Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 267

Tajne głosowanie w sprawach osobowych

5.1.2006

Czy przewodniczący zgromadzenia wspólników musi być wybierany w głosowaniu tajnym? Jeśli tak jaka jest prawna możliwość wyboru w głosowaniu jawnym?

Widełkowe określenie liczby członków zarządu

5.1.2006

Umowa spółki z o.o. przewiduje jednego lub więcej prezesów. Uchwały Zgromadzenia Wspólników (ZW) wymagają jednomyślności. ZW powołało 3 prezesów. Jeden z prezesów rezygnuje z pełnienia funkcji. Jakie są dalsze losy zarządu? Czy może on kierować spółką? Czy ZW musi powołać nowego (...)

Tworzenie kapitału zapasowego

5.1.2006

Czy podwyższenie kapitału zapasowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może mieć formę aportu, czy jedynie gotówkową i jakich wymaga dokumentów ?

Członek Rady Nadzorczej prokurentem spółki

5.1.2006

Czy członek Rady Nadzorczej w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać pełnomocnikiem tej spółki (pełne pełnomocnictwo)? Jeden przepis w k.s.h. stanowi, iż prokurent nie może być członkiem rady nadzorczej tej samej spółki. Natomiast inny przepis stanowi, iż umowa spółki (...)

Zgoda wspólników na zaciągnięcie zobowiązania

5.1.2006

Bardzo proszę o wyjaśnienie mi art. 230 Kodeksu Spółek Handlowych. Kapitał naszej firmy wynosi 52 000zł (w 2001r. wynosił tylko 100zł). Pewna firma zakupiła od nas towar na ponad 8 tys. zł w 2001r. (niespłacone wierzytelności na koniec 2001r. wynosiły ponad 2 tys.) i na ponad 15 tys. w 2002r. (...)

Usługi na rzecz spółki świadczone przez wspólnika

5.1.2006

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie doradztwa ekonomiczno-finansowego (KPiR, opodatkowanie na zasadach ogólnych). Jestem też udziałowcem w 2 spółkach z o.o. oraz członkiem Rad Nadzorczych tych spółek. Podpisałem z tymi spółkami (z zarządami) umowę w zakresie zarejestrowanego (...)

Sprzedaż towarów spółki

5.1.2006

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może kupować (lub sprzedawać) towary handlowe od spółki z o.o., której jednoosobowym właścicielem i jednoosobowym zarządem jest właśnie ta osoba? Czy w przypadku istnienia jakichkolwiek przeciwwskazań, rozwiązaniem jest odsprzedaż (...)

Jednomyślność na zgromadzeniu wspólników

5.1.2006

W umowie spółki z o.o. istnieje punkt mówiący, że "uchwały dotyczące powołania lub odwołania zarządu i udzielenia absolutorium wymagają jednomyślności wspólników". Czy taki zapis oznacza jednomyślność wszystkich wspólników, czy tylko obecnych na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników?

Uchwała o podniesieniu kapitału zakładowego

5.1.2006

Czy wspólnicy mogą podjąć uchwałę o podniesieniu kapitału zakładowego ustalając ostateczny termin wykonania tej uchwały np. na 10 miesięcy później? Czy każdy ze wspólników może w tym okresie wpłacać gotówkę na podnoszenie kapitału w dowolnych ratach i terminach i w którym momencie (...)

Dopłaty wspólników na pokrycie straty

5.1.2006

Co się dzieje z dopłatami wniesionymi przez wspólników na pokrycie strat finansowych? Czy wspólnicy mogą podjąć po jakimś czasie uchwałę o podniesieniu kapitału zakładowego o wartość tych dopłat?

Uchwała o umorzeniu udziałów

5.1.2006

Co powinna w swej treści zawierać uchwała zgromadzenia wspólników spółki z o.o. umarzająca udziały zmarłego wspólnika w związku z wyłączeniem wstąpienia spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika? Czy odnośnie spłaty spadkobierców wystarczy podać np. wartość księgową udziału (...)

Termin dla zgłoszenia podwyższenia kapitału

5.1.2006

W spółce został podwyższony kapitał przez podniesienie wartości udziału (umowa spółki pozwala na taką czynność bez zmiany umowy). W jakim najdalszym terminie zarząd spółki ma obowiązek powiadomić o tym fakcie KRS? Czy w związku z niewywiązaniem się Zarządu spółki z obowiązujacych (...)

Firma osoby prawnej

5.1.2006

Czy według nowych przepisów kc odnośnie firmy, mając na uwadze przepisy ksh, posługiwanie się np. firmą: "Rudzki Phoenix Business" Sp. z o.o. z siedzibą w ...., będzie legalne i czy będzie można używać zapisanego w akcie założycielskim w 2000r. skrótu: "Rudzki PB"-Sp. z o.o. (zdanie 1 (...)

Wpłaty w ratach na pokrycie kapitału

5.1.2006

Czy wspólnik zobowiązany uchwałą do podniesienia kapitału z terminem określonym na pięć miesięcy później może dokonywać wpłat w ratach? Czy wpływ takiej raty jest podniesieniem kapitału, które musi zostać zgłoszone przez zarząd do KRS, czy też obowiązek zgłoszenia do KRS powstanie (...)

Sankcje za niezgłoszenie do KRS

5.1.2006

Na zarządzie spółki ciąży obowiązek zawiadomienia KRS o podniesieniu kapitału. Czy jeżeli zarząd składa taką informacje z opóźnieniem, sąd po zbadaniu dokumentów sprawy stwierdza, iż doszło do naruszenia terminów, lecz obowiązek zgłoszenia wykonano, to sąd może ukarać spółkę?

Rezygnacja członka zarządu z pełnionej funkcji

5.1.2006

Pracownik pracował na stanowisku Prezez Zarządu Dyrektor Naczelny. Pracownik ten złożył rezygnację z funkcji Prezes Zarządu w dniu 3 stycznia. W okresie od 6 stycznia do 10 kwietnia pracownik ten przebywał na zwolnieniu lekarskim. Rada Nadzorcza przyjęła rezygnację w dniu 7 stycznia i powiadomiła (...)

Przejęcie zakładu pracy a prawo do odprawy

5.1.2006

Czy w sytuacji, gdy w trybie art. 23 kodeksu pracy przekazywani są pracownicy, a wśród nich są emeryci - tj. osoby, które mają już naliczone emerytury (zawieszone) i przejmujący zakład pracy nie chce ich przejąć, należy im wypłacić odprawę, tak jak w przypadku zwolnień grupowych?

Żądanie obopólne rozwodu

5.1.2006

Czy istnieje możliwość obopólnego (tzn. wspólnie przez obojga małżonków) wniesienia o rozwód? Czy w pozwie rozwodowym (jeśli miałaby go wnosić tylko jedna ze stron) istnieje możliwość zawarcia stwierdzenia, że dzieje się to za obopólną wolą?

Zbieg przestępstwa z wykroczeniem

4.1.2006

Czy dopuszczalne jest stosowanie przez Policję do kierującego pojazdem, wobec którego już się uprawomocnił orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów, jednoczesne ukaranie mandatem karnym z art. 94 §1 k.w. i zarazem wszczęcie postępowania przygotowawczego z art. 244 k.k.?

KRS a rozwiązanie umowy spółki jawnej

4.1.2006

Do końca 2005 roku prowadziłam z mężem spółkę jawną. Z nowym rokiem rozwiązujemy spółkę i mąż poprowadzi dokładnie tę samą działalność jako osoba fizyczna. Mąż jako osoba fizyczna wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki firmy, ciążące do tej pory na spółce. Nie mamy z mężem (...)

Wezwanie do zapłaty a bezskuteczność egzekucji

4.1.2006

Dłużnik - spółka z o.o. nie ogłosiła upadłości tylko zawiesiła działalność. Egzekucja okazała się bezskuteczna, postępowanie egzekucyjne umorzono. Chcę więc uzyskać tytuł wykonawczy przeciwko członkom zarządu tej spółki. Czy przed złożeniem stosownego pozwu przeciwko nim mam (...)

Zawarcie umowy przez wysłanie dokumentów

4.1.2006

Chcę podpisać umowę z klientem, który przebywa w innym mieście. Czy taka umowa i pełnomocnictwo, które zostanie podpisane i wysłane faksem przez mojego klienta spełnia wszystkie wymogi prawne? Czy może ten dokument zostanie zaliczony jako kserokopia i będzie wymagał jeszcze raz pisemnego (...)

Pozwanie wspólników spółki cywilnej

4.1.2006

Złożyliśmy pozew o wydanie nakazu zapłaty od spółki cywilnej (dwóch wspólników), następnie dostaliśmy pismo z sądu, aby wskazać aktualny adres jednego z pozwanych lub przedłożyć aktualne zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Dysponowaliśmy adresem, który (...)

Wznowienie postępowania a stwierdzenie nieważności

3.1.2006

Czy fakt, że wojewoda decyzją odmówił unieważnienie decyzji Starosty zezwalającej na budowę, a druga instancja podtrzymała decyzję Wojewody, wyklucza możliwość wznowienia postępowania w sprawie tej samej decyzji Starosty (zakładam, że istnieją merytoryczne przesłanki do unieważnienia (...)

Nieważność decyzji z mocy prawa

3.1.2006

Czy fakt, że decyzja administracyjna zezwala na budowę obiektów w miejscu, w którym obowiązujący przepis ochrony przyrody zabrania wznoszenia jakichkolwiek obiektów budowlanych wyczerpuje treść art. 156. § 1. 7 KPA: "zawiera wadę powodującą jej nieważność z mocy prawa"? Czy istnieje obowiązująca, (...)

Droga dojazdowa a pozwolenie na budowę

3.1.2006

Od kilkudziesięciu lat (jeszcze przed nabyciem przeze mnie nieruchomości), część drogi dojazdowej do mojego siedliska prowadzi przez teren sąsiedniej działki. Utwardzony zjazd na tę drogę z szosy asfaltowej (przez głęboki rów) wykonany został przez zarząd dróg powiatowych. Był to zjazd (...)

Zgoda na rozporządzenie środkami trwałymi PKP

3.1.2006

Kiedy jest potrzebna zgoda Ministra właściwego do spraw Transportu? Gdy cena wywoławcza w przetargu nieograniczonym, pisemnym, ofertowym na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przekroczy równowartość 50.000 euro, czy gdy cena wylicytowana przekroczy równowartość 50.000 euro? (...)

Nieprawidłowy adres pozwanego na pozwie

3.1.2006

Co mam zrobić, gdy w pozwie podałam adres rodziców męża, ale on niestety, nie wyprowadził się do nich. Mieszka razem ze mną. Boję się, że nie odbierze listu z sądu i nie stawi się na rozprawę, czy mogę udać się do sądu i zmienić adres?

Sposób na odzyskanie pieniędzy

3.1.2006

We wrześniu tego roku zamówiłem w sklepie internetowym kości pamięci RAM do komputera o łącznej wartości ok 600 zł. Sprzedawca "pomógł" mi wybrać kości do mojego modelu. Po odbiorze paczki okazało się, że kostki te nie działają w moim komputerze, o czym niezwłocznie zawiadomiłem sprzedawcę. (...)

Rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka

2.1.2006

Od kilku lat mieszkam wraz z małoletnim synem z pierwszego małżeństwa w Austrii. Teraz dostaliśmy zgodę władz austriackich na zmianę obywatelstwa pod warunkiem zrzeczenia się polskiego obywatelstwa. Aby złożyć dokumenty w konsulacie muszę przedstawić stosowne postanowienie sądowe dotyczące (...)

Ustalenie obywatelstwa

2.1.2006

Mój były mąż w chwili rozwodu, 10 lat temu był Hindusem. Teraz chciałabym się dowiedzieć jakie ma obywatelstwo. Sam twierdzi, że otrzymał już polskie, ale nie chce podać żadnych dokumentów potwierdzających ten fakt tłumacząc się ochroną danych osobistych. Jednakże mamy wspólne dziecko (...)

Oddanie w najem użyczonego mieszkania

2.1.2006

Mój teść jest właścicielem mieszkania (spółdzielcze własnościowe prawo), którego nie używa. Czy może użyczyć mi tego mieszkania na czas nieoznaczony z jednoczesnym wyrażeniem zgody na jego wynajmowanie przeze mnie dowolnie wybranym innym osobom? Czy w takiej sytuacji mogę płacić zryczałtowany (...)

Darowanie mieszkania córce i zięciowi

2.1.2006

Rok temu wspólnie z żoną i jej matką otrzymaliśmy w banku kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. Kupiliśmy mieszkanie, a w akcie notarialnym jako właściciel mieszkania widnieje matka mojej żony. Teściowa z nami zamieszkała, ponieważ sprzedała swoje mieszkanie i dołożyła się finansowo (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika