Instalacja grzewcza we wspólnocie mieszkaniowej

Pytanie:

"Wspólnota mieszkaniowa zamierza dokonać wymiany kaloryferów w mieszkaniach członków wspólnoty. Wspólnota mieszkaniowa ma problem z ustaleniem kto jest lub może być właścicielem kaloryfera we własnym lokalu mieszkalnym członka wspólnoty. Chodzi o ustalenie kto w przyszłym czasie będzie odpowiadał za prawidłową eksploatację kaloryfera i w jakim zakresie będzie ponosił koszt jego złej eksploatacji. Czy i dlaczego (przepis prawny) kaloryfer w lokalu mieszkalnym członka wspólnoty musi być własnością wspólnoty? Czy i dlaczego kaloryfer w lokalu mieszkalnym członka wspólnoty musi być własnością członka wspólnoty?"

Odpowiedź prawnika: Instalacja grzewcza we wspólnocie mieszkaniowej

Podstawową kwestią wymagającą rozstrzygnięcia jest stwierdzenie, czy kaloryfer jako część systemu grzewczego stanowi część wyodrębnionego lokalu, stanowiącego odrębną nieruchomość, czy część nieruchomości wspólnej, objętej przymusową współwłasnością właścicieli lokali. Nie można zatem przeprowadzić alternatywy "własność członka wspólnoty" - "własność wspólnoty". Jeżeli kaloryfer jest częścią lokalu, właściciel lokalu jest jego wyłącznym właścicielem. Jeżeli stanowi część nieruchomości wspólnej, właściciel lokalu, w którym kaloryfer się znajduje, jest jego współwłaścicielem w odpowiedniej części ułamkowej. Rozróżnienie to jest rzeczywiście istotne z punktu widzenia tego, kto ponosi koszty eksploatacji.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali, nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Problematyką oceny statusu urządzeń grzewczych z punktu widzenia tego przepisu kilkakrotnie zajmował się Sąd Najwyższy. W uchwale z 28 sierpnia 1997 r., sygn. akt III CZP 36/97, uznał on, że "instalacja grzewcza jest urządzeniem nie służącym wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Z urządzeń takich korzystają wszyscy właściciele lokali zarówno w ten sposób, że ciepło doprowadzane jest do przedmiotu ich własności, jak i w ten sposób, że ogrzewane są wspólne części budynku.". Wniosek ten powtórzono w wyroku z dnia 7 lutego 2002 r., sygn. akt I CKN 489/00. Kaloryfer jest częścią instalacji grzewczej, a zatem jest objęty przymusową współwłasnością. Tym samym, obowiązują w stosunku do niego ogólne zasady określone w art. 12 u.w.l. Zgodnie z ust. 1 tego przepisu, właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem. Ust. 2 stanowi, że pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika