Prawo cywilne - Porady prawne (strona: 40)

Potrącenie zaległego czynszu z kaucji

Dwanaście lat temu wynajmując od spółdzielni mieszkaniowej sklep wpłaciłem kaucję w wysokości 3-krotnego czynszu zabezpieczającą ewentualne zaległości i szkody. W br. zrezygnowałem z prowadzenia (...)

Ochrona służebności drogi koniecznej

Sąsiad zagrodził tę część swojej działki, na której ustanowiona i ujawniona w księgach wieczystych jest służebność drogi koniecznej. Adwokat doradził mi, aby wnieść pozew o ochronę posiadania, (...)

Przedawnienie rachunku za telefon

Telekomunikacja TP SA upomina się od lipca tego roku od Pana X o zapłatę za rachunki z 2000 r. Scedowała długi na firmę, która zajmuje się załatwianiem takich spraw. Firma ta przysyła upomnienia (...)

Przedawnienie faktur telekomunikacyjnych

Jaki jest okres przedawnienia faktur za usługi telekomunikacyjne (telefon, internet)?

Rozpoczęcie biegu przedawnienia

Faktura została zapłacona z np. miesięcznym opóźnieniem. Po kolejnym miesiącu kontrahent wystawił notę odsetkową, która nie została zapłacona. Od którego dnia liczy się przedawnienie tej (...)

Pełnomocnictwo do poszczególnych czynności

W ubiegłym roku otrzymałem pełnomocnictwo właściciela nieruchomości położonej w Polsce, który na stałe przebywa za granicą, do wystąpienia o podział działki i sprzedaż wydzielonej części (...)

Przyczyny wypowiedzenia umowy najmu lokalu

Firma wynajmuje lokal od innego podmiotu gospodarczego z przeznaczeniem na sklep. Firma zalega czasami z zapłatą czynszu, niemniej nigdy nie jest to więcej niż 10-14 dni. Od jakiegoś czasu jednak (...)

Przyczyny obniżenia czynszu

Artykuł 664 par. 1 KC stanowi, że najemca może żądać obniżenia czynszu za czas trwania wad. Jeżeli wynajmuję lokal użytkowy składający się z trzech pomieszczeń, w jednym z których są duże (...)

Zawarcie umowy konsorcjum

Czy umowa konsorcjum jest zastrzeżona tylko dla firm prywatnych? Czy konsorcjum dla osiągnięcia jednego celu (i złożenia razem środków finansowych) może składać się z firm państwowych?

Spóźnianie się z zapłatą czynszu

Lokator płaci czynsz ze znacznym opóźnieniem, na jakiej podstawie i w jaki sposób mogę naliczyć odsetki, np. za 20 dni zwłoki? Czy do odsetek mogę doliczyć koszt wysłania wezwania do zapłaty (...)

Termin płatności przy umowie dostawy

Czy istnieje w polskim prawie zapis dotyczący ustawowego ograniczenia długości terminów płatności za zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług? Czy ustalenie zbyt długich terminów płatności (...)

Koszty szkolenia zleceniobiorcy

Zakład pracy zatrudnina pracownika (z zewnątrz) w ramach umowy-zlecenia. Pracodawca skierował tego pracownika na szkolenie. Czy można pokryć w/w osobie koszty szkolenia i z jakich przepisów to wynika?

Przedawnienie roszczenia o zwrot prowizji

Czy firma ubezpieczeniowa ma prawo żądać od agenta zwrotu wypłaconej prowizji po 40 miesiącach od rozwiązania umowy. W umowie u mnie jest zaznaczone iż w przypadku rozwiązania umowy ubezpieczenia (...)

Obowiązki i uprawnienia stron umowy najmu

Mam pytanie związane z treścią art. 681 k.c., a mianowicie jakie drobne roboty remontowe obciążają najemcę garażu w ramach zawartej umowy najmu, w której nie są one enumeratywnie wymienione? (...)

Odpowiedzialność za wady rzeczy leasingowanej

Prowadzę działalność gospodarczą. Dwa lata temu wzięłam w leasing samochód. Samochód jest bardzo znanej marki i bardzo drogi. Pod koniec września upływa mi termin dwuletniej gwarancji na samochód. (...)

Przejęcie nieruchomości przez gminę za długi

Wójt gminy ustanowił hipotekę na nieruchomości dłużnika, który był wieczystym użytkownikiem gruntu gminy, a następnie przejął ją za zobowiązania wobec gminy za kwotę równą wartości naniesień (...)

Rękojmia za sprzedaż hurtową

Prowadzę działalność gospodarczą i kupiłem towar w hurtowni, ale potem w moim sklepie się okazało, że towar ma wady uniemożliwiające jego użytkowanie (wada nie daje się usunąć) i nie mogłem (...)

Rozłożenie należności na raty a przedawnienie

Pan X otrzymał list od operatora telekomunikacyjnego z informacją, że jeżeli w terminie 2 tygodni nie spłaci długu z nieopłaconych rachunków to operator sprzeda dług firmie windykacyjnej. Pan (...)

Wygaśnięcie użytkowania wieczystego w upadłości

Gmina przekazała Spółce z o.o. grunt w użytkowanie wieczyste i sprzedała budynki znajdujące się na tym gruncie. Spółka ustanowiła na użytkowaniu wieczystym hipoteki przymusowe na rzecz ZUS, (...)

Sprzedaż nieruchomości i pozwolenia na budowę

Podmiot gospodarczy (np. sp. z o.o.) uzyskał pozwolenie na budowę nowej hali np. remontowo-produkcyjnej. Czy istnieje możliwość sprzedaży tego prawa (koszty pozwoleń, uzgodnień, prac projektowych (...)

Umowa o przeniesienie własności nieruchomości

Czy własność nieruchomości można przenieść pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu, jeśli tak jakie mogą to być warunki, jakie przepisy to regulują?

Zastrzeżenie prawa własności w umowie sprzedaży

Firma zabezpiecza swoje należności, dodając pod treścią faktury następujący zapis: "Do czasu zapłaty za niniejszą fakturę towar jest własnością sprzedającego art 589 k.c." Co firmie jako (...)

Wniesienie roszczenia z tytułu gwarancji

Proszę o informację, czy firma usługowa świadcząca naprawy gwarancyjne na podstawie umowy z Producentem, w przypadku odmowy wykonania naprawy w ramach gwarancji (np. w przypadku uszkodzeń mechanicznych (...)

Naruszenie warunków gwarancji

01-06-04 zakupiliśmy lodówkę do biura (biuro mieści się w budynku mieszkalnym). Czy w świetle nowych przepisów zapis w karcie gwarancyjnej mówiacy o tym, że przedmiot gwarancji przeznaczony jest (...)

Eksmisja z lokalu użytkowego

Jak pozbyć się uciążliwego najemcy lokalu użytkowego, który po wygaśnięciu umowy nie chce opróżnić lokalu ze sprzętu - wyposażenia będącego jego własnością? Obecnie wartość wyposażenia (...)

Skuteczne zawarcie umowy

Pani X zgłosiła się do agenta ubezpieczeniowego celem zawarcia umowy z brokerem Y ubezpieczenia OC z tytułu wykonywanego zawodu. Agentka wypisała oryginalny druk brokera (polisę) w miejscu właściwym (...)

Niewykonanie umowy z ważnych przyczyn

Zetknąłem się kilkakrotnie w umowach z zapisem "niewykonanie postanowień wynikających z umowy z przyczyn ważnych". Czy istnieje ogólna kodeksowa lub wynikająca z orzecznictwa definicja "przyczyn (...)

Odpowiedzialność matki za długi pełnoletniego syna

Czy matka odpowiada za długi pełnoletniego syna prowadzącego działalność gospodarczą? Czy fakt zameldowania w domu matki może być podstawą do dochodzenia roszczeń przez firmy windykacyjne z (...)

Bieg przedawnienia płatności z faktury

Czy termin przedawnienia roszczenia za świadczone usługi telekomunikacyjne liczy się od daty wystawienia faktury, czy terminu zapłaty określonego w fakturze?

Odwołanie pełnomocnictwa

W jaki sposób posiadacz rachunku oszczędnościowego może wyegzekwować od pełnomocnika uprawnionego do dysponowania takim rachunkiem dowodu jego zawarcia i czy może on odwołać tego typu pełnomocnictwo?

Termin usunięcia usterek budynku

Czy istnieją, i jeżeli tak to jakie, uregulowania prawne odnośnie terminów usuwania usterek w budynkach-mieszkaniach kupionych bezpośrednio od dewelopera? Czekam na usunięcie takich usterek i deweloper (...)

Dochodzenie roszczeń z umowy pożyczki

Udzieliłam pożyczki z terminem zwrotu 17 kwietnia 2001 r. Czy mogę skutecznie - w kontekście przepisów o przedawnieniu - dochodzić roszczeń na drodze sądowej? Jaki jest termin przedawnienia roszczeń (...)

Roszczenia regresowe poręczycieli

Jako poręczyciel spłacam czyjś kredyt (egzekucja komornicza). Po spłaceniu mam zamiar wystąpić do sądu przeciw pozostałym poręczycielom o zapłatę mi ich stosunkowych części ze spłaconego (...)

Uzgodnienie ceny towaru

Jeżeli zostało złożone zamówienie w sklepie internetowym, to czy sklep może zmienić cenę towaru (jeżeli kupujący nie wyrazi na to zgody)? Jaką możliwość wyegzekwowania swoich praw ma kupujący?

Przejęcie zobowiązań przez nabywcę firmy

W 1998 roku likwidujące się przedsiębiorstwo, które wypłacało mi rentę po śmierci ojca zostało zakupione przez inne duże przedsiębiorstwo. Nowy właściciel wypłacił mi jedno świadczenie (...)

Forma wręczenia zadatku

Czy zadatek może być dany jedynie w formie pieniężnej? Czy jako zadatek mogę dać samochód (lub konia)? A co w przypadku zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (2 samochody, dwa konie - koń i klacz, (...)

Zabezpieczenie rzeczowe a osobiste

Jaka jest różnica pomiędzy zabezpieczeniem wierzytelności rzeczowym, a zabezpieczeniem osobistym? Chodzi mi o różnicę między tymi zabezpieczeniami zarówno z punktu widzenia dłużnika, jak i wierzyciela. (...)

Pierwszeństwo w zaspokojeniu roszczenia

Pożyczyłem znajomemu pieniądze, a wierzytelność zabezpieczyłem hipoteką. Jestem pierwszym wpisanym obecnie do hipoteki mojego dłużnika. Jednak wcześniej było ostrzeżenie w dziale III k.w. mojego (...)

Wyłudzenie pieniędzy od współnajemców na czynsz

Jak postąpić w sytuacji, gdy na umowie najmu jest 3 najemców, jeden z nich wyłudził pieniądze na opłaty, czynsze itd. od dwóch pozostałych i nie uregulował tego. W tej chwili właścicielka, (...)

Prawo zatrzymania

Czy istnieje możliwość zatrzymania lub odmówienia wydania rzeczy będącą własnością dłużnika w celu zabezpieczenia spłaty należności?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika