Oto komunikat ZUS dla płatników składek w sprawie zakończenia działalności certyfikacyjnej PCC CERTUM dedykowanej dla ZUS:
Realizując przepisy ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Powszechne Centrum Certyfikacji CERTUM informują, że od dnia 21 lipca 2009 r. nie będą przyjmowane przesyłki dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej, podpisane przy użyciu certyfikatów klucza publicznego, dedykowanego ZUS. Wyłączony zostanie System Dwustronnej Wymiany Informacji (SDWI), a PCC CERTUM zakończy działalność certyfikacyjną, dedykowaną klientom i jednostkom organizacyjnym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od tej daty także nie będą obsługiwane w systemie Elektronicznej Wymiany Danych wszystkie certyfikaty wystawione za pośrednictwem Punktów Rejestracji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (w dedykowanej ZUS infrastrukturze klucza publicznego) oraz związane z nimi klucze publiczne i prywatne przekazane na dyskietkach i używane przez płatników składek do podpisywania tworzonych w programie Płatnik przesyłek.
ZUS przypomina, że od 21 lipca 2009 r. wszystkie przekazywane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokumenty elektroniczne należy podpisywać bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego certyfikatu kwalifikowanego.
Certyfikaty takie wraz z urządzeniem do składania podpisu należy nabyć bezpośrednio w kwalifikowanym centrum certyfikacji. Więcej na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=2167.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. 2005, nr 64, poz. 565, z późn. zm.)
- Polityka Certyfikacji Usług CERTUM dla ZUS (wersja 4.3 z dn. 15 maja 2006 r.) Unizeto Technologies S.A. (http://www.certum.pl/certum/cert,dokumenty_polityka_certyfikacji.xml)
Źródło: http://e-inspektorat.zus.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...
Wniosek o emeryturę w obniżonym wieku można już składać Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn. Od 1 września br. można złożyć wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) (...)
Kontrola wykonywania zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych. Czy ktoś kontroluje ZUS?
Kogo dotyczy kontrola zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych? Kontrola wykonywania zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych dotyczy zadań i obowiązków wykonywanych przez płatników składek. Kontrolę tą przeprowadzają inspektorzy kontroli ZUS. Na czym polega (...)
Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?
Wykreślenie z CEIDG, rozwiązanie umów z pracownikami, wyrejestrowanie z ZUS, rozliczenie podatków, zamknięcie księgowości, przechowywanie dokumentów po zamknięciu, inne obowiązki po zakończeniu działalności – o czym trzeba pamiętać? Do zakończenia działalności (...)
Zwolnienie małych firm ze składek ZUS za 3 miesiące
Zwolenie ze składek ZUS to jedno z rozwiązań proponowanych przedsiębiorcom w tzw. tarczy antykryzysowej. Nowe przepisy mają złagodzić skutki wprowadzonych ograniczeń związanych z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa. Kto będzie mógł skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS? ##baner## Zwolnienie (...)
Oto komunikat ZUS dla płatników składek w sprawie obowiązujących od 31.03.2009 r. zmian w przepisach dotyczących zgłoszenia rozpoczęcia, zawieszenia lub wznowienia wykonywania pozarolniczej działalności przez przedsiębiorców w ramach tzw. "jednego okienka": Szanowni Państwo, w (...)
Uniknąć konsekwencji niepłacenia składek ZUS - opinia prawna
Stan faktyczny Moja znajoma kilka lat prowadziła (przynajmniej formalnie) firmę razem z ojcem. "Formalnie" dlatego, że całą dokumentację firmy prowadził ojciec nie "wtajemniczając" córki. Było to w formie spółki cywilnej, podobno po to żeby płacić mniejsze podatki. Później okazało (...)
Skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacja
1 stycznia 2019 r. wejdą w życie przepisy, które mają ułatwić przechowywanie akt pracowniczych dotyczących pracowników i zleceniobiorców oraz obniżyć koszty związane z ich przechowywaniem. E-akta - czyli elektronizacja akt pracowniczych Obecnie dokumentację pracowniczą (...)
Tarcza Finansowa PFR 1.0 – rozliczenie i umorzenie subwencji
Jak rozliczyć subwencję finansową otrzymaną z Tarczy Finansowej PFR dla Małych i Średnich Firm (Tarcza Finansowa PFR 1.0)? Przedsiębiorco, jeśli w zeszłym roku otrzymałeś subwencję finansową z Tarczy Finansowej PFR 1.0, to już niedługo będziesz zobowiązany do jej rozliczenia. Kiedy (...)
Podstawowe obowiązki związane z rozpoczynaniem działalności gospodarczej
Gdzie zgłosić działalność gospodarczą? Jeżeli zamierzamy prowadzić działalność gospodarczą jako osoba fizyczna musimy uzyskać wpis do ewidencji działalności gospodarczej, także po 1 stycznia 2005r. Ewidencja działalności gospodarczej Chcąc rozpocząć działalność gospodarczą, (...)
Bezpieczny podpis elektroniczny coraz popularniejszy
Już ponad połowa deklaracji rozliczeniowych przekazywanych do ZUS w formie elektronicznej sygnowana jest bezpiecznym podpisem elektronicznym. Korzysta z niego już ponad 450 tys. płatników składek. Płatnicy składek, którzy rozliczają składki za więcej niż 5 ubezpieczonych są zobowiązani (...)
Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.
Podstawowe zasady zatrudniania cudzoziemców (oprócz obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii) od 1 stycznia 2018 r. dla pracodawców Co się zmieniło? Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi: zawężenie do prac, które nie będą objęte zezwoleniem (...)
Jak dobrowolnie ubezpieczyć się zdrowotnie?
Kto może ubezpieczyć się dobrowolnie? Jeśli mieszkasz w Polsce i chcesz się leczyć w ramach powszechnego sytemu ochrony zdrowia - możesz dobrowolnie ubezpieczyć siebie i członków twojej rodziny – pod warunkiem, że nie jesteś: objęty obowiązkowym ubezpieczeniem, członkiem (...)
Informacje o kwarantannie i izolacji domowej na platformie internetowej ZUS
Informacje o kwarantannie lub izolacji domowej są już na PUE ZUS Płatnicy składek i ubezpieczeni mają dostęp do danych o kwarantannie lub izolacji domowej na portalu Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Informacje te są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych. ##baner## Od (...)
Zasiłek opiekuńczy a kwarantanna
Jak to działa? Co jesli u mojego dziecka w przedszkolu pojawił się koronawirus i maluch trafił na obowiązkową kwarantannę? Czy przysługuje mi prawo do zasiłku opiekuńczego? Co na ten temat stanowi rozporządzenie Rady Ministrów. ##baner## Opublikowane w poniedziałek w Dzienniku Ustaw (...)
Rejestrowanie działalności gospodarczej a ZUS
Jeżeli chcesz rozpocząć działalność gospodarczą jednoosobowo albo w formie spółki cywilnej, np. ZUS oferuje Ci wiele ułatwień przy załatwianiu formalności. Możesz skorzystać z tzw. ulgi na start Rejestrujesz się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (...)
Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez minister rozwoju. Obrona polskich (...)
Jak zarejestrować spółkę w systemie S24?
Rejestracja spółki jawnej, spółkikomandytowej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub prostej spółki akcyjnej w systemie S24 Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jawną lub komandytową możesz założyć na dwa sposoby: tradycyjnie, w (...)
Ustawa z dnia 19 listopada 1999 r.Prawo działalności gospodarczej.Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczejDefinicja działalności gospodarczejDziałalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy jest zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz (...)
Wsparcie przedsiębiorców z obszarów nadodrzańskich
Ustawa o wsparciu przedsiębiorców znad Odry Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wsparciu przedsiębiorców znad Odry. Uprawnieni otrzymają jednorazowe świadczenie w wysokości 3010 zł na każdego ubezpieczonego pracownika. Rząd przygotował, a parlament uchwalił przepisy w (...)
Kolejny pakiet pomocowy z antykryzysowej tarczy branżowej
Tarcza branżowa – zestaw rozwiązań pomocowych na czas ograniczeń Zwolnienie ze składek do ZUS, świadczenie postojowe i zwolnienie z opłaty targowej – to rozwiązania z tarczy branżowej, które ogłosili premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Gowin podczas konferencji (...)