Prawo pracy - Porady prawne (strona: 19)
Areszt tymczasowy a zwolnienie z pracy
Pracownik zatrudniony u nas na umowę o pracę nie stawił się w pracy. Jego nieobecność wynosiła ok. 1,5 m-ca. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że ten pracownik został tymczasowo aresztowany. (...)
Łączenie przerw na karmienie
Zatrudniam pracownicę na 3/4 etatu od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy. Pracownica wraca z urlopu macierzyńskiego do pracy od 15 maja 2007 r. Pracownicy przysługuje półgodzinna (...)
Urlop wypoczynkowy przed emeryturą
Pracuję na umowę o pracę. W czerwcu 2007 r. przechodzę na emeryturę. Chciałabym wykorzystać cały urlop za 2007 rok. Czy jeżeli wystąpię z wnioskiem urlopowym do pracodawcy, czy pracodawca zobowiązany (...)
Urlop na żądanie dla nauczyciela
Jak realizować przepis z Kodeksu Pracy odnośnie czterech dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku, które powinien udzielić pracodawca, które pracownik może wziąć nawet na telefon, jeżeli pracownik (...)
Sprostowanie świadectwa pracy przez pracodawcę
Pracodawca błędnie wystawił świadectwo pracy, błąd zauważyła pracownica która wystawiała świadectwo. Wpisano, że wypłacono ekwiwalent za 7 dni urlopu a przysługiwało pracownikowi 4 dni. (...)
Przyczyna zewnętrzna przy wypadku przy pracy
Przy schyleniu się po torbę służbową w drodze do pracy (bez przewrócenia się i uderzenia o cokolwiek) doszło do uszkodzenia stawu kostnego. Zakład pracy (inspektor) nie potraktował tego rodzaju (...)
Obowiązki pracodawcy w razie śmierci pracownika
Wczoraj na terenie naszej firmy powiesił się jeden z pracowników podczas pracy /dozorca/. Bardzo proszę mi powiedzieć co mam uczynić z ramienia zakładu pracy, jakie wynagrodzenia, ekwiwalenty i (...)
Odmowa dopuszczenia pracownika do pracy
Pracownik przywrócony do pracy, na podstawie prawomocnego wyroku, zgłosił się do pracy celem jej podjęcia. Nie został jednak wpuszczony przez portiera, który poinformował go, że szef wniósł (...)
Przywrócenie do pracy a likwidacja stanowiska
Co ma zrobić pracodawca w przypadku przywrócenia do pracy pracownika przez sąd, jeżeli stanowisko pracy uległo likwidacji 6 miesięcy wcześniej, w momencie zwolnienia pracownika za wypowiedzeniem (...)
Upoważnienie pracownika do podpisywania dokumentów
Pracodawca zagraniczny, przebywający stale poza miejscem wykonywania pracy pracowników, chciałby upoważnić jednego z pracowników do podpisywania dokumentów w jego imieniu. Czy pracodawca może upoważnić (...)
Urlop dla osoby zatrudnionej na 1/2 etatu
Jeden pracownik zatrudniony na 1/2 etatu pracuje po 4 godziny dziennie, drugi - również w tym samym wymiarze - ma bardziej elastyczny czas pracy (średnia 4 godziny dziennie w skali miesiąca). Ile dni (...)
Umowa zlecenie a szkolenie wstępne i okresowe
Chciałbym zatrudnić osobę na umowę zlecenie, która wykonywałaby prace administracyjne typu odbieranie - wykonywania telefonów w siedzibie firmy. Czy muszę ją przeszkolić w zakresie szkolenia (...)
Liczenie czasu zatrudnienia na okres próbny
Chciałbym zatrudnić pracownika na umowę o pracę na okres próbny od 09.05.2007r. do 09.08.2007 r. Wyliczyłem, że to 93 dni. Czy nie przekroczyłem 3 miesięcy na jaki maksymalnie może być zawarta (...)
Wypłata wynagrodzenia zmarłego pracownika
Pracownik zmarł w połowie miesiąca. Nie ma osoby, która mogłaby otrzymać jego wynagrodzenie za pracę za te pół miesiąca (nikt nie spełnia warunku ewentualnej renty rodzinnej). Wynagrodzenie (...)
Nowe stanowisko pracy a BHP
Jestem dyrektorem instytucji. Zatrudniam od roku pracownika na stanowisku referenta ds. marketingu. Od 1 maja zmieniam nazwę jego stanowiska pracy na: referent ds. technicznych wpisując mu jednocześnie (...)
Podróż służbowa a czas pracy
Jestem zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy. Miejscem wykonywania moich obowiązków jest teren Polski Południowej. Mój czas pracy jest wyznaczony wymiarem zadań i kształtowany przeze mnie samodzielnie. (...)
Zwolnienia grupowe a związki zawodowe
Czy Komisja Zakładowa i Komisja Rewizyjna są chronione podczas zwolnień grupowych w sytuacji kiedy Związek Zawodowy powstał w trakcie procedur związanych ze zwolnieniami lecz przed ogłoszeniem list (...)
Termin wpłaty odpisu na konto ZFŚS
W jakim terminie powinien nastąpić odpis na fundusz socjalny? Chodzi o zakład państwowy.
Kumulacja roszczeń ze stosunku pracy
Pracownik wniósł odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony do sądu. W okresie zatrudnienia pracował na czarno w innym zakładzie pracy, którego właścicielem był pozwany. (...)
Opieka nad dzieckiem przed 14 rokiem życia
Czy gdy dziecko kończy 5 stycznia 2002 r. 14 lat należą się jeszcze dwa dni wolne od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem?
Osoba niezatrudniona a otrzymywanie diet
Prezes i jednocześnie jedyny udziałowiec spółki z o.o. nie jest zatrudniony w spółce z o.o. Siedzibą spółki jest miasto w Polsce. Czy prezesowi przysługują delegacje z tytułu jego podróży (...)
Urlop dla poratowania zdrowia a stan nieczynny
Czy nauczyciel mianowany (szkoła podstawowa) będący w stanie nieczynnym, może pójść na urlop dla poratowania zdrowia?
Urlop a obrona pracy magisterskiej w okresie pracy
Ukończyłem studia wyższe 1999 roku i rozpocząłem pracę, jednak dopiero w 2001 obroniłem pracę magisterską. Jaki przysługuje mi wymiar urlopu po tych dwóch latach pracy?
Pojęcie pracodawcy
Co należy rozumieć przez pojęcie "pracodawca", kiedy w spółce następuje zmiana pracodawcy mając na uwadze art. 241[8]KP?
Roszczenia pracowników w razie likwidacji firmy
Likwidując firmę zatrudniającą 4 osoby, która utraciła płynność finansową i nie posiada żadnego majątku (dzierżawa), w jaki sposób pracownicy mogą dochodzić swoich roszczeń z tytułu likwidacji (...)
Urlop u nowego pracodawcy
Czy to prawda, jak twierdzi mój nowy pracodawca, że w przypadku zmiany pracy prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje mi tylko w wysokości 2,5 dnia za każdy przepracowany miesiąc? Nową pracę (...)
Urlop w terminie niezgodnym z planem urlopów
Co zrobić jeżeli pracownik zatrudniony na stanowisku głównego księgowego nie chce wykorzystać urlopu w wyznaczonym terminie, uzasadniając to faktem, iż ma czas na wykorzystanie urlopu przez 3 lata?
Potrącenie z wynagrodzenia kosztów szkoleń
Od lat podpisujemy z pracownikami umowy dotyczące kosztów szkoleń. Jeśli wartość szkolenia przekracza 200 PLN pracownik podpisuje aneks, w którym zobowiązuje się do przepracowania określonego (...)
Aneks zamiast kolejnej umowy na czas określony
Zgodnie z art. 25 [1] Kodeksu Pracy po dwukrotnym przedłużeniu umowy o pracę na czas określony, trzecia umowa automatycznie powinna być zawarta na czas nieokreślony. Co zrobić w sytuacji, kiedy (...)
Godziny ponadwymiarowe dla dyrektora szkoły
Czy dyrektor szkoły korzystający z tytułu zajmowanego stanowiska ze zniżki godzin, może mieć godziny ponadwymiarowe i w jakiej wysokości? Np. 3 godz. obowiązkowe i 10 ponadwymiarowych.
Zakwestionowanie umowy o pracę przez ZUS
Zatrudniłam na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony kobietę będącą w 7 miesiącu ciąży, o czym nie zostałam poinformowana przez zatrudnianą. Przedłożyła mi aktualne zaświadczenie (...)
Powołanie pracownika do służby wojskowej
Pracownik otrzymał kartę powołania do służby wojskowej na dzień 9.05.2007 r., na okres 9 miesięcy. Wymiar jego urlopu wypoczynkowego wynosi 26 dni. Za rok 2007 nie wykorzystał żadnego dnia urlopu. (...)
Zwolnienia radnego na sesję rady gminy
Jestem zatrudniona w jednostce budżetowej na cały etat, na czas nieokreślony. Od listopada zeszłego roku jestem również Radną w miejscowym Urzędzie Gminy. W związku z czym za każdym razem, gdy (...)
Studia pracownika bez skierowania pracodawcy
Jakiś czas temu wystąpiłam z podaniem do szefa mojej firmy o udzielenie urlopu szkoleniowego. Studiuję zaocznie. Spotkałam się z odmową - szef argumentował, że ma dobre chęci, ale to nie firma (...)
Odprawa a likwidacja zakładu
Likwidując działalność gospodarczą mam obowiązek dokonać zwolnień pracowników, wystawić świadectwo pracy. Gdy zatrudniałem 2-ch pracowników, jakie mam obowiązki przy zwalnianiu, czy muszę (...)
Szkolenie przez pracodawcę i zwolnienie lekarskie
Pracodawca skierował pracownika na szkolenie w ramach podnoszenia jego kwalifikacji. Szkolenie było 2-dniowe, w tym jeden dzień szkolenia wypadł w sobotę. Ani w umowie o pracę, ani w regulaminie (...)
Diety dla przedstawiciela handlowego
W jednej z ostatnich odpowiedzi prawnik napisał : "zgodnie z postanowieniami kodeksu pracy pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje (...)
Wynagrodzenie dla nauczycieli za nadgodziny
Czy jest podstawa prawna regulująca zasady wynagradzania nauczycieli, (głównie dyrektorów i wicedyrektorów) za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, kiedy przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności (...)
Wypowiedzenie warunków a zgoda związku
Pracodawca chce przenieść na inne stanowisko (na tych samych warunkach finansowych) kierownika przychodni specjalistycznych. Kierownik jest przewodniczącym koła Ogólnopolskiego Związku Zawodowego (...)
2 maja dniem wolnym
Urząd Gminy nie pracuje w dniach 1 i 3 maja bieżącego roku, są to ustawowo dni wolne od pracy. Czy nastąpiła w ostatnim czasie zmiana w przepisach mówiąca o tym, iż jeżeli w tygodniu są dwa (...)
Masz inne pytanie do prawnika?