Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 268

Oddanie w najem użyczonego mieszkania

2.1.2006

Mój teść jest właścicielem mieszkania (spółdzielcze własnościowe prawo), którego nie używa. Czy może użyczyć mi tego mieszkania na czas nieoznaczony z jednoczesnym wyrażeniem zgody na jego wynajmowanie przeze mnie dowolnie wybranym innym osobom? Czy w takiej sytuacji mogę płacić zryczałtowany (...)

Darowanie mieszkania córce i zięciowi

2.1.2006

Rok temu wspólnie z żoną i jej matką otrzymaliśmy w banku kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. Kupiliśmy mieszkanie, a w akcie notarialnym jako właściciel mieszkania widnieje matka mojej żony. Teściowa z nami zamieszkała, ponieważ sprzedała swoje mieszkanie i dołożyła się finansowo (...)

Nieodwracalny skutek prawny

2.1.2006

Urząd twierdzi, że wybudowanie budynku na podstawie decyzji zezwalającej na budowę wywołuje nieodwracalny skutek prawny, w związku z czym nie można decyzji unieważnić. Ja twierdzę, że wybudowanie budynku nie tworzy automatycznie niedwracalności skutku prawnego, ponieważ przy takim założeniu (...)

Pomówienie fałszywymi zeznaniami

2.1.2006

Żona próbuje udowodnić przed organami ścigania, że psychicznie i fizycznie się nad nią znęcałem. Chociaż poza zeznaniami swojej matki nie ma innych dowodów na poparcie swoich zarzutów, w toku składanych na policji zeznań użyła sformułowania: "iż przywłaszczyłem należne jej pieniądze (...)

Testament na rzecz wnuków

2.1.2006

Czy babcia i dziadek, którzy są właścicielami dwóch działek mogą zapisać w testamencie wnukowi w wieku 10 lat lub wnuczce w wieku 16 lat, a wydziedziczyć dwóch synów i innych wnuków? Jaki w testamencie powinien pojawić się zapis?

Umorzenie wniosku o upadłość a tytuły wykonawcze

2.1.2006

Czy w przypadku umorzenia postępowania upadłościowego wobec spółki akcyjnej ze względu na brak środków do przeprowadzenia postępowania, istniejące wcześniej tytuły wykonawcze wierzycieli spółki są w dalszym ciągu obowiązujące, czy też wierzyciele muszą ponownie wystąpić o to do (...)

Definicja podzielnego i niepodzielnego świadczenia

2.1.2006

Czy można na konkretnym przykładzie jasno określić jaka jest różnica miedzy świadczeniem podzielnym a niepodzielnym w przypadku umowy o roboty budowlane? Sąd Najwyższy w sprawie IV CKN 821/00 orzekł, że świadczenie rzeczy oznaczonej co do tożsamości jest zawsze niepodzielne. Bez względu (...)

Umowa o dzieło a umowa zlecenie

2.1.2006

Czy można jako kryterium odróżnienia umowy o dzieło w rozumieniu art. 627 od umowy o świadczenie usług w rozumieniu art. 750 kc zastosować m.in. podzielność przedmiotu umowy w rozumieniu art. 379 par. 2 kc? Dzieło może mieć charakter zarówno podzielny (wyprodukowanie 10 stołów) jak i niepodzielny (...)

Wyegzekwowanie odsetek ustawowych

2.1.2006

Prowadzę działalność gospodarczą. Klient spóźnił się z zapłatą kilku faktur i zgodnie z umową zostały naliczone mu odsetki ustawowe, podsumowane w wezwaniu do zapłaty. Czy wezwanie do zapłaty jest wystarczającym dokumentem zobowiązującym go do zapłaty, czy może muszę wystawić jeszcze (...)

Czynności wykrywcze Policji

2.1.2006

Brat mojej żony uciekł przed sprawa karną ponad 10 lat temu doo USA i tam posiada zieloną kartę. Od jakiegoś może roku co miesiąc nawiedza mnie policja w moim domu i pyta o szwagra. W tamtym czasie nie był moim szwagrem, bo z jego siostrą ożeniłem się długo po jego ucieczce. Ponadto kupiliśmy (...)

Odprawa w przypadku odwołania członka zarządu

2.1.2006

W umowie o pracę jest następujący zapis: W przypadku odwołania Pracownika z funkcji Członka Zarządu - Dyrektora Finansowego, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia obliczonego jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Z takiego zapisu można wyprowadzić wniosek, (...)

Majątek osobisty każdego z małżonków

2.1.2006

Syn będąc kawalerem otrzymał od rodziców darowiznę w postaci mieszkania – kawalerki, w którym zamieszkiwał przez okres ponad pięciu lat kalendarzowych. W tym czasie ożenił się i otrzymał ofertę zamiany od rodziców mieszkania większego bo 4. pokojowego. Czy w wyniku zamiany mieszkań, (...)

Dochód konkubenta a zasiłek

2.1.2006

Czy mieszkając i prowadząc wspólne gospodarstwo domowe z konkubentem nie będącym ojcem dzieci (matka i ojciec dzieci są po rozwodzie), wlicza się jego dochody dla wyliczenia dochodu na członka rodziny? Jaki dochód się bierze pod uwagę netto czy brutto? Czy w nowym roku pojawiły się jakieś (...)

Faktura za dzierżawę z dużym opóźnieniem

2.1.2006

Firma podpisała kilka lat temu wieloletnią umowę na dzierżawę pewnego urządzenia. Zgodnie z umową płatności miały następować raz w roku z dołu na podstawie wystawionej faktury przez wydzierżawiającego. Kilka lat temu faktury przestały przychodzić (kwota usługi nie jest znaczna) zapewne (...)

Wniesienie wniosku po zarządzeniu jego zwrotu

2.1.2006

Dostałem pismo z Sądu o uzupełnienie braków formalnych wniosku tj. miałem dokonać opłaty w wysokości 30 zł w terminie 7 dni. W nakreślonym terminie tj. do 7 dni odpowiedziałem Sądowi pismem informującym, że strona wystąpiła z wnioskiem w innej sprawie rodzinnej o wyłączenie sądu rodzinnego (...)

Usługi pośrednictwa finansowego a VAT

2.1.2006

Prowadzę firmę doradztwa i pośrednictwa finansowego. Pośrednictwo finansowe jest zwolnione z płacenia podatku VAT. Przy czym banki, z którymi współpracuję, życzą sobie faktur VAT, gdzie w pozycji VAT jest "zwolniony". Natomiast inne firmy z sektora finansowego życzą sobie faktur VAT z podatkiem (...)

Darowanie mieszkania synowi

2.1.2006

Mieszkanie (spółdzielcze własnościowe prawo) zostało zakupione wykorzystując dużą ulgę budowlaną. Czy można je podarować synowi (przed upływem 5 lat), nie tracąc tej ulgi? Czy można również darować przynależne miejsce parkingowe? Jaka będzie wysokość wszelkich opłat związanych (...)

Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia

2.1.2006

Czy w okresie wypowiedzenia, w którym pracownik korzysta z zaległego urlopu, następuje przerwanie urlopu z powodu zwolnienia lekarskiego, okres wypowiedzenia przedłuża się o okres zwolnienia? Jeśli pracownik występuje o skrócenie okresu wypowiedzenia, w którym miał wykorzystać zaległy urlop, (...)

Używanie nazwy skróconej na fakturze

2.1.2006

Czy jednoosobowa firma może używać na fakturach nazwy skróconej, zgłoszonej jako skrócona do Urzędu Skarbowego bez imienia i nazwiska właściciela np. "Sklep X" zamiast pełnej nazwy "Sklep X Jan Kowalski"?

Rozliczenie nadpłaty w podatku VAT

2.1.2006

Czy jeżeli firma w jednym roku odprowadziła zbyt małą kwotę VAT, a w kolejnym nadpłaciła, to czy jest możliwa "kompensacja" należności? Czy zarówno do niedopłaty jak i nadpłaty konieczna jest korekta w dokumentacji rozliczeniowej z urzędem skarbowym? Czy niedopłata kwoty podatku VAT jest (...)

Faktura VAT za roboty budowlane

2.1.2006

Jeśli umowa o wykonanie prac budowlanych nie reguluje, kiedy wykonawca ma wystawić fakturę za wykonaną usługę, to w jakim terminie powinna zostać wystawiona faktura (i czy w ogóle musi być wystawiona)?

Strona w postępowaniu przygotowawczym

30.12.2005

Nie byłem stroną w postępowaniu, w którym popełniono przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, a następnie wydano decyzję, która stała się ostateczna mam dowody na popełnienie tego przestępstwa. Art. 304 § 1 kpk stanowi, że każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa (...)

Faktury VAT dla osób fizycznych

30.12.2005

Czy firma świadcząca usługi budowlane może sama wystawić fakturę osobie fizycznej (tzn. bez żądania ze strony osoby fizycznej)?

Kasy fiskalne a usługi budowlane

30.12.2005

Czy przedsiębiorca świadczący usługi polegające na wykonywaniu prac budowlanych jest zobowiązany do posiadania kas fiskalnych i dokumentowania sprzedaży osobom fizycznym za ich pomocą? Jeśli tak, to od kiedy istnieje taki obowiązek?

Rozliczenia stron w kwocie netto oraz brutto

30.12.2005

Osoba fizyczna skorzystała z usług pewnej firmy. Po zakończeniu świadczenia usług nastąpiło wzajemne rozliczenie (w kwocie netto). Następnie przez długi czas firma nie wystawiała faktury VAT, ani nie domagała się brakującej kwoty VAT. Po roku okazało się, że firma nie zapłaciła należnego (...)

Przedawnienie karalności oszustwa

30.12.2005

Jaki jest okres na zawiadomienie o domniemaniu popełnienia przestępstwa polegającego na oszustwie z art. 286 Kodeksu karnego od momentu powzięcia wiadomości na ten temat? Po jakim czasie takie przestępstwo się przedawnia?

Odpowiedzialność prezesa spółki akcyjnej

30.12.2005

Jeżeli WZA powołało uchwałą prezesa zarządu spółki akcyjnej nie podając daty objęcia stanowiska, od kiedy powstaje odpowiedzialność osobista za działania i zaniechania prezesa (szczególnie w świetle obowiązku zgłoszenia wniosku o upadłość i obowiązku składania deklaracji podatkowych (...)

Środki i majątek wyłączone spod egzekucji

30.12.2005

Sąd umorzył postępowanie upadłościowe spółki akcyjnej ze względu na brak środków do przeprowadzenia postępowania. Spółka osiąga niewielkie stałe dochody z tytułu umowy dzierżawy swoich środków trwałych. Przychody z dzierżawy powinny być przeznaczone na pokrycie wynagrodzenia zarządu, (...)

Egzekucja w siedzibie spółki - lokalu mieszkalnym

30.12.2005

Jeżeli adres siedziby spółki jest równocześnie adresem zamieszkania osoby fizycznej (np. prezesa lub osób trzecich, nie związanych ze spółką), czy egzekucji komorniczej podlegają wszelkie przedmioty znajdujące się w siedzibie spółki, także te, nie będące przedmiotem jej wyposażenia (...)

Uznanie ojcostwa jeśli dziecko rodzi się martwe

30.12.2005

Czy można uznać ojcostwo, jeśli dziecko rodzi się martwe a rodzice dziecka nie żyją w związku małżeńskim (śmierć dziecka nastąpiła kilka dni przed planowanym terminem porodu w wyniku zaciśnięcia się węzła na pępowinie). Wg art. 76 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego "uznanie dziecka (...)

Wspólnicy sp. z o.o. a wynagrodzenie za zarząd

30.12.2005

Czy dwaj wspólnicy posiadający po 50% udziałów w sp. z o.o. będący równocześnie członkami zarządu tej spółki mogą podjąć uchwałę przyznającą sobie (członkowie zarządu będący równocześnie wspólnikami) wynagrodzenie z tytułu funkcji w zarządzie?

Doręczanie pism w postępowaniu administracyjnym

29.12.2005

Gmina wystawiła dokument urzędowy, który następnie chciała doręczyć mojej osobie drogą doręczyciela zatrudnionego w tym urzędzie. Doręczyciel nie zastał mnie w domu i pozostawił kartkę informacyjną w drzwiach mego domu z informacją, że korespondencja adresowana do mnie jest do odbioru (...)

Udział w sesji rady gminy

29.12.2005

Przewodnicząca Rady Miejskiej skierowała do mojej osoby zaproszenie na sesję celem złożenia ślubowania przed przystąpieniem do wykonywania mandatu radnego. Jednocześnie wraz z zaproszeniem na sesję otrzymałem z biura obsługi rady miejskiej porządek obrad XLVIII sesji Rady Miejskiej wyznaczony (...)

Odmowa złożenia ślubowania przez radnego

29.12.2005

Dostałem zaproszenie na sesję rady miejskiej, na której mam złożyć ślubowanie przed wykonywaniem mandatu radnego. Czy do czasu złożenia ślubowania jestem już de facto radnym, ale bez prawa wykonywania mandatu? Czy do czasu złożenia ślubowania przysługuje mi dieta radnego? Jeśli odmówię (...)

Zwrot VAT i ulgi podatkowe przy zakupie mieszkania

29.12.2005

Podobno w 2006 roku wchodzi w życie ustawa dzięki której będzie można odliczać podatek VAT za zakupione materiały budowlane i za budowę domu. Ja zamierzam w 2006 roku kupić nowe mieszkanie, które aktualnie zaczyna budować spółdzielnia mieszkaniowa. Czy za zakup takiego mieszkania przysługuje (...)

Ponowne złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości

29.12.2005

Sąd umorzył postępowanie upadłościowe spółki akcyjnej ze względu na brak środków do przeprowadzenia postępowania. Powołano nowy zarząd. Czy i kiedy zarząd jest zobowiązany do ponownego złożenia wniosku o upadłość? Czy i kiedy mogą to zrobić wierzyciele? W jakim zakresie nowy zarząd (...)

Wypowiedzenie umowy przedstawicielstwa

29.12.2005

Mam zostać pełnomocnikiem, przedstawicielem zagranicznej firmy. Czy w treści pełnomocnictwa, zawartego u notariusza, można zawrzeć warunek, że pełnomocnictwo może być rozwiązane przeze mnie bez okresu wypowiedzenia bez podawania przyczyn? W zasadzie chodzi o bycie przedstawicielem (a nie pełnomocnikiem) (...)

Zawieszenie i wstrzymanie renty socjalnej

29.12.2005

Jestem osobą niepełnosprawną i pobieram rentę socjalną (dawniej z opieki społecznej, teraz z ZUS) i dodatek pielęgnacyjny, który pobiera moja mama - dawny I stopień niepełnosprawności ze względu na ogólny stan zdrowia oraz ze względu na wzrok - na orzeczeniu jest dopisek o całkowitej niezdolności (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika