Prawo mieszkaniowe: Spółdzielnia - Porady prawne (strona: 3)
Zatrudnienie członków zarządu spółdzielni
Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych zarząd spółdzielni nie może pełnić swoich funkcji społecznie. Do tej pory było to praktykowane, natomiast po zmianie ustawy istnieją wątpliwości (...)
Upadłość spółdzielnia a własność lokalu
Syndyk sprzedaje nieruchomość zabudowaną w ramach upadłości spółdzielni mieszkaniowej, sprzedaż nieruchomości zabudowanej składającej się z 19 lokali mieszkalnych i 2 dwóch użytkowych - jeden (...)
Nabycie własności gruntu od spółdzielni
W roku 1993 zakupiłem wolnostojący pawilonik handlowy od osoby fizycznej, umiejscowiony na gruncie dzierżawionym od Spółdzielni Mieszkaniowej. W roku 1995 powiększyłem go za zgodą Spółdzielni (...)
Wstrzymanie wykonalności tytułu wykonawczego
Małżeństwo zalegało z opłatami za czynsz w spółdzielni mieszkaniowej. Z tego powodu zostało pozbawione członkostwa w spółdzielni. Spółdzielnia sprawę skierowała do sądu, który wydał prawomocny (...)
Lustracja w spółdzielni mieszkaniowej
Jestem członkiem spółdzielni mieszkaniowej. Kilka miesięcy temu wniosłem skargę do Prezesa Zarządu na działalność służb technicznych spółdzielni, Zarząd do dziś ignoruje mój list, nie (...)
Wykluczenie ze spółdzielni a wysokość opłat
W listopadzie 2006 r. członek spółdzielni mieszkaniowej został wykluczony uchwałą rady nadzorczej. Mieszkanie ma status spółdzielczego lokatorskiego. W ustawowym terminie zaskarżył tę uchwałę (...)
Nabycie prawa do lokalu najmowanego od spółdzielni
Na jakich zasadach może odbywać się przekwalifikowanie mieszkania zakładowego (umowa najmu) na mieszkanie spółdzielcze lokatorskie, czy jest możliwość, żeby spółdzielnia dokonała takiego przekwalifikowania (...)
Zebranie Grupy Członkowskiej w spółdzielni
Zgodnie z zapisem w statucie spółdzielni "w zebraniu Grupy uczestniczą członkowie zamieszkali na terenie objętym działaniem grupy" oraz "każdy członek uczestniczy tylko w jednym, właściwym dla (...)
Sprzedaż mieszkania lokatorskiego
We wrześniu 2006 r. kupiłam 1-dno pokojowe mieszkanie lokatorskie cioci, które mi ciocia podarowała. Moja ciotka niedawno umarła i spółdzielnia mieszkaniowa poinformowała mnie, że mogę zaraz (...)
Postanowienie o przysądzeniu własności
Kupiłam na licytacji komorniczej mieszkanie w spółdzielni. W tej sytuacji nie dysponuję aktem notarialnym tylko mam wydane postanowienie o przeniesieniu własności. Ze względu na różne sytuacje (...)
Podatek spadkowy a mieszkanie lokatorskie
Znajoma posiada lokatorskie prawo do mieszkania spółdzielczego na podstawie przydziału z 1984 r. Syn chce przejąć mieszkanie. Oczywiście rodzic się zgadza. Spółdzielnia żąda jednak okazania (...)
Zakaz konkurencji dla członka zarządu spółdzielni
Art. 56 Prawa spółdzielczego stanowi, ze członek zarządu nie może prowadzić działalności konkurencyjnej. Jeśli naruszy ten zakaz, może to być podstawą jego odwołania. Co dzieje się jednak (...)
Gmina spadkobiercą udziału w mieszkaniu
Wszyscy spadkobiercy ustawowi odrzucili spadek. Zmarły nie zostawił testamentu. Masą spadkową jest połowa prawa własnościowego do mieszkania spółdzielczego, w którym zamieszkuję wraz z dorosłym (...)
Egzekucja z wkładu mieszkaniowego
Mój dłużnik posiada mieszkanie spółdzielcze. Chciałbym egzekwować swoją wierzytelności z tego mieszkania, a dokładnie z wkładu mieszkaniowego w spółdzielni - mieszkanie jest spółdzielcze (...)
Bonifikata na wykup lokalu a umowa przedwstępna
Chcę kupić mieszkanie, które posiada założoną księgę wieczystą, jednak nie może być sprzedane jeszcze przez okres 2,5 roku. Mieszkanie to zostało wykupione za 95% bonifikatą, a w umowie znajduje (...)
Nieudzielenie absolutorium prezesowi spółdzielni
Walne zgromadzenie spółdzielni mieszkaniowej udziela corocznie członkom zarządu absolutorium, w tym także osobom znajdującym się na stanowisku prezesów. Prezes spółdzielni jest zatrudniony na (...)
Ocieplenie budynku mieszkalnego
Budynek wybudowany w latach 60-tych i 70-tych, zbudowany i eksploatowany zgodnie z dokumentacją, obecnie ocieplany zgodnie z wolą mieszkańców mającą na celu pomniejszenie kosztów ogrzewania mieszkań. (...)
Adaptacja części korytarza w spółdzielni
Mam wykupione mieszkanie w bloku, w którym spółdzielnię utworzyli właściciele mieszkań tego bloku. Spółdzielnia ma prezesa. Chciałabym powiększyć mieszkanie poprzez zaadaptowanie końcówki (...)
Ustalenie wysokości wkładu
Byli członkowie spółdzielni mieszkaniowej posiadają do rozliczenia ze spółdzielnią wkład mieszkaniowy lub wkład budowlany. Członkostwo tych osób ustało przed wejściem w życie ustawy o spółdzielniach (...)
Odpowiedzialność cywilna zarządu spółdzielni
Firma uzyskała 2 lata temu tytuł wykonawczy przeciwko spółdzielni mieszkaniowej. Spółdzielnia nie ma majątku i obecnie nie prowadzi działalności. Czy można wystąpić z roszczeniem cywilnym przeciwko (...)
Członkostwo w radzie nadzorczej spółdzielni
Pracownik będący na etacie w spółdzielni jest równocześnie członkiem rady nadzorczej tej spółdzielni. Czy osoba będąca pracownikiem spółdzielni mieszkaniowej może zasiadać w radzie nadzorczej (...)
Badanie sprawozdania finansowego Spółdzielni
Od kilku lat badaniem sprawozdania finansowego spółdzielni mieszkaniowej zajmuje się ten sam biegły rewident. Daje się odczuć pewną zażyłość Zarządu z prowadzącym badanie. Rodzi to pytanie (...)
Fundusz remontowy w SM
Spółdzielnia pobiera zgodnie z art. 4 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych od członka opłaty na fundusz remontowy. SM nie prowadzi ewidencji wykorzystania środków na poszczególne nieruchomości. (...)
Zabudowa loggi w spółdzielni mieszkaniowej
Chcę zabudować loggię w mieszkaniu Spółdzielczym własnościowym, chcę zamontować lekką rozsuwaną szybę aby dodatkowo docieplić mieszkanie. Statut spółdzielni nic na ten temat nie mówi. Czy (...)
Staraty bilansowe w spółdzielni a fundusze spółdzielni
Art. 90 par. 1 Prawa spółdzielczego stanowi, iż straty bilansowe spółdzielni pokrywa się z funduszu zasobowego, a w części przekraczającej fundusz zasobowy - z funduszu udziałowego i innych funduszów (...)
Koszty zakupu mieszkania w spółdzielni
Proszę o porównanie kosztów zakupu nowego mieszkania od spółdzielni: spółdzielczego własnościowego z założeniem księgi wieczystej w porównaniu z zakupem na zasadzie odrębnej własności. (...)
Przywrócenie własnościowego prawa do lokalu
Czy w świetle wyroku TK z 9 listopada 2005 roku można odzyskać spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? Właściciel spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu został wykluczony ze spółdzielni, (...)
Przedawnienie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni
Art. 29 Ustawy - Prawo spółdzielcze z 1982 r. określa, że roszczenie o wypłatę wkładu przedawnia się z upływem 3 lat, natomiast zgodnie z art. 211 tej ustawy przepis ten nie dotyczy wkładów (...)
Rada nadzorcza w spółdzielni mieszkaniowej
Czy rada nadzorcza spółdzielni mieszkaniowej może podjąć uchwałę, w której domaga się od zarządu przedstawienia umów o pracę oraz zakresu obowiązków wszystkich pracowników spółdzielni? (...)
Wynajem mieszkania spółdzielczego własnościowego
Niedługo będę właścicielem mieszkania spółdzielczego własnościowego. Zamierzam wynająć to mieszkanie. Słyszałam jednak, że w świetle nowych przepisów (które już weszły w życie lub niedługo (...)
KPA a spółdzielnia mieszkaniowa
Czy KPA nie dotyczy, czy dotyczy spółdzielczości mieszkaniowej? Jeśli nie dotyczy - jak członkowie spółdzielni mieszkaniowej słyszą od zarządu - to co oznacza termin "organizacje spółdzielcze", (...)
Przyłączenie strychu do mieszkania w spółdzielni
Zamieszkuję budynek, w którym mieszka 3 lokatorów. Jedno z mieszkań jest wykupione na własność i należy do wspólnoty mieszkaniowej, pozostałe w tym i moje podlegają pod spółdzielnię mieszkaniową. (...)
Koszty korespondencji z członkiem spółdzielni
Jestem właścicielem lokalu mieszkaniowego spółdzielni mieszkaniowej, ale mieszkam pod innym adresem stałego zamieszkania, a lokal dzierżawię innej osobie. Wiadomo, że wszelka korespondencja ze (...)
Zmiana w załącznikach do umowy
Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa, z którą zawarłem umowę o wydanie przydziału lokalu mieszkalnego, może jednostronnie zmienić zapis w załączniku do umowy, który to załącznik w/g zapisu w umowie (...)
Wykup mieszkania spółdzielczego własnościowego
Chcę kupić mieszkanie od spółdzielni na podstawie wykupu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Czy mogę kupić to mieszkanie na mojego 12-to letniego syna? Jeżeli tak, to czy robię (...)
Rozliczenie kosztów budowy w spółdzielni
Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Rozliczenie końcowe otrzymałem w grudniu 2003. Z uwagi na toczący się proces z wykonawcą, spółdzielnia do czasu przedawnienia się roszczeń (...)
Członek oczekujący w spółdzielni mieszkaniowej
Jak wygląda status członka oczekującego w spółdzielniach mieszkaniowych w chwili obecnej? Czy posiada on takie samo prawa i obowiązki jak pozostali członkowie? Kiedy można skreślić członka oczekującego (...)
Odpowiedzialność członka Rady Nadzorczej
Czy w świetle obowiązującego prawa pojedynczy członek Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej może odpowiadać sądownie za sprzeczne z prawem decyzje Rady, które zapadają większością głosów?
Potwierdzenie uprawnienia do lokalu w spółdzielni
Czy, jeżeli w dokumencie przydziału spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu widnieje nazwisko tylko jednej osoby, czy można domniemywać, że mieszkanie faktycznie należy do dwóch osób, (...)
Zbycie udziału w prawie do lokalu
Czy przy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przez jednego ze współmałżonków, kiedy, jeżeli się nie mylę mamy do czynienia z prawem pierwokupu drugiego współwłaściciela (...)
Masz inne pytanie do prawnika?