Archiwum artykułów

Nowe grupowe dochodzenie roszczeń przez konsumentów

19.9.2024

Nieudane zakupy, błędne informacje na opakowaniach, problemy z bankiem czy biurem podróży – lista spraw, które mogą znaleźć rozwiązanie w sądzie, jest bardzo długa. Sprawdź, kiedy i w jaki sposób możesz liczyć na pomoc w egzekwowaniu swoich praw.W życie weszły (...)

Szkoda na osobie, czyli o odszkodowaniu za utratę zdrowia

17.9.2024

Szkoda na osobie polega na uszkodzeniu ciała, wywołaniu rozstroju zdrowia, pozbawieniu życia, pozbawieniu wolności i naruszeniu innych dóbr osobistych człowieka. Szkoda na osobie może być wywołana czynem niedozwolonym (np. pobiciem, spowodowaniem wypadku samochodowego itp.). Pod pojęciem szkody (...)

Czym jest spadek - czyli co możesz odziedziczyć?

17.9.2024

Pod pojęciem spadku kryje się ogół praw i obowiązków zmarłego, które przechodzą na spadkobierców w drodze spadkobrania. W skład spadku wchodzą m.in. prawa rzeczowe, czyli własność, użytkowanie wieczyste i większość praw rzeczowych ograniczonych (ograniczone prawa rzeczowe to użytkowanie, (...)

Kiedy może zostać orzeczona niezdolność do pracy?

17.9.2024

Określenie niezdolności do pracy jest niezbędne dla uzyskania niektórych świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, toteż nie pozostaje obojętne dla nikogo z nas. Oczywiście w głównej mierze będzie to dotyczyć renty z tytułu niezdolności do pracy, a zatem osób, które się o nią (...)

Kto może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

17.9.2024

Zgodnie z prawem nabycie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Jednakże by móc się legitymować tytułem spadkobiercy, musimy uzyskać określone dokumenty tj. akt poświadczenia dziedziczenia albo postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Pierwszy z wymienionych dokumentów możemy (...)

Świadczenie aktywni rodzice w pracy

12.9.2024

Od 1 października można składać do ZUS wnioski o świadczenia z programu Aktywny Rodzic, w tym o nowe świadczenie - "aktywni rodzice w pracy".

Influencer marketing a oznaczanie reklam

12.9.2024

Influencerze! Każdą sytuację rozpatruj indywidualnie: pamiętaj o przepisach, korzystaj z rekomendacji UOKiK, przyjrzyj się swojej działalności i publikowanym materiałom. Uczciwie i zdroworozsądkowo oceń, co jest reklamą.

Rekrutacja a ochrona danych

12.9.2024

Przygotowując się do rekrutacji, pracodawca powinien gruntownie przeanalizować, jakie dane będzie mógł pozyskać od kandydata do pracy, aby na ich podstawie była możliwa ocena, czy dana osoba spełnia kryteria niezbędne do objęcia stanowiska, o które się ubiega.

Świadczenia dla studentów

11.9.2024

Przedstawiamy informacje na temat zasad przyznawania bezzwrotnych świadczeń finansowych dla studentów w roku akademickim 2024/2025.

Zawarcie małżeństwa przed duchownym

11.9.2024

Małżeństwo zawarte w obecności duchownego poprzez oświadczenie woli jednoczesnego jego zawarcia przez mężczyznę i kobietę jest jedną z form małżeństwa skutecznego w świetle prawa. Warunkiem jednak jest, by tak zawarte małżeństwo podlegało prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku (...)

Strony stosunku pracy

11.9.2024

Stosunek pracy jest to stosunek prawny między pracownikiem a pracodawcą. Stronami stosunku pracy są więc pracownik i pracodawca.

Jak bronić się przed egzekucją? - czyli powództwa przeciwegzekucyjne

10.9.2024

W toku czynności egzekucyjnych podejmowanych przez komornika sądowego może zdarzyć się tak, że zajęte zostaną przedmioty nie należące do dłużnika. Na skutek rożnych zdarzeń może również mieć miejsce sytuacja, w której mimo zadośćuczynienia żądaniu wierzyciela lub gdy prowadzenie (...)

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki komandytowej

10.9.2024

Spółka komandytowa jako handlowa spółka osobowa jest podmiotem praw i obowiązków nabytych i zaciągniętych w jej imieniu przez osoby do tego uprawnione. Spółka odpowiada całym majątkiem za zaciągnięte w jej imieniu zobowiązania solidarnie z jej wspólnikami. Jednak jako spółka osobowa (...)

Czy warto kupować mieszkanie spółdzielcze?

10.9.2024

W przeciwieństwie do dewelopera, który umowy z klientami kreuje na podstawie kodeksu cywilnego, spółdzielnia mieszkaniowa działa w oparciu o przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i Prawa spółdzielczego, co ma wpływ na ostateczną treść kontraktu z klientem - członkiem spółdzielni. (...)

Jak przebiega postępowanie o uznanie za zmarłego?

10.9.2024

W sprawach o uznanie za zmarłego właściwy jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania zaginionego, a w braku tej podstawy - sąd wskazany w przepisach ogólnych o postępowaniu nieprocesowym ? a więc wyłącznie właściwy będzie sąd miejsca zamieszkania wnioskodawcy, a w braku miejsca zamieszkania (...)

Mój Prąd 6.0 ruszył

5.9.2024

W ramach szóstej edycji programu Mój Prąd prosumenci mogą uzyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) do 28 tys. zł dofinansowania na mikroinstalację fotowoltaiczną, magazyn energii elektrycznej i magazyn ciepła.

Jak zaskarżyć decyzję administracyjną do sądu?

3.9.2024

Uprawnionym do wniesienia skargi na decyzję administracyjną jest m.in. każdy, kto ma w tym interes prawny (skarga musi więc dotyczyć jego własnej sprawy administracyjnej, czyli przewidzianej w przepisach prawa administracyjnego możliwości wydania decyzji lub innego aktu, w którym skonkretyzowane (...)

Co to jest umowa franchisingu?

3.9.2024

Instytucja franchisingu nie jest w polskim prawie uregulowana, natomiast o jej wykształceniu się przesądziły praktyczne korzyści jakie płyną z jej zastosowania w stosunkach między przedsiębiorstwami. Pomimo jednak braku regulacji w tym zakresie zarówno w prawie polskim, jak i w innych ustawodawstwach, (...)

Co grozi za pomawianie przedsiębiorstwa?

3.9.2024

Kto rozpowszechnia nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd wiadomości o przedsiębiorstwie, w szczególności o osobach kierujących przedsiębiorstwem, wytwarzanych towarach, świadczonych usługach lub stosowanych cenach albo o sytuacji gospodarczej lub prawnej przedsiębiorstwa, w celu szkodzenia (...)

Wymagania BHP dla stanowisk wyposażonych w ekrany

28.8.2024

Pracodawca ma obowiązek w taki sposób zorganizować stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe, aby spełniały one określone minimalne wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) oraz ergonomii.

Jednolity Plik Kontrolny na żądanie

28.8.2024

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to zbiór danych, generowany z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego (przez bezpośredni eksport danych), który zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres. JPK posiada układ i format (schemat XML), który (...)

Transport sanitarny - kto może skorzystać?

27.8.2024

Transport sanitarny polega na przewiezieniu pacjenta do podmiotu leczniczego (np. szpitala czy przychodni) bądź z podmiotu do domu, jeżeli pacjent nie może samodzielnie się poruszać. Transport sanitarny odbywa się karetką, w której pacjent ma zapewnioną opiekę personelu medycznego.

Płatności kartami w aplikacji mObywatel

26.8.2024

W aplikacji mObywatel użytkownicy mogą od niedawna regulować swoje zobowiązania wobec urzędów nie tylko za pomocą BLIKA, ale też używając kart płatniczych. Wkrótce funkcja będzie dostępna również na portalu mObywatel.gov.pl. Pilotaż nowej metody płatności rozpoczął (...)

Jak nie dać się oszukać przy rezerwacji noclegu i zakupach online?

26.8.2024

Planując wyjazd, istnieje ryzyko natknięcia się na oszustwa, jak np. fałszywe oferty noclegów, nieistniejące obiekty, nieprawdziwe oferty wyjazdowe czy fałszywe informacje o miejscu. Zakupy online, również te związane z urlopami, mogą być pułapką. Warto zachować ostrożność, (...)

Zakaz konkurencji w umowach o pracę

26.8.2024

Pracowniczy zakaz konkurencji jest to zakaz prowadzenia przez pracownika działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy. Dotyczy to nie tylko prowadzenia przez pracownika odrębnej działalności gospodarczej, lecz również wykonywania pracy w ramach umowy o pracę lub na innej podstawie na rzecz innego (...)

Kara umowna - wybrane zagadnienia

26.8.2024

W obrocie gospodarczym coraz większym powodzeniem cieszy się instytucja kary umownej. Jest ona zastrzega w różnego rodzaju kontraktach, np. w umowach zlecenia czy w umowach przedwstępnych, ponieważ upraszcza ona dochodzenie odszkodowania.

Brak zapłaty wynagrodzenia za pracę

26.8.2024

       Zgodnie z art. 22 § 1 kodeksu pracy, przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Zatem (...)

Obowiązek prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej

21.8.2024

Dokumentowanie udzielanych pacjentom świadczeń zdrowotnych w dokumentacji medycznej to obowiązek podmiotów leczniczych. Przepisy określają również, w jakich przypadkach istnieje obowiązek prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej przez placówki medyczne. Podmioty (...)

Unieważnienie małżeństwa z powodu pokrewieństwa lub powinowactwa

19.8.2024

Zasadą kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest zakaz zawierania małżeństwa przez krewnych w linii prostej, rodzeństwo oraz powinowatych w linii prostej. Co jest pokrewieństwem w rozumieniu prawa? Co jest powinowactwem w rozumieniu prawa? Czy powinowaci mogą zawrzeć związek małżeński? Co rozstrzyga (...)

Wakacje składkowe od 2024 r.

12.8.2024

Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za wybrany miesiąc. Dotyczy to osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą albo zatrudniają do 9 osób. Sprawdź, jakie warunki trzeba (...)

Umowa przewozu osób i rzeczy

12.8.2024

Kodeks cywilny, regulujący umowę przewozu, ogranicza umowę przewozu do przewozu rozumianego jako usługa świadczona przez przewoźnika, tj. przedsiębiorstwo transportowe wykonujące działalność przewozową w sposób stały i zarobkowy. Konstrukcja umowy przewozu w kodeksie cywilnym obejmuje (...)

Jak można dokonać zmian w stosunku pracy?

12.8.2024

Zmiana stosunku pracy polega na zmianie ustalonych warunków pracy (np. wynagrodzenia, rodzaju pracy, miejsca pracy). Może być dokonana na podstawie porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia zmieniającego. 

Czy można odwołać wykonaną darowiznę?

12.8.2024

Umowa darowizny znajduje częste zastosowanie w stosunkach pomiędzy bliskimi sobie osobami. Przekazanie własności różnych przedmiotów majątkowych, może być wyrazem naszej dobroczynności, sympatii lub wdzięczności dla innej osoby. Jednakże po pewnym czasie może okazać się, że w naszej (...)

Podział majątku wspólnego konkubentów

12.8.2024

Aktualnie obowiązujące przepisy prawa nie regulują wprost zasad podziału majątku osób, które żyły w konkubinacie, a które postanowiły się rozstać, w przeciwieństwie do szeroko omówionych, tak w orzecznictwie, jak i doktrynie, zasad podziału majątku między małżonkami. Mimo iż brak (...)

Czego dotyczy zasiedzenie?

11.8.2024

Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. Zasiedzenie jest więc sposobem nabycia własności przez upływ czasu. Zasiedzenie jest sposobem nabycia własności, który nie zobowiązuje osoby nabywającej ją w ten sposób do dania (...)

Nieterminowa wypłata wynagrodzenia

5.8.2024

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest terminowe i prawidłowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia, stanowi o tym art. 94 pkt 5 kodeksu pracy. Pracodawca jest obowiązany przy tym wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika