e-prawnik.pl Porady prawne

Prawo budowlane - stare i nowe przepisy

Pytanie:

Sąsiadujące ze sobą działki mają nowych właścicieli, ale są to spadkobiercy żyjących w tych miejscach od wielu pokoleń rodzin. Nowi właściciele jednej z działek postawili wobec sąsiadów żądania uporządkowania sprawy ogrodzenia, a także niektórych odległości od granicy działki. W przypadku ogrodzenia chodzi o siatkę ogrodzeniową i o to z której strony słupka ma być siatka. Ogrodzenie było wykonywane 40 lat temu i nikt nie zgłaszał wtedy zastrzeżeń. Budynki znajdujące się na obydwu działkach (także gospodarcze) nie spełniają wymogów odległości od granic. Często są bliżej niż 3-4 metry lub dotykają granicy. Budynki te powstawały od 80 do 60 lat wstecz. Czy trzeba te sprawy porządkować zgodnie z nowymi przepisami? Nie ma przecież możliwości przebudowy budynków.

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Prawo budowlane - stare i nowe przepisy

29.8.2005

Co do ogrodzeń, to z samego opisu wynika, iż wchodzi tu raczej w rachubę kwestia ponownego rozgraniczenia działek, konkretnie wskazania geodezyjnie granic i ewentualnego przestawienia ogrodzenia.

Co do odległości pomiędzy budynkami natomiast, to rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie weszło w życie 16 grudnia 2002 r. i nie mogło mieć zastosowania do budynków wzniesionych przed tą datą, zatem nieskuteczne są żądania Państwa sąsiadów.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