Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 232

Zarząd majątkiem dziecka po śmierci rodzica

3.8.2006

Moja przyszła żona z pierwszego związku posiada dwóch synów (17 lat i 12 lat). Ojciec dzieci ma równe prawo z matką do wychowywania dzieci. Rozwód odbył się bez orzekania o winie i pozbawiania kogokolwiek praw rodzicielskich. W moim przypadku matka córki nie żyje, córka ma 10 lat i mieszka (...)

Odtwarzanie treści sms

2.8.2006

Prowadzący dochodzenie stwierdził, że nie ma możliwości uzyskania od operatora treści sms. Wiem z doniesień prasowych o ich istnieniu tak pod względem formalnym, jak i technicznym. Czy w aspekcie ustawy prawo telekomunikacyjne oraz rozporządzenia RM w sprawie wypełniania przez przedsiębiorstwa (...)

Brak pouczenia a prawo do obrony

2.8.2006

W podpisanym przez podejrzanego "Postanowieniu o przedstawieniu zarzutów" jest nadruk: "pouczając na podstawie art. 313 § 3 kpk o prawie żądania, do czasu zawiadomienia go o terminie zaznajomienia z materiałami postępowania przygotowawczego podania ustnie podstaw zarzutów, a także sporządzenia (...)

Dziedziczenie po małżonku a rozdzielność majątkowa

2.8.2006

Jaka jest droga dziedziczenia spadku po jednym z małżonków, jeśli obowiązywała ich przez całe życie rozdzielność majątkowa? Dodam, że po śmierci męża pozostała z matką dwójką niepełnoletnich dzieci, a do spadku wchodzą m.in. spora ilość nieruchomości, samochód, papiery wartościowe (...)

Wykonanie zastępcze w razie zwłoki dłużnika

1.8.2006

Wspólnota Mieszkaniowa zawarła z Wykonawcą umowę na remont dachu. Po przekroczeniu terminu i opuszczeniu placu budowy przez podwykonawcę Wspólnota wypowiedziała umowę Wykonawcy. W myśl umowy należy rozliczyć stan robót. Wykonawca twierdzi, że wykonał 50% robót. Inspektor nadzoru ze strony (...)

VAT przy likwidacji działalności gospodarczej

1.8.2006

W 2003 r. nabyto nieruchomość za kwotę 45000.00 bez prawa do odliczenia podatku VAT, w ewidencji działalności gospodarczej widnieje jako środek trwały. Następnie ww. środek trwały ulepszono, zmodernizowano; wartość ulepszenia to kwota ok. 35000.00. Proszę o wyjaśnienie sprawy zwrotu podatku (...)

Wezwanie do zapłaty o odszkodowanie

1.8.2006

Występuję z powództwa cywilnego o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Sprawa dotyczy dotkliwego pogryzienia przez psa. Zanim złożę pozew do sądu zamierzam wysłać wezwanie o zapłatę do właściciela sprawcy szkody. Czy do wezwania o odszkodowanie i zadośćuczynienie muszę dołączyć pozew (...)

Doręczenie oświadczenia osobie prawnej

1.8.2006

Wysyłam do kontrahenta listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, wezwanie do zapłaty. Kontrahent nie odbiera poczty choć firma jego pod tym adresem cały czas prosperuje. Czy jeśli list polecony został dwukrotnie awizowany można uważać, że został dostarczony? Czy istnieje jakiś inny skuteczny (...)

Składka zdrowotna - wolny zawód

1.8.2006

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Pracuję w państwowej szkole w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony. Ponadto, udzielam korepetycji z języka angielskiego. Zarejestrowałam je w Urzędzie Skarbowym. Udzielam ich w ramach działalności wykonywanej osobiście (nie mam ani nr REGON ani (...)

Obowiązkowe stawiennictwo osobiste powoda

1.8.2006

Przejąłem wierzytelność na podstawie umowy powierniczego przelewu wierzytelności i skierowałem (po wezwaniu dłużnika do zapłaty) pozew do sądu cywilnego o wydanie nakazu zapłaty. Roszczenie wynika z oświadczenia pisemnego dłużnika zobowiązującego się do zwrotu pożyczki. Właśnie dostałem (...)

Transakcje pomiędzy wieloma podmiotami

1.8.2006

W transakcji biorą udział cztery podmioty: A - Niemcy (firma handlowa), B - Polska firma (firma handlowa), C - Polska firma (firma budowlana), D - Francja. Podmiot C zamówił towar u podmiotu B, podwykonanie zlecenia dla podmiotu D. Firma B zamówiła ten towar u swojego stałego dostawcy - kontrahenta (...)

Opłaty za używanie lokalu

31.7.2006

Art. 11 ust.2 pkt.2 stanowi, że gdy lokator jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu, co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty (...)

Nakłady a prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia

31.7.2006

Nawiązując do udzielonej odpowiedzi odnośnie pytania pt. "Podstawy unieważnienia testamentu" z dnia 28.07.2006, chciałabym się dowiedzieć w jakiej formie tzn. czy wniosku czy pozwu można żądać zwrotu wydatków dotyczących remontu domu, zakładając że pismo to będzie kierowane do sądu, (...)

Prawo do zamieszkania

31.7.2006

Żona ma przyznane prawo do mieszkania komunalnego - zostało przyznane w trakcie małżeństwa. Nie mieszkaliśmy tam jednak. Teraz jestem w trakcie rozwodu Żona tam się wyprowadziła. Mnie tam nie wpuszcza. Chciałbym jednak tam zamieszkać. W umowie jest wyraźnie określone, że mam prawo do wspólnego (...)

Ekwiwalent za używanie samochodu prywatnego

31.7.2006

Pracodawca od blisko 10 lat wypłacał ekwiwalent za używanie samochodu prywatnego do celów służbowych, wykazując to w poz. "ryczałt samoch." listy płac. Pozycja ta stanowiła do tej pory istotny składnik wynagrodzenia miesięcznego pracownika. W związku z rozbudową floty pojazdów służbowych (...)

Legitymacja procesowa

31.7.2006

Proszę o podanie definicji "legitymacji procesowej biernej" i " legitymacji procesowej czynnej".

Wynagrodzenia lekarza stażysty

31.7.2006

Czy Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 24.03.2004 r. (Dz. U. 2004 r. Nr 57 poz. 553) reguluje wynagrodzenie lekarza stażysty? Jaka jest podstawa prawna wynagrodzenia lekarza odbywającego staż podyplomowy?

Związanie sądu karnego orzeczeniem innego sądu

31.7.2006

Zgodnie z art. 365 k.p.c., k. p. k. określa w jakim zakresie orzeczenie sądu cywilnego nie wiąże sądu w postępowaniu karnym. Jaki jest zakres związania sądu sądu w postępowaniu karnym orzeczeniem sądu cywilnego, a czego nie dotyczy związanie?

Zakres prawa pracy

31.7.2006

Oprócz kodeksu pracy istnieją inne ustawy, czy akty prawne niższego rzędu, odnoszące się warunków świadczenia pracy, wynagrodzenia za pracę itp. Czy pojęcie "prawo pracy" zawiera art. 32j ustawy o zakładach opieki zdrowotnej? Jaki jest zakres terminu "prawo pracy"?

Przymus adwokacki przed ETPCz

31.7.2006

Czy w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu istnieje obowiązek reprezentowania przez adwokata, lub radcę prawnego ?

Kasacja w postępowaniu karnym

31.7.2006

Sąd Rejonowy wydał wyrok uniewinniający w sprawie karnej z art. 286 kk, a następnie Sąd Apelacyjny podtrzymał ten wyrok. Ja jako pokrzywdzony a zarazem oskarżyciel posiłkowy wnosiłem apelacje do Sądu nadrzędnego, podobnie wnosił apelację prokurator wnoszący na początku procesu akt oskarżenia. (...)

Zażalenie na postanowienie o poręczeniu

31.7.2006

Prokuratura Rejonowa przedstawiała zarzuty dla dwojga podejrzanych i nakazała wpłacenie poręczenia w kwocie ok. 7% w stosunku do kwoty oszustwa a jednocześnie zaboru. Czy to symboliczne poręczenie mozna zaskarżyć poprzez zażalenie lub wnosić by to poręczenie było na poziomie zagarniętego (...)

Odpowiedzialność za naruszenie praw autorskich

31.7.2006

Producent fotowydruków zaoferował mi sprzedaż swoich wyrobów, jednak nie dysponuje on prawami autorskimi na piśmie, do zdjęć na bazie, których powstały wydruki. Nie mam w związku z tym pewności, że takowe prawa sprzedawca posiada, choć on sam zapewnia, że tak jest. Czy mam obowiązek weryfikacji (...)

Dochodzenie odsetek z weksla

31.7.2006

Dłużnik wypisał weksel i zapomniał o wpisaniu wysokości odsetek. Dłużnik wypisał więc drugi weksel pamiętając o odsetkach. Złożyłem pozew o zapłatę z weksla w trybie nakazowym i przez pomyłkę dołączyłem weksel bez odsetek. Sąd wzywa mnie do wykazania podstawy dochodzenia odsetek (...)

Klasyfikacja sporządzania deklaracji Intrastat

31.7.2006

Nasza firma sporządza deklaracje Intrastat dla firmy z siedzibą na Cyprze, ale również (oprócz cypryjskiej) z polską rejestracją VAT. Czy usługa ta będzie zaliczona do usług rachunkowo-księgowych i w związku z art. 27 ust. 4 ustawy o VAT nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT w Polsce, (...)

Sanepid w gospodarstwie agroturystyczny

31.7.2006

Rolnik posiadający powyżej 1 ha powierzchni ziemi ornej prowadzi dodatkowo nieopodatkowaną działalność agroturystyczną. Czy może być kontrolowany przez sanepid i w jakiej materii?

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki z o.o.

29.7.2006

Jestem dyrektorem produkcji w sp. z o.o., która ma duże problemy finansowe, ale nie jestem członkiem jej zarządu (ani prokurentem). Mam jednak kontakt z dostawcami (podlega mi zaopatrzenie) i podpisuję zamówienia. Wiem, że za zobowiązania spółki z o.o. odpowiadają swoim majątkiem członkowie (...)

Prawa i obowiązki kuratora spadku

28.7.2006

Jestem kuratorem spadku. Zgodnie z art. 935. § 1. k.p.c. zarządca zajętej nieruchomości obowiązany jest wykonywać czynności potrzebne do prowadzenia prawidłowej gospodarki. Ma on prawo pobierać zamiast dłużnika wszelkie pożytki z nieruchomości, spieniężać je w granicach zwykłego zarządu (...)

Prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia

28.7.2006

Do czasu ustanowienia kuratora spadku, zarządem nieruchomości zajmowała się Gmina, w oparciu o przepisy kc o prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia. Po ustanowieniu kuratora spadku jeszcze przez rok zarządzała w/w nieruchomością ze względu na trudności w przejęciu zarządu przez moją osobę. (...)

Długi spółki komandytowej

28.7.2006

FV została wystawiona 22.02.2005 w wysokości 1000 zł netto, zgodnie z umową za wykonaną usługę pewnej restauracji. Została potwierdzona podpisem osoby upoważnionej - komplementariusza spółki. Naszym dłużnikiem jest spółka komandytowa. W Sądzie Gospodarczym w KRS Spółka nadal istnieje, (...)

Przegląd techniczny, a wygląd pojazdu

28.7.2006

Posiadam sprawny technicznie samochód osobowy. Jednakże samochód ma pewne uszkodzenia blacharskie, ale nie ma elementów wystających, niebezpiecznych. Czy może być przeprowadzone okresowe badanie techniczne ww pojazdu? Proszę o przytoczenie odpowiednich przepisów.

Skarga na decyzje SKO

28.7.2006

W pewnej kwestii Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wydał decyzję nakazującą wójtowi gminy wszcząć sprawę z urzędu doprowadzającą do ukarania sprawcy podając sposób wykonania takiej decyzji. Wójt naszej gminy wydał jednak decyzję umarzającą tę sprawę. Skierowane zostało odwołanie (...)

Zawarcie układu z Urzędem Skarbowym

27.7.2006

Spółka akcyjna ma zobowiązanie wobec US (VAT). Spółka złożyła do Sądu wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu wraz z propozycją układową (redukcja zadłużenia). Czy zobowiązanie wobec US podlega układowi (redukcji zobowiązania)? Czy US głosuje na zgromadzeniu wierzycieli (...)

Odwołanie prokurenta w spółce akcyjnej

27.7.2006

W spółce akcyjnej jest dwu prokurentów, posiadających prokurę łączną. Zgodnie z wpisem do KRS do reprezentowania spółki na zewnątrz ustanowionych jest dwu członków zarządu łącznie. Zarząd jest trzyosobowy. Czy jeden członek zarządu sam może odwołać udzielone prokury?

Ustalenie wartości spadku w sprawie o dział spadku

27.7.2006

Jestem naturalizowanym obywatelem U.S.A. Uprzednio mieszkałem w Polsce przez 34 lata. W lipcu odwiedziłem Polskę na jeden tydzień i równocześnie złożyłem wniosek o dział spadku po moich rodzicach z moim jedynym bratem mieszkającym na stale w Polsce. Przed przyjazdem do Polski poprosiłem brata (...)

Sprzedaż lokali po remoncie i wykończeniu

27.7.2006

Prowadzę działalność gospodarczą. Zamierzam kupić lokale usługowe i po wyremontowaniu ich sprzedać je. Zamierzam kupić mieszkanie od dewelopera i po "wykończeniu" sprzedać je. Jakie odpowiednio PKD mam zgłosić do ewidencji działalności gospodarczej na kupno i sprzedaż nieruchomości na (...)

Kurator spadku - obowiązki podatkowe

27.7.2006

Jestem kuratorem spadku i niedługo przejmę w zarząd nieruchomość. W związku z tym interesuje mnie jak wygląda sytuacja prawna zarządcy od strony podatkowej, chodzi mi głównie o pożytki zwiazane z nieruchomością. Jak wygląda w świetle przepisów podatkowoprawna pozycja sądowego zarządcy (...)

Udokumentowanie najmu i mediów

27.7.2006

Firma wynajmuje powierzchnię pod tablicę reklamową od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Płaciła za czynsz i za zużytą energię elektryczną, a nie otrzymywała rachunków. Płaciła kwoty uzgodnione w umowie za czynsz i kwoty wynikające z faktur za energię elektryczną. (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika