Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 104

Nagrywanie rozmów a zasady prawa

6.7.2010

Czy nagrywanie rozmowy (bez wiedzy drugiej strony) dla celów udowodnienia, że druga strona stwierdza nieprawdę w sprawie z powództwa cywilnego mieści się w ramach zasad współżycia społecznego (inaczej: nie łamie zasad współżycia społecznego)?

Uzupełnienie apelacji

5.7.2010

W październiku 2008 roku Sąd Rejonowy wydał niekorzystny dla mnie wyrok. Mimo apelacji sprawa nie posunęła się ani o krok do przodu. Mam dodatkowe wątpliwości związane z tą sprawą. Czy mogę wysłać do Sądu dodatkowy załącznik do apelacji?

Termin na przekazanie apelacji

5.7.2010

W październiku 2008 roku Sąd wydal niekorzystny dla mnie wyrok, od którego złożyłam prawidłowo apelacje. Do dzisiaj, tj. 05.07.2010 roku Sąd nie przesłał mojej apelacji do Sadu Okręgowego. W jakim czasie Sad Rejonowy powinien przekazać apelacje do Sądu Okręgowego?

Koszty utrzymania a alimenty

5.7.2010

Jakie składniki wlicza się do kosztów utrzymania dziecka? Czy wysokość alimentów zależy od faktycznych kosztów utrzymania dziecka czy od wysokości zarobków? Czy w przypadku rozwodu bez orzekania o winie, koszt utrzymania dziecka rozkłada się proporcjonalnie do wysokości zarobków obojga (...)

Obowiązek zachowania tajemnicy bez lojalki

5.7.2010

Czy pracodawca rozwiązując umowę o pracę może wymagać zachowania tajemnicy o informacjach służbowych przez 3 lata? Nie zakazuje on pracy u konkurencji i tym samym nie wypłaca odszkodowania za taki zakaz, ale wymaga zachowania tajemnicy.

Wymagania dla członków Rady Nadzorczej

5.7.2010

W firmie, w której większościowy pakiet udziałów posiada \"prywatny\" inwestor, zarządzono przeprowadzenie wyborów członków Rady Nadzorczej wybieranych przez pracowników. Jako podstawę prawna wskazano ustawę z dnia 30 sierpnia 1996r o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw (tekst (...)

Uzyskanie poświadczenia bezpieczeństwa

5.7.2010

Z treści art. 41 ust. 3 ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (tekst jednolity: Dz. U. 2005 r. Nr 196 poz. 1631) wynika, iż postępowanie sprawdzające wobec osoby, która nie uzyskała poświadczenia bezpieczeństwa, można przeprowadzić najwcześniej po roku od daty (...)

Rozprawa administracyjna

5.7.2010

Na czym polega rozprawa administracyjna? Po jakim czasie od złożenia wniosku, który będzie rozstrzygany poprzez rozprawę administracyjną musi się ona odbyć? Rozprawa ma dotyczyć wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, czy w trakcie rozprawy jako strona mogę w niej uczestniczyć (...)

Parkowanie samochodów na nieruchomości wspólnej

5.7.2010

Mieszkam w lokalu usytuowanym na parterze budynku zarządzanego przez wspólnotę mieszkaniową (jestem jednym ze współwłaścicieli). Jedna ze stron budynku graniczy bezpośrednio z placem manewrowym stanowiącym podjazd do garaży (garaże i plac są współwłasnością właścicieli mieszkań). (...)

Przekazanie sprawy właściwemu organowi

5.7.2010

Czy postanowienie o przekazaniu sprawy według właściwości (art. 65 kpa) powinno być wydane wobec organu właściwego i jedynie przesłane do wiadomości wnoszącego sprawę, czy też należy wydać je w stosunku do wnoszącego, odczekać 7 dni na to ,aby mógł je zażalić i zwykłym pismem po (...)

Zmiana adresu w działalności gospodarczej

5.7.2010

Od 2000 r. prowadzona jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Adres, pod którym prowadzona jest działalność, jest nadal używanym adresem, choć od zeszłego roku mieszkanie to zmieniło właściciela, a prowadzący dokonał formalnego wymeldowania. W tym roku osoba ta nabyła mieszkanie własnościowe (...)

Definicja siły wyższej

5.7.2010

Czy warunek chroniący przed skutkami niewykonania umowy z powodu wystąpienia tzw. siły wyższej musi być obwarowany wymienieniem przykładów tej siły? Czy istnieje jakiś "katalog" sił wyższych?

Zasiedzenie służebności drogi koniecznej

5.7.2010

W roku 1960 dużą działkę podzielono na mniejsze, wytyczono drogę dojazdową do tych działek. Właściciele, teraz także ich dzieci korzystali z tej drogi do tego roku. W tym roku okazało się, że żaden z właścicieli nie ma wpisanej służebności dojazdu w księdze wieczystej swojej działki (...)

Przedprocesowe wezwanie do zapłaty

5.7.2010

Czy wierzyciel, który wysłał mi przedsądowe wezwanie do zapłaty, ma prawo oddać sprawę do sądu, jeśli zaspokoję część jego roszczeń we wskazanym terminie?

Sposoby zniesienia współwłasności - sprzedaż

5.7.2010

Strony są silnie skłócone i niemożliwe jest jakiekolwiek porozumienie. Jedna ze stron dąży do spłaty drugiej strony przy pomocy pieniędzy swojej matki. W jaki sposób nie dopuścić do nierzetelnej wyceny nieruchomości majątku wspólnego, gdy strona spłacająca posługuje się łapówkami? (...)

Zaległe zgłoszenie umowy najmu do urzędu skarbowego

2.7.2010

W dniu 30 kwietnia 2010 r. zawarłem pisemną umowę najmu segmentu, którego jestem właścicielem. Data udostępnienia segmentu dla wynajmującego to 1 maja 2010 r. Pierwszy czynsz najmu (za m-c maj br.) otrzymałem od Wynajmującego ze znacznym opóźnieniem bo dopiero 25 maja br. Kolejnego czynszu (...)

Przedawnienie podatku od nieruchomości

2.7.2010

Od 1998 roku mimo doręczonych decyzji organu podatkowego (Urzędu Gminy), nie był płacony podatek od nieruchomości. Od kiedy liczy się okres przedawnienia zaległych należności, których Urząd Gminy nie powinien się upominać?

Pełnomocnik procesowy w stałym stosunku zlecenia

2.7.2010

Pytanie dotyczy art. 87 kodeksu postępowania cywilnego. Jaka to jest osoba pozostająca w stałym stosunku zlecenia? Czy ja, chcąc mieć pełnomocnika przed sądem cywilnym, mogę zawrzeć z inną osobą ( prawnikiem, ale nie adwokatem) zwykłą umowę zlecenia na prowadzenie danej mojej sprawy? Co (...)

Spłaty za ruchomości przy podziale majątku

2.7.2010

Czy sąd może zasądzić spłatę finansową za ruchomości w sprawie o podział majątku dorobkowego, gdy te ruchomości są i chcę je dobrowolnie oddać wnioskodawczyni, biorąc pod uwagę że ja i moja żona w chwili obecnej jesteśmy bezrobotni i mamy dwoje dzieci na utrzymaniu?

Imię i nazwisko- dane osobowe chronione

2.7.2010

Samo nazwisko i imię nie można traktować jako dane osobowe, ponieważ wiele osób może podobnie się nazywać. Czy można umieścić imiona, nazwiska i oceny studentów bez ich zgody na przetwarzanie danych na jakieś darmowej stronie internetowej, z której nie wynika na jakiej uczelni studiują, (...)

Nagrywanie prywatnych rozmów

2.7.2010

Czy nagrywanie rozmów prowadzonych przez siebie z innymi osobami bez poinformowania tych osób, że są nagrywane jest naruszeniem prawa? Jakie przepisy to regulują? Czy można nagrywać prowadzone przez siebie rozmowy z innymi osobami tylko i wyłącznie w celach dowodowych, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, (...)

Ugoda sądowa w postępowaniu cywilnym

2.7.2010

Do którego etapu procesu można zawrzeć ugodę w postępowaniu cywilnym? Czy ugodę można zawrzeć tylko do części roszczeń, a w pozostałej części pozostawić je wyrokowi sądu? Czy można zrzec się części roszczeń lub jednego z roszczeń całkowicie w momencie trwania procesu i bez zgody (...)

Zakłócenie porządku publicznego

2.7.2010

Jak w świetle Kodeksu wykroczeń należy rozumieć sformułowania: \"porządek publiczny\" oraz \"miejsce publiczne\"? W szczególności, czy zakłócanie spokoju nocnego poprzez głośne awanturowanie się nocą (ok. 1:00-2:00 w nocy) i używanie przy tym słów nieprzyzwoitych - na klatce schodowej, (...)

Przeszukanie mieszkania przez Policję

2.7.2010

Jakie prawo ma policja, gdy wkracza do domu? Czy powinna mieć \"zawsze\" nakaz i jakie prawo ma właściciel mieszkania, gdy policja jest w mieszkaniu tzn. co może, a czego nie może? Czy policja może zacząć przeszukiwać mieszkanie, gdy nie ma właściciela, ale np. znajduje się w mieszkaniu syn (...)

Wierzyciel hipoteczny w postępowaniu egzekucyjnym.

2.7.2010

Jeśli jest się wierzycielem hipotecznym a wierzyciel niehipoteczny wszczął egzekucje z nieruchomości, to czy ja jako wierzyciel hipoteczny zawsze będę uwzględniony w podziale środków pochodzących z egzekucji czy muszę to w jakiś sposób deklarować?

Bezrobocie a okres składkowy lub nieskładkowy

2.7.2010

W latach 1994-1998 z przerwami przebywałem na zasiłku dla bezrobotnych. W latach 1999-2002 byłem zarejestrowany jako osoba bezrobotna poszukująca pracy. W 2002 r. uległem wypadkowi. Od 01.01.2003 r. jestem na zasiłku okresowym z pomocy społecznej. Czy okres, kiedy byłem osobą bezrobotną poszukującą (...)

Przyłączenie się do egzekucji komorniczej

2.7.2010

Jakie skutki dla wierzyciela, który nie wszczął egzekucji wywiera przyłączenie lub nieprzyłączenie się do egzekucji komorniczej (po wezwaniu przez komornika o zgłoszeniu swoich praw)?

Przerwa w pracy na posiłek

2.7.2010

Jakie przerwy na posiłek gwarantuje pracownikowi prawo pracy i czy ten czas odlicza się od czasu pracy, czy nie (pracuję 8 godzin)?

Urlop wypoczynkowy stażysty

2.7.2010

Podpisaliśmy umowę z Urzędem Pracy o przyjęciu na 5 miesięcy stażysty. Według umowy stażyście w każdym miesiącu przysługują 2 dni wolne od pracy. Po upływie terminu stażu zatrudniamy stażystę w naszej firmie. Czy od urlopu przysługującemu mu w danym roku odliczamy wolne, które miał (...)

Rozwód bez orzekania o winie a koszty sądowe

2.7.2010

Mąż wniósł przeciwko mnie pozew o rozwód. Czy w przypadku wyroku bez orzekania o winie będę musiała zapłacić połowę kosztów sądowych a w związku z tym połowę kosztów adwokata męża? I czy mąż po takim wyroku (bez orzekania o winie ) będzie mógł założyć mi sprawę o podział (...)

Rozpatrzenie wniosku o warunkowe zwolnienie z kary

2.7.2010

Syn odbywa karę w zakładzie karnym, w październiku ma szansę wyjścia na zwolnienie warunkowe. Problem polega na tym, że sprawę chcemy przekazać do kasacji. Czy brak akt głównych może mieć wpływ na to, że prośba o zwolnienie warunkowe zostanie odrzucona (ponieważ akta pójdą do Sądu (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika