Odrzucenie spadku przez niepełnoletniego

Pytanie:

W kolejności do dziedziczenia (po odrzuceniu spadku przez dzieci i żonę spadkodawcy) jest wnuczka spadkodawcy (1rok i 9 m-cy). Za dziecko oświadczenie o odrzuceniu spadku powinien złożyć jej przedstawiciel ustawowy. Kto może nim być? Czy takim przedstawicielem ustawowym są rodzice, jedno z rodziców? Kto w imieniu dziecka może złożyć takie oświadczenie? Kto może (powinien) reprezentować dziecko w postępowaniu sądowym w sądzie rodzinnym o wyrażenie zgody przez ten sąd na odrzucenie spadku?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art.98 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przedstawicielami ustawowymi dziecka są jego rodzice. Co do zasady, jeśli władzę rodzicielską mają oboje rodzice, każde z nich jest uprawnione do samodzielnego działania jako przedstawiciel ustawowy dziecka. Jeśli chodzi o odrzucenie spadku jest to czynność przekraczająca zarząd majątkiem dziecka i rodzice muszą uzyskać zgodę Sądu opiekuńczego na dokonanie w imieniu dziecka tej czynności. We wniosku należy opisać, dlaczego odrzucenie spadku będzie dla dziecka korzystne. We wniosku należy także wnieść o ustanowienie kuratora dla dziecka, który będzie reprezentował jej interesy, gdyż w tym postępowaniu nie może być reprezentowana przez rodziców. Więcej informacji na temat reprezentacji dziecka znajduje się w artykule   Władza rodzicielska - prawa i obowiązki rodziców wobec dziecka

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: