę prawną.
Przygotowanie się do pracy a czas pracy
Pracownicy fizyczni, pracujący na produkcji kończą swoje obowiązki 20 minut przed czasem, uważając że muszą się umyć i to w ramach godzin pracy. Czy mycie się po wykonanej pracy powinno być (...)
Zajście w ciążę w okresie wypowiedzenia
Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony znajduje się w okresie wypowiedzenia. Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z dniem 30 września 2006 r. Porozumienie podpisane dnia 22 maja 2006 r. Po (...)
Nieświadczenie pracy za zgodą pracodawcy
Pracownik był kierownikiem działu, jednakże po reorganizacji jego dział przestał formalnie istnieć. Pracownik (kierownik nie istniejącego już działu) nie otrzymał żadnego nowego papieru do podpisania (...)
Badanie psychologiczne nauczyciela
Pracownica powołana na stanowisko zastępcy dyrektora w szkole, przez 4 miesiące przebywała na zwolnieniu lekarskim wystawionym przez lekarza psychiatrę. Czy w zaistniałej sytuacji dyrektor szkoły (...)
Konsekwencje samozatrudnienia dla przedsiębiorcy
Prowadzę działalność gospodarczą świadcząc usługi na rzecz tylko jednej firmy pracując w ich biurze oraz na takich samych zasadach jak pracownicy na umowe o pracę. Nie jest moją wolą nawiazanie (...)
Odwołąnie wicedyrektora szkoły
Poprzedni dyrektor szkoły powołał na stanowisko kierownicze nauczyciela i przyznał mu dodatek funkcyjny. Obecny dyrektor po zweryfikowaniu akt osobistych dopatrzył się braku oceny pracy nauczyciela (...)
Odprawa rentowa dla nauczycielki
Jestem 47-letnią nauczycielką przedszkolną z 26-letnim stażem pracy. Zły stan zdrowia, potwierdzony zaświadczeniem lekarza specjalisty o braku rokowań do zdolności zarobkowej sprawia, że przebywam (...)
Odpracowanie za wolne ustawowo 1 i 3 Maja
W Regulaminie pracy jest zapis następujący: "Dla pracowników firmy czas pracy wynosi 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień pracy przy pięciodniowym tygodniu pracy w czteromiesięcznym (...)
Urlop wypoczynkowy nauczyciela akademickiego
Nauczyciel akademicki z ponad 20-letnim stażem został zatrudniony z określeniem pensum 200 godzin dydaktycznych. Umowa o pracę została zawarta z datą rozpoczęcia pracy od 1 października 2004r. (...)
Rozwiązanie umowy przez nauczyciela mianowanego
Nauczyciel mianowany mający wieloletni staż pracy, chciałby zmienić miejsce pracy (zatrudnić się w innej szkole), zachowując jednocześnie wszystkie przywileje m.in. wynagrodzenie w czasie wakacji. (...)
Rozwiązanie umowy z dyrektorem szpitala
Kto może odwołać dyrektora szpitala miejskiego ze stanowiska?
Nawiązanie stosunku pracy z dyrektorem szpitala
Kto jest bezpośrednim przełożonym dyrektora szpitala miejskiego,w jaki sposób jest wybierany, kto jest jego pracodawcą?
Praca na umowę zlecenie na urlopie wychowawczym
Niebawem przejdę na urlop wychowawczy i chciałabym zachować możliwość pracy na część etatu, ale rozliczać go u mojego obecnego pracodawcy jako umowa zlecenie lub o dzieło. Czy będąc na urlopie (...)
Urlop okolicznościowy na pogrzeb ojca byłej żony
Pracownik jest po rozwodzie z żoną. Od kilku lat nie mieszka z żoną. Czy pracodawca powinien udzielić zwolnienia z pracy (tzn. urlopu okolicznościowego) na pogrzeb ojca byłej żony?
Inwentaryzacja miejsca pracy
W dniu 18 kwietnia 2006 r. nie zostałam wpuszczona do pokoju, które jest moim miejscem pracy moje stanowisko to specjalista ds. kadr. Pani, która objęła stanowisko dyrektora w dniu 11 kwietnia 2006 (...)
Wypowiedzenie a proporcjonalny ekwiwalent za urlop
Pracownik, pracujący w firmie ponad trzy lata, złożył wypowiedzenie dn. 14 kwietnia br. prosząc o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron z dn. 30 czerwca br. Jednocześnie wniósł o wykorzystanie (...)
Czynności powierzone przez kierownika
W trakcie sporządzania zakresu czynności wymienia się konkretne zadania do wykonywania na określonym stanowisku pracy. Czy prawnie dopuszczalny jest zapis w zakresie czynności "wykonywanie innych (...)
Przebywanie na terenie zakładu
Czy pracodawca może nakazać opuszczenie i czy może zakazać pracownikowi wstępu na teren zakładu pracy bez podania przyczyny (pismo, w którym dyrektor nakazuje opuszczenie zakładu pracy i zakazuje (...)
Urlop wychowawczy dla funkcjonariusza
Po urodzeniu dziecka i po urlopie macierzyńskim chciałabym wrócić do pracy. Wychowaniem dziecka chce zająć się ojciec dziecka. Nie jesteśmy małżeństwem i jak na razie nie zamierzamy się pobrać. (...)
Masz inne pytanie do prawnika?