Wniosek o wymianę prawa jazdy wysłany pocztą

Pytanie:

"We wniosku o wymianę prawa jazdy na nowe (termin do 30.06) pkt. A ust. 7 trzeba wypełnić rubrykę: ,, adres zamieszkania,,. Czy konieczne jest wpisanie adresu zameldowania z dowodu osobistego, czy też należy wpisać faktyczny adres zamieszkania, pod którym nie jestem zameldowany? Czy wpisując adres inny niż zameldowanie we wniosku prawo jazdy zostanie mi wydane, gdy go będę odbierał? Czy wpisany będzie tam adres, który podałem (zamieszkania)? Zamierzam wniosek wypełnić i przesłać pocztą. Jeśli podaliby we wniosku ,,adres zameldowania,, w pkt. A ust 7 to byłoby jasne . "

Odpowiedź prawnika: Wniosek o wymianę prawa jazdy wysłany pocztą

Przy wymianie dokumentów stosuje się zasady i tryb postępowania określone w przepisach w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami.  Należy zatem zauważyć, że zgodnie z tymi przepisami nie można złożyć wniosku nadając go na poczcie, lecz należy złożyć go osobiście. Obowiązek taki wynika z rozporządzenia Ministra Infrastruktury, zgodnie z którym wniosek składa się bezpośrednio do organu, a przy składaniu wniosku sprawdza się zgodność danych z danymi ujętymi w dokumencie tożsamości osoby.  Natomiast nowe prawo jazdy wydaje się uprawnionej osobie, w zależności od określonego we wniosku sposobu jego przekazania, albo za pośrednictwem poczty, z wyjątkiem przypadków, w których warunkiem otrzymania nowego dokumentu jest zwrot dotychczas posiadanego - przesyłając dokument za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, albo bezpośrednio - za pokwitowaniem odbioru dokonanym na wniosku.

W prawie pojęcia zamieszkania i zameldowania funkcjonują oddzielnie i nie są równoznaczne. Pojęcie miejsca zamieszkania jest pojęciem z zakresu prawa cywilnego, a prawo administracyjne, jako takie, nie zna takiego pojęcia. Pojęcie miejsca zamieszkania w prawie cywilnym oznacza miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Zgodnie natomiast z rozporządzeniem, we wniosku podaje się adres zamieszkania (przy czym należy podać nie tylko miejscowość, ale i dokładny adres).  Wniosek nie zawiera przy tym rubryki na wpisanie adresu zameldowania. Adres wpisany we wniosku zostanie umieszczony na dokumencie prawa jazdy. W opisywanym przypadku powstaje zatem problem, czy ustawodawca posługując się pojęciem miejsca zamieszkania nawiązywał do pojęcia określonego w kc. Za przyjęciem tej tezy przemawia wykładnia przepisów prawnych, zgodnie z którą racjonalny ustawodawca posługując się tym samym pojęciem, powinien używać go w tym samym znaczeniu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika