Prawo administracyjne - Porady prawne (strona: 14)
Termin rozpatrzenia sprawy przez SKO
W dniu 2006.03.01 złożyłem odwołanie od Decyzji Starosty do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Odwołanie złożyłem w sekretariacie Starostwa otrzymując potwierdzającą datę (odwołanie złożone (...)
Prowadzenie pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości
Jakie warunki należy spełnić i jakie pozwolenia (ewentualnie licencje) zdobyć, aby otworzyć w Polsce agencje nieruchomości?
Odmowa wszczęcia postępowania-nieważność decyzji
Czy pismo administracyjne, które nie jest decyzją, ale dotyczy rozstrzygnięcia istotnej kwestii w sprawie braku podstaw do wszczęcia postępowania musi zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne, w (...)
Zakazy w parku krajobrazowym
01.05.2004 r. weszła w życie ustawa o ochronie przyrody z 16.04.2004 r., której art. 17 mówi, że w parku krajobrazowym "mogą" być wprowadzone określone zakazy. Zasięg jednego z zakazów jest (...)
Płatności bezpośrednie dla posiadaczy
Czy spółka nie będąca właścicielem gruntów rolnych, nie posiadająca umowy dzierżawy, ani żadnej innej może wystąpić o dopłaty bezpośrednie. Ja jako właściciel gruntów złożyłem wniosek (...)
Konkurs na aplikację radcowską
Moja córka wybiera się na aplikację radcowską. Czy w świetle obowiązujących przepisów musi ona posiadać miejsce zameldowania w okręgu właściwej izby radców prawnych, czy też może zdawać (...)
Powrót policjanta do służby
Zwracamy się z prośbą o przedstawienie informacji w sprawie dotyczącej funkcjonariuszy Policji ponownie zwolnionych ze służby na podstawie art. 41 ust. 3 w związku z art. 42 ust. 1 i ust. 2 Ustawy (...)
Siedziba kancelarii adwokackiej
Czy adwokat może wyznaczyć na swoją siedzibę (kancelarię) w lokalu mieszkalnym, który wynajął na podstawie umowy najmu mieszkania? Czy powinien to być lokal wynajęty stricte na prowadzenie działalności (...)
Wywóz śmieci
Czy na każdą osobę mieszkającą w domu muszę podpisać umowę o wywóz śmieci? Czy sam nie mogę wywozić swoich śmieci na wysypisko? W miejskiej gospodarce komunalnej mówią mi że od 1 kwietnia (...)
Agent firmy inwestycyjnej
Czy rozpoczynając jednoosobową działalność gospodarczą , której głównym celem jest pośrednictwo finansowe między np. Funduszem inwestycyjnym DWS a klientem, potrzebna jest koncesja?
Wymiana "starego" prawa jazdy
Posiadam bezterminowe prawo jazdy wydane na papierze (tzw. stare). Istnieje obowiązek wymiany prawa jazdy w przypadku posiadania tzw. starego. Jakie przepisy mówią o obowiązku wymiany w/w dokumentu? (...)
Sprzedaż i import perfum a atesty
Czy sprzedaż perfum wiąże się z posiadaniem jakichkolwiek atestów, czy wystarczy zarejestrowanie kosmetyku w krajowym systemie informowania o kosmetykach i udostępnienie materiałów gdy okaże się (...)
Przeniesienie licencji na międzynarodowy transport
Ojciec, w ramach działalności gospodarczej, posiada autokar turystyczny, za pomocą którego prowadzi międzynarodowy transport osób, na podstawie wydanej przez odpowiedniego ministra, 50 letniej licencji. (...)
Reprezentacja gminy
Kto jest upoważniony do podpisywania umów w urzędzie miasta z przedsiębiorcą? Czy może to być kierownik wydziału lub skarbnik?
Umowa zlecenie z kierowcą ciężarówki
Czy mogę zatrudnić na umowę zlecenie kierowcę na samochód ciężarowy? Jakich dokumentów, uprawnień, pozwoleń itp. może żądąć od kierowcy inspekcja drogowa lub policja podczas kontroli drogowej?
Zgłoszenie zmiany danych zawartych w koncesji
Na jakich wnioskach (i czy w ogóle istnieją) należy zgłosić do zmiany do koncesji w MSWIA w zakresie zmiany adresu sp. z o.o. (tj. ulicę i nr) i jakie dokumenty należy dołączyć? Jaki jest termin (...)
Używanie telefonów komórkowych na terenie szkoły
Czy dyrektor szkoły może uczniom zabronić wnoszenia na teren szkoły telefonów komórkowych? Proszę o podstawę prawną. Czy prawo zezwala uczniowi na używanie telefonu komórkowego na terenie szkoły?
Międzynarodowy transport drogowy rzeczy
Jestem właścicielem firmy zajmującej się sprzedażą pojazdów ciężarowych i osobowych i eksportem poza granice UE. Dużo pojazdów sprzedaję obywatelom Ukrainy. Poniższe pytania zostały zasygnalizowane (...)
Umorzenie opłaty adiacenckiej
Czy jest możliwość odstąpienia od obowiązku opłacenia opłaty adiacenckiej, z tytułu wzrostu wartości nieruchomości? Emeryci mają działkę budowlaną, której nie udaje im się zbyć. Urząd (...)
Wydanie świadectwa homologacji
Posiadam w naszej firmie samochód dostawczy Sprinter i samochód ''ciężarowy'' Skoda Octavia czy od nowego roku muszę udać się do stacji diagnostycznej po wydanie homologacji?
