Listopad Rok 2009 - Przegląd prasy

Nie dostrzegamy siły referendum

20.11.2009

W roku 1992 weszła w życie ustawa o referendach lokalnych. Od tego czasu, do roku 2006, ważnych było 49 na 440 referendów, czyli 11 proc. Od 2006 r. ten wskaźnik wynosi 17 proc., ponieważ obniżono próg minimum głosujących - czytamy na łamach Rzeczpospolitej.

Na leczenie musi być zgoda

20.11.2009

Narodowy Fundusz Zdrowia musi wyrazić zgodę na operacje przeprowadzane za granicą, inaczej nie uzyskamy zwrotu poniesionych kosztów - informuje Rzeczpospolita.

Polacy wybierają stare emerytury

20.11.2009

W tym roku rozpoczęły się wypłaty tzw. nowych emerytur. Polacy wolą jednak świadczenia obliczane według starych zasad - donosi Rzeczpospolita.

Chorowanie za granicą, o czym powinniśmy pamiętać?

20.11.2009

Osoby ubezpieczone w Polsce, które wybierają się do któregoś z państw Unii Europejskiej, powinny zabrać z sobą europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego - informuje Rzeczpospolita. Karta EKUZ zapewni nam opiekę zdrowotną w placówkach i u lekarzy działających w powszechnym systemie ochrony (...)

W czym pomoże inspektor pracy?

20.11.2009

Pracownicy, którzy weszli w konflikt z pracodawcą, mogą zgłosić się po pomoc do inspektora pracy - donosi Gazeta Prawna.

Polskie firmy "omijają łukiem" Urząd Patentowy

20.11.2009

Przedsiębiorca, który nie życzy sobie, aby jego znak firmowy został wykorzystywany przez inne podmioty, powinien zgłosić się w Urzędzie Patentowym. Niestety, polskie firmy rzadko pukają do drzwi urzędu - alarmują eksperci.

Firmy nie unikną płacenia za nadgodziny

20.11.2009

Liczba pracodawców, prowadzących nierzetelną ewidencję czasu pracy, wzrosła w pierwszym półroczu tego roku o 58 procent - informuje Gazeta Prawna. Wielu z nich nie przyznaje pracownikom nawet wolnych niedziel.

Sejm broni krzyży

19.11.2009

Posłowie debatowali w Sejmie nad uchwałą potępiającą orzeczenie Trybunały Strasburskiego w sprawie krzyży. Według trybunału zmuszanie dzieci do przebywania w klasie, w której wisi krzyż, narusza wolność sumienia i prawo rodziców do wychowania dziecka zgodnie z własnym światopoglądem.

Nie ma chętnych na prokuratora

19.11.2009

Kandydaci na stanowisko prokuratora generalnego mogą się zgłaszać do końca tego miesiąca. Listy motywacyjne, życiorysy oraz rekomendacje powinni przesłać do Krajowej Rady Sądownictwa - donosi Rzeczpospolita.

Ważne sprawy nie przez telefon

19.11.2009

Władze adwokatury wyraziły zaniepokojenie stosowaniem podsłuchów wobec obrońców - informuje Rzeczpospolita. Podsłuchiwanie konkretnych, podejrzanych osób jest jak najbardziej wskazane, lecz nie może iść za tym nadużywanie czy łamanie prawa - twierdza adwokaci.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika