Prawo rodzinne - Porady prawne (strona: 28)

Forma porozumienia w sprawie alimentów

Czy porozumienie między małżonkami dotyczące wysokości alimentów na dziecko powinno być zawarte na piśmie, czy wystarczy ustnie? I jaką wartość mają takie prywatne oświadczenia? Chodzi o niepłacenie (...)

Porozumienie w sprawie alimentów

Za dwa dni mam sprawę o alimenty na 17-letniego syna, którą założyłam mężowi. Mąż stara się wynegocjować przed rozprawą nieco niższą kwotę niż ta w pozwie. Jeżeli dojdziemy do porozumienia, (...)

Dowody zapłaty alimentów

Przed zasądzeniem alimentów na pełnoletnią córkę wpłacałem na konto żony umówioną ustnie między nami kwotę 500,00 zł. Wszyscy mieszkamy razem. Posiadam dowody wpłat lecz nie wpisałem na (...)

Małżeństwo zawarte za granicą

Wyszłam za mąż za granicą (w Niemczech) i przyjęłam nazwisko męża. Mamy międzynarodowy akt ślubu uznawany w UE, ale nie w Polsce. W tej chwili oryginał jest tłumaczony na polski, aby później (...)

Alimenty w postanowieniu tymczasowym

Sąd w czasie rozprawy rozwodowej wydał postanowienie tymczasowe zobowiązujące mnie do płacenia pewnej kwoty do rąk żony na utrzymanie dziecka. Obecnie jestem po odczytaniu wyroku, w którym zasądzono (...)

Podział mieszkania spółdzielczego po rozwodzie

Po rozwodzie jest podział majątku. W jaki sposób jest dzielone mieszkanie spółdzielcze? Chodzi o spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.

Osoba zaufania i pełnomocnictwo w sprawie o rozwód

Jakie uprawnienia na sprawie rozwodowej posiada osoba zaufania? Czy ktoś z rodziny może pełnić rolę pełnomocnika i jakie są jego uprawnienia? Czy pytany przez sąd udziela odpowiedzi tylko pełnomocnik, (...)

Alimenty na dzieci bez przeprowadzania rozwodu

Co można zrobić, aby uzyskać sądownie alimenty na dzieci bez przeprowadzania rozwodu lub bez orzekania separacji? Chodzi tylko o uzyskanie alimentów na dzieci od współmałżonka. Nie chcemy przeprowadzać (...)

Nie wyrażenie zgody na rozwód

Od 2 lat jestem z żoną w separacji, zarazem w związku z inną kobietą (od kwietnia 2003 r. mieszkamy razem). W lutym 2003 r. złożyłem pozew o rozwód bez orzekania o winie i zmniejszenie zasądzonych (...)

Koszty podziału majątku wspólnego

Ile kosztuje przeprowadzenie podziału majątkowego między małżonkami majątku wartego ok. 140 tys. złotych na drodze sądowej lub umowy notarialnej (opłat sądowe, notarialne, skarbowe itp.)

Wstrzymanie wypłat z Funduszu Alimentacyjnego

Jaką formę powinien mieć wniosek kierowany do sądu rejonowego wydziału wierzytelności o stanie majątkowym dłużnika? Od kilku lat mam wyrok sądowy określający wysokość alimentów na dziecko. (...)

Adopcja - ojciec biologiczny

Jestem mężatką i mam jedno dziecko. Obecnie jestem w ciąży, a ojcem przyszłego dziecka jest inny mężczyzna - żonaty, bezdzietny, bez szans na posiadanie własnego dziecka z obecną małżonką. (...)

Utrata pracy a przerwa w płaceniu alimentów

Jak długi okres zarobkowania bierze pod uwagę sąd ustalając wysokość alimentów na dziecko podczas procesu rozwodowego (zarobki z ostatnich trzech, sześciu, dwunastu miesięcy)? W wypadku gdy płacący (...)

Podział majątku wspólnego podczas separacji

Czy sąd może dokonać podziału majątku wspólnego ogłaszając separację pomiędzy małżonkami?

Adwokat w postępowaniu rozwodowym

Żona koniecznie chce rozwodu bez orzekania o winie, ja mimo oporu nie widzę możliwości innego wyjścia - czy muszę w tej sprawie być reprezentowany przez adwokata? Jakie pismo powinienem złożyć, (...)

Alimenty a kieszonkowe dla dziecka

Mąż płaci na syna dobrowolne alimenty w wysokości 400 zł miesięcznie. Nie mamy rozwodu. Pieniądze przekazuje do ręki małoletniego syna, od którego pobiera pisemne pokwitowania. Od 1,5 roku (jak (...)

Licytacja mieszkania za zaległe alimenty

Na byłym mężu ciąży obowiązek alimentacyjny na dziecko, jest bezrobotny, nie ma dochodów. Czy można na potrzeby alimentacyjne zlicytować jego mieszkanie własnościowe i eksmitować go?

Druga żona a obowiązek alimentacyjny

Przebywam w USA od 17 lat, gdzie rozwiodłem się i płacę alimenty na dzieci mieszkające w USA z moją pierwszą Żoną. Siedem lat temu ożeniłem się ponownie z Polką. Gdybyśmy razem wyjechali (...)

Odpowiedzialność małżonków za kredyt

Małżeństwo pragnące się rozstać chce kupić drugie mieszkanie na kredyt (mąż pragnie wyprowadzić się z domu - sam zobowiązuje się do spłaty kredytu). W jaki sposób przeprowadzić sprawę (...)

Podział majątku w drodze umowy

Jesteśmy z żoną po zniesieniu wspólności małżeńskiej i jesteśmy zgodni co do podziału majątku. Chcemy to zrobić nie czakając na rozwód. Jakie czynności musimy wykonać, aby podzielić majątek?

Podział majątku małżonków po rozwodzie

Jestem 6 lat po rozwodzie (bez orzekania o winie ).W obecnej chwili chcę wystąpić o podział majątku. W tym wypadku majątek, który chcę podzielić to mieszkanie lokatorskie (spółdzielnia mieszkaniowa (...)

Zgoda sądu na małżeństwo cudzoziemca

Czy orzeczenia sądu pozwalające na zawarcie związku małżeńskiego w Polsce dla obywateli krajów gdzie takowe nie istnieją (czyli są to orzeczenia pozwalające na nie okazywanie takich zaświadczeń) (...)

Połowa wydatków - wielkość alimentów

Obowiązek alimentacyjny w stosunku do małoletniego dziecka spoczywa na obojgu rodziców. Czy to znaczy, że zasądzone alimenty powinny być połową wydatków na faktyczne potrzeby dziecka?

Pozew o rozwód, a pozew o alimenty

Czy jeśli moja żona poda mnie o podwyższenie alimentów, a ja przed dostaniem pozwu na sprawę dotyczącą podwyższenia alimentów złożę pozew do sądu o rozwód, to czy sprawa podwyższenia alimentów (...)

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem

Rodzice dziecka po rozwodzie, obydwoje z pełnymi prawami rodzicielskimi, dziecko 22-miesięczne pozostaje przy matce. Ojciec żąda możliwości widywania dziecka 3 razy w tygodniu (w tym co drugi weekend (...)

Ustalenie składu majątku wspólnego i udziałów

Moja żona stara się przy podziale majątku udowodnić jej większy wkład przy powstawaniu tego majatku. Ten większy wkład miałby polegać na tym, że jej matka przez cały czas pomagała jej finansowo, (...)

Nazwisko dziecka kobiety niezamężnej

Czyje nazwisko nosić będzie dziecko urodzone przez kobietę niezamężną? Nazwisko ojca czy matki?

Zdrada a możliwość bycia świadkiem podczas rozwodu

W wyniku braku pożycia małżeńskiego i braku jakichkolwiek więzi między mężem a żoną doszło do zdrady ze strony żony. W sytuacji, gdy mąż złoży pozew o rozwód podając za motyw zdradę (...)

Opieka nad dzieckiem a sprawa o rozwód

Czy matka może wyjechać z dzieckiem w czasie postępowania w sprawie rozwodu bez zgody ojca? Chodzi o wyjazd na terenie Polski związany z miejscem pracy.

Rozliczenie nakładów żony przy podziale majątku

Przez całe małżeństwo żona miała dostęp do konta swojej matki, z którego pobierała pieniądze na różne cele. Dzisiaj przy rozwodzie żąda zwrotu tych pieniędzy i wykorzystania tego przy udowadnianiu (...)

Zakup za środki pochodzące z majątku osobistego

Jaki status będzie mieć nieruchomość (własność wspólna czy odrębna) jeżeli umowa przedwstępna zakupu zawierana będzie przed zawarciem związku małżeńskiego a finalna po zawarciu związku? (...)

Cofnięcie pozbawienia władzy rodzicielskiej

Mam dziecko z konkubiną. Mieszkamy oddzielnie. Uznałem dziecko, ale sądownie zostałem pozbawiony praw rodzicielskich do dziecka. Sąd wyznaczył mi alimenty, które płacę regularnie. Czy jest możliwe (...)

Alimenty od rodziców byłego męża

W maju br. wyrokiem sądu uzyskałam rozwód. Mam 9 letniego syna i zostały przyznane na jego rzecz alimenty. Posiadam także tytuł wykonawczy z datą 12.06.2003r. Niestety mój były mąż od rozprawy (...)

Sprzedaż samochodu zarejestrowanego na żonę

Czy mąż bez zgody i wiedzy żony może podpisać umowę kupna-sprzedaży samochodu, którego dowód rejestracyjny jest wystawiony tylko na żonę? Dodatkowo na samochodzie jest zastaw rejestrowy na rzecz (...)

Wymeldowanie małżonka z mieszkania

Jeżeli mąż nie przebywa dłuższy czas we wspólnym mieszkaniu, to czy małżonka może go wymeldować bez jego wiedzy? Jeżeli tak, to jaka jest procedura? I czy po wymeldowaniu mąż może rościć (...)

Wyrównanie alimentów

Jezeli mąż wyprowadził się z domu i płaci pewną kwotę pieniędzy na dziecko (bez wyroku alimentacyjnego) i pokrywa koszty zaciągniętych wspólnie kredytów, to czy małżonka po złożeniu pozwu (...)

Terapia psychologiczna a dobro dziecka

Czy w sytuacji niemożności porozumienia się rodziców co do pieczy nad dzieckiem po prawomocnym rozwodzie składa się w sądzie rodzinnym pozew czy wniosek o dopuszczenie strony (ojca) do terapii psychologicznej (...)

Treść wniosku do sądu rodzinnego

Jak sporządzić wniosek do Sądu Rodzinnego o uczestnictwo ojca dziecka w terapii psychologicznej dziecka, gdyż strony są tak skłócone że nie są w stanie się komunikować? Obydwie strony mają (...)

Uczestnictwo rodziców w terapii dziecka

Strony są po rozwodzie. Rozwód jest prawomocny. Strony posiadają dziecko 8 letnie. Oboje posiadają władzę rodzicielską, z tym, że miejsce pobytu dziecka jest przy matce. Matka uczęszcza z dzieckiem (...)

Umowa pomiędzy małżonkami a alimenty na dziecko

Mam pytanie w sprawie alimentów na dziecko jakie płaci ojciec po rozwodzie z żoną. Załóżmy, że sąd w wyniku procesu rozwodowego orzeka, że ojciec ma płacić alimenty w określonej wysokości (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika