Prawo cywilne - Porady prawne (strona: 33)

Ustawa antylichwiarska a oprocentowanie weksla

Czy ustawa "antylichwiarska" z dnia 7 lipca 2005r. o zmianie ustawy- Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z dnia 9 sierpnia 2005r.), która wejdzie w życie 20 lutego 2006 będzie (...)

Umowa zlecenia a umowa rezultatu

Czy strony typowej umowy starannego działania mogą się umawiać co do rezultatu działań zleceniobiorcy i uzależniać od tego wynagrodzenie? Czy np. adwokat może się umawiać z klientem na prowizję (...)

Zaokrąglanie odsetek

Klient nie zapłacił w terminie za fakturę. Naliczamy mu odsetki ustawowe. Czy mamy odsetki zaokrąglić do pełnych 10 gr, czy do pełnej złotówki. Czy może zostawić tak, jak wychodzą, tzn. 24,14?

Przedawnienie w prawie karnym a prawo cywilne

Nie jestem prawnikiem, ale czytając różne przepisy, byłem przekonany, że bieg przedawnienia jest przerywany lub "anulowany" przy podjęciu "czynności prawnej", np. wniesieniu sprawy do sądu. Tymczasem, (...)

Zapłata za niewykonanie części dzieła

Czy można dochodzić wynagrodzenia na podstawie art. 639 kc za niewykonanie tylko części dzieła, jeżeli wykonawca doznał przeszkód z przyczyn dotyczących zamawiającego? Umowa o dzieło zakłada (...)

Umowa zlecenie z kierowcą ciężarówki

Czy mogę zatrudnić na umowę zlecenie kierowcę na samochód ciężarowy? Jakich dokumentów, uprawnień, pozwoleń itp. może żądąć od kierowcy inspekcja drogowa lub policja podczas kontroli drogowej?

Zawarcie umowy w formie ustnej

Czy umowa ustna o wykonaniu jakiejś usługi (między firmami usługowymi, usługa rytunowo wykonywana przez zleceniobiorcę), zawarta przy świadkach jest ważna? Jak można ją wyegzekwować?

Dochodzenie wynagrodzenia z umowy zlecenie

Do dnia 01.06.2005 pracowałem u wspomnianego wcześniej pracodawcy posiadając umowę o pracę - uległa ona rozwiązaniu, a ja pomimo tego na 2 - 3 kolejne dni zostałem w pracy aby przekazać moje obowiązki (...)

Umowa notarialna o alimenty

Czy można, bez uszczerbku dla strony pokrzywdzonej, alimenty przyznane przez sąd w wyroku rozwodowym z orzekaniem o winie zastąpić dobrowolną umową notarialną między stronami? Co taka umowa musiałaby (...)

Wyegzekwowanie wpłaconej zaliczki

Proszę o informację jak zmusić firmę do wpłaconej zwrotu zaliczki w wysokości 20 tys. zł ponieważ nie wywiązała się absolutnie ze swoich zobowiązań wynikających z podpisanej umowy na produkcję (...)

Skuteczność wypowiedzenia umowy kredytu

Bank przesłał wypowiedzenie umowy listem poleconym. List ten nie został odebrany. Czy umowa została w związku z tym wypowiedziana skutecznie?

Udzielenie podlicencji

Mam następujący problem, interesuje mnie zakup tzw. contentu czyli zdjęć i filmów o tematyce erotyczne, porno i pochodnych. Zamierzam zawrzeć umowę z firmą z Kanady. Czy taka umowa z podpisem oraz (...)

Umowa o dzieło w siedzibie firmy zlecającej

Czy osoba wykonująca dzieło na podstawie umowy o dzieło z firmą może wykonywać to dzieło w siedzibie firmy zlecającej? Dzieło polegać będzie na pozyskaniu klientów na szkolenia poprzez telemarketing, (...)

Akt notarialny na odległość

Czy jest możliwe podpisanie umowy przedwstępnej która mógłby wysłać notariusz, a następnie jej odesłanie przy założeniu że wcześniej złożyło się wszelkie potrzebne dokumenty (w tym przypadku (...)

Regres zakładu ubezpieczeń do sprawcy szkody

Sąsiad z góry zalał mieszkanie sąsiadowi z dołu (pęknięcie rury z powodu mrozu), sąsiad z dołu miał mieszkanie ubezpieczone w PZU natomiast sąsiad z góry nie? Czy ubezpieczyciel może żądać (...)

Klauzula salwatoriańska

Proszę o wyjaśnienie co oznacza pojęcie "klauzula salwatoriańska"?

Dwie umowy zawarte do jednego przedmiotu najmu

W 1998 roku jedna ze współwłaścicielek, mająca upoważnienie ponad 50% pozostałych współwłaścicieli do prowadzenia administracji, podpisała umowę na wynajem miejsca pod garaż blaszany. Umowa (...)

Upoważnienie do wystawiania faktur VAT

Czy do wystawiania faktur w imieniu firmy może zostać upoważniona księgowa z biura rachunkowego prowadzącego księgowość tej firmy? Czy wystarczy zwykłe pełnomocnictwo?

Prawo zastawu w umowie najmu lokalu

Czy wynajmujący może żądać takiej klauzuli w umowie najmu: "wynajmującemu zarówno w trakcie trwania niniejszej umowy jak i po jej rozwiązaniu służy prawo zastawu na rzeczach ruchomych będących (...)

Modernizacja mieszkania w kamienicy

Mieszkam w kamienicy na mocy decyzji Wydziału Lokalowego z lat 60-tych. Dawniej funkcjonowały przepisy określające prawa i obowiązki wynajmującego i najemcy mieszkania. Dziś właścicielem kamienicy (...)

Odpowiedzialność solidarna najemcy i innych osób

Cywilna umowa najmu została zawarta na ojca, który miał początkowo mieszkać w przedmiotowym mieszkaniu. Mieszkała jednak córka. Należności czynszowe płacili ze swojego konta raz ojciec raz córka. (...)

Przedawnienie roszczeń z umowy agencyjnej

Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z tytułu umowy agencyjnej (pośrednictwo sprzedaży) typu odszkodowanie, kara umowna, świadczenie wyrównawcze (zgłoszone do 1 roku)? Treść artykułu znałem (...)

Zmiana właściciela a umowa najmu

Kupiłam domek jednorodzinny. Poprzedni właściciel wynajmował ten dom na podstawie umowy najmu na czas określony. Koniec umowy nastąpi za dwa lata (była to umowa na 3 lata zawarta 3 miesiące przed (...)

Doręczenie wezwania

Jestem właścicielem nieruchomości, w której wynajmuję mieszkania. Jakiś czas temu wyprowadził się z mojej nieruchomości lokator, który miał zadłużenie. Znam jego obecny adres i próbuję wezwać (...)

Regulacja tytułu prawnego po śmierci najemcy

Mój konkubent posiadał mieszkanie kwaterunkowe, którego był głównym najemcą. W mieszkaniu tym od 2 lat zameldowana była i zamieszkiwała nasza córka, lat 15 wraz ze mną. Czasem jednak mieszkałyśmy (...)

Ustalenie miejsca pobytu małoletniego

Czy dziecko, które w marcu 2006 r. ukończy 16 lat ma prawo decydować o swoim miejscu pobytu tj. u matki lub ojca? Nadmieniam, że rodzice są po rozwodzie. Sąd orzekając rozwód powierzył obowiązki (...)

Gwarancja na urządzenie wbudowane

W listopadzie 2003 dokonaliśmy zakupu urządzenia, które uruchomiliśmy na obiekcie w lipcu 2004, a w grudniu 2005 uległo uszkodzeniu. Uszkodzenie to zostało natychmiastowo zgłoszone Dostawcy. Zgodnie (...)

Zadatek a niedojście umowy do skutku

Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania była zawarta w okresie od 21.04.2005 do 16.05.200 i nie doszła do skutku. Interesuje mnie czy w takim przypadku jestem zobowiązany (jako sprzedający) (...)

Podwyższenie czynszu na remont

Czy właściciel kamienicy może do stawki czynszowej doliczać np.za m kw. 0,50 zł i zaliczać to na poczet funduszu remontowego?

Wady mieszkania a obowiązek płacenia czynszu

Moja bliska rodzina mieszka w mieszkaniu kwaterunkowym, w którym jest zamontowany piecyk gazowy do podgrzewania wody. Ponad rok temu zdarzył się wypadek, który spowodował hospitalizację jednej z (...)

Częściowy pozew a przerwanie przedawnienia

Spółka zleciła wykonanie dzieła (systemu informatycznego). Na podstawie umowy o dzieło, miało to być oddane w kilkunastu etapach. Niestety dzieło zostało oddane tylko w kilku, później nastąpiło (...)

Sprzedaż w zakresie przedsiębiorstwa

Jak zrozumieć art. 554 kc? Czy sprzedaż w zakresie działalności przedsiębiorstwa należy rozumieć jako sprzedaż rzeczy fizycznych czy do tego odnosi się również sprzedaż usług. Jak rozumieć (...)

Pełnomocnictwo rodzajowe a osoba współpracująca

Spółka cywilna chce udzielić pełnomocnictwa rodzajowego dla ojca, który był wspólnikiem spółki. Jak należy sformułować umowę, żeby pełnomocnictwo nie powodowało uważania ojca przez ZUS (...)

Upływ terminu przedawnienia

Jeżeli płatność za fakturę upływa z dniem 14.01.2003 to w którym dniu upływa termin złożenia pozwu do sądu, aby nie narazić się na przedawnienie roszczenia. Czy jest to dzień 13.01.2006 czy (...)

Pełnomocnictwo w zamówieniach publicznych

Czy pełnomocnictwo uprawniające pełnomocnika do wykonywania czynności określonego rodzaju (w tym przypadku m.in. do występowania w imieniu wykonawcy w postępowaniach w trybie zgodnym z ustawą o (...)

Wyprowadzenie się lokatora przed upływem umowy

Czy wyprowadzenie się z wynajmowanego lokalu najemcy (studenta), z którym została zawarta umowa najmu kwatery studenckiej na czas oznaczony (rok) w trakcie tego okresu, powoduje jej rozwiązanie, czy (...)

Nabycie własności po zakończeniu leasingu

Przedmiotem umowy leasingu był samochód. Spłacono wszystkie raty leasingowe. Niestety do wykupu samochodu nie doszło z winy leasingodawcy. Do momentu rozstrzygnięcia spraw leasingodawcy przez sąd, (...)

Przedawnienie a nienależyte wykonanie zobowiązania

Po jakim czasie ulega przedawnieniu możliwość żądania przez zleceniodawcę od zleceniobiorcy "odszkodowania" za nienależyte wykonanie zadania? Jaki konkretnie artykuł(kodeksu cywilnego?) to określa (...)

Zawarcie umowy przez wysłanie dokumentów

Chcę podpisać umowę z klientem, który przebywa w innym mieście. Czy taka umowa i pełnomocnictwo, które zostanie podpisane i wysłane faksem przez mojego klienta spełnia wszystkie wymogi prawne? (...)

Termin przedawnienia roszczeń z umowy zlecenia

Kiedy upływa termin przedawnienia z umowy zlecenia podpisanej na pół roku?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika