Prawo cywilne - Porady prawne (strona: 30)

Cesja należności dochodzonej przed sądem

Stałem się właścicielem należności, która została mi przekazana w drodze cesji, jako zapłata zobowiązania. Należność ta jest dochodzona przed sądem. Poprzedni właściciel tej należności (...)

Nieodpłatne świadczenie a darowizna

Pytanie natury ogólnej. Kiedy należy uznać, że rzecz otrzymana nieodpłatnie przez osobę fizyczną jest dla niej otrzymaniem nieodpłatnego świadczenia w naturze, o którym mowa w art. 11 ustawy (...)

Forma umowy dostawy na wyłączność

Firma (jednoosobowa działalność gospodarcza) zawarła niepisaną (ustną) umowę o świadczenie zaopatrzenia w jednoznacznie zdefiniowany surowiec chemiczny innego podmiotu (Sp. z o.o.) prowadzącego (...)

"Blankietowa umowa" na wykonanie usługi

Zamierzam podpisać umowę na wykonanie usługi budowlanej (prace wykończeniowe w domu). Wykonawca nie chce podpisać paragrafów dotyczących kar, zamiast tego proponuje zapis: \"do spraw nieuregulowanych (...)

Odmowa odbioru robót budowlanych

Firma budowlana wykonała elewację bloku mieszkalnego. Inspektor nadzoru nie chce podpisać odbioru robót, ponieważ na elewacji pojawiły się niewielkie rysy, nie wpływają one na bezpieczeństwo (...)

Wypowiedzenie umowy o świadczenie usług

Zamawiający bez podania przyczyn wypowiedział Wykonawcy umowę na usługi porządkowe, zawartą na czas nieokreślony (z uwagi na zmianę opcji politycznych w gminie). Z tego tytułu straciło pracę (...)

Stawka VAT na sprzedaż znaczków przez agenta

Podstawowym rodzajem naszej działalności jest handel materiałami wykończeniowymi. Od 2 lat jesteśmy również agentem pocztowym, mamy podpisaną umowę z Pocztą Polską. Wraz z rozpoczęciem prowadzenia (...)

Opóźnienie dostawy towaru

Sprzedawca A opóźnia dostawę towaru kupującemu B. A i B są podmiotami gospodarczymi. Jakiego rodzaju kroki prawne za opóźnienie dostawy może podjąć kupujący wobec sprzedającego, gdy w umowie (...)

Rękojmia w kontraktach zagranicznych

Mam kontrakt z kontrahentem zagranicznym, w którym nie ma zapisów dotyczących gwarancji i rękojmi oraz prawa i miejsca rozstrzygania sporów. Jakie przepisy regulują rękojmię z partnerami zagranicznymi (...)

Bonifikata na wykup lokalu a umowa przedwstępna

Chcę kupić mieszkanie, które posiada założoną księgę wieczystą, jednak nie może być sprzedane jeszcze przez okres 2,5 roku. Mieszkanie to zostało wykupione za 95% bonifikatą, a w umowie znajduje (...)

Odsetki od zobowiązań z tytułu WNT

Jesteśmy spółką z o.o. Materiały do produkcji zakupujemy również u dostawców zagranicznych (wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów). Część płatności regulowana jest po ustalonych (zaznaczonych (...)

Odsetki za zwłokę w opłacie czynszu

Najemca uporczywie zwleka z zapłata czynszu. Najemca od kilku lat nie wywiązuje się w terminie z zapłatą czynszu za lokal mieszkalny. Mimo, iż ustawa mówi o opłatach do każdego 10-go dnia miesiąca (...)

Przedawnienie roszczeń związanych z kupnem pojazdu

W trakcie dokonywania zakupu samochodu w autoryzowanym salonie doszło do nieprawidłowości ze strony sprzedawcy. Sprzedawca nie wywiązał sie z terminów, do jakich zobowiązał sie w zamówieniu przez (...)

Wysyłanie ofert handlowych faksem

Proszę o informację, czy polskie prawo reguluje w jakikolwiek sposób (jeśli tak, to jaki) przesyłanie ofert handlowych faksem. Chciałbym w ten sposób rozesłać do różnych firm moją ofertę handlową. (...)

Wpis hipoteki na rzecz członka zarządu spółki

Podmiot - firma (mająca osobowość prawną) pożyczyła od osoby fizycznej pieniądze (od członka zarządu). Na tę okoliczność jest zawarta umowa. Ponieważ termin spłaty pożyczki minął, a dług (...)

Obowiązki lokatora po opuszczeniu lokalu

Lokatorka, z tytułem eksmisyjnym, otrzymała lokal socjalny z Gminy (pomimo, że jest osobą o dochodach dwukrotnie przekraczających granice wyznaczona przez Gminę do uzyskania takiego lokalu). Do lokalu (...)

Nienależyte wykonanie umowy wzajemnej

Wykonuję usługi cykliczne w ramach zamówień publicznych. Odbiorca usług od dłuższego czasu nie płaci za wykonywane przeze mnie usługi. W chwili obecnej jest już kilka przeterminowanych płatności. (...)

Podnajem użyczonego lokalu

Na podstawie umowy użyczenia użyczyłem siostrze lokal na działalność gospodarczą. Obecnie siostra chce część tego lokalu podnająć (wynająć) osobie fizycznej na działalność gospodarczą, (...)

Pełnomocnictwo procesowe substytucyjne

Kinga S. jest współwłaścicielem posesji (kamienicy) na zasadzie 1/5 udziału. W chwili przejęcia udziału ma 8 lat - z mocy prawa posesją zajmuje się matka Ewa S. - a konkretnie w jej imieniu jej (...)

Klauzule przewidziane w umowie sprzedaży

Mam przed sobą umowę przedwstępną sprzedaży, w której sprzedający zobowiązuje się dostarczyć kupującemu samochód zza granicy. Jednocześnie kwituje odbiór zaliczki na ten cel w kwocie 6.000 (...)

Odszkodowanie od firmy kurierskiej

Firma X zniszczyła towar podczas przesyłki. Kontrahent sprzedał mi piec, za który zapłaciłem. Wysłał mi ten piec. Ja go nie odebrałem, bo zobaczyłem, jak jest zniszczony. Zrobiłem zdjęcia (...)

Podwyżka czynszu najmu o 100%

Właściciel budynku mieszkalnego chce podwyższyć czynsz o 100 %. Czy obowiązuje czynsz regulowany, a jeśli tak, to w jakich przypadkach?

Odwołanie darowizny o przedawnienie

Darowizna została uczyniona w roku 1995. Ale po upływie wielu lat obdarowany syn okazał się niewdzięczny i zaszła podstawa do jej odwołania. Czy jest dopuszczalne odwołanie darowizny po upływie (...)

Obowiązki notariusza przy sporządzaniu aktu

W księdze wieczystej nieruchomości znajdują się wzmianki w dziale I i II. Proszę o wskazanie przepisów, zgodnie z którymi, to notariusz ma obowiązek sprawdzić i opisać wzmianki w akcie notarialnym?

Umowa najmu lokalu pod działalność gospodarczą

W maju 2005 wynająłem lokal biurowo - handlowy. Lokal ten miał służyć jako biuro (handlowiec telefonował do klientów umawiając się na sprzedaże) oraz miejsce do metkowania i pakowania biżuterii. (...)

Zaliczenie spłat

Podpisana jest umowa najmu lokalu mieszkalnego. Lokator zobowiązany jest na podstawie umowy najmu do uiszczania czynszu oraz opłat niezależnych od właściciela (co razem daje kwotę x). Wpłaty dokonywane (...)

Pierwszeństwo dla dzierżawcy

Nieruchomość (grunt) stanowi własność Urzędu Miasta. Grunt był w dzierżawie i płacono za niego czynsz. Na gruncie tym postawiono (za zgodą) budynek. Teraz Urząd chce sprzedać grunt. Wycenił (...)

Reklamacja akumulatora

Niecałe 2 lata temu kupiłem akumulator (z 2 letnią gwarancją) na fakturę, z przeznaczeniem na samochód będący środkiem trwałym firmy. Akumulator jest wadliwy i chcę go oddać w zamian za zwrot (...)

Podwyżka czynszu w lokalu użytkowym

Została zawarta umowa najmu lokalu użytkowego pomiędzy przedsiębiorcami na czas określony. W umowie nie określono czy czynsz może ulec zmianie. Wynajmujący, na podstawie art. 685 o podwyższaniu (...)

Zameldowanie czasowe a umowa najmu mieszkania

Posiadam do wynajęcia mieszkanie. Osoby, które będą najmować mieszkanie zamierzam zameldować tymczasowo np. na 6 miesięcy. Jeżeli najemca mieszkania nie będzie przestrzegał umowy np. zalegał (...)

Zapłata czynszu przez podnajemcę

W umowie najmu została zawarta klauzula, że najemca ma prawo podnajmu lokalu bez dodatkowej zgody Wynajmującego. Najemca korzystając z ww uprawnienia podnajął lokal użytkowy i obecnie nie płaci (...)

Milcząca zgoda na dokonanie ulepszeń w lokalu

Nowy właściciel - czyli aktualny Wynajmujący - powołując sie na zapisy umowy najmu z poprzednim właścicielem, który brzmi - "najemca może dokonywać remontów kapitalnych oraz ulepszeń lokalu (...)

Zapłata za niezamówiony towar

Kontrahent przysłał fakturę na towar, którego nie zamawiałem. Telefonicznie powiadomiłem go, że faktury nie akceptuję, w związku z tym towaru nie wysłał. Faktury nie odesłałem - uważałem, (...)

Podstawa dysponowania cudzym lokalem

Córka posiada stałe zameldowanie w Polsce, lecz od kilku lat mieszka i pracuje legalnie w Niemczech. W Polsce pozostawiła mieszkanie i zleciła mi opiekę nad nim i zaproponowała bym podnajął je (...)

Wykonanie zastępcze rozbiórki garażu

Ponad dwa lata temu kupiliśmy od osoby prywatnej działkę przeznaczoną pod tereny mieszkaniowe. Zgodnie z zapisem notarialnym, sprzedający zobowiązał się do usunięcia na własny koszt blaszanego (...)

Wypowiedzenie najmu i zwrot przedmiotu umowy

Najemca lokalu użytkowego, którego jestem właścicielką, zalega z płatnością. Pomimo tego, że otrzymał pisemne wypowiedzenie umowy najmu, nie opuszcza lokalu. Jakie są legalne sposoby do zmuszenia (...)

Zwrot kosztów remontu najmowanego pomieszczenia

Wynajmuję obiekt cukierniczo-piekarniczy, ponieważ właściciele chcą przejąć nasz interes wypowiedzieli nam lokal, ostatnim dniem naszego pobytu w lokalu jest 31 sierpnia 2006. Kiedy zaczęliśmy (...)

Przedawnienie roszczeń z ugody sądowej

W dniu 20.11.2002 r podczas rozprawy sądowej została zawarta ugoda pomiędzy mną a pracodawcą. Na mocy tej ugody pracodawca zobowiązał się do wypłaty mi kwoty 2.000 zł brutto tytułem odszkodowania (...)

Doręczenie wezwania o zapłatę listem poleconym

Chcąc złożyć pozew do sądu o zapłatę, wezwałem dłużnika do zapłaty pocztą poleconą. Wezwanie wysłałem zarówno do jego firmy (gdyż pożyczył pieniądze jako przedsiębiorca) jak i na jego (...)

Wykonanie zastępcze w razie zwłoki dłużnika

Wspólnota Mieszkaniowa zawarła z Wykonawcą umowę na remont dachu. Po przekroczeniu terminu i opuszczeniu placu budowy przez podwykonawcę Wspólnota wypowiedziała umowę Wykonawcy. W myśl umowy należy (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika