Archiwum 5 Styczeń 2009

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Ulga odsetkowa w rozliczeniu rocznym

  W październiku 2007 roku nabylem dom w kredycie hipotecznym (CHF) na 30 lat. Czy rozliczając się z Urzędem Skarbowym w 2009 roku mam prawo skorzystać z jakiś odliczeń związanych z zakupem domu (np. ulga odsetkowa)?

 • Sposób księgowania wynagrodzenia

  Prowadzę działalność gospodarczą (PKPiR kasowo, VAT). Dotychczas wynagrodzenie pracowników księgowałem w dniu wypłaty pracownikom, bez względu na to, czy terminowo opłacałem ZUS. Słyszałem, że w tym roku zmieniają się zasady księgowania wynagrodzeń. Czy mnie też to dotyczy? Czasami (...)

 • Samochód ciężarowy z Niemiec

  Prowadzę działalność gospodarczą (PKPiR, VAT UE). Kupiłem na umowę kupna-sprzedazy samochód ciężarowy z Niemiec. Czy powinienem naliczyć VAT na fakturze wewnętrznej i zapłacić do Urzędu Skarbowego?

 • Zakup rzeczy bez faktury

  Kieruję samorządową instytucją kultury funkcjonującą na zasadach przedsiębiorstwa państwowego. Dotychczas wszystkie zakupy dla naszej instytucji były rozliczane na podstawie faktury VAT. Jednak zdarzają się okazje korzystnego zakupu od osoby prywatnej, która jednak nie może wystawić faktury. (...)

 • Wada a transakcja kupna-sprzedaży

  Zawarłem przedwstępną umowę notarialną kupna nieruchomości. Niestety w umówionym czasie na zawarcie transakcji nie otrzymałem kredytu i nie przystąpiłem do zawarcia ostatecznej umowy notarialnej w związku z czym sprzedający zatrzymał zadatek. Po upłynięciu terminu zawarcia umowy okazało (...)

 • Reprezentacja spółki cywilnej

  Spółka cywilna wniosła o wydanie decyzji administracyjnej. Wniosek został podpisany przez pana X, który nie jest wspólnikiem spółki (tak uznał organ z uwagi na niewymienienie pana x w firmie spółki na papierze firmowym, na papierze wymienieni są czterej wspólnicy o innych niż pan x nazwiskach). (...)

 • Moc wiążąca dokumentu nazwanego "porozumienie"

  W lipcu 2005 r. zostało zawarte porozumienie między mną czyli właścicielem lokalu handlowego w Świnoujściu a deweloperem ze Szczecina, który wybudował apartamentowce tuż obok mnie. Wymagana była moja zgoda na dosunięcie się do mojej ściany. Na mocy zawartego porozumienia zgodziłem się (...)

 • Odebranie dziecka uprowadzonego za granicę

  Dziewczyna ma dziecko z Włochem urodzone 18 miesięcy temu. Dziecko ma oczywiście nazwisko ojca. Nie są oni małżeństwem. Ich związek zaczął się rozpadać, jednak on nie chciał jej puścić do Polski z dzieckiem (sama tak, ale bez dziecka). Kiedy byli pół roku temu w Polsce jej udało się (...)

 • Niedochowanie terminu z umowy przedwstępnej

  Jestem właścicielem działki, którą chcę sprzedać. Przedwstępna umowa notarialna określa termin zawarcia umowy notarialnej na 5 stycznia br. Tymczasem nabywcy nie zgłaszają się z gotowością do podpisania ostatecznej umowy notarialnej. Czy jako sprzedający powinienem zgłosić gotowość (...)

 • Bony towarowe a przychód

  Sp. z o.o. otrzymała od Makro bon towarowy o wartości 50 zł. W momencie realizacji zostanie on przyjęty do kasy. Jak i kiedy ująć go w ewidencji przychodów: czy w dniu otrzymania, czy zrealizowania, tj. zapłaty w kasie za nabywane towary, skoro nie będzie jego oryginału potwierdzającego ww. (...)

 • Wezwanie przez STOART do zawarcia umowy

  Witam, dostaliśmy w grudniu tego roku pismo od Związku Artystów Wykonawców STOART wzywające do zawarcia umowy generalnej. Moja żona ma zakład fryzjerski dwa punkty, jeden o pow. 16m2 a drugi ok 30m2. Oczywiście zakład czerpie korzyści majątkowe z wykonania super fryzury a nie słuchania polskich (...)

 • Odpłatność za umieszczenie w zakładzie opiekuńczym

  Publiczny ZOZ prowadzi zakład opiekuńczo-leczniczy. Jedna z pacjentek ZOL posiada dwie emerytury: jedną wypłacaną przez ZUS (bardzo niską) oraz drugą uzyskaną we Francji, gdzie pracowała wiele lat (wysoką - ok. 3000 zł). Syn, który jest pełnomocnikiem pacjentki wyjawił tylko emeryturę (...)

 • Urlop wypoczynkowy a dyżur lekarza

  Lekarka zatrudnione w publicznym ZOZ złożyła wniosek o urlop wypoczynkowy. Jednocześnie zadeklarowała, iż zgodnie z grafikiem stawi się na dyżurze w tym szpitalu o godzinie 15 (zgodnie z umową lekarka pracuje od godz. 7.35 do 15.00). Czy w tej sytuacji pracodawca może wyrazić zgodę na urlop (...)

 • Uniknięcie zajęcia nieruchomości przez komornika

  Jak zabezpieczyć nieruchomości przed egzekucją komornika w związku z alimentami. Nieruchomości to mieszkanie własnościowe i ziemia rolna, (nie uprawiana). Jestem zmuszony zabezpieczyć swoje mienie przed postępowaniem egzekucyjnym. Czy akt darowizny bliskiej osobie dostatecznie zabezpiecza darowane (...)

 • Zrzeczenie się dziedziczenia

  Planuję małżeństwo z konkubentem (jesteśmy ze sobą ćwierć wieku). Mieszkamy i nadal będziemy mieszkali w moim mieszkaniu, będącym moim odrębnym majątkiem. Z poprzedniego małżeństwa posiadam dorosłą, nie przysposobioną córkę (jest u mnie zameldowana, choć mieszka gdzie indziej). (...)

 • Import odzieży markowej z USA

  Prowadzę firmę handlowo-usługową. Chcę zacząć import odzieży markowej z USA typu outlet (takich marek jak Ck, Tommy Hilfiger, Ralph Lauren itd.). Problem w tym ze nigdzie nie mogę się dowiedzieć niczego konkretnego na temat importu takiej odzieży z USA.W urzędzie celnym mówią, że musi (...)

 • Aneks do umowy spółki cywilnej

  Do umowy spółki cywilnej wspólnicy chcą dodać zapis o tym, że w razie śmierci wspólnika spółka nie ulega rozwiązaniu. Na miejsce zmarłego wspólnika wchodzą jego spadkobiercy. Będzie podjęta odpowiednia uchwała o zmianie umowy spółki oraz podpisany odpowiedni aneks do umowy przez wspólników. (...)

 • Małżonkowie prowadzący działalność

  Jeden z małżonków prowadzi jednoosobową działalność w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Od stycznia 2009 r. drugi małżonek również rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Małżonkowie (...)

Zmiany w Prawie • UOKiK i GIIH razem

  Od kiedy następuje likwidacja Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej?Likwidacja Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej i przejęcie jego kompetencji przez UOKiK (...)

Interpretacje podatkoweDzienniki urzędoweAkty Prawne