Bezpodstawne wzbogacenie a zrzeczenie się spadku

Pytanie:

Zrzekłem się części gospodarstwa rolnego po naszym ojcu na rzecz swojego brata. Czy możemy określić to jako bezpodstawne wzbogacenie się mojego brata? Wyrokiem Sądu brat mój został skazany za znęcanie się nade mną. Czy mogę żądać zwrotu swojej części ziemi?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zrzeczenie się spadku jest umową pomiędzy spadkodawcą a przyszłym spadkobiercą, gdzie spadkobierca niejako wyłącza się od dziedziczenia po spadkodawcy. Zatem zrzeczenie się spadku musiało być zawarte pomiędzy spadkobiercą panem a Pańskim ojcem jako spadkodawcą. Oczywiście polskie prawo spadkowe nie zna instytucji zrzeczenia się spadku na rzecz konkretnej osoby. Faktem oczywistym jest, że jeśli było dwóch spadkobierców i jeden z nich zrzekł się spadku to de facto dokonał tego na rzecz drugiego, lecz gdyby było ich trzech i zrzekł się jeden, wtedy nie może się zrzec w ten sposób, iż postanowi, że zrzeka się na rzecz jednego z dwóch pozostałych.

Jeśli cokolwiek odbywa się na podstawie określonej umowy np. zrzeczenia się należnej części spadku po spadkobiercy – ojcu, wtedy istnieje właśnie taka podstawa prawna do w tym przypadku nabycia spadku. Zatem Pański brat ma prawo do spadku i nie uzyskał go bezpodstawnie. Nie ma w tej kwestii żadnego znaczenia fakt znęcania się Pańskiego brata nad Panem. Takie zdarzenie mogłoby mieć znaczenie, gdyby dokonał Pan wcześniej darowizny na rzecz Pańskiego brata. Wtedy z uwagi na wystąpienie faktu znęcania – niewdzięczności mogłoby dojść do odwołania darowizny i tak dokonanej na podstawie umowy a nie bezpodstawnie.

Zatem samo znęcanie się nie rodzi żadnych skutków w postaci obowiązku zwrotu spadku, co do którego dziedziczenia jeden ze spadkobierców się zrzekł. Miałoby to znaczenie, gdyby przez zrzeczenie jak je Pan określa była rzeczywiście dokonana darowizna.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: