Prawo pracy: Obowiązki pracodawcy i pracownika - Porady prawne (strona: 5)

Ochrona przedemerytalna nauczyciela mianowanego

Pytanie dotyczy wypowiedzenia stosunku pracy nauczycielowi mianowanemu, kobiecie w związku ze zmianami organizacyjnymi w pracy szkoły. Mam 57 lat i posiadam staż pracy - 30 lat. Czy przysługuje mi (...)

Zakaz konkurencji - nie określenie odszkodowania

W mojej umowie o prace znajduje sie zakaz konkurencji po odejściu z firmy. Nie określono w nim kwoty odszkodowania za zakaz konkurencji. Umowa o zakazie nie jest osobna umowa, ale częścią umowy o (...)

Naruszenie dóbr osobistych pracownika

Dyrektor biura projektowego w dużej firmie na polecenie prezesa rozesłał do wszystkich swoich podległych pracowników drogą e-mailową listę pracowników uporządkowaną wg ilości godzin korzystania (...)

Zwrot kosztów szkolenia

Wiem, że zasadność zobowiązań w zamian za szkolenia reguluje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12.10.1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia (...)

Inwentaryzacja miejsca pracy

W dniu 18 kwietnia 2006 r. nie zostałam wpuszczona do pokoju, które jest moim miejscem pracy moje stanowisko to specjalista ds. kadr. Pani, która objęła stanowisko dyrektora w dniu 11 kwietnia 2006 (...)

Czynności powierzone przez kierownika

W trakcie sporządzania zakresu czynności wymienia się konkretne zadania do wykonywania na określonym stanowisku pracy. Czy prawnie dopuszczalny jest zapis w zakresie czynności "wykonywanie innych (...)

Przebywanie na terenie zakładu

Czy pracodawca może nakazać opuszczenie i czy może zakazać pracownikowi wstępu na teren zakładu pracy bez podania przyczyny (pismo, w którym dyrektor nakazuje opuszczenie zakładu pracy i zakazuje (...)

Wezwanie do stawiennictwa w czasie pracy

Dostałem wezwanie z sądu (wydział karny) do stawiennictwa na określony dzień jako świadek. Czy muszę na ten dzień wziąć np. 1 dzień urlopu? Czy pracodawca ma obowiązek zwolnienia z pracy (bez (...)

Regulamin pracy i regulamin wynagradzania

Czy regulamin wynagradzania, w którym jest również zwolnienie z wypłacania świadczenia urlopowego, musi być podpisany przez tego jedynego pracownika jako przedstawiciela załogi? Czy regulamin pracy (...)

Udzielenie pracownikowi urlopu a badanie kontrolne

Czy pracownikowi, który przebywał na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni można udzielić urlopu wypoczynkowego, bez zdolności do pracy wydanego przez lekarza medycyny pracy? Czy można wysłać na (...)

Dodatkowe zajęcie zarobkowe strażnika miejskiego

Czy strażnik miejski może zgodnie z prawem założyć spółkę z o.o. działającą jako agencja ochrony mienia w mieście, w którym pełni służbę? Czy działalność takiej spółki nie będzie (...)

Wymagania dla kierowników aptek

Jakie kwalifikacje musi posiadać kierownik apteki?

Dokumentowanie kosztów przejazdu w delegacji

Czy konieczne jest (jeśli tak to na jakiej podstawie prawnej) dokumentowanie wydatków związanych z podróżą służbową- chodzi mi tylko i wyłącznie o to czy jest uzasadnienie prawne dla praktyki (...)

Archiwizacja dokumentów pracowniczych

Jakie dokumenty należy archiwizować i przez ile lat po zwolnieniu pracownika? Jakim dokumentem muszę się okazać przed inspektorem z PIP, żeby udokumentować mu, że wszyscy pracownicy otrzymali odzież (...)

Prześladowanie w pracy

Kogo ma oskarżać pracownik, jeżeli jest prześladowany w pracy, konkretną osobę, która go prześladuje (kierownika) czy też pracodawcę, to jest dyrektora zakładu? Czy oskarżenie do Sądu wnosi (...)

Odejście pracownika do konkurencji

Mój tata prowadzi firmę usługowo - handlową zajmującą się sprzedażą części zamiennych do samochodów ciężarowych. Firma ma swoja bazę w Siedlcach i zatrudnia 20 osób. Na początku działalności (...)

Transport gotówki do banku

Czy są jakieś przepisy regulujące obowiązek korzystania z usług ochrony mienia podczas transportu gotówki z firmy do banku przez kasjerkę. Czy są może jakieś ograniczenia kwotowe?

Zmiana nazwiska pracownika

Pracownica w związku z wyjściem za mąż, zmieniła nazwisko i adres zamieszkania (zameldowania). Pracodawca ma obowiązek zgłoszenia tych zmian w ZUS, PZU (ubezpieczenie grupowe). Czy w takiej sytuacji (...)

Świadectwo pracy - informacje o nagrodach

W ciągu ponad 5 lat pracy, w oparciu o umowę zawartą na czas nieokreślony, otrzymałem 3 nagrody w postaci oddzielnych wpłat na konto z zaznaczeniem, iż jest to nagroda oraz jednorazowo premię uznaniową (...)

Czy pracodawca musi dać ksero listy obecności na żądanie pracownika?

Czy na prośbę pracownika, pracodawca musi czy ewentualnie może dać kserokopie listy obecności na której on się znajduje?

