List Przewodniczącego BUSINESSEUROPE do Prezydenta Francji

W związku z objęciem prezydencji UE przez Francję Przewodniczący BUSINESSEUROPE wystosował list do Prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. Treść listu przedstawiamy poniżej:

"Monsieur le President,
Za kilka dni powierzona zostanie Panu funkcja Przewodniczącego Rady Europejskiej. Świadomi jesteśmy Pańskiego starannego przygotowania do stawienia czoła szeregowi kwestii nader istotnych zarówno dla obywateli, jak i dla przedsiębiorstw.

Uważamy za kwestię o najwyższym znaczeniu kontynuowanie procesu ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego oraz umożliwienie wejścia Traktatu w życie po rozpoczęciu prac w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej w drugiej połowie 2009 r., po wyborach w czerwcu 2009 r. Pokładamy wielkie zaufanie w Pańskich zdolnościach określenia sposobów osiągnięcia tego celu.

Mając powyższe na uwadze, członkowie naszej organizacji, zrzeszającej 40 krajowych organizacji pracodawców i organizacji przemysłowych z państw europejskich, zwrócili się do mnie z prośbą o podkreślenie faktu, iż europejskie przedsiębiorstwa z najwyższym zaniepokojeniem przyjęły negatywny wynik referendum w Irlandii. W okresie, w którym musimy stawić czoła problemom gospodarczym, kwestiom związanym z energetyką i klimatem oraz szeroko pojętym skutkom globalizacji, Unia Europejska nie może pozwolić sobie na ugrzęźnięcie w kolejnym długotrwałym kryzysie instytucjonalnym.
Europejska strategia wzrostu i zatrudnienia będzie bez wątpienia znajdować się w centrum uwagi w okresie Pańskiego przewodnictwa. Poprzez dążenie do implementacji rynku wewnętrznego, zwłaszcza w zakresie usług i energii, poprzez zapewnianie priorytetowego traktowania wdrażania reform w krajach członkowskich, przyczyni się Pan do obniżenia cen, wzrostu produkcji i tworzenia nowych miejsc pracy. Poprzez stworzenie bardziej skutecznego i tańszego systemu patentów wspólnotowych, pobudzi Pan działalność badawczo-rozwojową.

Komisja Europejska zaprezentowała pakiet środków służących popieraniu rozwoju milionów małych i średnich przedsiębiorstw. Poprzez umieszczenie MŚP w sercu zainteresowań decydentów, pobudzi Pan ogromny potencjał wzrostu.
To podczas Pańskiego przewodnictwa odbędzie się debata nad nową polityką energetyczną oraz najprawdopodobniej zostaną podjęte w jej sprawie decyzje.

Porady prawne
Pomimo iż w pełni popieramy cele, jakie Panu przyświecają, obawiamy się negatywnych skutków rewizji europejskiego systemu obrotu pozwoleniami na emisję gazów cieplarnianych dla wielu branż o dużym zapotrzebowaniu na energię. Przed branżami, o których mowa, w tym branżą chemiczną, metalurgiczną i wieloma innymi, w dalszym ciągu stoi pomyślna przyszłość w Europie, jeżeli będą mogły one konkurować z swoimi odpowiednikami w innych częściach świata na równych zasadach. Z uwagi na to, istotne jest, aby otrzymały one przydziały uprawnień do emisji na warunkach będących przedmiotem delikatnych negocjacji pod Pańskim zwierzchnictwem oraz otrzymywały przydziały w późniejszych terminach w świetle braku zrównoważonego porozumienia międzynarodowego.
Należy również podkreślić istotną rolę Prezydencji francuskiej w negocjacjach handlowych Unii Europejskiej. Runda Doha powinna doprowadzić do zawarcia ambitnego porozumienia dla przedsiębiorstw europejskich. Obecnie trwają negocjacje nas szeregiem porozumień dwustronnych, zwłaszcza z Koreą Południową, gdzie istnieje konieczność zabezpieczenia interesów przedsiębiorstw europejskich. Podstawą każdego porozumienia handlowego musi być walka przeciwko wszelkim formom protekcjonizmu oraz wzajemne otwarcie rynków.

Zważywszy na to, iż gwałtowny wzrost cen płodów rolnych oraz cen żywności stanowi źródło niepokoju dla mieszkańców Europy oraz innych części świata, uważamy że nadszedł czas na gruntowną reformę Wspólnej Polityki Rolnej. Konieczne jest otwarcie sektora rolnego na konkurencję, inwestycje, innowacje i uczestnictwo w globalizacji. Modernizacja Wspólnej Polityki Rolnej powinna ponadto uczynić w przyszłości z budżetu Unii Europejskiej bardziej skuteczny instrument strategii wzrostu i innowacji.
Ponadto, bardzo doceniamy fakt, iż zamierza Pan potraktować priorytetowo rozwiązywanie kwestii związanych z imigracją. Imigracja pomoże Europie poradzić sobie z kryzysem demograficznym oraz poważnym brakiem wykwalifikowanych pracowników. Z uwagi na to, gorąco popieramy wprowadzenie „Europejskiej niebieskiej karty", która ułatwi przypływ do Europy wykwalifikowanych pracowników z krajów spoza UE - przy zachowaniu krajowych mechanizmów kontroli imigracji.

Monsieur le President,
Europejskie przedsiębiorstwa okazały swoją dynamikę poprzez stałe inwestycje oraz tworzenie milionów nowych miejsc pracy.
Wiara w swoje możliwości oraz siła europejskiej gospodarki zależą od linii politycznej przejawianej przez Komisję Europejską pod Pańskim przewodnictwem.
Życzę Panu wszystkiego najlepszego dla Prezydencji francuskiej.

Z poważaniem,
Ernest-Antoine Seillere"

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan; www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika