Prawo pracy - Porady prawne (strona: 3)
Odprawa pieniężna przy porozumienie stron czy rozwiązaniu umowy z uwagi na likwidacje stanowiska?
Pracuję u jednego pracodawcy od 10 lat. Przez toczące się w firmie zmiany, podjęto decyzję o zlikwidowaniu mojego stanowiska. Pracodawca chce rozwiązać umowę na podstawie porozumienia stron zwalniając (...)
Umowa na okres próbny, a 13 tydzień ciąży?
Pracownica zatrudniona na umowę o pracę na okres próbny od 1.01.2015-31.03.2015 r. przedłożyła zaświadczenie lekarskie w dniu 20.03.2015 że jest w 13 tygodniu ciąży. Co powinienem zrobić w takiej (...)
Zwolnienie dyscyplinarne - art. 52 k.p.
Pracownik bez wiedzy pracodawcy sprzedawał na własną rękę odpady poprodukcyjne (makulaturę. Uzyskiwane środki pieniężne zawłaszczał. W wyniku dokonanych przez pracodawcę obliczeń połowa ogólnych (...)
Ważność szkoleń BHP
Przez jaki okres ważne są szkolenia bhp wstępne, podstawowe i okresowe? Czy pracownicy biurowi mogą podlegać tylko szkoleniom wstępnym, gdy tak ustali prezes firmy?
Wzór karty szkolenia wstępnego w dziedzinie bhp
Pracownicy naszej firmy przed przystąpieniem do pracy przechodzą wstępne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Stosujemy wzór kart szkolenia wstępnego w dziedzinie bhp obowiązujący (...)
Wzór zaświadczenia o odbyciu szkolenia okresowego
W rozporządzeniu ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27.07.2004 w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp w paragrafie 16 jest mowa, że organizator wystawia zaświadczenia których wzór określają odrębne (...)
Umowa zlecenie z młodocianym
Zgłosił się chłopak do pracy sezonowej. Praca jest lekka, dotyczy pakowania dysków. Chcieliśmy zawrzeć z nim umowę zlecenie, ale gdy dostarczył legitymacje okazało się, że ukończył gimnazjum, (...)
Świadczenie rehabilitacyjne a stosunek pracy
Pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. W tym czasie do podziału pośród pracowników została zgodnie z porozumieniem pomiędzy związkami zawodowymi a pracodawcą, przyznana ekstra premia, (...)
Umowa lojalnościowa a szkolenie pracownika
Pracodawca chce skierować pracownika na szkolenie (w znacznej mierze finansowane ze środków Unii Europejskiej). Pracownik w znaczący sposób podwyższy swoje kwalifikacje. Czy umowa zawarta z pracownikiem (...)
Odpowiedzialność pracownika za mienie powierzone
W jaki sposób pracownik może uwolnić się od odpowiedzialności za prawidłowo powierzone mu mienie z obowiązkiem zwrotu?
Kodeks pracy a ustawa o pracownikach samorządowych
W jakim zakresie kodeks pracy ma zastosowanie do pracowników samorządowych.
Podleganie pod Kartę Nauczyciela
Kto podlega pod Kartę Nauczyciela?
Czy przysługuje odprawa po urlopie bezpłatnym?
Do dnia 1 lipca 2013 r. przebywam na urlopie wychowawczym. W czasie jego trwania zlikwidowano dział, w którym pracowałam. Pracodawca zatrudnia ponad 20 osób. Pracodawca zaproponował mi rozwiązanie (...)
Służba w Policji a Kodeks pracy
Czy do stosunku służbowego funkcjonariuszy Policji stosuje się Kodeks pracy?
Urlop wypoczynkowy - dwie umowy - sumowanie
Jestem zatrudniona u tego samego pracodawcy na podstawie dwóch umów o pracę (każda na pół etatu). Na mocy umowy w podstawowym zatrudnieniu przysługuje mi 26 dni urlopu, w dodatkowym zatrudnieniu (...)
Skutki ograniczenia liczby godzin w szkole
Co grozi nauczycielowi mianowanemu, jeżeli w nowym roku szkolnym zmniejsza się liczba godzin lekcyjnych w szkole?
Badania psychotechniczne maszynisty
Maszynista kolejowy musi wykonywać badania psychotechniczne. Jakie przepisy regulują te kwestie? Jakie są terminy wykonywania tych badań (w sensie co ile lat)?
Obowiązek przeprowadzania konkursu na stanowisko głównego księgowego?
Jesteśmy samorządową instytucją artystyczną podległą Organizatorowi (Urząd Miejski). Pracownik zajmujący stanowisko głównego księgowego odchodzi na emeryturę. Czy zobligowani jesteśmy do (...)
Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę
Mamy pracownika, któremu potrącamy zajęcie komornicze. Jaką kwotę minimalnego wynagrodzenia wolną od potrąceń zastosować - czy z grudnia 2011 tj. 1386,00, czy stycznia 2012 tj. 1500,00. Nadmieniam, (...)
Praca w systemie D2D
Kiedy wykonuje pracę pracownik, sprzedający produkty w systemie D2D (door to door)?
