Prawo mieszkaniowe: Pozostałe - Porady prawne (strona: 3)

Wymeldowanie lokatorów przez właściciela

Jestem właścicielką mieszkania hipotecznego wykupionego od gminy. W tym lokalu oprócz mnie przebywają zameldowane na pobyt stały jeszcze trzy osoby. Z powodów finansowych i rodzinnych jestem zmuszona (...)

Okres stałego zamieszkiwania a wstąpienie w najem

Córka zmarłego najemcy ubiega się o wstąpienie w stosunek najmu mieszkania komunalnego. W ostatnim okresie przed śmiercią (ok 4 miesięcy) faktycznie zamieszkiwała w tym mieszkaniu, natomiast w (...)

Potwierdzenie wstąpienia w stosunek najmu

Wraz z matką, od 40 lat, zajmuję mieszkanie kwaterunkowe o powierzchni 51 m2. Matka właśnie zmarła a była głównym najemcą. Ja jestem w tym mieszkaniu zameldowany na stałe od początku najmu tego (...)

Piwnica w budynku wielorodzinnym

W 1996 nabyłem od spółdzielni mieszkaniowej pomieszczenie strychowe na 5 piętrze budynku wielorodzinnego. Spółdzielnia mieszkaniowa otrzymała pozwolenie na zmianę sposobu użytkowania i przebudowę (...)

Zwrot kosztów wymiany okien w mieszkaniu

Moja matka od 30 lat mieszka w mieszkaniu, które jest własnością gminy. W 2003 r po kilkunastu interwencjach w administracji w kwestią fatalnego stanu okien w lokalu, odwiedziła ją komisja, która (...)

Odłączenie wody

Mieszkańcy (choć nie wszyscy) płacą czynsz. Jest w nim opłata za wodę. Administrator - uzurpator próbujący wyłudzić kamienice - nie płaci za wodę od miesięcy. "wodociągi" grożą odłączeniem (...)

Legalizacja wodomierzy

Posiadam mieszkanie spółdzielcze lokatorskie. W ciągu miesiąca 'zużyłem" 100 m3 wody-podejrzewam awarię licznika-mieszkam tam 10 lat i przez ten czas nie był legalizowany. Czy liczniki na wodę (...)

Skutki zajmowania lokalu bez tytułu prawnego

Od 2003 roku użytkuję lokal mieszkalny w budownictwie zakładowym bez tytuły prawnego. Nie jestem zameldowany w tym lokalu, gdyż zarządca uniemożliwia to od kilkunastu lat. Sprawa o nabycie tytułu (...)

Wykup mieszkania od spółdzielni rolniczej

Spółdzielnia rolnicza chce sprzedać mieszkania w bloku, który jest jej własnością od 25 lat. Lokatorzy, którzy nie zgodzili się na wykup mieszkań zostali poinformowani, że zostaną umieszczeni (...)

Remont dachu budynku gminnego

Mieszkam w budynku gminnym. Oprócz mnie mieszkają jeszcze w tym budynku trzy rodziny. Od prawie trzech lat staramy się w gminie, która jest właścicielem tego budynku o to, aby gmina dokonała remontu (...)

Pieniądze z kasy mieszkaniowej

W tym roku muszę wykorzystać pieniadze oszczędzane w kasie mieszkaniowej. Wykorzystałem w czasie oszczędzania przysługujące mi prawo do odliczeń od podatku z tego tytułu. Mam zamiar kupić działkę (...)

TBS jako developer

Czy developerem jest Towarzystwo Budownictwa Społecznego?

Książeczki mieszkaniowe

Czy osoby, które kupują używane mieszkania, mogą wykorzystać zwaloryzowany wkład z książeczek mieszkaniowych?

Rażąco naganne zachowanie

Czy można uznać za rażąco naganne zachowanie (podstawa do eksmisji) uporczywe utrudnianie korzystania z mieszkania jednemu z małżonków przez drugiego, jeżeli oboje mają prawo zamieszkiwać w nim?

Pomoc mieszkaniowa dla wychowanka domu dziecka

Czy Domy Dziecka są zobowiązane zapewnić swoim wychowankom lokal mieszkalny lub lokal tymczasowy po uzyskaniu przez nich pełnoletniości i zamiarze usamodzielnienie się? Czy też obowiązek ten spoczywa (...)

Inny tytuł prawny do lokalu

Kobieta jest właścicielką mieszkania, nie mieszka jednak w nim i obecnie przebywa za granicą. Udzieliła notarialnie poświadczonego pełnomocnictwa swojemu synowi do zakupu na jej rzecz dowolnego (...)

Prawo do mieszkania funkcyjnego

Wdowa po leśniczym od kilku lat blokuje leśniczówkę, gdyż nie zgadza się na żadne mieszkanie zamienne. Osada ta jest niezbędna dla Nadleśnictwa (znajduje się w wykazie mieszkań funkcyjnych), (...)

Definicja powierzchni użytkowej lokalu

Co to jest powierzchnia użytkowa lokalu użytkowego?

Hałas z sąsiedniej nieruchomości

Koło mojego domu (osiedle domków jednorodzinnych) powstał ogródek piwny. W każdy weekend gra tam bardzo głośna muzyka - szyby drżą w oknach i słychać ją w całym domu. Wielokotnie zgłaszaliśmy (...)

Mieszkanie spółdzielcze a grunt przy budynku

Czy mając mieszkanie własnościowe w bloku należy mi się kawałek terenu obok bloku? Powierzchnia mieszkania 46 m2.

Ulga remontowa a dom letniskowy

W 2005 roku poniosłem wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont budynku letniskowego. Remont obejmował: - wymianę pokrycia dachu, - wykonanie nowej izolacji przeciwwilgociowej (...)

Umowa najmu - mieszkanie kwaterunkowe

Czy obecnie można posiadać inne mieszkanie, nie tracąc praw do mieszkania zajmowanego na podstawie tzw. przydziału?

Waloryzacja kaucji mieszkaniowej

W jaki sposób rozliczyć kwotę kaucji mieszkaniowej, wpłaconej w 1969 roku w wysokości 2694 zł. Prosimy o podanie sposobu rozliczenia wraz ze wzorem. Kaucja dotyczy mieszkania komunalnego położonego (...)

Artykułem "pominięty" a "uchylony"

Proszę o pomoc w zrozumieniu różnicy między sformułowaniami: "artykuł pominięty" i "artykuł uchylony" z Ustawy o ochronie lokatorów. Czy oba oznaczają, że artykuł nie obowiązuje?

Przyczyny odmowy dodatku mieszkaniowego

W mieszkaniu, w którym mieszkam jestem głównym najemcą. Jest to mieszkanie lokatorskie. W marcu złożyłem wniosek o dodatek mieszkaniowy w urzędzie miasta, gdzie mi go odmówiono z powodu: "wpisana (...)

Budynek mieszkalno-użytkowy

Co decyduje o uznaniu nieruchomości za nieruchomość mieszkalną? Czy budynek, w którym są lokale przeznaczone do stałego zamieszkiwania osób (mieszkania), ale również lokale użytkowe, to nadal (...)

Prawa i obowiązki współwłaścicieli nieruchmości

Posiadam lokal wyodrębniony w budynku 4-rodzinnym na wspólnej działce. Zniesienie współwłasności orzeczeniem sądu nastąpiło na wniosek dwóch współwłaścicieli, za który 100% opłat sądowych (...)

Zamiana mieszkania kupionego z bonifikatą

Moi rodzice są właścicielami niedawno zakupionego mieszkania zakładowego. Czy istnieje możliwość zamiany tego mieszkania na inne bez utraty 95% ulgi? Mieszkanie zostało zakupione 28.09.2004 od (...)

Eksmisja byłego małżonka z mieszkania

Małżeństwo posiada mieszkanie własnościowe. W wyroku rozwodowym sąd orzekł eksmisję byłego męża z prawem do lokalu socjalnego. Była małżonka wynajęła inne mieszkanie jeszcze przed rozwodem, (...)

Eksmisja współmałżonka

Czy można eksmitować współmałżonka (za znęcanie się fizyczne i psychiczne) z mieszkania komunalnego lub spółdzielczego? A jak wygląda sytuacja w przypadku gdy jest to mieszkanie własnościowe (...)

Wyodrębnienie lokalu przez współwłaściciela

Czy jeden ze współwłaścicieli kamienicy, będącej przedmiotem współwłasności ułamkowej kilku osób, może samodzielnie i bez zgody pozostałych właścicieli wyodrębnić własność lokalu mieszkalnego (...)

Utrata prawa do mieszkania kwaterunkowego

Jakie okoliczności muszą zachodzić, aby przydział lokalu utracił moc prawną? Czy wymeldowanie osoby uprawnionej jest taką przesłanką? Czy mając przydział kwaterunkowy można być współwłaścicielem (...)

Opłata za ciepło poza sezonem grzewczym

Czy spółdzielnia mieszkaniowa ma prawo pobierać opłaty za centralne ogrzewanie poza sesonem grzewczym, tlumacząc się trudną sytuacją finansową? Pobieranie opłat za "ciepło", które nie jest (...)

Nabycie własności mieszkania komunalnego

Czy można nabyć na własność mieszkanie komunalne? Jakie warunki trzeba spełnić, kto może nabyć takie mieszkanie?

Zawieszenie opłat za wodę

Niedawno nabyłem notarialnie mieszkanie własnościowe, które wymaga kapitalnego remontu. Ponieważ obecnie tam nie będę zamieszkiwał, a remont potrwa kilka miesięcy, czy możliwym jest skuteczne (...)

Zasiedzenie mieszkania spółdzielczego

Czy możliwe jest zasiedzenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w domu jednorodzinnym przez władającego lokalem jednego z kilku spadkobierców? Formalne warunki zasiedzenia (dłużej (...)

Roszczenie o zwrot kaucji po przekazaniu budynku

W firmie funkcjonowały tzw. zakładowe mieszkania. W roku 1997 na wniosek firmy wygaszono zarząd nad nieruchomością, właścicielem stała się gmina. Jeden z lokatorów zakupił od gminy mieszkanie. (...)

Podstawa prawna pobierania opłat za wodomierz

Czy istnieje podstawa prawna do pobierania opłaty abonamentowej za wodomierz lokatora, kupiony i założony przez niego samego? Jak jest owa podstawa prawna?

Wyliczenie wysokości dodatku mieszkaniowego

Czy zasiłek rodzinny, pielęgnacyjny i świadczenie rodzinne są liczone do obliczenia dodatku mieszkaniowego? Na jakiej zasadzie jest liczony dodatek mieszkaniowy? Jeżeli 3 dni przed złożeniem wniosku (...)

Ujawnienie danych osobowych dłużników

Zarząd spółdzielni mieszkaniowej w materiałach na Zebranie Przedstawicieli podał do wiadomości imiona, nazwiska, adresy, kwoty zadłużeń (także spłaconych) oraz sygnatury spraw sądowych i stan (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika