Prawo pracy - Porady prawne (strona: 17)
Oświadczenie pracownika o rejestracji w PUP
Przed zatrudnieniem pracownika na umowę o pracę, kandydat na pracownika wypełnił kwestionariusz dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie. W pkt 10 tego kwestionariusza jest oświadczenie, czy osoba (...)
Przestój a miejsce przebywania pracownika
Pracodawca nie wygrał przetargu na określone roboty. Zatrudnia kilkudziesięciu pracowników wykwalifikowanych do konkretnych robót. Wystąpił problem przestoju. Nie ma możliwości przydzielenia innej (...)
Dodatkowe wynagrodzenie radcy prawnego
Radca prawny, wykonujący zawód na podstawie stosunku pracy (umowa o pracę) odchodzi z pracy na wcześniejszą emeryturę. Jednocześnie radca ten wniósł do sądów i komorników wiele spraw o zapłatę (...)
Zmiana uposażenia i wymiaru czasu pracy pracownika
Chcę dokonać podwyższenia etatu pracownikowi z 1/2 na 1/1 pełny etat. Jakim dokumentem wprowadzić zmianę?
Wiek pracownika a prace na wysokościach
Mój teść, pomimo tego iż ma już prawie 60 lat, ma pracować na dużych wysokościach i musi zrobić odpowiednie badania. Czy kodeks pracy zakłada jakiś przedział wiekowy który wskazywałby jakie (...)
Obowiązki pracodawcy związane z PKZP
W naszej firmie od lat istnieje PKZP. Pracodawca udziela jej pomocy dokonując potraceń z wynagrodzeń (opłacając serwis w firmie zewnętrznej prowadzącej kadry i rozliczenia), odprowadza wpłaty na (...)
Składki na Fundusz Pracy od niepełnoetatowca
Zatrudniam pracowników w tym dwóch na 1/2 etatu, którzy nie mają innego zatrudnienia oraz jednego na 1/8 etatu, który jest zatrudniony w innym zakładzie pracy, w którym osiąga wynagrodzenie minimalne. (...)
Kompensata długu z wierzytelnością pracowniczą
Mam dłużnika, który pracuje na umowę o pracę, ale oficjalnie pobiera najniższe wynagrodzenie, a więc wolne od zajęcia komorniczego. Moja wierzytelność stwierdzona jest sądowym tytułem wykonawczym (...)
Kwalifikacje pracodawcy w celu przyuczenia zawodu
Pracodawca, rzemieślnik, chce zatrudnić pracownika młodocianego. Jakie kwalifikacje powinien posiadać pracodawca, lub jego pracownicy aby móc zatrudnić pracownika młodocianego na praktyczną naukę (...)
Przeniesienie nauczyciela do innej szkoły
Nauczyciel mianowany poinformował mnie ustnie, że od dnia 1 września 2008 roku będzie pracował w innej szkole, również jako nauczyciel mianowany. W ślad za tym dyrektor szkoły do której to miał (...)
Zawarcie umowy z kierownikiem samodzielnego ZOZ
Samodzielny Publiczny Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego wpisany jest do Krajowego Rejestru Sądowego, wyposażony we własną osobowość prawną, organem założycielskim dla tego zakładu jest jednostka (...)
Dodatek funkcyjny w okresie wypowiedzenia umowy
Pani X zatrudniona na stanowisku sekretarza urzędu pobierała dodatek funkcyjny z tytułu piastowania stanowiska kierowniczego. Odwołana z funkcji sekretarza przebywała na zwolnieniu chorobowym. Po (...)
Urlop zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu
W zakładzie na 1/2 etatu zatrudniony jest radca prawny. Z harmonogramu pracy wynika, iż z 20 godzin pracy tygodniowo wynikających z 1/2 etatu w zakładzie pracy ma obowiązek przebywać 3/5 tego wymiaru, (...)
Definicja czasu pracy
Pracownicy fizyczni pracują przy obsłudze maszyn. Obowiązuje ich 3-zmianowy rozkład czasu pracy, 8 godzin na dobę, 40 godzin tygodniowo. Czy ośmiogodzinna norma dobowa czasu pracy dotyczy tylko tzw. (...)
Fałszywe zaświadczenie lekarskie
Lekarz zatrudniony w publicznym ZOZ zatrudniony jest w godzinach 7-14. W dn. 24 lipca o przyszedł do pracy zgodnie z regulaminem. O godz. 13 nie było go już jednak na terenie szpitala. Dyrektor szpitala (...)
Ekwiwalent pieniężny w świadectwie pracy
Wypisując świadectwo pracy należy wpisać liczbę dni urlopu wypoczynkowego za dany rok. My wypłaciliśmy ekwiwalent. Czy w świadectwie pracy wpisać liczbę dni czy słowo ekwiwalent za liczbę dni? (...)
Wypowiedzenie zmieniające a związki zawodowe
Pracodawca chce wypowiedzieć pracownikowi warunki pracy i płacy. Nie wie czy pracownik jest członkiem związków zawodowych (w zakładzie pracy działają 3 organizacje związkowe). Czy w tej sytuacji (...)
Umowa o powierzeniu mienia pracownikowi
Pan X został zatrudniony w firmie Y. Otrzymał do dyspozycji służbowy telefon oraz komputer typu laptop. Czy pracodawca samorządowy jest zobowiązany do spisania umowy z pracownikiem, dotyczącej warunków (...)
Świadectwo pracy a umowa cywilnoprawna
Jaki dokument po ustaniu zatrudnienia powinien wydać pracodawca menedżerowi zatrudnionemu w spółce kapitałowej na podstawie umowy cywilnoprawnej - zaświadczenie czy świadectwo pracy?
Wczasy "pod gruszą" a składki na ZUS
Ile wynosi świadczenie urlopowe za wczasy "pod gruszą"? Czy pracodawca ma obowiązek je wypłacać? Czy jest ono obciążone składkami na ZUS oraz podatkiem dochodowym?
Komu przysługują wczasy pod gruszą
Czy duży państwowy zakład pracy posiadający Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych może uparcie od wielu lat odmawiać pracownikom świadczenia tzw. \"wczasów pod gruszą\", chociaż wielokrotnie (...)
Termin wymagalności ekwiwalentu za urlop
W jakim terminie po rozwiązaniu umowy o pracę zakład pracy ma obowiązek wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop?
Okres wypowiedzenia umowy o pracę na okres próby
Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny?
Zwolnienie lekarskie w dniu wolnym od pracy
Zatrudniam pracownika w równoważnym systemie czasu pracy. Pracownik pracuje 5 dni w tygodniu od wtorku do soboty. Pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie od poniedziałku do poniedziałku. Czy za (...)
Potrącenie ubezpieczenia na życie z zasiłku
W firmie potrącam pracownikom ubezpieczenie grupowe z wynagrodzenia za pisemną zgodą. Pracownicy mają wysokie wynagrodzenia, powyżej minimalnego. Jedna z pracownic przebywa na urlopie macierzyńskim, (...)
Renta rodzinna, a zatrudnienie na okres próbny
Zatrudniłem pracownika (pracownik ma 20 lat) na umowę o pracę na okres próbny 3 miesięcy od 04.07.2007r. do 04.10.2007r. Pracownik pobiera rentę rodzinną. Jakie obowiązki mam wobec ZUS jako pracodawca?
Udzielanie pracownikowi zwolnień od pracy
Pracuję na 1/2 etatu w firmie państwowej, jednocześnie prowadzę zajęcia dydaktyczne w szkole wyższej. Zajęcia czasami odbywają się w dni kiedy wypada dzień pracy w firmie, w takiej sytuacji do (...)
Forma zatrudnienia pracowników
Czy do restauracji można zatrudnić wszystkich pracowników (kucharze, myjnia, kelnerzy, barmani, ...) na umowę zlecenie (lub umowę o dzieło) na czas określony, jeżeli jest to sezonowa działalność (...)
Brak zwolnień lekarskich a wypłata wynagrodzeń
W związku ze strajkiem lekarzy pracownikowi po pobycie w szpitalu nie wystawiono zwolnienia lekarskiego, a jedynie informację w jakim okresie przebywał na oddziale szpitala, w takiej sytuacji pracownik (...)
Zatrudnienie właściciela firmy
Spółka z o.o. ma siedzibę w Polsce. Zarząd stanowią dwie osoby (Francuzi) nie mieszkający w Polsce. Udziały: 50/50. Obydwie osoby prowadzą we Francji odrębne firmy. Francuz, prezes firmy chce (...)
Świadczenie urlopowe a zajęcie komornicze
Jesteśmy organizacją zatrudniającą 16 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Nie tworzymy ZFŚS. Wypłacamy świadczenia urlopowe. Pracownik ma komornicze zajęcie egzekucyjne wynagrodzenia. (...)
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy
Zatrudniony w mojej firmie pracownik ma umowę na czas określony do końca czerwca tego roku (była to trzecia umowa w moim zakładzie). Nie przedłużam mu umowy, a od 1.07.07 r. (poniedziałek) idzie (...)
Wycofanie wypowiedzenia umowy o pracę
Pracodawca wypowiedział pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na czas określony powyżej 6 miesięcy i z możliwością jej wypowiedzenia za dwutygodniowym okresem. Pracownik poprosił (...)
Urlop wypoczynkowy w systemie równoważnym
Zatrudniam dwóch pracowników w równoważnym systemie czasu pracy. Jeden pracownik pracuje od wtorku do soboty, a drugi od wtorku do poniedziałku (w niedziele pracownicy nie pracują). Pracownicy pracują (...)
Przerwa w pracy niepełnosprawnych
Ile wynosi przerwa pracownika niepełnosprawnego po nowelizacji ustawy 15 minut czy 30 (łącznie z przerwą na podstawie K.p.).
Zwrot odprawy pracowniczej?
Jeżeli pracownik otrzymał odprawę pieniężną, a następnie po 2-3 miesiącach pracodawca ponownie go zatrudnia, to czy ma on obowiązek zwrócić tą odprawę do firmy?
Ustawowe ulgi nauczycieli akademickich
Czy pracodawca (rektor uczelni) może zobowiązać pracowników do pokrycia części kwoty legitymacji PKP uprawniającej do ulgi, informując, że nie będzie rozliczał pełnej kwoty biletów?
Okres nieskładkowy w świadectwie pracy
Rozwiązałam z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia art.52. par. 1 k.p. za nieusprawiedliwioną nieobecność. W świadectwie pracy w pkt 10 wykazałam daty dni nieobecności oraz skrót NN (...)
Zaświadczenie o zarobkach na chorobowym
Pracownica podatnika - sp. z o.o. - przebywa obecnie na zwolnieniu z powodu ciąży. Od dwóch miesięcy zasiłek chorobowy wypłaca jej ZUS. Ostatnio zwróciła się do Spółki, jako swojego pracodawcy (...)
Zasady kontroli z inspekcji pracy
Jako spółka z o. o. posiadam siedzibę spółki i biuro w miejscowości A. Dodatkowo spółka ma własną kopalnię, wydobywającą piasek w miejscowości B. W dniu dzisiejszym na terenie kopalni pojawił (...)
Masz inne pytanie do prawnika?