Umundurowanie komornika i poborcy skarbowego

Na podstawie uchwały Nr 138 Rady Ministrów w sprawie umundurowania niektórych pracowników urzędów skarbowych(M.P. Nr 28,poz. 199 z dnia 12 września 1986) poborcom skarbowym i komornikowi przysługiwało (...)

Poszanowanie dóbr osobistych pracownika

Chciałbym zapytać, czy pracodawca może zadawać pracownikowi pytania dotyczące jego intymnej sfery życia osobistego? Czy w tym momencie nie zostaje naruszone prawo pracownika do zachowania w tajemnicy (...)

Konsekwencje braku utworzenia ZFŚS

W przypadku, gdy w jednym roku nie został utworzony ZFŚS zgodnie z przepisami, czy podlegam karze grzywny? Czy w tym przypadku oprócz wspomnianej kary będę musiał wypłacić pracownikowi, który (...)

Odprawa emerytalna pracownika służby cywilnej

W październiku 2006 r. nabywam prawo do wcześniejszej emerytury (55 lat życia) i oczywiście chcę z tego skorzystać. Czy jako pracownik administracji państwowej mam prawo do 6-miesięcznej odprawy (...)

Opinia z poprzedniego miejsca pracy

Czy pracodawca jest zobowiązany do wystawienia opinii na życzenie pracownikowi za jego okres pracy? Jak zmusić pracodawcę do wystawienia takiej opinii, jeśli (po zwolnieniu się pracownika (sam rozwiązał (...)

Szkolenie pracownika - obowiązkowy udział

Czy pracodawca ma możliwość zmuszenia pracownika do udziału w szkoleniu w dniu wolnym od pracy na przestrzeni roku kalendarzowego bez udzielenia mu wolnego dnia w zamian? Szkolenie oczywiście zawodowe (...)

Chronologiczne prowadzenie akt pracowniczych

Co oznacza określenie "chronologicznie" w rozporządzeniu w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy? Czy chodzi o chronologię według dat (...)

Społeczna Inspekcja Pracy

Chciałbym otrzymać informacje dotyczące społecznej inspekcji pracy: jakie posiada uprawnienia, obowiazki; czy istnieje przelicznik, ilu pracowników przypada na jednego inspektora; czy związek zawodowy (...)

Termin wydania świadectwa pracy

Wypowiedzenie 3-miesięczne dla pracownika kończy się 31 lipca 2005 r. Ten dzień przypada w tym roku w niedzielę. Czy mogę wydać świadectwo pracy z datą wystawienia 29 lipiec? Oczywiście zatrudniony (...)

Data wystawienia świadectwa pracy

Czy na podstawie kompletnych akt osobowych mogę wystawić świadectwo pracy z dzisiejszą datą, jeżeli pracownik był zatrudniony w latach 1973-1978 (pracownik nie otrzymał świadectwa pracy po wygaśnięciu (...)

Czas przechowywania dokumentacji pracowniczej

Jaki jest czas przechowywania dokumentacji pracowniczej: teczki zatrudnionych, listy płac, zwolnienia lekarskie, dokumenty wypłat pracownikom?

Naruszenia praw pracowniczych przez pracodawcę

Czy pozew przeciwko pracodawcy o wypłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe musi precyzyjnie zawierać ilość godzin nadliczbowych i daty, w których były wypracowane? Czy pozew musi być poparty (...)

Służbowe rozmowy telefoniczne - zwrot wydatków

Czy można zwrócić pracownikowi wydatki za rozmowy telefoniczne służbowe wykonane z prywatnego komunikatora internetowego? Pracownik przedstawił billing z oznaczeniem numerów telefonów, do których (...)

Zaniżanie wynagrodzenia a mobbing

Zasądzono na moją korzyść za okres od 01.08.2001 r. do 30.04.2004 r. kwoty będące wyrównaniem zaniżonego wynagrodzenia zasadniczego. Kryterium stosowanym do dyskryminowania pracowników był warunek (...)

Koszty z tytułu studiów magisterskich pracownika bez skierowania

Czy firma może zaliczyć sobie w "koszty uzyskania przychodu" fakturę za czesne ze studiów magisterskich (zaoczne) swojego pracownika w sytuacji, gdy nie ma dodatkowej umowy i skierowania z tego tytułu? (...)

Podnoszenie kwalifikacji przez pracowników

W jaki sposób firma może wysyłać swojego pracownika na zaoczne studia magisterskie (drugi fakultet)? Jaka jest tego procedura i jakie dokumenty są wymagane? Czy konieczne jest specjalne pismo od firmy (...)

Przebywanie na terenie zakładu pracy

Czy można zabronić pracownikowi przebywania na terenie zakładu pracy po godzinach jego pracy? Jeśli tak, to jaka jest tego podstawa prawna? Jestem właścicielem hotelu i restauracji, a moi pracownicy (...)

Ustalenie zakresu działalności konkurencyjnej pracownika

Pracodawca proponując mi umowę o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy umieścił w niej, oprócz powielenia art. 101(1) KP, zapis: \"Pracownik zobowiązuję się, iż w okresie zatrudnienia (...)

Ewidencjonowanie czasu pracy przez pracownika

Czy pracodawca może żądać od pracowników prowadzenia ewidencji czynności w obowiązującym ich wymiarze pracy? Ma to polegać na opisywaniu przez pracownika rodzaju wykonywanej pracy, czasu wykonywania (...)

Prowadzenie podsłuchu w zakładzie pracy

Czy pracodawca musi powiadomić pracownika o podsłuchiwaniu (rejestracji) rozmów prowadzonych z telefonu służbowego? Czy zdarzenie podsłuchiwania rozmowy musi być sygnalizowane pracownikowi?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika