Odliczanie podatku VAT od 01.04.2014 r.

Pytanie:

Spółka z o.o. do prowadzenia działalności gosp. używa m.in. samochodu marki citroen jumper. Jest to pojazd z jednym rzędem siedzeń i trwałą przegrodą oddzielającą przestrzeń ładunkową. Jest zarejestrowany jako samochód ciężarowy z adnotacją w dowodzie rejestracyjnym VAT-1. Do dnia 31.03.2014 r. od wszystkich zakupów związanych z jego eksploatacją odliczamy cały podatek VAT z faktur.Czy od dnia 01.04.2014 r. nadal będziemy mogli odliczać 100 % VAT od wszystkich wydatków z nim związanych bez konieczności przeprowadzenia odpowiedniego dodatkowego badania technicznego w okręgowej stacji pojazdów?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw  dodatkowe badanie techniczne, o którym mowa w art. 86a ust. 10 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

2. Jeżeli przed terminem najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego lub przed upływem 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy pojazd, o którym mowa w art. 86a ust. 9 pkt 1 i 2 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, jest przedmiotem dostawy, dodatkowe badanie techniczne, o którym mowa w art. 86a ust. 10 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, powinno być przeprowadzone nie później niż przed dniem dokonania dostawy.

3. Zaświadczenia wydane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy dla pojazdów, o których mowa w art. 86a ust. 2 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym, zachowują ważność na potrzeby stosowania art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a tej ustawy, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.


Powyższe postanowienia są bardzo nieprecyzyjne. Jednakże analizując ich treść - w naszej opinii - należy wyciągnąć wniosek, że skoro zaświadczenia VAT-1 zachowują ważność po wejściu w życie nowelizacji, to nie jest konieczne przeprowadzenie dodatkowego badania technicznego, co w konsekwencji oznacza, że w dalszym ciągu można odliczać 100% VAT, bez żadnych dodatkowych obowiązków. Jeżeli natomiast posiadając Państwo wyłącznie wpis w dowodzie rejestracyjnym, konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowego badania technicznego oraz uzyskania zaświadczenia VAT-1.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 17.12.2017

    Minimalny podatek dochodowy od nieruchomości komercyjnych w 2018 r.

    Od 1 stycznia 2018 r. zaczną obowiązywać zmiany w ustawach o PIT i CIT, które wprowadzają tzw. podatek minimalny, czyli podatek dochodowy dla właścicieli nieruchomości komercyjnych o wartości (...)

  • 12.5.2017

    Zwrot VAT - Zasady zwrotu VAT

    W systemie podatku od towarów i usług (VAT) prawo uzyskania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jest cechą umożliwiającą realizację zasady neutralności tego podatku dla podatnika (...)

  • 19.9.2011

    Odliczanie podatku VAT od paliwa i części - stan prawny do 22 sierpnia 2005 r.

    Ostatnie zmiany w ustawie o VAT nie ominęły również kwestii związanych z odliczaniem paliwa do samochodów firmowych. Poniżej omówimy regulacje obowiązujące do 21.08.2005 r. oraz nowe przepisy, (...)

  • 19.5.2012

    CIT - Podatek dochodowy od osób prawnych

    Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych obowiązania są bez wezwania składać deklarację o wysokości dochodu (lub straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek (...)

  • 10.11.2018

    Podatek od sprzedaży detalicznej dalej zawieszony

    Proponowana nowelizacja ustawy przewiduje dalsze zawieszenie pobierania podatku od sprzedaży detalicznej. Konieczność przedłużenia zawieszenia podatku od sprzedaży detalicznej związana jest (...)