Praca ponad limit nadgodzin
Art. 151 § 3 kodeksu pracy określa maksymalną liczbę nadgodzin dla jednego pracownika w roku kalendarzowym (150 godzin). Natomiast w art. 151 § 4 dopuszcza się ustalenie w układzie zbiorowym pracy (...)
Nielimitowane nadgodziny
Maszynista PKP pracuje w systemie równoważnego czasu pracy wg ustalonego harmonogramu. Zdarza się, że zachodzą okoliczności (awaria lokomotywy, powalone drzewa na tory lub wypadek z człowiekiem), (...)
Delegacja służbowa w niedzielę
Pracownik etatowy został wysłany przez pracodawcę w delegację zagraniczną, która trwała od środy do wtorku. Czyli w niedzielę pracownik przebywał w delegacji, ale nie wykonywał pracy. Czy za (...)
Praca sprzedawcy a zadaniowy system czasu pracy
Pracodawca zatrudnia projektantów i sprzedawców w systemie zadaniowego czasu pracy. Czy możliwe jest zatrudnienie sprzedawców w takim systemie?
Ewidencja pracy a zadaniowy system czasu pracy
Pracodawca zatrudnia projektantów i sprzedawców w systemie zadaniowego czasu pracy. Czy jest obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy?
Maszynista a praca w warunkach niebezpiecznych.
Maszynista kolejowy prowadzi pociąg z ładunkami niebezpiecznymi. Czy maszynista prowadząc pociąg z ładunkiem niebezpiecznym ( benzyny, kwasy) pracuje w warunkach niebezpiecznych?
Nadgodziny poborcy skarbowego
Jestem pracownikiem Urzędu Skarbowego zatrudnionym na stanowisku poborcy. Moje wynagrodzenie składa się ze stałej pensji i prowizji od kwot ściągniętych egzekucyjnie. Po wielkich trudach Urząd (...)
Badanie trzeżwości pracownika
Pracodawca obligatoryjnie, za zgodą pracownika na piśmie, wprowadził obowiązek badania trzeźwości przez uprawnionego pracownika pracodawcy.Jak te kwestie są uregulowane prawnie? Kto i kiedy może (...)
Złamanie umowy lojalnościowej
Pracodawca w umowie ze mną określił, że w przyszłości mamy podpisać oddzielną "umowę lojalnościową". Czy jeśli odejdę do konkurencyjnej firmy, to wiązać się z tym będzie jakaś kara?
Umowa lojalnościowa
Dostałem awans. Pracodawca zawarł w umowie zapis, zgodnie z którym mamy zobowiązać się do zawarcia oddzielnej Umowy Lojalnościowej. Co to oznacza w praktyce?
Wynagrodzenie po powrocie z urlopu wychowawczego nieobjęte podwyżką
Byłam na kilkumiesięcznym urlopie wychowawczym. W jego trakcie w zakładzie pracy była podwyżka wynagrodzenia dla wszystkich pracowników. Po powrocie otrzymałam pensja na starej podstawie. Czy należy (...)
Więcej obowiązków bez podwyżki
Czy zwiększony zakres obowiązków bez podwyżki, podczas gdy innego pracownika zwalnia się z części obowiązków bez redukcji pensji i etatu jest zgodny z prawem?
Rezygnacja z urlopu wychowawczego
Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym. W dniu 2 lipca 2012 r. przesłała drogą elektroniczną, a 4 lipca 2012 r. drogą pocztową zawiadomienie o rezygnacji z urlopu wychowawczego z dniem 1.08.2012 (...)
Nieobecność nauczyciela na radzie pedagogicznej
Dyrektor szkoły wyznaczył termin rady pedagogicznej na kilka dni wcześniej. Moja siostra-nauczycielka mianowana (zatrudniona na etat) na tę sama godzinę ma wyznaczoną wizytę lekarską, z której (...)
Urlop okolicznościowy w razie urodzenia martwego dziecka
Czy pracownicy, która urodziła martwe dziecko przysługuje urlop okolicznościowy, ile dni?
Renta socjalna a możliwość zatrudnienia
Sąd, w postępowaniu odwoławczym od decyzji ZUS odmawiającej prawa do renty socjalnej, przyznał ubezpieczonemu prawo do renty socjalnej w związku z ustaleniem przez biegłych sądowych jego całkowitej (...)
Godziny nadliczbowe brutto czy netto?
Pracownik w 2011 r. przepracował ponad 700 godzin nadliczbowych. W lutym br. pracodawca wypowiedział mu pracę z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Przy wypowiedzeniu umowy pracownik podpisał (...)
Zasiłek rehabilitacyjny a działalność gospodarcza
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (jednoosobowy handel bez zatrudniania pracowników) z uwagi na stan zdrowia po kilku operacjach zwróciła się do ZUS o wypłatę świadczenia rehabilitacyjnego. (...)
Urlop okolicznościowy z powodu śmierci babci męża
Mojemu mężowi zmarła babcia, czy należy mi się 1 dzień urlopu okolicznościowego?
Uprawnienia pracownika w razie stosowania mobbingu
Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi, jeżeli jest stosowany wobec niego mobbing?
Masz inne pytanie do prawnika?