e-prawnik.pl Porady prawne

Naruszenie posiadania przez koło łowieckie

Pytanie:

Dzierżawię kilka stawów, które stanowią obręb hodowlany oraz znajdują się w parku krajobrazowym.Teren jest oznaczony i oznakowany. Czy koła łowieckie bez mojej zgody, mogą polować na moim terenie i czy mogą wchodzić na teren myśliwi w obojętnie jakich porach.

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Naruszenie posiadania przez koło łowieckie

Zgodnie z Art. 18 usawy o ochronie przyrody (Dz.U.2001.99.1079 ) w parkach narodowych ochronę mienia, zwalczanie przestępstw i wykroczeń w zakresie ochrony przyrody wykonują funkcjonariusze Straży Parku, zaliczani do Służby Parków Narodowych. Mają oni m.in. prawo wkraczania na teren prywatny, ale tylko w celu przeszukiwania pomieszczeń i innych miejsc w przypadkach uzasadnionego podejrzenia o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia. Koła łowieckie jednak nie mają takich uprawnień, a poprzez wkraczanie na Pana teren naruszają posiadanie. Należy jednak zaznaczyć, że w umowie dzierżawy dzierżawca mógł np. zastrzec sobie prawo do pozwalania określonym osobom do wkraczanania na jego teren.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