Koncesja na instalowanie systemów alarmowych
Zakładam firmę instalującą systemy alarmowe. Jakich koncesji i zezwoleń będę potrzebował? Gdzie zwrócić się o wydanie tych dokumentów?
Obowiązki pośrednika turystycznego
Zamierzam założyć firmę zajmującą się sprzedażą wycieczek fakultatywnych organizowanych przez lokalne biura w Egipcie bezpośrednio w Polsce. Klientami będą osoby, które wybierają się na (...)
Opłata za złomowanie pojazdu
Od początku roku wprowadzono opłatę obowiązkową za złomowanie samochodu. Jakie uprawnienia daje ta opłata? Czy to oznacza, że osoba, która uiściła tą opłatę ma prawo złomować swój samochód (...)
Skarga na uchwałę rady gminy
Jaki jest sposób wnoszenia skargi do sądu administracyjnego na uchwałę Rady Gminy dotyczącej uchwalenia prawa miejscowego? Czy skargę wnosi się za pośrednictwem tego organu czy bezpośrednio do (...)
Koszty w postępowaniu sądowoadministracyjnym
Jakie są zasady i wysokość zwrotu kosztów w postępowaniu przed sądem administracyjnym? Jeżeli sąd uwzględnia skargę, to czy uwzględnia zwrot kosztów sądowych na rzecz skarżącego, w tym również (...)
Zatrudnianie przez fundację
Czy fundacja nie prowadząca działalności gospodarczej może zatrudniać w jakiś sposób wykonawców (np. na umowę-zlecenie) i czy takim wykonawcą może być fundator?
Wydawanie zaświadczeń przez gminę
Czy organ podatkowy (gmina) ma obowiązek wydawać zaświadczenia dla dzierżawcy gruntu o wielkości dochodu uzyskiwanego z tego gospodarstwa? Dzierżawca potrzebuje takiego zaświadczenia do banku, a (...)
Zwrot kosztów za pracę na rzecz fundacji
Czy fundatorzy mogą uzyskiwać zwrot kosztów za pracę na rzecz zadań realizowanych zgodnych z celami statutowymi fundacji? Przykładowo, gdy fundacja otrzymuje zlecenie oraz dotację od gminy na wykonanie (...)
Podstawy odmowy wznowienia postępowania
"Na etapie rozstrzygania o wznowieniu postępowania organ administracyjny nie bada podstaw wznowienia postępowania. Może tego dokonać tylko i wyłącznie w toku wznowionego postępowania. Dlatego tez (...)
Wniosek o wznowienie od osoby nie będącej stroną
We wniosku o wznowienie postępowania w sprawie pozwolenia na budowę podałem "twarde dowody" na zaistnienie sześciu z ośmiu przesłanek wznowienia (1, 2, 4, 5, 6 i 8 z art. 145 par. 1 KPA). Jedną, (...)
Nierealizowanie obowiązku szkolnego
Czy sąd ma prawo nałożyć karę grzywny np. 5000 zł na rodziców, którzy nie dopilnowują dziecka, aby wypełniało obowiązek szkolny? Proszę o podstawę prawną.
Decyzja nieważna z mocy prawa a unieważnienie
Art. 11 ustawy o ochronie środowiska mówi, że decyzja wydana z naruszeniem przepisów ochrony środowiska jest nieważna. W konkretnym przypadku Starosta wydał decyzję pozwalającą na budowę na (...)
Ochrona środowiska a ochrona przyrody
Departament ochrony przyrody jest częścią Ministerstwa Ochrony Środowiska. Czy pojęcie "przepisy dotyczące ochrony środowiska" obejmuje wyłacznie przepisy ujęte w Ustawie Prawo ochrony środowiska (...)
Wpływ inwestycji na środowisko
We wniosku o uzgodnienie warunków zabudowy dla inwestycji zlokalizowanej w strefie ochronnej jeziora parku krajobrazowego (fakt ten został w postępowaniu zatajony), inwestor podał informację (bez (...)
Droga do wyegzekwowania posiadanego wyroku WSA
Jestem w posiadaniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wyrok uchyla zaskarżony rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji oraz poprzedzający go rozkaz personalny Komendanta Powiatowego (...)
Wznowienie postępowania a stwierdzenie nieważności
Czy fakt, że wojewoda decyzją odmówił unieważnienie decyzji Starosty zezwalającej na budowę, a druga instancja podtrzymała decyzję Wojewody, wyklucza możliwość wznowienia postępowania w sprawie (...)
Nieważność decyzji z mocy prawa
Czy fakt, że decyzja administracyjna zezwala na budowę obiektów w miejscu, w którym obowiązujący przepis ochrony przyrody zabrania wznoszenia jakichkolwiek obiektów budowlanych wyczerpuje treść (...)
Zgoda na rozporządzenie środkami trwałymi PKP
Kiedy jest potrzebna zgoda Ministra właściwego do spraw Transportu? Gdy cena wywoławcza w przetargu nieograniczonym, pisemnym, ofertowym na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przekroczy (...)
Nieodwracalny skutek prawny
Urząd twierdzi, że wybudowanie budynku na podstawie decyzji zezwalającej na budowę wywołuje nieodwracalny skutek prawny, w związku z czym nie można decyzji unieważnić. Ja twierdzę, że wybudowanie (...)
Doręczanie pism w postępowaniu administracyjnym
Gmina wystawiła dokument urzędowy, który następnie chciała doręczyć mojej osobie drogą doręczyciela zatrudnionego w tym urzędzie. Doręczyciel nie zastał mnie w domu i pozostawił kartkę informacyjną (...)
Masz inne pytanie do prawnika?