Prawo cywilne - Porady prawne (strona: 32)

Niewykonanie obowiązków gwaranta

Wyznaczyłem dostawcy regałów w archiwum ostateczny termin usunięcia usterki w ramach gwarancji (list polecony za potwierdzeniem odbioru) - z jego strony brak odzewu, usterka po ponad miesiącu od zawiadomienia (...)

Żądanie wynagrodzenia za umowę o dzieło

Byłam zatrudniona w pewnej firmie przez miesiąc, na umowę o dzieło. Dzieło zostało przeze mnie wykonane. Posiadam umowę, która opiewa na 550 zł (netto). Termin płatności upłynął 26 grudnia. (...)

Klauzula niedozwolona w umowie przedsiębiorców

Pytanie dotyczy umowy zawieranej pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Czy w jej treści może być narzucone postanowienie, iż strony uznają, że pismo skierowane na wskazany w umowie adres a niepodjęte (...)

Przedawnienie roszczeń w stosunku do adwokata

Adwokat nieprawidłowo napisał kasację do Sądu Najwyższego. Sąd odrzucił kasację podając w uzasadnieniu, że kasacja nie zawiera argumentów uzasadniających jej rozpoznanie. Adwokat złożył (...)

Cesja wierzytelności z umowy z funduszem

Kontrahent proponuje ustanowić zabezpieczenie zobowiązania finansowego w formie cesji praw do wierzytelności z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym. Czy jest prawnie dopuszczalna (...)

Niedotrzymanie warunków ugody pozasądowej

Firma A sprzedała firmie B towar. Termin płatności już upłynął. Firma A dała namówić się firmie B na ugodę stanowiącą, że za 60% towaru firma B zapłaci w terminie dwóch tygodni od podpisania (...)

Opłata skarbowa od rejestracji dla celów VAT

Gdzie należy dokonać opłaty 152 zł (rejestracyjna VAT), jeżeli miejsce zamieszkania a siedziba firmy to dwa różne urzędy skarbowe? Przy czym, jeżeli zakres działalności - to siedziba firmy i (...)

Automatyczne przedłużenie umowy

Osoba prywatna zawarła umowę na czas określony 24 miesięcy na usługę dostawy internetu. W umowie zawarto klauzulę automatycznego jej przedłużenia na okres kolejnych 24 miesięcy w przypadku nie (...)

Pełnomocnictwo do przeglądania akt szkodowych

Chciałbym dokonać wglądu do akt szkody (w firmie ubezpieczeniowej) w imieniu moje szefa. Jak powinno wyglądać pełnomocnictwo i czy musi być w formie akt notarialnego czy nie? Proszę o podanie przepisów, (...)

Umowa przyrzeczenia zawarcia umowy sprzedaży

W chwili obecnej chcielibyśmy kupić mieszkanie, jednak ze względu na to, że nastąpiła migracja księgi wieczystej (jest wprowadzana w innym mieście do systemu komputerowego) nie możemy zawrzeć (...)

Eksmisja z lokalu użytkowego

Najemca lokalu użytkowego zalega z czynszem. Zgodnie z umową rozwiązujemy z nim umowę najmu z powodu zaległości w płatnościach. Najemca ma zamknięty lokal, nie odbiera listów, telefonów. W jaki (...)

Przewłaszczenie przyszłych plonów

Bank domaga się zabezpieczenia kredytu przez przewłaszczenie zasiewów na gospodarstwie rolnym. Czy można zawrzeć umowę przewłaszczenia na zasiewach lub plonach z gospodarstwa rolnego, które dopiero (...)

Legalizacja dokumentów sporządzonych w RPA

W RPA zostaje zawarty akt notarialny. Czy RPA jest stroną Konwencji znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych? Jeżeli nie, jakie czynności trzeba dokonać aby był on ważny (...)

Sprzedaż mieszkania kupionego od WAM

W 2003 r żołnierz zawodowy kupił mieszkanie od WAM. Na jakich warunkach można sprzedać takie mieszkanie? Co będzie w przypadku, gdy po sprzedaży takiego mieszkania dokona się kupna nowego mieszkania (...)

Szkoda najemcy w najmowanym mieszkaniu

W wynajmowanym przez mnie (jestem najemcą) domu doszło do pęknięcia instalacji wodnej, w wyniku czego w piwnicy zostały zalane przedmioty. Część przedmiotów jest moją własnością, inna część (...)

Odstąpienie od ugody

1. Firma A zawarła z firmą B pozasądowa ugodę, w wyniku której firma A zobowiązuje się, że zapłaci firmie B określoną kwotę w określonym terminie, za dostarczony towar. 2. Firmy ustalają, (...)

Rękojmia za wady rzeczy w ramach umowy dostawy

Dostawca mebli, pomimo wysłania opisu reklamacji faksem i listem poleconym, nie usuwa usterki. Minęły już ponad 2 tygodnie. Stronami są przedsiębiorcy. Meble są na wyposażeniu przedsiębiorstwa (...)

Odpowiedzialność wykonawcy za szkody

Podczas prac na placu budowy nastąpiło uszkodzenie sieci telefonicznej, która nie jest zaznaczona na aktualnej mapie do celów projektowych. Na mapie jest pieczątka następującej treści: Nie wyklucza (...)

Odszkodowanie za zniszczenia przy kanalizacji

Trzy lata wstecz gmina prowadziła naszą ulicą kanalizację ściekową. Niestety w trakcie tych prac zostały uszkodzone wjazdy do posesji. Zostało wystosowane pismo, z podpisami mieszkańców do Pana (...)

Wykonywanie gwarancji po zamknięciu firmy

Prowadziłem działalność gospodarczą polegająca na montażu instalacji kominkowych. Zaprzestałem prowadzenie działalności całkowicie wyrejestrowując tą działalność w urzędzie gminy. Urządzenia, (...)

Umowa najmu mieszkania w Austrii

Przepisy którego prawa (polskiego czy austriackiego) mają zastosowanie w przypadku umowy najmu mieszkania wakacyjnego przez Polaka w Austrii? Umowa nie określa żadnych warunków poza przedmiotem, terminami (...)

Zwrot pomyłkowej wpłaty na konto

Jak rozwiązać problem, w którym klient wpłacił na konto firmy zbyt dużą kwotę za zakupiony produkt, lub też w sytuacji, gdy wpłacił pieniądze podwójnie? Czy można bezkarnie dokonać zwrotu (...)

Przepisy regulujące umowę sprzedaży

Jakie regulacje obowiązują w sytuacji, gdy firma sprzedająca nie dysponuje Ogólnymi Warunkami Sprzedaży? Czy jest to Kodeks Cywilny?

Umowa zlecenie z członkiem zarządu

W przypadku gdy dwóch wspólników w spółce z o.o. jest również członkami zarządu umowę o zlecenie powinien podpisać z nimi pełnomocnik zarządu wybrany przez wspólników, gdy nie ma rady nadzorczej. (...)

Zastaw na rzeczach najemcy

W umowie najmu mam zapisane prawo naliczania dodatkowej opłaty w wypadku nie odebrania przez najemcę swoich rzeczy po zakończeniu umowy najmu (bo jego meble blokują mi lokal). Czy mogę pobrać tą (...)

Data zawarcia umowy a późniejsze jej spisanie

Udzieliłem pożyczki w dniu 1 marca 2005 roku. Nie spisano wtedy stosownej umowy. 1 lutego 2006 roku spisaliśmy z pożyczkobiorcą umowę i deklarację wekslową na wcześniej ustaloną kwotę. Datowaliśmy (...)

Zbycie rzeczy najętej

Właścicielem budynku był Skarb Państwa, nstępnie budynek został skmunalizowany i przejęty przez Gminę. Czy najemcy najmujący mieszkania w takim bloku muszą regulować umowy najmu (spisane pierwotnie (...)

Pożyczka dla spółki z o.o. z firmy zagranicznej

Jakie są procedury w Polsce, które spółka z o.o. powinna wykonać po podpisaniu umowy pożyczki z firmą szwajcarską i po otrzymaniu przelewu pieniędzy na konto bankowe w Polsce?

Odwołanie pełnomocnictwa

W Jaki sposób można wycofać pełnomocnictwo adwokatowi? Czy należy podać powód?

Cesja a pozew o zapłatę

Czy po dokonanej cesji wierzytelności, w przypadku gdy dłużnik odmawia zapłaty cedent może wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę? Czy to prawo przysługuje już tylko cesjonariuszowi?

Rozliczenia między wykonawcą a podwykonawcą

Jako podwykonawca dostarczyliśmy materiały i wykonaliśmy montaż instalacji uzdatniania wody w urzędzie gminy. Generalny wykonawca został wyłoniony po przeprowadzeniu przetargu zgodnie z obowiązująca (...)

Umowa z zagranicznym przedsiębiorcą

17 kwietnia 2003 roku wpłynął do naszej firmy druk zamówienia w języku angielskim na reklamę w katalogu European City Guide, od firmy, która ma siedzibę w Hiszpanii. Pracownik, przekonany, że (...)

Upoważnienie do reprezentowania wspólnika

Treść jakiego przepisu prawnego mogę przedłożyć urzędnikom w przypadku ew. odmowy zaakceptowania mojego upoważnienia otrzymanego od wspólnika z Niemiec, umożliwiającego mi reprezentowanie go (...)

Odstąpienie od umowy a odstępne

Strony zastrzegły w umowie odstępne. Jedna ze stron złożyła oświadczenie o odstąpieniu od umowy (z powodów własnych) i zaproponowała zapłatę połowy odstępnego. Czy na podstawie takiego oświadczenia (...)

Spis stanu mieszkania po opuszczeniu lokalu

Jestem właścicielem mieszkania. Najemca opuścił mieszkanie bez zachowania jakichkolwiek okresów wypowiedzenia. Wywiózł swoje rzeczy i zostawił klucz od mieszkania u innego lokatora. W jaki sposób (...)

Ponoszenie przez strony kosztów aktu notarialnego

Czy koszty notarialne związane ze sprzedażą mieszkania powinna ponieść osoba kupująca czy sprzedająca? Czy istnieją jakieś zasady postępowania? W sumie koszty sprzedaży (podatek od sprzedaży) (...)

Odpowiedzialność komisanta za wady prawne rzeczy

Czego może się domagać i od kogo nabywca rzeczy z wadą prawną jeśli zakupił rzecz od pośrednika? Pierwszy właściciel samochodu przenosi własność samochodu na komis, komis sprzedaje naszemu (...)

Taksa notarialna w przypadku niepodpisania umowy

Złożyłam dokumenty potrzebne do zawarcia umowy kupna-sprzedaży dziś u notariusza. Umowa sprzedaży nieruchomości ma być gotowa na sobotę. Kilka godzin po złożeniu dokumentów dowiedziałam się, (...)

Domniemanie istnienia niezgodności towaru z umową

Aktualnie obowiązujące prawo konsumenckie zakłada, iż domniemywa się, że niezgodność towaru z umową miała miejsce w momencie zakupu danej rzeczy, jeśli została zgłoszona nie później niż (...)

Śmierć dłużnika a przedawnienie zobowiązania

Czy w ogóle, a jeśli tak to kiedy od śmierci dłużnika może nastąpić przedawnienie długu?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika