Prawo cywilne - Porady prawne (strona: 35)

Postępowanie dyscyplinarne adwokata

Do kogo można się zwrócić o ewentualne wyciągnięcie konsekwencji od spółki adwokackiej lub adwokata w sytuacji, gdy w trakcie sporu przed sądem (sprawa jest obecnie zakończona) między najemcami (...)

Zachowanie terminu do zgłoszenia wad robót

Ważność zgłoszonej reklamacji z tytułu wykonania wadliwego umowy o roboty budowlane uzależniona jest od zawiadomienia wykonawcy w terminie jednego miesiąca od daty wykrycia wady. Który termin będzie (...)

Konflikt interesów adwokata

Czy w wypadku, gdy urząd miejski obsługuje adwokacka spółka partnerska reprezentowana przez jednego ze wspólników spółki, wspólnik ten może być pełnomocnikiem i reprezentantem jednej ze stron (...)

Obniżenie wynagrodzenia

Wyznaczyłem wykonawcy budowlanemu dodatkowy termin na usunięcie wad nieistotnych z którego się nie wywiązał. Chcę w związku z tym żądać od niego obniżenia jego wynagrodzenia (niestety zapłaciłem (...)

Kaucja gwarancyjna za roboty budowlane

W umowie o budowę budynku wielorodzinnego (umowa o roboty budowlane między inwestorem a wykonawcą) nie było zapisu o kaucji gwarancyjnej. Wartość budowy 3,5 miliona złotych netto, 250 tysięcy złotych (...)

Doręczanie korespondencji osobistej na adres firmy

Po mojej interwencji w sekretariacie firmy, w której pracuję, że otwierana jest korespondencja zaadresowana na moje nazwisko, a później podawana jest firma, Dyrektor wydał zarządzenie wewnętrzne. (...)

Konflikt interesów radcy prawnego

Czy radca prawny urzędu miejskiego, może być pełnomocnikiem i reprezentantem jednej ze stron (głównych najemców lokalu komunalnego) w sporze dotyczącym podziału mieszkania komunalnego należącego (...)

Umowa przedwstępna z przyszłym spadkobiercą

Chcę kupić mieszkanie własnościowe. Niestety właścicielka (jedyna) zmarła 2 tygodnie temu. Pozostawiła testament - osobą dziedziczącą jest jej wnuk. Pozostałe osoby z rodziny (które dziedziczyłyby (...)

Zatajenie informacji o właściwości produktu

Prowadzę działalność gospodarczą. Jakie mi, jako stronie przysługują środki prawne, w celu zmiany lub uchylenia wyroku, jeżeli wyrok orzeka o zapłacie za reklamację? Zakupiłem kratki wentylacyjne (...)

Pełnomocnictwo do rachunku bankowego

Czy osoba upoważniona do korzystania z konta bankowego posiada takie same prawo do korzystania z niego, jak właściciel? Czy prawo to jest ograniczone odrębnymi przepisami?

Pełnomocnictwo do dokonania darowizny

Siostra mojego ojca posiadała pełnomocnictwo do jego konta (szczegółów nie znam). Jakiś czas temu ojciec ciężko zachorował (zapadł w śpiączkę), co ciotka skrzętnie starała się zatuszować (...)

Jak dokonać zmiana czynszu najmu? (podniesienia)

Jako właściciel nieruchomości (kamienica) zawarłem dnia 25 marca 1997 roku umowę najmu lokalu mieszkalnego na czas nieokreślony. Umowę zawarto na czas nieograniczony przy czym stronom przysługuje (...)

Odbiór korespondencji przez pracownika firmy

Do mojej firmy przechodzi przesyłka zaadresowana w sposób następujący: moje imię i nazwisko, nazwa i adres firmy. Czy sekretarka ma prawo otworzyć przesyłkę?

Reklamacja towaru

Spółka jest dystrybutorem towaru, który zamawia bezpośrednio u producenta na podstawie indywidualnych zleceń przyjmowanych od klientów. Reklamacje towaru klient zgłasza do spółki jako do dystrybutora (...)

Bieg przedawnienia w wypadku dopozwania

Powód pozwał do zapłaty za faktury nieodpowiednią osobę. Sąd wydał nakaz zapłaty. Pozwany wniósł sprzeciw przeciwko nakazowi oraz wykazał, że nie jest odpowiednią stroną w sprawie. Powód (...)

Powtórny bieg terminu gwarancji

Czy jeżeli termin gwarancji jest określony nie kalendarzowo, ale poprzez wskazanie zakresu używania rzeczy - samochodu (przebieg 20 tys. km), to dokonanie istotnej naprawy (remont silnika) w trakcie (...)

Ustna umowa przedwstępna najmu

Zawarłem ustną umowę przyrzeczenia wynajmu lokalu w obecności drugiej strony i dwóch świadków. Ustalono kwotę wynajmu i okres. Po kilku dniach poinformowałem drugą stronę, że muszę wypowiedzieć (...)

Odmowa sprzedaży towaru

Jeden z kontrahentów permanentnie zalega z płatnościami za faktury. Czy mogę odmówić przyjęcia kolejnego zamówienia lub sprzedaży/wydania towaru do czasu uregulowania płatności? Czy jest jakaś (...)

Klauzula waloryzacyjna w umowie

W treści umów handlowych posiadamy współczynniki, które wg umowy mają być przeliczane półrocznie w stosunku do współczynnika inflacji wg założeń Ministerstwa Finansów na dany rok. Wydaje (...)

Żądanie zniesienia współwłasności

Czy Art. 95 pkt 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami, który mówi, że niezależnie od ustaleń planu miejscowego podział nieruchomości może nastąpić w celu: realizacji roszczeń do części nieruchomości, (...)

Zniesienie współwłasności przez podział

Czy na podstawie Art. 210 KC współwłaściciel może żądać, aby zniesienie współwłasności nastąpiło poprzez podział geodezyjny działki na dwie nowe przy czym nowowydzielane działki będą (...)

Blokada telefonu komórkowego przez operatora

Właściciel małej firmy opłaca abonament telefonu komórkowego, który jest zarejestrowany na firmę. Zdarzyło się, że "przeoczył" jeden rachunek, po nim uiścił opłatę przynajmniej za jeszcze (...)

Ulotki i cenniki a oferta

W jakim celu firmy umieszczają na swoich ulotkach, cennikach, itp klauzulę o następującym brzmieniu: Niniejsza oferta, nie jest ofertą handlową w rozumieniu Kodeksu Cywilnego?

Fiducjarne nabycie własności nieruchomości

Fiducjarne nabycie własności nieruchomości - według literatury umowa zlecenia nabycia nieruchomości dla dającego zlecenie nie przenosi własności i nie wymaga formy aktu notarialnego. To jak dokumentowana (...)

Zobowiązanie dłużnika do spłat w ratach

Mam do czynienia z pisemnym zobowiązaniem, w którym pożyczkobiorca oświadcza, że pożyczył od pożyczkodawcy 8400 zł i zobowiązuje się oddać tę kwotę w ratach po 200 zł co miesiąc, począwszy (...)

Odstąpienie od umowy agencyjnej

Zawarłem umowę, w której pośrednik zobowiązuje się znaleźć nabywcę moich usług. Płatność za umowę została ustalona z góry, lecz rozłożono ją na raty. Pośrednik nie interesuje się moją (...)

Śmierć leasingobiorcy a zaległe raty

Co dzieje się z umową leasingową w przypadku śmierci leasingobiorcy (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą)? Firma leasingowa zerwała umowę leasingową i domaga się od spadkobierców (...)

Nadmierne kary w umowie najmu

Jako firma chcemy wynająć lokal handlowy na sklep. Właściciel wybranego przez nas lokalu zaproponował podpisanie przygotowanej przez niego umowy najmu. Żąda w niej zapłaty kaucji w wysokości 3-miesięcznego (...)

Najem na czas określony

Spółka zamierza zawrzeć umowę najmu budynku magazynowego. Czy możliwe jest zawarcie umowy na czas określony magazynu np. na 3 lata, ale z możliwością wcześniejszego rozwiązania w/w umowy przez (...)

Warunek i umowa przedwstępna

Proszę o opisanie specyfiki umowy warunkowej sprzedaży - w jakich okolicznościach jest stosowana - oraz umowy przedwstępnej wraz ze skutkami dla stron transakcji.

Umowa outsourcingu

Na czym polega świadczenie usług outsourcingowych? Co powinna zawierać umowa outsourcingu?

Czy zleceniobiorca może wypowiedzieć umowę zlecenia ze skutkiem natychmiastowym opierając się o przepis art. 746 par. 2 KC

W umowie zlecenia zawarto zapis, że każda ze stron może wypowiedzieć umowę za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Czy zleceniobiorca może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym opierając (...)

Ochrona praw lokatorów - podniesienie czynszu

Czy wynajmujący - właściciel prywatny (zarządca) kamienicy może bez ograniczeń podnosić wysokość czynszu na podstawie art. 685 ze znaczkiem 1 k.c.? Czy są jakieś przepisy, które to ograniczają? (...)

Opłata za ustanowienie hipoteki

W jaki sposób naliczana jest opłata za ustanowienie hipoteki? Jaka jest jej wysokość? Czy można nie zgodzić się z kwotą opłaty w przypadku, gdy naliczona została przez bank? Jeśli tak, to w (...)

Przetarg prywatny a przetarg publiczny

Zamawiający w ogłoszeniu o przetargu zawarł następującą klauzulę: "Ogłaszający przetarg zastrzega sobie prawo swobodnego wyboru oferty, jak też uznania, że przetarg nie dał rezultatu bez podania (...)

Obliczanie początku i końca biegu przedawnienia

Dostawca usług wystawił nam fakturę dnia 11 stycznia 2002 roku z dziesięciodniowym terminem płatności tj. do dnia 21 stycznia 2002 r. Czy bieg przedawnienia rozpoczyna się 21 stycznia 2002 roku, (...)

Dokonanie darowizny przez pełnomocnika

Mojej koleżanki tata jest obywatelem RFN. Posiada część nieruchomości w Polsce w Gdyni. Chciałby tą swoją część przekazać w całości na swoją córkę. Niestety nie może przyjechać do Polski (...)

Darowizna od obcokrajowca dla Polaka

Jestem obywatelką Austrii i chciałabym dać w darowiźnie pewną kwotę pieniędzy dla brata Polaka. Gdzie akt tej darowizny powinien być podpisany, w Polsce czy Austrii? Jeżeli w Polsce, to jak wygląda (...)

Umorzenie odsetek

Kontrahent zapłacił mojej firmie należność po terminie określonym w umowie. Z uwagi na wieloletnie z nim kontakty handlowe, z dobrą perspektywą na przyszłość, mam zamiar umorzyć temu dłużnikowi (...)

Cesja a podatek od czynności cywilnoprawnych

Czy w przypadku umowy trójstronnej (cesja wierzytelności), konieczna jest opłata skarbowa od czynności cywilnoprawnych (podatek)?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika