Wstąpienie do spółki i opłacanie składek ZUS

Pytanie:

Czy osoba posiadająca zarejestrowaną działalność gospodarczą i odprowadzająca składkę do ZUS wchodząc do spółki cywilnej jest zobowiązana do opłacania podwójnej składki ZUS?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Nie, nie jest do tego zobowiązana. Wynika to wprost z art.9 ust.3 Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W takim przypadku należy dokonać wyboru rodzaju działalności gospodarczej, z której będzie odprowadzana składka ZUS lub też - w przypadku braku wyboru - pozostać przy tym tytule do ubezpieczenia społecznego, który powstał wcześniejszej. Zmiana tytułu wymaga stosownego zgłoszenia do ZUS.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Kasia

10.10.2010 21:7:17

Re: Wstąpienie do spółki i opłacanie składek ZUS

Obecnie jestem zatrudniona w tzw. firmie państwowej. Chcę założyć spółkę cywilną. Jak w tym wypadku będzie wyglądać kwestia opłacania składek ZUS. Czy będę musiała opałacać je indywidualnie, pomimo tego, że już mój obecny pracodawca za mnie je odprowadza?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: