Październik Rok 2009 - Przegląd prasy

E-zakupy, a prawa klienta

23.10.2009

Klienci sklepów internetowych również maja swoje prawa. Nie każdy wie, że są one o wiele większe niż prawa klientów kupujących w sklepie tradycyjnym - donosi Rzeczpospolita.

Radca prawny może więcej

23.10.2009

Radcowie prawni będą upoważnieni do przygotowania oraz podpisania aktu oskarżenia oraz pełnienia funkcji pełnomocnika stron w procesie karnym - donosi dzisiejsza Gazeta Prawna.

Kradzież internetowych haseł ciągle rośnie

23.10.2009

Przestępstwa internetowe, polegające m.in. na wykradaniu danych osobowych właścicieli wirtualnych kont, są coraz częstsze. Według doniesień Gazety Prawnej proceder ten rozprzestrzenia się w zatrważającym tempie i rośnie o kilkadziesiąt procent rocznie.

Wypowiedzenie pracy nie zawsze jest łatwe

22.10.2009

Wypowiedzenie umowy o pracę - czyli rozstanie się pracodawcy z pracownikiem - reguluje art. 30 § 1 pkt. 2 kodeksu pracy. Zdarza się jednak, że wypowiedzenie nie jest wcale takie proste, a zwolniony pracownik wraca na swoją posadę lub otrzymuje duże odszkodowanie - donosi Rzeczpospolita.

Schetyna wyznaczył zastępców

22.10.2009

Nowy szef Platformy Obywatelskiej zwiększył liczbę swoich zastępców z sześciu do ośmiu - donosi dzisiejsze wydanie dziennika "Polska".

Co najchętniej wyniesie z domu złodziej?

22.10.2009

Z raportu Ergo Hestii - przytoczonego przez Dziennik Polski - wynika, że najczęściej kradzionymi przedmiotami, na jakie skusi się złodziej, są: sprzęt RTV (np. komputery, telewizory, odtwarzacze DVD, aparaty fotograficzne, odtwarzacze MP3), elektronarzędzia (m.in. wkrętarki, wiertarki, pilarki), (...)

Aukcje elektroniczne coraz bliżej

22.10.2009

Już wkrótce - według doniesień Rzeczpospolitej - każdy urząd w Polsce będzie mógł organizować internetowe dogrywki do "papierowych" aukcji. Umożliwi to darmowa platforma do przeprowadzania aukcji elektronicznych, opracowywana przez Urząd Zamówień Publicznych.

Co dalej z konstytucją?

22.10.2009

Wczorajsza debata w Sejmie - dotycząca kierunku zmian w konstytucji - ujawniła główne kwestie, które dzielą w tej kwestii konstytucjonalistów. Chodziło przede wszystkim o sprawę osłabienia weta prezydenckiego, relacje między organami władzy czy prymat prawa unijnego - donosi dzisiejsze wydanie (...)

Krajowa Izba Odwoławcza orzeknie jednoosobowo

22.10.2009

Tzw. duża nowelizacja prawa zamówień publicznych budzi niepokój prawników, ekspertów zajmujących się zamówieniami oraz Krajowej Izby Odwoławczej - donosi Gazeta Prawna. Nowela zakłada m.in. przeobrażenie systemu orzekania przez KIO. Miałaby ona wydawać wyroki i postanowienia w składzie (...)

PKP odpowiedzą za opóźnienia pociągów

22.10.2009

Według doniesień Gazety Prawnej skierowana przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym ma nikłe szanse na rozpatrzenie przed 4 grudnia. Zawetowane przepisy miały zwolnić przewoźników krajowych z obowiązku wypłaty odszkodowań aż do połowy 2011 (...)

Urzędnicy odpowiedzą za błędy?

22.10.2009

Wprowadzenie odpowiedzialności urzędnika za złą decyzję zakłada projekt ustawy o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa - donosi Gazeta Prawna.

Bank wytłumaczy swoje usługi

21.10.2009

Wchodząca w życie nowelizacja ustawy o instrumentach finansowych nakłada na banki nowe obowiązki - donosi Gazeta Prawna. Klienci, kupujący instrumenty finansowe - takie jak opcje walutowe czy kontrakty terminowe - otrzymają od banków szczegółową informację na temat przeprowadzanej transakcji.

Kiedy mogę odmówić zeznań?

21.10.2009

Podczas przesłuchania przed sądem, prokuratorem lub urzędnikiem możemy odmówić złożenia zeznań w sytuacji, jeśli mogłyby one obciążyć odpowiedzialnością karną osoby z naszej najbliższej rodziny.

Kiedy świadek zapłaci grzywnę?

21.10.2009

Świadkowie, którzy zignorują swoje obowiązki i nie stawią się przed sądem zapłacą 1000 złotych grzywny - donosi Rzeczpospolita. Dwukrotna bagatelizacja wezwania może skończyć się natomiast przymusowym sprowadzeniem na rozprawę.

Świadek ma prawo odzyskania poniesionych wydatków

21.10.2009

Każda osoba, która została wezwana na świadka, może zażądać zwrotu poniesionych kosztów (wydatki na dojazd, noclegi czy wyżywienie), a nawet utraconego zarobku w pracy - donosi Rzeczpospolita.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika