e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum 1 Wrzesień 2011

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Sprzedaż nieruchomości a meldunek

  Jestem jedynym właścicielem posesji, jestem rozwiedziony, moja była żona nie wystąpiła nigdy o podział majątku. Mam synów którzy są u mnie zameldowani ale od kilku lat nie przebywają, wystąpiłem do Urzędu o ich wymeldowanie czekam na decyzję Czy sprzedając posesję tracą meldunek automatycznie (...)

 • Zwrot kosztów poniesionych na wymianę okien

  Wstawiłem okna w mieszkaniu w budynku komunalnym rok temu. Przed wstawieniem okien nie wystąpiłem o zgodę na wstawienie tych okien, które jednakże są w identycznym kształcie z wcześniej zamontowanymi. Obecnie zarząd zaczął wymieniać okna w całym bloku. Czy w związku z tym przysługuje (...)

 • Zażalenie na brak odpowiedzi na wniosek do studium

  Prezydent Miasta ogłosił w prasie lokalnej o podjęciu uchwały o przystąpieniu do sporządzenia studium (art. 11 upzp). Na składanie wniosków do projektu studium wyznaczono 21 dni roboczych. Wniosek złożyłem w terminie. Po 6 miesiącach wystąpiłem z zażaleniem do Rady Miejskiej na niezałatwioną (...)

 • Trzynastka dla odchodzącego dyrektora szkoły

  Dyrektor Gimnazjum z dniem 31.08.2011 r. przestaje pracować w szkole z powodu odejścia na emeryturę, poza odprawą domaga się wypłacenia w tym dniu trzynastki za 2011 r. Czy słusznie? Czy z powodu odejścia na emeryturę dyrektora szkoły w dniu 31.08 b.r., w tym dniu należy mu również wypłacić (...)

 • Droga konieczna i jej szerokość

  W księdze wieczystej działki do mojej przyległej brak jest wpisu o służebności dojazdu do mojej działki. Zapis ten jest w akcie własności działki przyległej, na którego to podstawie została założona księga (rok 1975). W akcie tym są stare oznaczenia działek, niezgodne z istniejącymi (...)

 • Brak adresu pozwanego dłużnika

  Pragnę skierować pozew o zapłatę przeciwko osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Niestety, znany mi jest wyłącznie adres punktu, w którym prowadzi działalność handlową a nie adres domowy. W urzędzie miejskim tej miejscowości, w której dłużnik ma ów punkt handlowy (...)

 • Egzamin kontrolny dla osób, którym wcześniej zatrzymano prawo jazdy

  Jak wygląda egzamin kontrolny dla osób, którym wcześniej zatrzymano prawo jazdy, przeprowadzany w trybie art. 114 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o ruchu drogowym?

 • Treść oświadczenia woli o odwołąniu darowizny

  Czy treść oświadczenia woli o odwołaniu darowizny powinna zawierać jakąś określoną treść? Tzn. jest gdzieś wzór takiego oświadczenia? Czy też można napisać je w dowolnej formie?

 • Orzeczenia wydawane przez Sąd Najwyższy, do którego skierowano skargę kasacyjną

  Jakie orzeczenia może wydać Sąd Najwyższy, do którego skierowano skargę kasacyjną?

Zmiany w Prawie • fotPodatnikowi wystarczy tylko PESEL

  Od dziś osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie muszą posługiwać się numerem NIP. Będą podawać urzędnikom PESEL. Dotyczy to również (...)

 • fotNowe wzory paszportów już obowiązują

  W dokumentach znajdziemy np. informacje o tym, do kogo pójść po pomoc podczas wakacji poza granicami UE. Wraz z początkiem września zostały wprowadzone nowe wzory (...)

Interpretacje podatkoweDzienniki urzędoweAkty Prawne