Prawo cywilne - Porady prawne (strona: 37)

Umowa notarialna w euro

Sprzedający mieszkanie chce uzyskać kwotę, wyrażoną w euro. Czy jest możliwość sporządzenia notarialnej umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania, w której zostanie określona wartość mieszkania (...)

Wypowiedzenie umowy nieznanemu adresatowi

Chcielibyśmy rozwiązać starą umowę o patronat prasowy z tytułem, który, jak podejrzewamy, już nie istnieje. Dysponujemy jedynie nieaktualnym adresem podanym w umowie. Umowa przewiduje możliwość (...)

Przedawnienie roszczeń o dotację

Jako stowarzyszenie otrzymaliśmy niepełną dotację od gminy za 2003 rok. Po jakim czasie takie roszczenie ulega przedawnieniu?

Zwrot pieniedzy za uszkodzone meble

W grudniu 2004 roku zakupiłam meble biurowe do przedszkola. Dostałam jedynie fakturę. Meble były dostarczone z ekspozycji, więc nie musiałam ich składać. Po niecałych dwóch miesiącach zauważyłam (...)

Wartość darowizny a wysokość zachowku

Ojciec przekazuje mi w formie notarialnej umowy darowizny - własność domu. Dom jest stary, zniszczony i wymaga remontu. Ma obecnie np. wartość 120.000 zł. (porównując aktualne ceny rynkowe podobnych (...)

Wycinka drzewa na nieruchomości współwłaścicieli

Jestem współwłaścicielem (1/3 udziału) w drodze wewnętrznej, która została wydzielona z części sadu i prowadzi do mojej działki. Obecnie chciałbym zagospodarować drogę, aby był możliwy (...)

Umowa pożyczki a obowiązek podatkowy

Jakie są konsekwencje nie zgłoszenia faktu udzielenia pożyczki do Urzędu Skarbowego i braku uregulowania 2% podatku od kwoty pozyczki?

Koszty przyznane radcy prawnemu

Czy na podstawie art. 22(4) pkt 2 Ustawy o radcach prawnych, radca prawny jest zawsze uprawniony do dodatkowego wynagrodzenia nie niższego niż 65% kosztów zastępstwa sądowego zasądzonych na rzecz (...)

Wystawienie rachunku przez wykonującego dzieło

Zatrudniono pracowników na podstawie umowy o dzieło (nie związanych z pracodawcą na zasadzie umowy o pracę). Czy wypłacając pracownikom wynagrodzenie za wykonanie dzieła wystarczy umieścić ich (...)

Przedawnienie czynu karalnego

Oszust wyłudził towar, miało to miejsce 11 lat temu. Półtora roku temu uznał swój dług. Czy w związku z tym, że nastąpiło uznanie długu przez niego, przerwany został wówczas i wznowiony (...)

Podatek po zawarciu aneksu do umowy pożyczki

Zawarłam umowę pożyczki ze spółką jawną, w której jestem wspólnikiem. Umowa została zarejestrowana w urzędzie skarbowym i została złożona odpowiednia deklaracja od PCC. Upływa właśnie (...)

Oddanie przedmiotu użyczenia osobie trzeciej

Czy w sytuacji, gdy państwowy zakład budżetowy jest uprawniony na podstawie ustawy do zawierania umów bezpłatnego użyczenia dóbr, które "posiada" innym firmom, może w takiej umowie wpisać klauzulę (...)

Kara za nielegalny pobór energii

Czy zakład energetyczny może nałożyć na mnie za nielegalny pobór energii taką wysoką karę tj. 1700 zł i 1500 zł? Jaka jest podstawa prawna nałożenia takiej kary?

Właściwość sądu przy umowie o dzieło

Pracownik założył pracodawcy sprawę o wypłatę zaległego wynagrodzenia z tytułu umowy o dzieło. Niestety pracodawca nie zmienił w ewidencji działalności gospodarczej siedziby firmy. W efekcie (...)

Wady fizyczne prac budowlanych a wady budynku

Na jedno z wcześniejszych pytań otrzymałem odpowiedź, że \"uprawnienia inwestora z tytułu rękojmii za wady fizyczne prac budowlanych wygasają po upływie roku od dnia odbioru robót, w przypadku (...)

Odszkodowanie za wadliwe roboty budowlane

Czy inwestor odstępując od umowy na wykonanie prac budowlanych z powodu wad istotnych, może żądać oprócz kosztów materiałów i robocizny, także kosztów ekspertyzy wykazującej wady tych prac?

Egzekucja komornicza z majątku fundacji

Okazało się, że spółka z o.o., na którą był tytuł wykonawczy jest (oficjalnie) niewypłacalna i komornik umorzył postępowanie jako bezskuteczne. Czy można w tej sytuacji uzyskać tytuł wykonawczy (...)

Wypowiedzenie najmu przez lokatora

W ubiegłym roku dałem lokatorowi z czynszem regulowanym, trzyletnie wypowiedzenie najmu lokalu mieszkalnego, obecnie lokator już teraz chce opuścić lokal. Czy lokator powinien mi wypowiedzieć najem (...)

Odpowiedzialność za wady materiałów

Wykonawca budowlany wykonał prace budowlane zgodnie z projektem architekta. Po ich wykonaniu okazało się, że w projekcie zalecono użycie niewłaściwych materiałów a wykonane prace z tego powodu (...)

Umowa najmu sprzętu wraz z jego obsługą

Czy jest prawnie dopuszczalna umowa najmu sprzętu (np. budowlanego itp.) wraz z jego obsługą, na podstawie, której mogę żądać wykonywania określonych czynności, zadań w celu wykonania przeze (...)

Zawiadomienie dłużnika przy cesji

Czy po sprzedaży wierzytelności między podmiotami gospodarczymi, jeden z nich musi zawiadomić o tym dłużnika? Która ze stron transakcji jest do tego zobowiązana? Jaki jest termin dokonania tego (...)

Wypowiedzenie umowy dzierżawy

Czy i w jaki sposób mogę zerwać dzierżawę gruntu, który odziedziczyłem po ojcu, a został przez niego wydzierżawiony na 35 lat sąsiadowi, który nie żyje, a spadkobierczynią jest jego córka? (...)

Dowód zakupu towaru

Czy aby złożyć reklamację z tytułu rękojmi konieczny jest dowód zakupu w postaci paragonu lub faktury, czy wystarczy np. potwierdzenie płatności kartą kredytową?

Zwrot pełnomocnictwa

W odpowiedzi na pytanie z 28.04.2005 r. napisaliście Państwo: "Żądanie zwrotu pełnomocnictwa jest jak najbardziej dopuszczalne". Art. 102 Kodeksu cywilnego mówi jednak, że po wygaśnięciu umocowania (...)

Reklamacja materiałów budowlanych

Czy zgłaszanie reklamacji na materiały budowlane odbywa się w podobnym trybie, jak na towary konsumpcyjne, tzn. wg przepisów kc dotyczących rękojmi przy umowie sprzedaży?

Zgoda dłużnika na cesję wierzytelności

W umowie sprzedaży jest zapis wymagający pisemnej zgody dłużnika-kupującego na dokonanie cesji wierzytelności wynikających z tej umowy. Czy występując do dłużnika, który zalega z zapłatą (...)

Wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego

Czy odwołanie pełnomocnictwa procesowego powinnam wysłać adwokatowi pismem poleconym, czy za tzw. potwierdzeniem odbioru?

Forma powiadomienia o wadach

Czy reklamację robót budowlanych można zgłaszać ustnie? Czy taka forma zgłoszenia reklamacji zmienia tryb rozpatrzenia tej reklamacji przez wykonawcę (czy np. ulegają zmianie terminy)?

Odbiór prac budowlanych

Czy w przypadku prac budowlanych istnieje obowiązek dokonania odbioru prac budowlanych? (Kodeks Cywilny wymienia dokonanie odbioru prac jako obowiązek inwestora) Czy jest to równoznaczne z rozliczeniem (...)

Wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego

Zmuszona jestem cofnąć pełnomocnictwo mojemu zastępcy procesowemu. Czy w piśmie do adwokata mam uzasadnić swoją decyzję? Byłoby to dla mnie niezręczne, ponieważ pismo to będzie przekazane drugiemu (...)

Miejsce zamieszkania dziecka

W jakich przypadkach sąd orzeka, że miejscem zamieszkania dzieci jest mieszkanie ojca?

Gwarancja i rękojmia za sprzedany towar

Jeżeli spółka z o.o. jest w likwidacji - to czy na sprzedawane w tym okresie maszyny, części, których budowa była przedmiotem działalności ma obowiązek udzielać gwarancji i rękojmi?

Przedawnienie roszczenia za doznaną krzywdę

W jakim czasie od pojawienia się w mediach informacji nieprawdziwej, obraźliwej z zamieszczonym wizerunkiem (bez zgody osoby przedstawionej) można wystąpić do Sądu w sprawie roszczeniowej przeciwko (...)

Co jest ważniejsze ustawa, czy umowa

W akcie notarialnym o sprzedaży (rok 1999) lokalu mieszkalnego przez gminę osobie fizycznej z zastosowaniem bonifikaty jest zawarty punkt, że w razie zbycia lokalu przed upływem 10 lat od dnia dzisiejszego (...)

Ustanowienie współwłasności mieszkania

Chciałbym ustanowić współwłasność na lokal (mieszkanie). Nie podpisałem jeszcze aktu notarialnego. Chciałbym aby u notariusza ta osoba, w tym przypadku mój rodzic mógł być współwłaścicielem (...)

Bezpodstawne wzbogacenie-termin przedawnienia

W roku 2002 na konto spółki cywilnej (obecna działalność jednoosobowa prowadzona pod tą samą nazwą) trafił przelew od naszego klienta - przelew ten został wysłany omyłkowo. Czy i kiedy może (...)

Darowiza na rzecz związku zawodowego

Do jakiej kwoty może przekazać darowiznę, na rzecz działalności statutowej związku zawodowego, podmiot prowadzący działalność gospodarczą? Podmiot prowadzący działalność gospodarczą chciałby (...)

Zmiana umowy o pracę na umowę zlecenia

Pracodawca przedłożył pracownikowi do podpisania w dniu 31.03.2005 r. kartkę papieru bez ścisłego wskazania do kogo dokument jest skierowany (nazwa firmy itd.) z następującą treścią: \"proszę (...)

Obowiązek zapłaty przewoźnego

Przewoźnik wezwał mnie do uregulowania przewoźnego z umów przewozu na podstawie art. 51 ust. 1 - prawa przewozowego grożąc skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego. Przewoźne miał (...)

Zwrot wydatków zleceniobiorcy

Jesteśmy związani umową cywilnoprawną z osobą, która wykonuje dla nas określone usługi. W treści umowy jest mowa o możliwości wyjazdów gwarancyjnych poza granice kraju, tj. w celu napraw wykonanych (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika