Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 22

Zmiana danych właściciela nieruchomości

11.7.2014

Nabyliśmy z mężem dom, obydwoje widnieliśmy na akcie notarialnym zakupu domu. Po pewnym czasie mąż zmarł, a ja ponownie wyszłam za mąż. Jak zmienić w urzędzie i księgach wieczystych dane, ponieważ mam inne nazwisko. Czy powinnam wypisać poprzedniego męża z dokumentów? Jaki dokumenty (...)

Numer księgi wieczystej, przeglądanie KW

11.7.2014

Księgi wieczyste zgodnie z zasadami prawnymi są jawne. Jednakże czy istnieje jakikolwiek sposób zapoznania się z księgą wieczystą danej nieruchomości, jeśli nie zna się numeru księgi wieczystej? Czy można odnaleźć księgę wieczystą danej nieruchomości znając tylko adres i właściciela?

Sprostowanie informacji zamieszczonej w prasie

10.7.2014

Gazeta umieszcza błędną informację. Nie wiem czy błąd był zawiniony przez dziennikarza, czy też osoba udzielająca wywiadu dziennikarzowi pomyliła się. Sprawa jest istotna, gdyż zasługi firmy X zostały przypisane konkurencyjnej firmie Y. Poszkodowana firma X poprosiła o sprostowanie informacji. (...)

Ochrona dóbr osobistych - prawo cywilne czy karne?

10.7.2014

Jak odróżnić czy dana wypowiedź miała charakter naruszenia dóbr osobistych i podlega pod odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego czy miała charakter znieważenia bądź zniesławienia i podlega pod odpowiednie przepisy Kodeksu Karnego? Czy działanie danej osoby, aby stanowiło naruszenie dóbr (...)

Jak się bronić przed pomówieniami?

10.7.2014

Zostałam oskarżona o telefoniczne nękanie, w tym m.in. grożenie pozbawienia życia matki mojego bratanka. Składałam już zeznania na policji. Oświadczam, że nigdy nie dzwoniłam do osoby skarżącej mnie. Nie wiem na jakiej podstawie może ona wysuwać takie oskarżenia. Ostatni raz słyszała (...)

Sprzedaż znaku towarowego

3.7.2014

Spółka z o.o. ma zarejestrowany znak towarowy w Urzędzie patentowym. Znak został stworzony i przez właściciela spółki i jej Prezesa. Spółka nie prowadzi działalności a chce przekazać znak w ramach rozliczeń z właścicielami spółki. Czy fakt rejestracji znaku towarowego przez spółkę (...)

Umowa zlecenie z młodocianym

18.6.2014

Zgłosił się chłopak do pracy sezonowej. Praca jest lekka, dotyczy pakowania dysków. Chcieliśmy zawrzeć z nim umowę zlecenie, ale gdy dostarczył legitymacje okazało się, że ukończył gimnazjum, a 16 lat ukończy w połowie sierpnia 1/ czy można zawrzeć z nim umowę zlecenie mimo młodego (...)

Umowa w języku angielskim

14.5.2014

Przedsiębiorcy działający w Polsce zarejestrowani w KRS, posiadający NIP i Regon, podejmują współpracę handlową.Czy umowa handlowa zawarta pomiędzy 2 polskimi przedsiębiorcami dot. współpracy w zakresie transportu osób, która przewiduje m.in. rozstrzyganie sporów w sądzie właściwym (...)

Czy Urząd Skarbowy może skontrolować spadek, który otrzymałem?

7.5.2014

Witam serdecznie, Po śmierci rodziców dziedziczę pewną kwotę pieniędzy na rachunkach bankowych i w postaci obligacji oraz jednostek funduszy, razem kilkaset tysięcy złotych. Jestem jedynym spadkobiercą. Jedynym dzieckiem.Czy po zgłoszeniu do Urzędu Skarbowego powyższych środków, w ustawowym (...)

Zatrzymanie mebli najemcy

11.3.2014

Najemca, który wyprowadził się ok. pół roku temu, zalega z opłatami (odstępne i czynsz). Na poczet tych należności zostały zatrzymane meble, będące własnością najemcy. Pomimo wysyłanych ponagleń do zapłaty (w formie smsów) najemca do dzisiaj nie uregulował zadłużenia. Ponaglenia (...)

POMOC DE MINIMIS - podatek od nieruchomości.

27.1.2014

Właścicielami gruntu są dwie osoby (dwoje przedsiębiorców prowadzących nie zależnie od siebie jednoosobowe działalności gospodarcze). Razem zwrócili się o zwolnienie budynku z podatku, od nieruchomości przedstawiając wspólne oświadczenie iż nowy budynek powstał ze środków jednego z (...)

zarządca sądowy

14.1.2014

Zarządca sądowy poinformował najemców nieruchomości, że od maja 2010 r. mają wpłacać na jego konto czynsz, ale niestety najemcy w dalszym ciągu wpłacali czynsz na konto jednego ze współwłaścicieli przez kilkanaście miesięcy, aż do jego śmierci. Mimo mojego sprzeciwu, zarządca wycofał (...)

Świadczenie rehabilitacyjne a stosunek pracy

14.1.2014

Pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. W tym czasie do podziału pośród pracowników została zgodnie z porozumieniem pomiędzy związkami zawodowymi a pracodawcą, przyznana ekstra premia, w której przyznano ją pracownikom będącym w okresie zatrudnienia na dzień 1 listopada 2013 (...)

Ryczałt z tytułu najmu

13.1.2014

Nieruchomością, której współwłasność nie została zniesiona, zarządza zarządca sadowy, ja natomiast jestem współwłaścicielem mającym udział 11 %. Podatek od nieruchomości płacę ryczałtem od najmu w wysokości 8,5 % od przychodu. Zarządca sądowy co miesiąc oblicza mi ryczałt 8,5 (...)

Postanowienie wstępne

9.1.2014

Można wnieść wniosek o wydanie postanowienia częściowego lub wniosek o wydanie postanowienia wstępnego ? Jakie są różnice w postępowaniu sądu w zależności od rodzaju wniosku ?

Postanowienie wstępne a częściowe

9.1.2014

Można wnieść wniosek o wydanie postanowienia częściowego lub wniosek o wydanie postanowienia wstępnego. Jakie są kryteria, który wniosek wnosimy ?

Przedawnienie roszczenia solidarnego

9.1.2014

Dysponuję prawomocnym wyrokiem zasądzającym roszczenie na moją rzecz od dwójki dłużników solidarnych. Czy wszczęcie egzekucji tylko przeciwko jednemu z dłużników przerywa bieg terminu przedawnienia w stosunku do obu dłużników, czy tylko w stosunku do jednego z nich?

Przejęcie udziałów w spółce z o.o.

17.12.2013

Jestem pracownikiem spółki z o.o.. spółka zalega z wypłatą wynagrodzenia. Istnieje prawdopodobieństwo, że spółka będzie się uchylała od zapłacenia zobowiązania. Czy w przypadku bezskutecznej egzekucji za długi istnieje możliwość przejęcia udziałów w spółce?

Skutki niezatwierdzenia sprawozdania zarządcy

16.12.2013

Zarządca sądowy nieruchomością złożył w sądzie sprawozdanie za rok 2012. Ja wniosłem o nie zatwierdzenie (odrzucenie) sprawozdania. Jakie rodzi konsekwencje dla zarządcy sądowego, jeżeli sąd nie zatwierdzi jego sprawozdania?

Kiedy upływa termin na zadawanie pytań w przetargu?

22.11.2013

Proszę o pomoc w rozwikłaniu kwestii sposobu wyliczenia terminu na zadawanie pytań w przetargu nieograniczonym pow. kwot unijnych na które zamawiający będzie miał obowiązek odpowiedzieć. Zasady zwracania się przez wykonawców z wnioskami o wyjaśnienie treści siwz zostały określone w art. (...)

Odsetki za zwłokę.

6.11.2013

Należność główna została zapłacona, ale od tej kwoty zostały naliczone odsetki, które nie zostały uregulowane.Czy organ podatkowy może egzekwować nie zapłacone odsetki, mimo, że kapitał został spłacony?

Składka na FEP za kierowców

29.10.2013

Firma transportowa zatrudnia kierowców samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony. W przedsiębiorstwie nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia. Niektórzy kierowcy posiadają uprawnienia do przewozu towarów niebezpiecznych, wymagających oznakowania pojazdu tablicą ostrzegawczą barwy pomarańczowej (...)

Wysokość alimentów dla byłej żony

23.10.2013

Jestem w trakcie rozwodu (z winy żony). Żona żąda ode mnie alimentów w kwocie 400 zł (na własne potrzeby). Nadmieniam, że otrzymuje ona 1200 zł renty. Nasze małżeństwo trwało rok, z czego razem byliśmy jedynie 120 dni. Pozostały okres przebywała w swoim domu z mężczyzną, z którym (...)

Zaskarżenie czynności notariusza

17.10.2013

Chciałem zawrzeć umowę najmu okazjonalnego (jako najemca). W tym celu muszę załatwić dwa oświadczenia złożone u notariusza. Pracownik kancelarii notarialnej (telefonicznie) odmawia wykonania czynności bo nie pasuje mu umowa; twierdzi, że to nie jest umowa najmu okazjonalnego. Czy można w (...)

Podstawy umorzenia grzywny

9.10.2013

Sąd karny orzekł o grzywnie. Część została już zapłacona. Czy poza art. 51 kkw istnieją inne podstawy umorzenia grzywny?

Umowy pożyczki a zgoda wspólników

8.10.2013

Spółka z o.o., którą reprezentuje dwóch wspólników, podpisała z jednym z nich umowy pożyczki w różnych okresach ( w przeciągu kilku miesięcy- 2 umowy na kwotę nie przekraczającą dwukrotność kapitału zakładowego i jedną przekraczającą dwukrotność kapitału zakładowego, wcześniej (...)

Posiedzenia Rady Nadzorczej spółki akcyjnej

2.10.2013

Firma X działa jako Spółka Akcyjna, w której jednym z organów jest Rada Nadzorcza. Zgodnie z obowiązującym w spółce regulaminem Rady Nadzorczej, Rada zbiera się co najmniej 4 razy w roku (raz na kwartał). Czy Rada Nadzorcza może zebrać się na posiedzeniu i nie podejmować uchwał?

Umowa lojalnościowa a szkolenie pracownika

2.10.2013

Pracodawca chce skierować pracownika na szkolenie (w znacznej mierze finansowane ze środków Unii Europejskiej). Pracownik w znaczący sposób podwyższy swoje kwalifikacje. Czy umowa zawarta z pracownikiem może przewidywać odszkodowanie z tytułu rozwiązania umowy o pracę przez pracownika? Chodzi (...)

Przestępstwo skutkowe z art. 300 par. 2 kk

27.9.2013

Prokurator nadzoruje postępowanie przygotowawcze w sprawie o czyn z art. 300 § 2 k.k. Możliwe jednak, że w niedługim czasie wierzytelność zostanie spłacona i wówczas nie byłoby skutku, o którym mowa w przepisie. Czy w takiej sytuacji postępowanie może zostać umorzone? Jaką datę bierze (...)

Zbycie przedmiotu zastawu rejestrowego

25.9.2013

Postanowienie o wpisie do rejestru zastawów może zawierać wzmiankę o zakazie zbycia. Z kolei art. 14. ust. 2 ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów mówi o ważności takiej transakcji. Czy zbycie wbrew zastrzeżeniu skutkuje nieważnością umowy? Czy można wtedy mówić, że przedmiot (...)

Obciążenie nieruchomości

23.9.2013

Obciążenie nieruchomości dożywociem obniża jej wartość. Trudniej jest taką nieruchomość sprzedać lub zlicytować. Czy dłużnik będąc właścicielem nieruchomości obciążonej hipoteką na rzecz wierzyciela może dodatkowo obciążyć ją prawem dożywocia i skutecznie utrudnić ewentualne (...)

Zarządca sądowy nieruchomością

19.9.2013

Na mój wniosek sąd ustanowił zarządcę sądowego nieruchomością. Według mnie zarządca sądowy podejmuje decyzje, które przekraczają jego uprawnienia. Czy mogę zaskarżyć decyzje zarządcy sądowego do sądu, jak zatytułować taki wniosek?

Złożenie przysięgi przez świadka

19.9.2013

W postępowaniu cywilnym wniosłem o przesłuchaniu świadka. Chciałbym, aby przed rozpoczęciem przesłuchania świadka, złożył on przysięgę, że będzie mówił prawdę. Jaki wniosek muszę złożyć w sądzie, aby przed przesłuchaniem świadka, świadek złożył ww. przysięgę.

Wniosek o ukaranie wniesiony przez straż miejską

16.9.2013

Dostałem wyrok nakazowy z VII Wydziału Karnego na podstawie wniosku o ukaranie złożonego przez Straż Miejską dotyczącą popełnionego wykroczenia z art. 96 paragraf 3 kw (przekroczenie prędkości). Czy Straż Miejska może prowadzić postępowanie w tym zakresie? (telewizji słyszałem, że nie (...)

Limit stopy procentowej pożyczki w lombardzie

13.9.2013

Osoba fizyczna prowadzi lombard, która udziela pożyczek dla innych osób fizycznych pod zastaw rzeczy. Czy istnieją jakieś ograniczenia dotyczące stopy procentowej udzielanych w ten sposób pożyczek, ile może wynieść całkowity koszt udzielonych pożyczek ?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika