Prawo mieszkaniowe: Pozostałe - Porady prawne (strona: 4)

Wspólne korzystanie z mieszkania po rozwodzie

W wyroku rozwodowym sąd orzeka o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania. Co należy rozumieć przez zajmowanie? Nie mieszkam we wspólnym mieszkaniu stron (spółdzielcze własnościowe), (...)

Premia gwarancyjna przy budowie domu

Aby otrzymać premię gwarancyjną z książeczki mieszkaniowej, trzeba złożyć kopie różnych dokumentów. W przypadku budowy domu są to m. in. decyzja na budowę, kopia aktu własności, zaświadczenie (...)

Pełnomocnictwo na zebraniu członków WM

Jako pracownik firmy będącej Zarzadcą Wspólnoty Mieszkaniowej, otrzymałam trzy pełnomocnictwa od członków wspólnoty nie mogących przyjść na zebranie. Na zebraniu jeden z członków wspólnoty (...)

Dowód wpłaty od spółdzielni

Rok temu kupiłem mieszkanie, tzn. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Wiadomo, że musiałem złożyć wniosek o przyjęcie w poczet członków spółdzielni. Zostałem przyjęty i musiałem (...)

Losy wspólnego mieszkania po rozwodzie

Sąd po orzeczeniu rozwodu przyznaje na zgodny wniosek małżonków mieszkanie jednemu z nich , pod warunkiem, że drugi opuści mieszkanie nie żądając w zamian lokalu zastępczego. Jakie korzyści (...)

Likwidacja książeczki mieszkaniowej

Niedawno zakupiłem mieszkanie od spółdzielni. Ostatnią ratę zapłaciłem 18.11.2003 r. Jestem w posiadaniu 2 książeczek mieszkaniowych. Jakich formalności muszę dopełnić i w jakim czasie, aby (...)

Uchylenie uchwały rady nadzorczej spółdzielni

Jesteśmy członkami Spółdzielni Mieszkaniowej, posiadaczami spółdzielczych własnościowych praw do WSZYSTKICH lokali położonych w jednym z budynków. Chcemy spowodować uchylenie uchwały Rady (...)

Opłaty za protokołowanie przez notariusza

Wspólnota mieszkaniowa zamierza zmienić zarządcę nadanego obligatoryjnie i zapisanego w aktach notarialnych Członków Wspólnoty podczas nabywania nieruchomości. Jakich opłat notarialnych należy (...)

Podział mieszkania spółdzielczego po rozwodzie

Po rozwodzie jest podział majątku. W jaki sposób jest dzielone mieszkanie spółdzielcze? Chodzi o spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.

Nabycie mieszkania przez małoletniego

W jaki sposób osoba małoletnia może nabyć własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (spadek?, darowizna?... ). Kto reprezentuje małoletniego przy kupnie nieruchomości? Jakie wymagane są dokumenty? (...)

Wyodrębnienie lokalu przez współwłaściciela

Zainteresował mnie Państwa artykuł "Zniesienie współwłasności nieruchomości zabudowanej budynkiem - opinia prawna". Piszą tam Państwo, że "Odrębną własność lokali można ustanowić (...) (...)

Zameldowanie a opłaty komunalne

Czy osoba musi/ma obowiązek dokonywać opłat za wodę, wywóz śmieci, czyli usługi komunalne w miejscu zameldowania stałego, gdzie przebywa czasami (rodzina)? W miejscu zameldowania tymczasowego, (...)

Brak bieżącej wody w mieszkaniu

Czy lokator dokonujący regularnie opłat za bieżącą wodę i ścieki kanalizacyjne po pisemnym poinformowaniu zarządcę - Urząd Komunalny o braku bieżącej wody (awarii), w przypadku i braku interwencji (...)

Uzasadnienie podwyżki czynszu lokalu użytkowego

Posiadam własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego. Ponieważ jest to lokal użytkowy, płacę dość poważny czynsz. Ostatnio Spółdzielnia Mieszkaniowa ponownie podniosła czynsz. Czy mam prawo (...)

Likwidacja książeczki mieszkaniowej

Jestem właścicielem domu jednorodzinnego. Od 1978 r. posiadam książeczkę mieszkaniową z pełnym wkładem, od kilku lat dokonuję comiesięcznych wpłat na w/w książeczkę. Teraz zamierzam kupić (...)

Powierzenie zarządu Wspólnoty osobie prawnej

W akcie notarialnym wykupu własności lokalu zawarto w jednym z paragrafów zapis, że nabywcy, działając na podst. Art. 18 UWL powierzają sprawowanie zarządu nieruchomością wspólną Wojskowej (...)

Odbiór mieszkania a roszczenia do developera

Developer wybudował mieszkanie niezgodnie z projektem budowlanym, niezgodność dotyczy wysokości, na której rozpoczynają się skosy, usterka ta powoduje, iż pomieszczenie kuchenne nie jest w pełni (...)

Sposób wymierzania opłat za wodę

Czy administracja może dokonywać rozliczenia wody w bloku na podstawie wodomierza znajdującego się w mieszkaniu i doliczać do każdego mieszkania stratę wody wynikającą z odczytu wodomierza głównego?

Roszczenie regresowe do eksmałżonka

Mój mąż z którym właśnie jestem w trakcie rozwodu, mieszkał u mnie w domu przez 2 lata i nie płacił na jego utrzymanie. Czy istnieje możliwość otrzymania od niego (na drodze sądowej) zwrotu (...)

Czynsz płacony przez współwłaściciela kamienicy

Jeden ze współwłaścicieli kamienicy sprzedał swoją część (1%) nieruchomości jednemu z mieszkancow zajmującemu mieszkanie. Ogólny metraż użytkowy mieszkania zawiera 115m2. Po przeliczeniu (...)

Instalacja domofonu wbrew woli lokatorów

Jestem posiadaczką własnościowego mieszkania Spółdzielczego, w 10-kondygnacyjnym 3-klatkowym bloku mieszkalnym. W bloku zakładany jest domofon (wbrew woli wszystkich mieszkańców) przez człowieka (...)

Nakłady na rzecz użyczoną

Czy umowa o użyczenie (budynku mieszkalnego i działki) pozwala mi dokonywać remontów i modernizacji budynku mieszkalnego nakładem własnych środków finansowych? Użyczającym jest moja matka, a (...)

Ustanowienie pełnomocnika wspólnoty mieszkaniowej

Czy do udzielenia pełnomocnictwa prawnikowi występującemu w sądzie w imieniu wspólnoty mieszkaniowej wymagana jest uchwała wspólnoty zezwalająca zarządowi na udzielenie takiego pełnomocnictwa (...)

Przeniesienie własności pod warunkiem

Zamieniam mieszkanie komunalne na większe które jest zadłużone na kwotę 9000 zł. Od roku nie było za nie płacone komorne. Przed podpisaniem umów w urzędzie należy spłacić zadłużenie. Bez (...)

Odpowiedzialność za szkody przy remoncie

Podczas prac remontowych związanych z dociepleniem budynku, pracownicy firmy remontowej bez zgody i wiedzy lokatorów usunęli parapety okienne PCV z okien tych lokatorów, którzy takowe posiadali, a (...)

Przeniesienie książeczki mieszkaniowej

Mąż mojej siostry jest właścicielem książeczki mieszkaniowej - czy jest możliwość przepisania w/w na mnie i czy mógłbym wówczas uzyskać premię gwarancyjną na budowę domu

Starania o pustostan

Jaka jest procedura przy staraniu się i (mam nadzieję) załatwieniu lokalu mieszkalnego tzw. pustostanu? Do kogo powinnam się zwrócić, kto rozpatruje wnioski, jakie mamy szanse na uzyskanie takiego (...)

Ubezwłasnowolnienie lokatora głównego

Jaki skutek niesie ubezwłasnowolnienie osoby mieszkającej z dorosłym synem, który nie posiada żadnych środków do życia i pozostaje na jej utrzymaniu - dla tego syna. Najemcą jest osoba mająca (...)

Upust za niedogrzanie lokalu

Jaka jest procedura uzyskania upustu za niedogrzanie mieszkania? Gdzie jest zawarta podstawa prawna dotycząca tego?

Waluta płatności za czynsz najmu lokalu

Jakie przepisy (przepis) prawne regulują kwestie waluty płatności za czynsz najmu lokali użytkowych w przypadku, gdy umowa najmu zawarta została pomiędzy firma z osobowością prawną (jako wynajmujący) (...)

Stawka czynszu w budynkach Skarbu Państwa

Czy w budynku mieszkalnym którego właścicielem jest Skarb Państwa może być stosowana różna stawka czynszowa za wynajem konkretnego lokalu o jednakowym standardzie?

Minimalna powierzchnia mieszkaniowa

Jaka powierzchnia mieszkalna jest uważana za minimalną? Czy jako powierzchnię mieszkalną uważa się całą powierzchnię mieszkania (przedpokój, kuchnia...)?

Odpowiedzialność za zadłużenie czynszowe

Czy dorosłe nie pracujące dziecko ponosi odpowiedzialność za zadłużenia czynszowe powstałe z winy rodziców? Jakie ma ono prawa w przypadku nakazu eksmisji? Chodzi o mieszkanie kwaterunkowe, nie (...)

Zmiana sposobu korzystania z mieszkania

Jestem po rozwodzie. Wyrok jest prawomocny. Czy można wystąpić o zmianę wyroku w przedmiocie korzystania z mieszkania określonego przez Sąd? Były mąż nie mieszka z nami i nie korzysta z przydzielonego (...)

Zaskarżenie uchwały właścicieli lokali

Czy istnieje możliwość odwołania/mediacji z zarządcą nieruchomości w sprawie uchwały wspólnoty mieszkaniowej nakładającej obowiązek "składki" na budowę dodatkowych rzeczy na terenie wspólnoty?

Mieszkanie własnościowe po rozwodzie małżonków

Rozwodzę się i wszyscy mówią mi że moje mieszkanie własnościowe nie może zostać podzielone (chciałbym również wiedzieć jakie mam do niego prawo po rozwodzie). Czy na podział majątku będzie (...)

Eksmisja współmałżonka

Czy można eksmitować ze wspólnego mieszkania własnościowego męża /sprawa rozwodowa w toku/. Eks-mąż nie pracuje od dwóch lat /nie daje pieniędzy na opłaty, ani na życie/, jest alkoholikiem, (...)

Bonifikata na wykup mieszkania komunalnego

Czy przy sprzedaży mieszkań tzw. komunalnych, gmina może stosować dowolne bonifikaty zniżki dla osób fizycznych lokatorów? Czy stosuje się bonifikaty upusty od "widzimisię" burmistrza i rady miasta, (...)

Małżeństwo a prawo do lokalu

Chciałbym się dowiedzieć, czy w wypadku posiadania przez jednego współmałżonka prawa do lokalu mieszkalnego na wyłączną własność, a drugi nie posiada w nim meldunku, to czy ten pierwszy może (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika