Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 266

Stosunek dominacji

5.1.2006

Jak wygląda sprawa posiadania przez tą samą osobę udziałów (o różnej wielkości, np. 90 i 45%) w dwóch różnych spółkach z o.o? Czy jeśli taka sytuacja ma miejsce, to są jakieś określone konsekwencje dla obu spółek (np. powstanie grupy kapitałowej, specjalne sprawozdania itp.)? Czy (...)

Pismo do ogłoszeń spółki

5.1.2006

Czy przy rejestracji spółki z o. o. należy koniecznie podać informację o "piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki"? W akcie notarialnym nie oznaczono takiego pisma. Jeśli tak czy pismo to musi być o zasięgu krajowym, czy regionalnym?

Uproszczone łączenie spółek

5.1.2006

Czy w przypadku połączenia spółek z o.o., w których udziałowcami są te same dwie osoby fizyczne, wymagane jest ogłoszenie planu połączenia oraz ustanowienie biegłego przez Sąd?

Kadencja rady nadzorczej

5.1.2006

Aktem założycielskim w m-cu wrześniu 2000 roku zawiązana została spółka z o.o. Aktem notarialnym z tego dnia jedyny wspólnik ustanowił zarząd i powołał radę nadzorczą tej spółki pierwszej kadencji. Zgodnie z aktem założycielskim kadencja rady wynosi trzy lata. Spółka została zarejestrowana (...)

Upoważnienie do składania oświadczeń woli

5.1.2006

Czy jeśli umowa współpracy podpisywana była przez dwie osoby członka Zarządu oraz dyr. Naczelnego, który jest prokurentem, wszelkie porozumienia w trakcie współprcy również podpisywane były przez dwie w/w osoby, to czy pismo o rozwiązaniu Umowy może być podpisane tylko przez dyr. Naczelnego (...)

Brak wypłaty dywidendy jednemu ze wspólników

5.1.2006

Uchwałą wspólników został podzielony zysk za rok obrotowy 2002, przy czym część z kwoty zysku została wyłączona od podziału pomiędzy wspólników z przeznaczeniem m.in. na wypłatę ekwiwalentu za umorzone udziały po zmarłych wspólnikach (umorzenie tych udziałów z czystego zysku bez (...)

Umowa użyczenia środków pieniężnych

5.1.2006

Jestem jedynym wspólnikiem, jedynym członkiem zarządu 1-osobowej spółki z o.o. Chciałbym użyczyć mojej spółce środki pieniężne. Czy może to być forma umowy użyczenia środków pieniężnych?

Umowa zbycia udziałów spółki

5.1.2006

Zmiana umowy spółki staje się bezskuteczna po upływie 6 miesięcy od jej podjęcia, a niezgłoszenia jej w Sądzie Rejestrowym. Jak wygląda sprawa z umową sprzedaży udziałów w spółce z o.o., kóra również została zawarta ponad rok temu i nie została zgłoszona w terminie do Sądu? Czy (...)

Fundusz reprezentacyjny

5.1.2006

Czy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością można utworzyć z wypracowanego zysku fundusz reprezentacyjny? Jakie przepisy regulują jego działanie? Czy kwoty odpisu są w jakiś sposób ograniczane?

Zobowiązanie zaciągnięte na czas nieokreślony

5.1.2006

Zgodnie z artykułem 230 kodeksu spółek handlowych: "Rozporządzenie prawem lub zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego wymaga uchwały wspólników, chyba, że umowa spółki stanowi inaczej". Jak określić wartość (...)

Nabycie udziałów w spółce przez uczelnię wyższą

5.1.2006

Czy niepaństwowa wyższa uczelnia może nabyć udziały w spółce z o.o., która była jej organem załozycielskim? Jeżeli tak, to czy poza zgodą Senatu uczelni uczelnia musiałaby dopełnić jeszcze jakieś formalności? Czy później uczelnia mogłaby sprzedać tak nabyte udziały?

Inwestycja kapitału zakładowego

5.1.2006

Czy kapitał założycielski - np. 100 000 zł może być w jakiś sposób użyty (zainwestowany) przy działalności spółki (np. na zakup materiałów lub maszyn). Czy jest to kapitał lub lepiej - gwarancja wypłacalności spółki do tego limitu (w przypadku zadłużeń lub upadku spółki)?

Przeniesienia własności nieruchomości spółki

5.1.2006

Czy jest możliwość przejęcia nieruchomości należącej do sp. z o.o., przez udziałowca, w zamian za udzieloną spółce pożyczkę wraz z odsetkami? Jeżeli wartość nieruchomości oszacowana przez rzeczoznawcę jest w przybliżeniu równa udzielonej pożyczce wraz z odsetkami. Jaka jest procedura?

Główna księgowa członkiem zarządu

5.1.2006

Pracuję w spółce z o.o. jako główna księgowa. Prezes zaproponował mi funkcję członka zarządu. Czy mogę być jednocześnie główną księgową i członkiem zarządu w tej samej firmie?

Termin wypłaty dywidendy

5.1.2006

Jaki jest ostateczny termin wymagalności w stosunku do dywidendy płatnej na rzecz wspólnika spółki z o.o., licząc od dnia zgromadzenia wspólników, które w dniu 30.05.2003 r. podjęło uchwałę o wypłacie dywidendy w terminie najpóźniej do sześciu miesięcy od dnia podjęcia tej uchwały? (...)

Sankcje za brak uzupełnienia kapitału

5.1.2006

Czy w przypadku nieuzupełnienia kapitału zakładowego do wymaganej wysokości są przewidziane sankcje karne, prawne, karno-skarbowe wobec spółki, wspólników lub zarządu?

Umorzenie pożyczki udzielonej z ZFRON-u

5.1.2006

Jako zakład pracy chronionej udzieliliśmy pracownikowi z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pożyczki na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Po jakimś czasie pracownik zwrócił się do zakładu o jej umorzenie. Czy kwota umorzenia jest zwolniona z podatku dochodowego od osób (...)

Odliczenie VAT z paragonu za płatną autostradę

5.1.2006

Nasi przedstawiciele handlowi często korzystają z płatnych autostrad (polskich). Do delegacji dołączają paragony fiskalne za korzystanie z ww. autostrad. Czy na podstawie paragonów można odliczyć podatek VAT, czy możliwe jest to tylko na podstawie faktur? Nadmienić należy, iż możliwość (...)

Czyn nieuczciwej konkurencji w zamówieniach publ

5.1.2006

W przetargu nieograniczonym obsługa techniczna budynków gminnych jednym z kryteriów jest czas realizacji zamówienia od momentu powiadomienia o zaistniałej usterce, czy podanie nierealnego czasu (3 min) stanowi wystarczającą podstawę do odrzucenia oferty powołując się na czyn nieuczciwej konkurencji?

Droga do wyegzekwowania posiadanego wyroku WSA

5.1.2006

Jestem w posiadaniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wyrok uchyla zaskarżony rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji oraz poprzedzający go rozkaz personalny Komendanta Powiatowego Policji na podstawie art. 145 §1 pkt 1 lit.a Ppsa i stwierdza, że zaskarżony rozkaz nie podlega (...)

Zgoda na zaciąganie zobowiązań

5.1.2006

Jesteśmy właścicielami, stanowimy zarząd oraz jesteśmy dyrektorami w spółce z o.o. W świetle nowego k.s.h. zobowiązania o wartości przekraczającej dwukrotną wysokość kapitału musi mieć zgodę wspólników. Czy zapis w starej umowie spółki upoważniający zarząd do podpisywania w sprawach (...)

Czynności prawne pomiędzy sp. z o.o. a fundacją

5.1.2006

Istnieją dwa podmioty, spółka z o.o. i fundacja, obie posiadają zarząd. Skład zarządu fundacji pokrywa się z zarządem spółki. Czy wybrani członkowie tych podmiotów mogą dokonywać czynności z samym sobą jako reprezentantem drugiego podmiotu oraz, czy ważne są czynności nie dokonywane (...)

Spółka cywilna wspólnikiem spółki z o.o.

5.1.2006

Spółka cywilna 4 wspólników wniosła 3 lata temu aportem do Spółki z o.o. przedsiębiorstwo spółki cywilnej i zaprzestała wtedy działalności i nie zarejestrowała się według nowego prawa spółek. Czy w dalszym ciągu wspólnikiem Sp. z o.o. jest spółka cywilna, która nie została rozwiązana (...)

Zgoda wspólników na zaciągnięcie zobowiązania

5.1.2006

W świetle kodeksu do rozporządzania prawem i zaciągania zobowiązań do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału udziałowego potrzebna jest zgoda wspólników, jeżeli nie ma takiego zapisu w umowie spółki. Czy zgoda ta musi być wydawana do każdej takiej czynności (...)

Rezygnacja likwidatora

5.1.2006

Likwidator sp. z o.o. złożył rezygnację z funkcji na Zgromadzeniu Wspólników. 8 głosów za przyjęciem, 60 wstrzymało się od głosu, nieobecnych 32 glosy. Nie powołano nowego likwidatora ( brak chętnych ). Czy rezygnujący musi dalej pełnić funkcje likwidatora, jeżeli nie, to uzyskać wykreślenie (...)

Pełnomocnik prezesa zarządu

5.1.2006

Czy dopuszczalne jest ustanowienie przez Prezesa Zarządu pełnomocnika, który będzie reprezentował go na posiedzeniach zarządu. Członkowie zarządu w tym przypadku nie będą mogli podważyć legitymacji Prezesa Zarządu. Odmowa współpracy z pełnomocnikiem będzie więc równoznaczna z odmową (...)

Przerwanie zgromadzenia wspólników

5.1.2006

Czy rozpoczęte Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników np. w dniu 25.05.02, w sytuacji gdy, przewodniczący Rady Nadzorczej otwiera obrady, następnie dokonuje się wyboru Przewodniczącego Zgromadzenia oraz Komisji Skrutacyjnej, stwierdza się prawidłowość zwołania Zgromadzenia oraz jego zdolność (...)

Oddelegowanie członka rady nadzorczej do zarządu

5.1.2006

Czy w spółce z o.o., zgodnie z przepisami ksh, Rada Nadzorcza (tudzież inny organ) może oddelegować członka Rady do czasowego wykonywania funkcji Prezesa Zarządu, jeśli Prezes z ważnych powodów (np. choroba) nie może sprawować swojej funkcji? W jaki sposób zarejestrować to w KRS? Druk KRS-ZK (...)

Tajne głosowanie w sprawach osobowych

5.1.2006

Czy przewodniczący zgromadzenia wspólników musi być wybierany w głosowaniu tajnym? Jeśli tak jaka jest prawna możliwość wyboru w głosowaniu jawnym?

Widełkowe określenie liczby członków zarządu

5.1.2006

Umowa spółki z o.o. przewiduje jednego lub więcej prezesów. Uchwały Zgromadzenia Wspólników (ZW) wymagają jednomyślności. ZW powołało 3 prezesów. Jeden z prezesów rezygnuje z pełnienia funkcji. Jakie są dalsze losy zarządu? Czy może on kierować spółką? Czy ZW musi powołać nowego (...)

Tworzenie kapitału zapasowego

5.1.2006

Czy podwyższenie kapitału zapasowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może mieć formę aportu, czy jedynie gotówkową i jakich wymaga dokumentów ?

Członek Rady Nadzorczej prokurentem spółki

5.1.2006

Czy członek Rady Nadzorczej w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać pełnomocnikiem tej spółki (pełne pełnomocnictwo)? Jeden przepis w k.s.h. stanowi, iż prokurent nie może być członkiem rady nadzorczej tej samej spółki. Natomiast inny przepis stanowi, iż umowa spółki (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika