Biuro a oddział spółki

Pytanie:

Czy spółka z o.o. może otworzyć drugie biuro poza siedzibą spółki, nie tworząc tam oddziału?

Masz inne pytanie do prawnika?

3.3.2004

Zespół<br />e-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Biuro a oddział spółki

Odpowiedź na pytanie zależy od określenia "charakteru" tego biura. Oddział przedsiębiorcy został zdefiniowany w art. 4 pkt 6 ustawy Prawo działalności gospodarczej, zgodnie z którym oddziałem jest wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej wykonywana przez przedsiębiorcę poza głównym miejscem wykonywania działalności. Zgodnie z tą definicją nie można uznać za oddział biura, które jest w istocie tylko dodatkowym punktem obsługi klientów, a nie zostało wyodrębnione od zakładu głównego przez własną strukturę, samodzielność finansową, odrębną księgowość (nie jest osobnym działem przedsiębiorstwa). Projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który obecnie stanowi przedmiot prac Sejmu zachowuje dotychczasowe brzmienie definicji oddziału. W wypadku, gdy biuro jest na tyle wyodrębnione organizacyjne i posiada cechę samodzielności, istnieje obowiązek wpisu oddziału w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: