Zmiana wysokości wkładów a obowiązek względem KRS

Pytanie:

Czy zmiana wysokości wkładów wniesionych przez wspólników spółki jawnej musi być zgłoszona do KRS, czy wystarczy tylko w tej sprawie uchwała wspólników? Zaznaczam, że majątek samej spółki oraz wysokość wniesionych wkładów nie ulegnie zmianie. Zmiana ma na celu jedynie zamianę wysokość wkładów wniesionych przez poszczególnych wspólników.

Masz inne pytanie do prawnika?

9.8.2004

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zmiana wysokości wkładów a obowiązek względem KRS

W związku z faktem, że zmiana wysokości wkładów wymaga nie tylko uchwały wspólników, ale i zmiany umowy spółki (zgodnie z brzmieniem art. 25 kodeksu spółek handlowych, który stanowi, że umowa spółki powinna zawierać m.in. określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość), należy ten fakt zgłosić do sądu rejestrowego. Wniosek o wpis do Rejestru powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: