Postępowanie przed sądem - Porady prawne (strona: 26)
Przeglądanie dokumentów w sądzie
Firma poprosiła osobę fizyczną, aby przejrzała akta określonej sprawy. Czy każdy, kto posiada pełnomocnictwo od strony może przeglądać dokumenty? Czy prawo to jest tylko zarezerwowane dla prawników (...)
Uczestnictwo w rozprawie osób trzecich
Przed sądem odbywa się rozprawa, w której uczestniczą dwie osoby prawne. Czy osoba trzecia, nie mająca nic wspólnego ze stronami określonej sprawy sądowej może uczestniczyć biernie (jako widz) (...)
Tajemnica notarialna
Na czym polega obowiązek tajemnicy zawodowej notariuszy? Kto może udzielić zwolnienia od zachowania tajemnicy notarialnej?
Rodzaje immunitetów
Na czym polega różnica między immunitetem przysługującym prokuratorowi, sędziemu, adwokatowi? Czy notariusz ma przywilej w postaci immunitetu?
Wniosek o cofnięcie pozwu
Wysłałem do sądu wniosek - cofnięcie pozwu, ale tylko w jednym egzemplarzu (tylko dla sądu). Czy sąd uwzględni ten wniosek skoro brak jest odpisu wniosku? Czy powinienem wysłać raz jeszcze ten (...)
Fałszywa opinia biegłego
Na wniosek sądu została sporządzona opinia przez biegłego rzeczoznawcę majątkowego. Na rozprawie biegły nie potrafił na podstawie swojej opinii odpowiedzieć na wiele konkretnych pytań. Jak się (...)
Pisma przygotowawcze przed rozprawą
Nasza firma wniosła sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Powód przesłał do sądu odpowiedź na ten sprzeciw, do której to odpowiedzi nasza firma ustosunkowała się pismem procesowym, (...)
Opłata od pozwu w postępowaniu nakazowym
Złożyłam w sądzie gospodarczym pozew o zapłatę sumy 28.000 zł w postępowaniu nakazowym. Teraz otrzymałam z sądu wezwanie do uzupełnienia wpisu do 100%. Powołano się na cennik z Ustawy z dnia (...)
Skarga kasacyjna w postępowaniu egzekucyjnym
Czy w toku postępowania egzekucyjnego przysługuje skarga kasacyjna? Jeśli tak, to od jakich orzeczeń?
Cesja należności zajętej przez komornika
Wykonywaliśmy w gminie usługę. Płatność była podzielona na kilka rat. Do rozliczenia została ostatnia rata. Do wykonania zadania wynajmowaliśmy sprzęt od zakładu gospodarki komunalnej sp. z (...)
Nakaz zapłaty jako tytuł zabezpieczenia
W jednej z odpowiedzi napisali Państwo m.in.: "Nakaz zapłaty z chwilą wydania stanowi tytuł zabezpieczenia, wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności. Kwota zasądzona nakazem wraz z wymagalnymi (...)
Ustawa o świadku koronnym
Ustawa o świadku koronnym, jak wynika z przepisów końcowych , obowiązuje do 1 września 2006 roku. Czy oznacza to, że po 1 września nie maja już zastosowania te przepisy? Czy też jest przewidziana (...)
Forma odpowiedzi na sprzeciw
W sprawie gospodarczej (kwota powyżej 10 tysięcy zł) wydany został nakaz zapłaty w trybie upominawczym. Sąd wezwał powoda do złożenia odpowiedzi na sprzeciw. Pozew wniesiono na urzędowym formularzu, (...)
Zapłata czynszu a zajęcie rachunku bankowego
Jestem zarządcą i współwłaścicielem kamienicy. Od lokatorów wpływa czynsz na konto do zaprzyjaźnionych czy starszych chodzę osobiście. Komornik zajął mi moje konto, na które wpływał czynsz (...)
Odpowiedź na sprzeciw
Zostały wydane dwa nakazy zapłaty w trybie upominawczym z mojego powództwa w sprawach gospodarczych (kwoty powyżej 10 tysięcy złotych). Pozwani wnieśli sprzeciwy. W pierwszej sprawie sąd wraz ze (...)
Skutki prawne cofnięcia pozwu przed rozprawą
W ramach umowy powierniczego przelewu wierzytelności podjąłem się odzyskania należności od dłużnika na podstawie jego pisemnego oświadczenia z podpisem - zobowiązaniem do zwrotu pożyczonych (...)
Dołączenie akt z innego postępowania
Złożono do ZUS odwołanie od decyzji nie przyznającej emerytury. Sąd Okręgowy przysłał pismo z kopią odpowiedzi ZUS oraz wezwaniem do określenia swojego stanowiska i złożenia wniosków dowodowych. (...)
Zaskarżenie uzasadnienia wyroku
W głośnym procesie lustracyjnym zapadł wyrok uniewinniający osobę lustrowaną. Z informacji prasowej dowiedziałem się, że pełnomocnik osoby lustrowanej chce zaskarżyć uzasadnienie wyroku. Czy (...)
Cofnięcie pozwu a koszty procesu
Trzy lata temu złożyliśmy pozew. Wnioskowaliśmy także o zwolnienie od kosztów, na co sąd nie przystał. Zażaliliśmy się, sąd nie odpowiedział przez niemal dwa lata. Byliśmy przekonani, iż (...)
Dostarczenie lokalu zamiennego
Zajmuję mieszkanie w budynku stanowiącym własność PKP. Od 5 lat Zakład Gospodarki Mieszkaniowej PKP nie przedłuża mi umowy najmu lokalu i wzywa mnie do opuszczenia go bez wskazania lokalu zamiennego. (...)
Termin do złożenia odwołania a wprowadzenie w błąd
W lipcu 2005 r. zwróciłam się do ZUS o przeliczenie emerytury. Jestem na tak zwanej emeryturze wcześniejszej (nauczyciel), ale w marcu 2005 r. skończyłam 60 lat. Zaznaczyłam, że nadal pracuję, (...)
Przesłanki oddalenia wniosku dowodowego
Oddalenie wniosku dowodowego jest możliwe w przepisanych przez prawo okolicznościach i następuje w formie postanowienia, na które nie przysługuje zażalenie. Co to oznacza w praktyce? Czy jeśli sąd (...)
Adwokat z urzędu - pełnomocnictwo
Pełnoletni mężczyzna jest chory psychicznie. Znajduje się pod opieką rodziców: także niepełnosprawnych. Mężczyzna ten został pozwany do sądu cywilnego o zapłatę jakiejś należności, której (...)
Odwołanie cofnięcia pozwu
W sądzie rodzinnym w wyniku emocji, zróżnicowane traktowanie przez Sąd stron wycofałem pozew (o zmniejszenie alimentów) w całości, ustnie. Jedna ze stron była nie obecna (matka małoletniego) (...)
Sprostowanie i uzupełnienie protokołu
Sprawa cywilna. Jako uczestnik postępowania złożyłem wniosek o sprostowanie i uzupełnienie protokołu. Sąd wezwał mnie o sprecyzowanie w terminie 7 dni wniosku poprzez precyzyjne podanie słów, (...)
Zwrot kosztów dla świadka - postępowanie cywilne
Kolejny raz zostałam wezwana przez sąd do złożenia zeznań w charakterze świadka. W jaki sposób mogę prosić o zwrot kosztów podróży? Do kogo mam się zgłosić i w jakiej formie prosić o zwrot?
Pełnomocnictwo procesowe od osoby za granicą
Spadkobierca mieszka w Niemczech, sprawa będzie w Polsce. Mam dla spadkobiercy załatwić wszystkie formalności. Potrzebuję pełnomocnictwa dla adwokata, którego znalazłam. Jak powinno brzmieć pełnomocnictwo (...)
Doręczenie pisma pod nieobecność adresata
Złożyłem do sądu wniosek o wydanie wyroku z uzasadnieniem, jednak wyjeżdżam na wakacje i możliwe jest że wyrok zostanie przysłany podczas mojej trzytygodniowej nieobecności. Po odebraniu wyroku (...)
Interes prawny a uzasadniony interes prawny
Spotkałem się z określeniami "interes prawny", "uzasadniony interes prawny". Proszę o podanie definicji, oraz wskazanie ewentualnych różnic pomiędzy w/w określeniami.
Zmiana żądania o zwrot kosztów procesu
W pozwie został zgłoszony wniosek o zwrot kosztów procesu według norm przepisanych. Czy po zgłoszeniu takiego wniosku można złożyć spis wydatków w trakcie postępowania?
Utracony tytuł wykonawczy
Zgubiłem tytuł wykonawczy przeciwko mojemu dłużnikowi i wystąpiłem do sądu o wydanie nowego w zamian za utracony. Jednakże sąd w piśmie zawiadomił mnie, że w tej sprawie odbędzie się rozprawa (...)
Opłata od zażalenia w postępowaniu nieprocesowym
Toczy się postępowanie w sądzie opiekuńczym. W momencie złożenia zażalenia na tymczasowe uregulowanie przez sąd kontaktów z dzieckiem chciałem go natychmiast opłacić. W sekretariacie wydziału (...)
Protokolant a skład orzekający
Posiadam odpisy wyroków sądu I, II instancji w tej samej sprawie. W składach orzekających są wymienieni między innymi protokolanci. Odpis wyroku SN wymienia jedynie trzech Sędziów SN. Czy to oznacza, (...)
Termin przekazania zażalenia przez sąd
Toczy się sprawa cywilna. Uczestnik składa zażalenie na postanowienie, które nie jest końcowe i na które przysługuje zażalenie. Czy Sąd Rejonowy ma wyznaczony nieprzekraczalny termin na wysłanie (...)
Niewłaściwy rodzaj postępowania
Kilkakrotnie zdarzyło mi się, że pozew o zapłatę skierowałem do wydziału cywilnego sądu (a nie do wydziału gospodarczego) myśląc, że pozwany już nie prowadzi działalności gospodarczej a (...)
Obalenie zeznań świadka
Toczy się sprawa cywilna. Zdaniem uczestników świadek rozmija się z prawdą i chcieliby to udowodnić przed sądem. Czy i na jakiej podstawie można z powyższego powodu wnioskować o dopuszczenie (...)
Ustny wniosek o doręczenie wyroku z uzasadnieniem
Mam 28.08.2006 sprawę w Sądzie Pracy. Poprzednie 2 sesje tej sprawy nie zakończyły się orzeczeniem Sądu. Liczę, że tym razem bedzie rozstrzygnięcie. Niezależnie od treści wyroku na pewno będzie (...)
Licytacja nieruchomości konkubiny
Konkubinę czeka egzekucja z nieruchomości stanowiącej mieszkanie własnościowe. Konkubent zamieszkuje w tym mieszkaniu. Jest zameldowany na pobyt stały, dodatkowo ma sporządzoną umowę najmu części (...)
Odtwarzanie treści sms
Prowadzący dochodzenie stwierdził, że nie ma możliwości uzyskania od operatora treści sms. Wiem z doniesień prasowych o ich istnieniu tak pod względem formalnym, jak i technicznym. Czy w aspekcie (...)
Wezwanie do zapłaty o odszkodowanie
Występuję z powództwa cywilnego o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Sprawa dotyczy dotkliwego pogryzienia przez psa. Zanim złożę pozew do sądu zamierzam wysłać wezwanie o zapłatę do właściciela (...)
Masz inne pytanie do prawnika?