Zakupy online - jak nie dać się oszukać?
27.6.2025
Chcesz, żeby zakupy on-line były nie tylko szybkie i wygodne, ale także bezpieczne? Poznaj podstawowe zasady bezpiecznych zakupów.
27.6.2025
Chcesz, żeby zakupy on-line były nie tylko szybkie i wygodne, ale także bezpieczne? Poznaj podstawowe zasady bezpiecznych zakupów.
31.5.2025
Treścią umowy sprzedaży jest zobowiązanie jednej strony (sprzedawcy) do przeniesienia na drugą stronę (kupującego) własności rzeczy oraz wydania rzeczy. Drugim istotnym składnikiem umowy sprzedaży jest zobowiązanie kupującego do zapłaty ceny (oznaczonej sumy pieniężnej) i odebrania rzeczy. (...)
15.4.2025
Niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków przez kontrahenta naraża go na obowiązek naprawienia szkody powstałej z tego powodu. Odrębne przepisy dotyczące poszczególnych rodzajów umów mogą wprowadzić dodatkowe uregulowania dotyczące sytuacji, w której jedna ze stron nie realizuje (...)
8.4.2025
Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać rzecz do używania i pobierania pożytków (np. zboża, owoców) przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Czynsz może być płatny w pieniądzach lub świadczeniach (...)
28.3.2025
Do niedawna nasze społeczeństwo starzało się w tempie podobnym do istniejącego w krajach wysoko rozwiniętych. Każdego roku mniej osób pracowało na emerytury coraz większej rzeszy osób nieaktywnych zawodowo. Powodowało to zmniejszanie się świadczeń emerytalno-rentowych osób starszych. (...)
19.3.2025
Pojęcie zaliczki należy wyraźnie odróżnić od pojęcia zadatku. Różne są podstawy ich udzielania, różne funkcje, jakie spełniają, a także konsekwencje ich zastosowania w stosunkach prawnych. Zadatek w szerokim rozumieniu oznacza sumę pieniężną lub rzecz, którą jedna osoba daje drugiej (...)
11.3.2025
Głównymi postanowieniami umowy najmu lokalu jest zobowiązanie wynajmującego do oddania najemcy lokalu do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, co odpowiada zobowiązaniu najemcy do płacenia wynajmującemu umówionego czynszu. Jednakże nie zawsze jest tak, że zobowiązanym do zapłaty (...)
11.3.2025
Najem okazjonalny został wprowadzony ustawą z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r. Nr 3, poz. 13).
26.2.2025
Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Jest to umowa wzajemna. Dzieło może mieć zarówno charakter materialny, jak i niematerialny (np. namalowanie obrazu, zrobienie fotografii czy sporządzenie (...)
20.2.2025
Umowa o zakazie konkurencji może być zawarta w treści samej umowy o pracę jak również w osobnym dokumencie.
13.1.2025
Kodeks cywilny reguluje sytuacje, w których na podstawie odpowiedniej umowy następuje podmiotowa zmiana dłużnika stosunku zobowiązaniowego. Zmiana ta polega na wstąpieniu w miejsce dłużnika w stosunku zobowiązaniowym osoby trzeciej, która do tej pory w stosunku tym nie uczestniczyła. Umowa (...)
18.11.2024
Często zdarza się, że właściciel chce rozporządzić posiadanym przez siebie majątkiem na rzecz bliskich mu osób jeszcze przed swoją śmiercią. Celowi temu służy testament, jednakże wiele osób chce, aby skutek w postaci przeniesienia własności nastąpił jeszcze za ich życia. Z drugiej (...)
11.11.2024
Od 24 sierpnia br. u każdego sprzedawcy energii elektrycznej obsługującego co najmniej 200 tys. odbiorców końcowych pojawił się nowy rodzaj oferty adresowanej do odbiorców indywidualnych: tzw. umowa z ceną dynamiczną. Najwięksi sprzedawcy energii elektrycznej oferują „umowy (...)
1.10.2024
Umowę najmu możemy ? w zależności od potrzeb - zawrzeć zarówno na jakiś określony przedział czasu tj. na czas oznaczony, jak również bezterminowo ? tj. na czas nieoznaczony. Określenie okresu obowiązywania umowy rodzi także określone skutki prawne. Często, stroną mającym zawartą umowę (...)
22.9.2024
Przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym. Celem zlecenia komisowego jest więc zawarcie (...)
26.8.2024
Planując wyjazd, istnieje ryzyko natknięcia się na oszustwa, jak np. fałszywe oferty noclegów, nieistniejące obiekty, nieprawdziwe oferty wyjazdowe czy fałszywe informacje o miejscu. Zakupy online, również te związane z urlopami, mogą być pułapką. Warto zachować ostrożność, (...)
26.8.2024
Pracowniczy zakaz konkurencji jest to zakaz prowadzenia przez pracownika działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy. Dotyczy to nie tylko prowadzenia przez pracownika odrębnej działalności gospodarczej, lecz również wykonywania pracy w ramach umowy o pracę lub na innej podstawie na rzecz innego (...)
19.8.2024
Pracodawcy często zamiast umowy o pracę podpisują ze swoimi pracownikami umowy cywilnoprawne (umowa zlecenie, umowa o dzieło), korzystając z możliwości, jakie te drugie dają przy zmniejszaniu kosztów działalności gospodarczej. Kodeks pracy zawiera jednak zakaz zastępowania umowy o pracę (...)
22.7.2024
W braku odmiennej umowy przyjmującemu zamówienie należy się wynagrodzenie w chwili oddania dzieła. Wysokość wynagrodzenia za wykonanie dzieła można więc określić w zasadzie na dwa sposoby: w konkretnej kwocie (tzw. wynagrodzenie ryczałtowe) albo jako wynagrodzenie kosztorysowe. Jednak do (...)
15.7.2024
Życie codzienne, zarówno konsumenta, jak i przedsiębiorcy, nie jest pozbawione nieprzewidzianych zdarzeń, szkód, wypadków, które powodowane są bądź przez kontrahenta, zleceniobiorcę, pracownika, bądź przez osobę niezwiązaną z nami żądną umową. Na tym gruncie wyłania się zagadnienie (...)
15.7.2024
Kwestie zarządu nieruchomością wspólną regulowane są osobną umową o sprawowanie zarządu, często zamieszczaną w jednym dokumencie z umową deweloperską. Nie można bagatelizować postanowień dotyczących zarządu, uznając że skoro są to obowiązki dewelopera, to nie ma konieczności tak (...)
1.7.2024
Kodeks cywilny wśród kilku rodzajów umowy sprzedaży przewiduje także możliwość dokonania sprzedaży z zastrzeżeniem własności rzeczy sprzedanej. Mamy z tym rodzajem do czynienia wtedy, gdy sprzedawca zastrzegł sobie własność sprzedanej rzeczy ruchomej aż do uiszczenia ceny. W takiej sytuacji (...)
29.4.2024
Gdy strona umowy zobowiązana będzie do zapłaty ceny w przyszłości, wtedy występuje ryzyko, że wierzyciel zapłaty się nie doczeka. Istnieją różne sposoby zabezpieczenia wierzytelności. Wyróżnia się zabezpieczenia osobiste (obok dłużnika \"głównego\" odpowiedzialność całym swym majątkiem (...)
29.4.2024
Wielu z nas słyszało o skardze pauliańskiej, która stanowi ochronę wierzyciela przed nieuczciwymi działaniami dłużnika, a konkretnie - przed jego niewypłacalnością, do której sam się doprowadza. Co jednak, gdy wierzycielowi chodzi o konkretny przedmiot, jaki znajduje się w majątku dłużnika? (...)
8.4.2024
Umowa sprzedaży, to umowa, na podstawie której sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu ją, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Jednym z kolejnych, przewidzianych przez przepisy kodeksu cywilnego rodzajem umowy sprzedaży (...)
2.4.2024
Przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu. Regulacja ta (...)
18.3.2024
Z prawem pierwokupu mamy do czynienia wtedy, gdy treść jakiegoś aktu prawnego (ustawowe prawo pierwokupu), bądź czynność prawna (umowne prawo pierwokupu) zastrzega dla jednej ze stron pierwszeństwo kupna oznaczonej rzeczy na wypadek, gdyby druga strona sprzedała rzecz osobie trzeciej. Prawo (...)
4.3.2024
Niekiedy zdarza się, że strony nie chcą lub nie mogą zawrzeć w danym momencie umowy (np. sprzedaży lub darowizny), ale chcą tego dokonać w przyszłości. Jeśli strony nie są jeszcze gotowe do zawarcia umowy definitywnej, lecz pragną zobowiązać się do jej zawarcia w przyszłości, to mogą (...)
26.2.2024
Uważaj na firmy, które pobierają opłaty za udostępnianie adresów. Upewnij się, że pośrednik zweryfikował stan techniczny i prawny mieszkania. Przeczytaj dokładnie umowę i sprawdź, czy nie ma w niej niedozwolonych klauzul, np. że agentowi należy się prowizja, chociaż kupca znalazłeś (...)
8.1.2024
Zamawiający może odmówić przyjęcia dzieła dotkniętego wadą (fizyczną lub prawną) bez potrzeby wykazywania, że zawinił ją przyjmujący zamówienie. Po odebraniu dzieła zamawiającego chronią zaś przepisy o rękojmi za wady. Jeżeli dzieło ma wady, zamawiający może żądać ich usunięcia, (...)
8.1.2024
Zgodnie z Kodeksem cywilnym, nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. W przypadku umów, będących zgodnym oświadczeniem woli co najmniej 2 podmiotów (...)
27.12.2023
W umowie poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał (np. Kowalski powinien oddać Nowakowi 1000zł, poręczyciel - osoba trzecia - zobowiązuje się oddać Nowakowi 1000zł w razie, gdyby Kowalski tego (...)
18.12.2023
Umowa dzieło kończy się przede wszystkim: z chwilą odebrania dzieła przez zamawiającego, w wyniku jednostronnego odstąpienia od umowy z określonych prawnie przyczyn lub wskutek umownego rozwiązania umowy. Ponadto umowa o dzieło, którego wykonanie zależy od osobistych przymiotów przyjmującego (...)
7.12.2023
Minimalna stawka godzinowa to najniższe wynagrodzenie, jakie pracodawca może wypłacić pracownikowi za godzinę jego pracy. W 2024 stawka wzrośnie 2 razy.
5.12.2023
Z tego tekstu dowiesz się, czym umowa zlecenie różni się od umowy o dzieło. Czy zlecenie obejmuje wyłącznie dokonywanie czynności prawnych? Czy w każdym czasie możesz wypowiedzieć umowę zlecenie? Zlecenie nie obejmuje umów, w których przedmiotem świadczenia jest spełnienie usługi polegającej (...)
23.11.2023
Złożenie oświadczenia woli pod wpływem błędu stanowi jedną z wad oświadczenia woli. Błędem jest niezgodne z rzeczywistością wyobrażenie o czynności, przy czym niezgodność może dotyczyć zarówno faktów, jak i prawa. Dla uznania błędu za doniosły w znaczeniu prawnym musi to być błąd (...)
2.11.2023
Jeżeli sprzedajesz lub kupujesz produkty kosmetyczne za pośrednictwem platform sprzedażowych, które często są promowane w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, itp.), pamiętaj o swoich prawach i obowiązkach.
2.8.2023
Jak zawrzeć umowę darowizny, żeby była ona skuteczna. Kiedy i z jakich przyczyn można odwołać darowiznę? Czy w umowie darowizny można obdarowanego do czegoś zobowiązać i jakie to rodzi konsekwencje? Stronami umowy są darczyńca i obdarowany. Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone (...)
4.7.2023
Ta porada pomoże Ci podjąć decyzję, czy i jaką umowę pożyczki zawrzeć, a także jaka forma zawarcia tej umowy powinna być zachowana. Dowiesz się także, kiedy masz obowiązek płacenia odsetek od sumy, którą pożyczyłeś. A może korzystniejsze jest zaciągnięcie kredytu bankowego? (...)
20.3.2023
Wierzytelność jest pojęciem ściśle związanym z prawem zobowiązań. Wierzytelność, jako prawo przejawiające się w uprawnieniu wierzyciela do żądania od dłużnika spełnienia określonego roszczenia, może być przedmiotem obrotu. Wierzycielem jest osoba związana stosunkiem prawnym z określonym (...)
Masz inne pytanie do prawnika?
Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zapytaj prawnika