Prawo karne - Zmiany w prawie

Zmiana Kodeksu karnego dotycząca gwałtu

29.8.2024

Ustawa z dnia 28 czerwca 2024 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw ma na celu zmianę definicji przestępstwa zgwałcenia oraz oparcia jej na braku dobrowolnej i świadomej zgody oraz zmiany kategorii prawnej tego czynu z występku na zbrodnię.

Polska przystępuje do w Prokuratury Europejskiej

25.3.2024

Komisja Europejska podjęła 29 lutego br. decyzję potwierdzającą udział Polski w Prokuraturze Europejskiej (EPPO). Prokuratura Europejska będzie prowadziła dochodzenia dotyczące przestępstw naruszających interesy finansowe Unii, popełnionych w Polsce po 1 czerwca 2021 roku.

Wyniki kontroli w KGP w związku z wystrzałem z granatnika

28.2.2024

23 lutego szef MSWiA przedstawił wyniki kontroli przeprowadzonej w Komendzie Głównej Policji w związku z wystrzałem z granatnika w gabinecie Komendanta Głównego Policji Jarosława Szymczyka. Do zdarzenia doszło 14 grudnia 2022 r. W konferencji prasowej wziął także udział (...)

Dziecko nie chroni przed europejskim nakazem aresztowania

15.1.2024

21 grudnia 2023 r. zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-261/22 - GN dotyczącej podstawy odmowy przekazania osoby, której dotyczy europejski nakaz aresztowania, uzasadnionej najlepszym interesem dziecka.

Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej

25.12.2023

Dotychczasowy rząd chciał zwiększyć skuteczność pomocy i wsparcia osobom zagrożonym oraz doznającym przemocy domowej. Chodzi m.in. o zwiększenie działań profilaktycznych oraz lepszą dostępność i skuteczność ochrony osób, które doświadczają takiej przemocy. W programie (...)

Krajowy plan przeciwdziałania pedofilii

2.11.2023

Rząd chce zapewnić lepsze warunki dla skutecznego przeciwdziałania przestępstwom przeciwko wolności seksualnej na szkodę małoletnich w Polsce. Chodzi m.in. o zwiększenie skuteczności działań wobec osób, które dopuściły się czynów zabronionych wobec dzieci.

Kasacja Prokuratora Generalnego w sprawie zabójstwa dziecka

17.10.2023

Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku skazującego na 25 lat pozbawienia wolności mężczyznę, który zabił 3-letniego Nikodema z Włocławka. W ocenie Prokuratora Generalnego, biorąc pod uwagę okoliczności sprawy, zabójca dziecka powinien być (...)

Jak działa reforma polskiego więziennictwa?

25.8.2023

Minął rok od podpisania przez Prezydenta RP opracowanego w Ministerstwie Sprawiedliwości pakietu reform „Nowoczesne Więziennictwo”. To najbardziej kompleksowe zmiany w systemie polskiego więziennictwa w ciągu ostatnich 25 lat. Program „Nowoczesne Więziennictwo” to (...)

Większa ochrona dzieci przed przemocą

6.8.2023

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zwaną ustawą Kamilka. Nowe przepisy zwiększą prawną ochronę dzieci przed przemocą.

Bezprawne uprowadzenie dziecka - właściwy sąd

28.7.2023

Mimo iż sąd państwa członkowskiego, w którym dziecko miało zwykły pobyt, posiada jurysdykcję do rozstrzygnięcia w przedmiocie prawa do pieczy nad dzieckiem, może on w drodze wyjątku wystąpić o przekazanie sprawy do sądu państwa członkowskiego, do którego (...)

Nowoczesny Krajowy Rejestr Karny

19.7.2023

Przyjęty 18 lipca br. przez Radę Ministrów, a przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym sprawi, że powstanie nowy system teleinformatyczny KRK. Co przewiduje?

SN o procesie brzeskim

25.6.2023

W dniu 25 maja 2023 r. Sąd Najwyższy uwzględnił kasację Rzecznika Praw Obywatelskich i uchylił wyroki Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 20 lipca 1933 r., sygn. akt II. 1 KA 427/33 i Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 13 stycznia 1932 r. skazujące Wincentego Witosa, Kazimierza Bagińskiego, (...)

Ostrzejsze przepisy przeciwko pijanym kierowcom...

5.6.2023

W związku z powtarzającymi się sytuacjami unikania tymczasowego aresztowania przez sprawców przestępstw Minister Sprawiedliwości zapowiedział zmiany w przepisach, które wyeliminują możliwość unikania aresztu poprzez powoływanie się na stan zdrowia. Minister Zbigniew Ziobro (...)

Większe gwarancje procesowe dla podejrzanych dzieci...

22.5.2023

Nowa ustawa ma na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu gwarancji procesowych dla dzieci będących podejrzanymi lub oskarżonymi w postępowaniu karnym, zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/800 z dnia 11 maja 2016 r. oraz dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/93/UE (...)

Przestępczość środowiskowa

13.5.2023

Inspekcja Ochrony Środowiska udostępniła książkę „Przestępczość środowiskowa – współczesne wyzwanie dla organów ścigania oraz Inspekcji Ochrony Środowiska”. Publikacja stanowi kompendium wiedzy z zakresu funkcjonowania organów odpowiedzialnych za wykrywanie (...)

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej

19.3.2023

Wypracowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rozwiązania zwiększają bezpieczeństwo osób doznających przemocy domowej. Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę w tej sprawie.

Nowe gwarancje procesowe dla dzieci

22.1.2023

Rządowy projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego uzupełniająco dostosowuje polskie prawo do dyrektyw unijnych dotyczących gwarancji procesowych dla dzieci oraz zwalczania pornografii dziecięcej.

Większa ochrona przed przemocą domową

15.1.2023

Sejm zakończył prace nad ustawą zmieniającą definicję przemocy w rodzinie – na przemoc domową. Rozszerzono ją także o przemoc ekonomiczną i cyfrową, ale nie tylko. 

Przełomowa reforma Kodeksu karnego

23.11.2022

Reforma Kodeksu karnego przewiduje m.in.: podniesienie górnej granicy terminowej kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat, likwidację osobnej kary 25 lat więzienia, wprowadzenie bezwzględnego dożywocia, podwyższenie kar za pedofilię i gwałty, konfiskatę aut pijanym kierowcom czy podwyższenie (...)

Większa ochrona rodzin przed przemocą

23.11.2022

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim rozszerzenie definicji przemocy domowej o przemoc ekonomiczną i cyfrową, ale nie tylko.

Wszedł w życie program „Nowoczesne Więziennictwo”

19.9.2022

17 września br. weszła w życie część przepisów zawartych w programie „Nowoczesne Więziennictwo”. Nowe przepisy to m.in. likwidacja przywilejów w korzystaniu przez skazanych z opieki zdrowotnej, wzmocnienie bezpieczeństwa w zakładach karnych, lepsze wyszkolenie (...)

Następne wzmocnienie ochrony osób dotkniętych przemocą domową

31.8.2022

Rada Ministrów przyjęła 30 sierpnia br. projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. To kolejne wzmocnienie ochrony osób pokrzywdzonych przemocą domową po przyjętej przez Sejm dwa lata temu (...)

Ochrona tożsamości dzieci

4.8.2022

1 sierpnia br. weszły w życie przepisy rozporządzenia Bruksela II b, dzięki którym we wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązywać będzie jednolita zasada poszanowania tożsamości kulturowej, religijnej i językowej dziecka, gdy trafia ono do rodziny zastępczej. To efekt starań prowadzonych (...)

Co przewiduje tzw. ustawa sankcyjna?

21.4.2022

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego przewiduje w szczególności zamrażanie funduszy oraz zasobów gospodarczych osób i podmiotów wspierających rosyjską (...)

Reforma przepisów o nieletnich

12.4.2022

Rada Ministrów przyjęła 5 kwietnia br. przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowej ustawy, która kompleksowo reguluje postępowanie w sprawach nieletnich. Przepisy, skierowane teraz do Sejmu, pozwolą m.in. na skuteczne izolowanie sprawców najcięższych przestępstw. (...)

Zmiany w Kodeksie karnym związane z zagrożeniem bezpieczeństwa państwa

3.4.2022

Agresja Rosji na Ukrainę i związane z tym zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski spowodowały konieczność dodatkowych zmian w projekcie nowelizacji Kodeksu karnego, nad którym pracuje już Sejm. We współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Prokuraturą Krajową (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika